Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2012., 18:54   #21
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Zapravo, ova metoda skida fokus s manjine i potiče šutljivu većinu da ušutka glasnu manjinu koja ometa rad.
Tjeranje nastavnika da se sad posebno bavi tim jednim učenikom koji neprestano radi nered ono je što stavlja fokus na manjinu, zbog čega pak svi pate.
Tko kaže da bi se nastavnik morao i čime sam baviti osim nastavkom sata i predavanjem. Učenika koji radi nered se momentalno odstranjuje i šalje ravnatelju, pedagogu, psihologu, dežurnom nastavniku... ili čime već škoa raspolaže i onda se njime posebno bavi.

Quote:

Anyhoo, mnogi učenici ne mogu pojmiti da će im neko znanje jednog dana trebati. Mogu pojmiti da će im trebati sutra ili drugi tjedan.
I onda puštaju da netko radi rusvaj pod satom jer im je kratkoročni interes za prekidom monotonije daleko veći od dugoročnog interesa da nešto nauče.
Ako im znanje predstaviš kao slično kratkoročan interes, prioriteti im se mijenjaju jer im stvari postaviš u razumljivu perspektivu.
Aha dakle, učenici puštaju da ovaj radi rusvaj jer im se u biti tak hoće?
Pa dokle si spreman prebacivati odgovornost na one ni krive ni dužne?
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 19:52   #22
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
...Učenika koji radi nered se momentalno odstranjuje i šalje ravnatelju, pedagogu, psihologu, dežurnom nastavniku... ili čime već škoa raspolaže i onda se njime posebno bavi.
Pošalješ ga da mu svizac zamota čokoladu da se smiri.
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 20:51   #23
Quote:
zoks kaže: Pogledaj post
Mogu ih ignorirati. Mogu ih zamoliti da prestanu inače će ih prijaviti nastavniku. Dati im do znanja da nisu zabavni. Ne družiti se s njima.

Zabavljači traže publiku. Ako je publika nezainteresirana, obično dosadi i njima.
1. Ignorirati ih? Govorim o djeci u ovom slučaju djetetu koje je hiper i koje ti maše pred nosom kao biku crvenom maramom a imaj na umu da su to sve mala djeca osjetljiva kada im netko kaže da su "debil" ili "glupača".
2. Zamoliti da prestanu? Misija ne moguće.
3. Prijetiti da ćeš ih reći razrednici? Što kada ni učitelj nema autoritet nad takvim djetetom? I na nju se postavlja?
4. Ne družiti se s njim? E to bi moglo upaliti ako mu se začepe usta jer će on lako navesti osmogodišnje dijete u svađu ili plač ružnim riječima pa će ovaj veselo smatrati da je i to druženje...
Ne znam iskreno da li je s tim djetetom rađena kakva obrada. Moja pretpostavka je da čak i nije jer roditelji djeluju kao osobe koje ne pristaju na to. A bez pristanka roditelja..ništa...
Visio je on kod pedagogice na glavi, dubio i kod psihologice no uvijek se na kraju vrati u razred..

Zadnje uređivanje Ribež : 15.05.2012. at 20:56.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 21:28   #24
Quote:
zoks kaže: Pogledaj post
Pošalješ ga da mu svizac zamota čokoladu da se smiri.
Ne znam kako kod tebe ali u školi moje djece se redovno slalo ravnatelju ili psihologu i mirno nastavilo dalje raditi. Najbolje da je nastavnik izgubio pola školskog sata da sredi nekog tko se baš i ne bi rado sredio.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 21:51   #25
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Ne znam kako kod tebe ali u školi moje djece se redovno slalo ravnatelju ili psihologu i mirno nastavilo dalje raditi. Najbolje da je nastavnik izgubio pola školskog sata da sredi nekog tko se baš i ne bi rado sredio.
Ribež kaže da se i kod njih radi ista stvar. Samo ne pomaže jer se nakon "tretmana" dijete vraća i nastavlja po starom. Pa učiteljica gubi živce ...
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 21:58   #26
Aha, pa ajmo onda svaliti sve na ove koji nisu ništa krivi jer mi ne možemo ništa.
Na žalost stvar je danas takva da im se doista ne može ništa, roditelji, umjesto da žele pomoći djetetu, stopiraju bilo kakvu akciju i na kraju se sve svali opet na one dobre i ni krive ni dužne.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 22:21   #27
Učitelji i nastavnici bi morali biti bolje osposobljeni za rješavanje ovakvih slučajeva i imati konjske živce. U školama bi trebale postojati dobro popunjene stručne službe koje bi se bavile problematičnom djecom. Nažalost najčešće ih nemamo.
Posljedica su ovakve situacije. Nema sretnog rješenja, samo onih manje ili više nesretnih. Kažnjavanje cijelog razreda svakako spada u ona više nesretna.

