Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2014., 23:49   #1
Operacija križnog ligamenta kod pasa

Pozdrav
Nisam uspjela naci nesto o ovoj temi pa sam htjela vidjeti je li neciji pas imao problema s ligamentima.
Mom peseku je puknuo ligament, radi se o koljenu i jako je sepala i naravno otisli smo veterinaru i slikali i davali tabl protiv bolova i upala i sl.
Na kraju su rekli da ce morati na operaciju.
Dogovorili smo se za petak, 31.1., ali stvar je u tome sto ona sada normalno hoda. Iskreno, ne znam ni sama sto da radim. Veterinar je rekao da ce njoj biti bolje pa ce se opet pogorsati.
Ako netko zna ista o tome bila
bi zahvalna da podijeli samnom.
Unaprijed hvala


Sent from my iPhone using Tapatalk
mashanina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 11:42   #2
Ne znam kod kojeg si veterinara bila, ali moji bi redoslijed za drugo mišljenje bio Alan Jurca iz Fabele i Matko u Sloveniji. Koje ''vrhunske'' vetove bih izbjegavala može u pp.
Flokithedog is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 12:37   #3
I moja je tako, šepuckala par dana kad je sredila koljeno, pa dalje ništa. Ali kad bi se pošemerilo koljeno si ga je sama znala vratit na mjesto, istezala bi nogu ko balerina dok ne bi sjelo na mjesto. Isto smo i mi mogli prstima-doslovno pomicat koljeno simo tamo ili joj ga vratit kad bi se pomaklo. Koliko bi joj smetalo u svakodnevnici ne znam, nije se dugo čekalo do operacije, oko mjesec dana. Operirali smo kod Jurce, laka operacija, brz oporavak. Prošlo je nešto manje od 2 god od tad, čini mi se puno duže. Ništa je ne štedimo, puno smo u prirodi, razni tereni, čuda zna izvoditi, pentrati se, trčati, padati... Stalno se za glavu hvatamo s obzirom da se ovo pred operaciju sredila totalno glupo-skakajući na kauč, no mala piči i divlja i sve ok. I na kauč i sa kauča 12578689728793 puta na dan. Izgleda da ju je zbilja dobro pokrpao.
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 13:31   #4
Hvala ti na odgovoru
Ma muci me jer kao dobro joj je, a citam po forumima da ugl na kraju zavrsi s operacijom jer narvno ligamenti nemogu sami "zacijeliti". Dosta ljudi je pisalo da sto su duze cekali je bilo sve gore.
A ja imam 4 peseka i u kuci stepenica i ocito da je doma ludnica i jurnjava. Pa me brine i tak oporavak.
Onda znam da nema druge nego je u petak vodim. Meni su rekli 2.500 kn, u Bubi kod Selske, tam uvijek idem stvarno su korektni i zadovoljna sam.
Jos jednom hvala ti
mashanina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 13:54   #5
Mi se trenutno oporavljamo od operacije

Radi se o mužjaku cc, 4,5 godine.

Na operaciji je bio 30.12.2013.

Počeo je šepati u rujnu, ali to šepanje je bilo jako slabo i povremeno, da bi nakon tjedan dana potpuno prestalo i onda je odjednom počeo baš jako šepati.
U početku su sumnjali na upalu pa je dobio tablete i morao strogo mirovati.
Međutim, nama je to sve bilo sumnjivo i predugo je trajalo pa smo ga odveli u zg privatniku koji je odmah rekao da se radi o puknuću prednjeg križnog ligamenta i da mora na operaciju.

Radili smo TPLO i za sad smo prezadovoljni. Četiri tjedna nakon operacije on više uopće ne šepa. Još četiri tjedna pa idemo na rengen i zatim ćemo vaditi šarafe.
ilea avis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 14:09   #6
Ma ništa.

Tako negdje je i nas došlo, uz rtg i pretrage prije. Valjda su cijene svuda iste. Bili smo i kod dr. Ivane u Bubi, presudilo nam je samo to što smo znali neke bivše pacijente od Jurce koji su se lijepo oporavili i lijepo je i njih skrpao, pa ajde. Htjeli smo i u Slo, ali za ovakvu zapravo jednostavniju operaciju nije bilo smisla organizirati put i sve. Bez auta smo, pa... Da je kuk ili nešto ozbiljnije, išli bi vjerojatno gore.