Zadnje uređivanje zoks : 15.05.2012. at 22:58.
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 22:22   #28
Sada malo razmišljam o mogućnostima i palo mi na pamet jedna od..
Obavijestiti Centar od strane stručne službe škole i tražiti uvid u obitelj.
Pa tako svako malo - malterijala ima...
Možda onda se roditelji pokrenu..
Zanimljiva mi ova moja ideja. Na zadnjem roditeljskom na žalost nisam bila - no bili je svega od strane drugih roditelja dok su roditelji tog dječaka samo gledali u pod..
Iskreno, moja mala nikada s njim nije imala problema - kako ne znam. Skoro svi u razredu jesu.
Ali mene konkretno smeta to kolektivno kažnjavanje..
I sada im je počela svima masovno dijeliti ocjene iz ponašanja i to je postalo učestalo...mislim da to baš nekog učinka neće imati osim neke opservacije..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 22:22   #29
Quote:
zoks kaže: Pogledaj post
Kažnjavanje cijelog razreda svakako spada u ona više nesretna.
No tu se svakako slažemo.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 23:10   #30
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Obavijestiti Centar od strane stručne službe škole i tražiti uvid u obitelj.
Možda i jesu ali to nije rješilo problem.

Možda je bilo nešto ovog tipa:
"Gospođo, vaše dijete je agresivno, tuče drugu djecu."
"A što mogu, udre on i mene koji put."
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 23:45   #31
Ovdje se često piše o nekim ekstremnim situacijama koje su iznimka, a ne pravilo u velikoj većini slučajeva (mislim na prijetnje pištoljima i djeci koja su istinski problematična i van škole).


Da se osvrnem na ono Lastanovo: meni se ponekad ne da smirivati i utišavati ih pojedinačno jer često neprestano kokodaču bezveze, pa im jednostavno velim da će to bit na testu i da ću ih to pitati, pa bi bilo dobro da prate i zapamte to na satu jer će im biti lakše.
Obično ušute ili se zaderu na ove brbljave da ušute, i svi stvarno ušute

Kad im laprdaš prazne i nerealne prijetnje, to ne pali (stvari tipa ako ne ušutiš poslat ću te ravnatelju i slično).

Kod mene još funkcionira i da im realno kažem kak stvari stoje; npr. netko ometa i melje stalno - kažeš im ja znam ovaj predmet i tu sam da vas naučim, bit će vam puno lakše da sad slušate i skužite na satu, nego da kasnije plaćate instrukcije umjesto da si s tim novcima kupite :ubaci nešto što je kul:

Ako me napizde, onda kažem da mi nisu zabavni, kul i slično i da ako žele biti kul i zabavni curama/dečkima iz razreda nek budu pod odmorom, a sad nek se uozbilje jer nisu mala djeca. I tak, ja njima ciljam na ego Onda se uozbilje jer nisu oni više bebe i klinci, oni su ful ozbiljni i to Slatko


Oni su mahom pod utjecajem raznih hormona, i žele ispasti uberkul i face pred curama/dečkima iz razreda, ali ih štrecne kad im spomenete ocjene jer ih još uvijek roditelji kontroliraju po tom pitanju pa će nadrapati

Problem su oni koje nije briga za ocjene, pad, roditelje i disciplinske mjere, a takvih nema tako puno.

Kazniti cijeli razred jer jedan priča je totalno debilno, prvenstveno radi profesorove nesposobnosti da radi svoj posao i skretanja problema na krivu adresu - da se klinci pokolju međusobno, a drugo - nepravedno je.
Da se skužiti u nekoliko sati gdje je tim glasnima bolna točka, pa ako pretjeraju, to napraviš. Recimo, pošalješ pred ploču ili daš da čitaju i tako
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 23:52   #32
Kad sam vidjela naslov, odmah sam se sjetila jednog dječaka iz mog razreda u osnovnoj školi.

Od prvog razreda osnovne je bilo problema s njim, dok je u višim razredima cijeli razred barem jednom mjesečno nagrabusio zbog njega.
Otkrio je čari uništavanja školskog inventara.
Npr; slomio je sjedalo u školskom autobusu i izbacio ga van iz busa, slomio školsku ploču, razbio wc škloljku kamenom.
Posebno veselje mu je bilo odvaliti prečku ispod klupe i onda skakati po sredini klupe dok ne bi pukla.

Zašto to nabrajam?
Zato jer je moj razred sve te gluposti morao platiti.
Ne taj klinac i njegova obitelj. Jer su kao bili siromašni.

Bilo nas je 27 u razredu, znači 26 učenika je plaćalo njegove izgrede.
Meni je još dan danas krivo zbog tog novca sam morala nositi u školu, ni kriva ni dužna.
Bilo je u razredu djece u još slabijeg imovinskog stanja, čak ni oni nisu bili pošteđeni plaćanja tih troškova.

Tog klinca su redovito slali i ravnateljici i defektologici. Nikad nije bilo nikakvog pomaka, osim što je još više divljao nakon tih sastanaka.

Imate li i danas takvih slučajeva u vašim školama?
Nisam osnovac preko 10 godina, ali te dogodovštine su mi ostale živo u sjećanju.
Što poduzeti u takvom slučaju?
dorcas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 00:03   #33
Quote:
dorcas kaže: Pogledaj post
Kad sam vidjela naslov, odmah sam se sjetila jednog dječaka iz mog razreda u osnovnoj školi.

Od prvog razreda osnovne je bilo problema s njim, dok je u višim razredima cijeli razred barem jednom mjesečno nagrabusio zbog njega.
Otkrio je čari uništavanja školskog inventara.
Npr; slomio je sjedalo u školskom autobusu i izbacio ga van iz busa, slomio školsku ploču, razbio wc škloljku kamenom.
Posebno veselje mu je bilo odvaliti prečku ispod klupe i onda skakati po sredini klupe dok ne bi pukla.
Da sustav radi kako treba, takve bi stavljali ili u specijalne razrede ili u specijalne škole. Ovo sa specijalnim razredima navodno postoji u SAD-u.

Zadnje uređivanje Nica : 16.05.2012. at 10:02. Reason: Q
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 00:18   #34
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Ovdje se često piše o nekim ekstremnim situacijama koje su iznimka, a ne pravilo u velikoj većini slučajeva (mislim na prijetnje pištoljima i djeci koja su istinski problematična i van škole).


Da se osvrnem na ono Lastanovo: meni se ponekad ne da smirivati i utišavati ih pojedinačno jer često neprestano kokodaču bezveze, pa im jednostavno velim da će to bit na testu i da ću ih to pitati, pa bi bilo dobro da prate i zapamte to na satu jer će im biti lakše.
Obično ušute ili se zaderu na ove brbljave da ušute, i svi stvarno ušute

Kad im laprdaš prazne i nerealne prijetnje, to ne pali (stvari tipa ako ne ušutiš poslat ću te ravnatelju i slično).

Kod mene još funkcionira i da im realno kažem kak stvari stoje; npr. netko ometa i melje stalno - kažeš im ja znam ovaj predmet i tu sam da vas naučim, bit će vam puno lakše da sad slušate i skužite na satu, nego da kasnije plaćate instrukcije umjesto da si s tim novcima kupite :ubaci nešto što je kul:

Ako me napizde, onda kažem da mi nisu zabavni, kul i slično i da ako žele biti kul i zabavni curama/dečkima iz razreda nek budu pod odmorom, a sad nek se uozbilje jer nisu mala djeca. I tak, ja njima ciljam na ego Onda se uozbilje jer nisu oni više bebe i klinci, oni su ful ozbiljni i to Slatko


Oni su mahom pod utjecajem raznih hormona, i žele ispasti uberkul i face pred curama/dečkima iz razreda, ali ih štrecne kad im spomenete ocjene jer ih još uvijek roditelji kontroliraju po tom pitanju pa će nadrapati

Problem su oni koje nije briga za ocjene, pad, roditelje i disciplinske mjere, a takvih nema tako puno.