Moja je prilično poslušna pa smo joj lako objasnili da nema više na kauč to prvo vrijeme (došepala bi i cvilila, pa bi je podigli), vani smo postepeno pojačavali šetnje. Sama se štedila, više ležala, mirovala. Nekako je ona određivala tempo. Fakat je brzo to sve prošlo, ne sijećam se točno, ali za cca 3 tjedna-mjesec dana je bila ko da ništa nije bilo. Već je nakon 3 dana stajala na operiranoj nogici, doktor je očekivao da će sporije to ići, ali ova je tvrdoglava i ko svima za dišpet sve ona to lako podnese. Stepenice ograditi, malo je odvojiti od ostatka društva (da ne skaču po njoj i tjeraju je na ludovanje), možda boks posuditi ako nema druge, ali brijem da u kući ima neka prostorija koja će biti prve dane njoj za odmor... Ma snaći ćeš se, ne traje dugo, ali pazi je pojačano prve dane. Ova moja tuka je odmah razmontirala zavoj, nije bilo šanse da joj stoji duže od par sati. I kad ga se rješila-mir.

Jeli mlada pasica? Naša je imala 6 god tada, pa iako aktivna i vesela, ipak nije ono igra-cijeli-dan mood, lako bi je smirili da odmara. Bitno samo da zaraste do kraja, da se ne preforsira u toku oporavka, budu ti sve objasnili vetovi kako s njom.

Sretno!
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 15:23   #7
Eh da, nama je rečeno da ga poslije operacije moramo nositi po stepenicama bar prva 2 tjedna (dobro, mi imamo svega 5 stepenica) i da ga moramo odvojiti od drugih pasa, ukoliko ih imamo.

Svakako to provjeri s vetom.
ilea avis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 17:08   #8
Tara ima 6 godina, krizanka hrv. ovcara i jos necega lool
a oni su tako jaaako zivahni, nema mira sekundu, bas je zvrk, k'o tornado! Tak da neznam kak cemo to izvesti. AL morat ce mirovati, a stavit cu ogradu djecju za stepenice, nema druge. Aj da je jedna al kak su 4 to je stalno igra i trcanje
Sad mi je lakse kad znam da nije tak strasno! Hvala Vam! U petak u 9 idemo pa javim kak je proslo!
Da, idemo kod Ivane, a da nema Bube neznam kak bi jer bi trebala platiti odjednom a nije bas malo novaca.
mashanina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 17:57   #9
Frendovoj kujici su dva puta to operirali u Fabeli, ne ista noga. Rekli su mu da je to valjda bilo u lošem stanju, jer se taman oporavila od prve operacije kad je otišlo na drugoj nozi.
Oba puta je operacija prošla dobro, oporavak bez komplikacija. Malo je morala mirovati, prvo vrijeme se i sama čuvala malo, nekoliko tjedana nakon skidanja zavoja je bila na poštedi, a sad već luduje kao i prije, iako je oni i dalje pokušavaju kontrolirati.
Pas je sad super pa su i oni zadovoljni.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 20:54   #10
Ajde super znaci samo pozitivni komentari. Vec tjedan dana razmisljam o tome danu tj petku jer mi je grozno ostaviti je tamo, sjetim se kak drugi peseki tam leze u boxevima pristekani na infuzije i sl.. a znam da moram al iso talo znam da ce mi biti drama ostaviti je ona je inace takav pas koji vjeruje samo gazdi i obitelji i nemas bas povjerenja u druge ljude stvarno se nadam da ce sve proci super
mashanina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 09:01   #11
Bok evo na kraju Tara nij jucer operirana. Kak je trebala operacija biti u 9, zovu me iz Bube 10 do 9 i ispricavaju se ali da bi bilo bolje da se operacija odgodi zato sto je vani mokro i sklisko pa da nebi bilo da se poklizne i jos dodatno ozlijedi takvu operirano nogu.
Iskreno, nemogu vjerovati da misle na to, jer d se gladatit da bi jako malo veterinara nazvalo, da bi im palo na pamet uopce. Tako da jos jedan veliki plus za Bubu i Ivanu. Sad cekamo novi termin
mashanina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 11:44   #12
Operacija prednjeg križnog ligamenta kod psa

Naša kujica je prije 10-tak dana operirala stražnju lijevu nogicu zbog puknuća prednjeg križnog ligamenta metodom lateralnog šava.
Rana dobro zarasta, još ima kopčice, prima antibiotike, ali me jako brine što ne staje na tu nogicu. Osloni se na nju jedino kad kaka, a i tada joj se trese. Čini mi se da mišić na nozi već polako atrofira. Operirana je točno tri tjedna nakon puknuća ligamenta (u šetnji je digla nogicu i hodala na ostale tri).
Počela sam raditi lagane pasivne vježbe istezanja nogice, ali joj ne paše pa ju više masiram.
Nije baš raspoložena, po cijeli dan leži, noću slabo spava, inače je spavalica. U šetnji se brzo umori, jer nogu drži u zraku pa hoda na ostale 3, a i ove vrućine vani ne idu u prilog.
Kad joj spustim nogicu na pod, nogica se trese i ne oslanja se na nju, a i ne može se do kraja istegnuti.
Molim vas da napišete svoja iskustva ili iskustva poznanika, jako sam uplašena i zabrinuta. Hvala vam!
Glory78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 12:09   #13
Ovo ce ti vjerojatno prebacit u neku drugu temu, pa samo da znas.

Sto se tice te operacije, sto ti je rekao veterinar i zasto ne razgovaras sa njim o tim problemima?
Mislim da ne mozes samo ocekivat da ce sve bit ok jer njemu zarasta rana od operacije, za oporavak od puknuca ligamenta potreban je zbilja dug oporavak, ako nista drugo mogla si cut u sportu, pogotovo nogometu kad nekome puknu ligamenti, nema ih mjesecima na terenu, a to je uz sve pare koje se vrte u tom sportu.

Ako je mlada, oporavak bi trebao ic nesto brze, ali to nije nesto sto se popravlja preko noci. Mislim da je ne bi trebala forsirat da ona stoji na tu nogu ako sama ne moze jer joj mozes napravit jos vise stete, zavisi o tome sto joj je sve radilo, nisam upoznat sa ovim zahvatom koji si spomenula.

Ja imam saznanja sa ljudske strane jer sam trenirao nogomet i atletiku, i tamo se znalo dogodit da je to ljudima prekidalo karijeru, tako da definitivno pitaj jos veterinara, mozes radit vjezbe sa njom koje ti pokaze, ali joj nemoj forsirat da stoji na toj nozi
astralwolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 12:43   #14
asrtalwolf, hvala ti na brzom odgovoru!

Naravno da sam pitala veterinara sva moguća pitanja, ali strah je prisutan, jer sam jako vezana za nju i htjela bih joj što više pomoći.

Razlog zašto pišem ovdje je taj što je ipak lakše kad možeš komunicirati s nekim tko je to prošao i izmjeniti iskustva.

Kontaktirali smo i dr. koja je bavi fizikalnom terapijom pasa, ali treba proći postoperativni period da bismo išli kod nje. Hidroterapija je jedna od najboljih terapija, ali se ona boji vode pa to nije opcija.

I dalje molim one koji su to prošli sa svojim psima da napišu kako je kod njih išao oporavak.
Glory78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 12:46   #15
Itko?
Glory78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 19:13   #16
pregled i drugo mišljenje kod još jednog veta (ortopeda)?
mopsica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 19:36   #17
I o tome smo razmišljali, naravno, ali ne bismo htjeli brzati s tim, jer ne znamo je li ovo normalno. Veterinar kaže da nekim psima treba više vremena da stanu na nogu pa pokušavamo biti strpljivi i vježbati s njom i masirati ju.
Zapravo tražim osobe koje imaju dobra konačna iskustva, a da su im se psi tek nakon duljeg perioda počeli oslanjati na nogu.
I, da, tko su sve preporučljivi veterinari ortopedi u Zg?
Glory78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 21:16   #18
naša frendica je operirala zadnji ligament. operacija je bila jako komplicirana, dio tkiva za krpanje su skidali s nekog drugog ligamenta. savjet je bio jako puno pasivne vježbe (masiranja, lagana istezanja, ne predugo, ali što više puta na dan) i malo šetnje da ne uništi uzdravu nogu štedeći bolesnu. kako je operacija bila u kasno proljeće oni su rano krenuli na plivanje i cijelo ljeto forsirali plivanje. nakon manje od pola godine bila je ona stara, jednako je hodala i trčkarala na obje noge. prošle su dvije godine i sve je bo, no gazda joj još ne da, a vjerojatno nikad ni neće, sasvim slobodnu igru koja traži puno naglih skretanja jer to je smrt za ligamente psa od 40 kg.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 22:49   #19
Ajme, pikuli, baš ti hvala na postu!!!
Često ju masiram, sad već više dopušta pasivne vježbe, ali se i dalje ne želi osloniti na nogu. Uskoro ćemo krenuti na fizikalnu.
Molim te, možeš li saznati nakon koliko se frendica počela oslanjati na nogu? Znam da je šepanje u početku normalno, ali mene zabrinjava što tu nogu uopće ne koristi, štedi ju, osloni se na nju samo kad kaka i kad malo dulje stoji, ali to je zanemarivo, kratko ju spusti i odmah digne.
Puuuuuno ti hvala!
Glory78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 07:05   #20
Glory78, imate PM!
dolcenera6 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:49.