Kazniti cijeli razred jer jedan priča je totalno debilno, prvenstveno radi profesorove nesposobnosti da radi svoj posao i skretanja problema na krivu adresu - da se klinci pokolju međusobno, a drugo - nepravedno je.
Da se skužiti u nekoliko sati gdje je tim glasnima bolna točka, pa ako pretjeraju, to napraviš. Recimo, pošalješ pred ploču ili daš da čitaju i tako
potpis na cijeli post
ovo boldano je najcesce i tako

inace, grupa zaista moze djelovati tako da netko korigira svoje ponasanje i u vecini slucajeva to se desava spontano ako je clan grupe prihvacen, ako grupa ima zajednicki cilj.....ne treba neka posebna intervencija izvana...., kaznjavanje cijele grupe, umjesto pojedinca, obicno dovodi do kontraefekta, lose je i za grupu i njenog voditelja (nastavnika), i za svakog clana grupe posebno, i naravno, za tog pojedicna, posebno ako i inace nije prihvacen od ostatka grupe.

osim samog procesa kaznjavanja, meni nije jasna niti kazna "ne pustanja van razreda" - kak ce se djeca izdivljati, malo pustiti nakupljenu energiju i skupiti koncentraciju za slijedecih 45min, kak i kada ce se popisati? kaj onda izlaze sa sata na WC? i kaj rade tih 5minuta? kak idu na topli obrok (ili tada kazna ne vrijedi?)
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 00:27   #35
Ono što neupitno pali je uključiti ga aktivno u sudjelovanje u nastavi - ne žele ispasti glupi i neznalice jer ih ostali onda zajebavaju, a bitno im je prihvaćanje od strane vršnjaka.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 00:33   #36
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Ono što neupitno pali je uključiti ga aktivno u sudjelovanje u nastavi - ne žele ispasti glupi i neznalice jer ih ostali onda zajebavaju, a bitno im je prihvaćanje od strane vršnjaka.
da, upravo to
ukljucivanje, a ne iskljucivanje.

meni je zao kada vidim da nastavnici koji, u nemoci i neznanju, salju djecu (po kazni) zbog pizdarija svemogucem psihologu (dakle, dijete iskljucuju, etiketiraju, povecavaju problem i rade novi problem(e)....), pa onda kada ga ovaj nije popravio kak spada (ili kak si je nastavnik zacrtao), onda ispada psiholog nesposoban i najcese prozivan da ispija kave umjesto da od tog djeteta pozove roditelja na razgovor da ga poprave da bude dobar na satu.
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 08:17   #37
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
meni je zao kada vidim da nastavnici koji, u nemoci i neznanju, salju djecu (po kazni) zbog pizdarija svemogucem psihologu ...
Pozovite i nastavnika na razgovor. Moglo bi biti korisnije.
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 10:07   #38
I u školi moje djece je bila praksa kazniti cijeli razred radi jednog učenika pa sam se žalila (mislim da nisam bila jedina) i to je prestalo. Međutim, sad imaju novog profesora koji, kad netko radi nered, ispituje cijeli razred na način da bude izrazito strog, odnosno daje jedinicu (ili dvojku, ovisno koliko je pitanja ranije postavljeno) kod prvog netočnog odgovora. Još nisam sigurna koliko je to realno, morat ću provjeriti na idućim informacijama.

Jako sam se iznenadila prije par mjeseci kad mi je dijete došlo doma dva sata ranije. Trebali su imati blok sat na kraju, ali ih je profesor pustio ranije jer je par učenika divljalo. U moje vrijeme profesori bi zadržali neposlušnu djecu, a ne ih poslali doma.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 12:51   #39
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Jako sam se iznenadila prije par mjeseci kad mi je dijete došlo doma dva sata ranije. Trebali su imati blok sat na kraju, ali ih je profesor pustio ranije jer je par učenika divljalo. U moje vrijeme profesori bi zadržali neposlušnu djecu, a ne ih poslali doma.
o da, to se u nekim školama uredno radi. Kad neki učenik divlja, prekida se nastava i zove se roditelj tog učenika da dođe po njega.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 12:59   #40
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
o da, to se u nekim školama uredno radi. Kad neki učenik divlja, prekida se nastava i zove se roditelj tog učenika da dođe po njega.
Pa jasno mi je da pozovu roditelje, ali profesor ih je sve kolektivno pustio doma. Ok, veći su klinci i to su bili zadnji sati, ali nije mi neka pedagoška metoda. Djeca su bila oduševljena "kaznom".
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:36.