Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2014., 18:44   #1
Tema je izdvojena sa susjedne kao offtopic.


Dakle, u susjednoj temi se povela priča kako vjernici sebe smatraju boljima od drugih, na osnovi svojeg vjerovanja.

Što mislite o tome, jeste li se do sada susretali s primjerima gdje se vjernici tako uistinu ponašaju, ili su vaša iskustva skroz drugačija?

Mislite li da vjernici smatraju da su po defaultu, bolje osobe od drugih samo zato jer prakticiraju vjeru?








Quote:
Zmija 1 kaže: Pogledaj post
Prestanite si laskati i tražiti apsurdne argumente da opravdate svoju vjeru i prikažete se kao vrijednijim ljudskim bićima.
Nemojte više koristiti svoju vjeru da bi se osjećali ispravnijima i boljima od drugih.
JER NISTE.
Odakle ovo da vjernici sebe prikazuju vrijednijim od drugih? Ili da se osjećaju boljima ili ispravnijima?
Po mom mišljenju vjera vodi upravo u drugom smjeru, samokritici, preispitivanju, sagledavanju vlastitih grijeha i propusta i slabosti naravi, a u odnosu na ostale vodi prema više razumijevanja i blagosti.
__________________
Quies

Zadnje uređivanje Meadow : 12.12.2014. at 12:09. Reason: edit
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 20:13   #2
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Odakle ovo da vjernici sebe prikazuju vrijednijim od drugih? Ili da se osjećaju boljima ili ispravnijima?
Po mom mišljenju vjera vodi upravo u drugom smjeru, samokritici, preispitivanju, sagledavanju vlastitih grijeha i propusta i slabosti naravi, a u odnosu na ostale vodi prema više razumijevanja i blagosti.
Moja je reakcija na vjernike koji tako (kako si navela) ne čine.
Očito nisu svi ljudi isti, pa ni vjernici.
Možda je Nomen svojom tvrdnjom samo provocirao ......svejedno, ovdje ima osoba koje upravo tako misle.
Njima je i upućeno.
Zmija 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 20:15   #3
Prvo kažeš:
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Odakle ovo da vjernici sebe prikazuju vrijednijim od drugih? Ili da se osjećaju boljima ili ispravnijima?
A onda skočiš samoj sebi u usta jer kao vjernici su za razliku od drugih samokritični, samoanalitični, i imaju više razumijevanja i blagosti.
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Po mom mišljenju vjera vodi upravo u drugom smjeru, samokritici, preispitivanju, sagledavanju vlastitih grijeha i propusta i slabosti naravi, a u odnosu na ostale vodi prema više razumijevanja i blagosti.



Odavno se ovako slatko nisam nasmijao.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 21:26   #4
Vidiš, promaklo mi je....
Zmija 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 22:30   #5
Quote:
222mm kaže: Pogledaj post
Prvo kažeš:

A onda skočiš samoj sebi u usta jer kao vjernici su za razliku od drugih samokritični, samoanalitični, i imaju više razumijevanja i blagosti.





Odavno se ovako slatko nisam nasmijao.
Baš je lijepo napisala.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 07:58   #6
Quote:
Zmija 1 kaže: Pogledaj post
Vidiš, promaklo mi je....
Hehe,
Vidiš, ima ih kojima promiče i kad prstom pokažeš.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 08:00   #7
Sada otkako više nisam umišljen, sad sam savršen.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 10:34   #8
Quote:
Zmija 1 kaže: Pogledaj post
Moja je reakcija na vjernike koji tako (kako si navela) ne čine.
Očito nisu svi ljudi isti, pa ni vjernici.
Možda je Nomen svojom tvrdnjom samo provocirao ......svejedno, ovdje ima osoba koje upravo tako misle.
Njima je i upućeno.
OK. Ako neki vjernici misle da su bolji od drugih, mene bi zanimalo zašto tako misle i po čemu su i kako bolji.
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 10:42   #9
Quote:
222mm kaže: Pogledaj post
Prvo kažeš:

A onda skočiš samoj sebi u usta jer kao vjernici su za razliku od drugih samokritični, samoanalitični, i imaju više razumijevanja i blagosti.





Odavno se ovako slatko nisam nasmijao.
Smiješ se svojim vlastitim riječima, a ne mojim. Ja nisam stavljala u odnos vjernike i nevjernike, niti impliciram da su ateisti nesposobni ili manje sposobni za sve navedeno.
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 10:46   #10
Quote:
Zmija 1 kaže: Pogledaj post
Vidiš, promaklo mi je....
Da nečeg ima, ne bi ti promaklo
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 11:32   #11
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Smiješ se svojim vlastitim riječima, a ne mojim. Ja nisam stavljala u odnos vjernike i nevjernike, niti impliciram da su ateisti nesposobni ili manje sposobni za sve navedeno.
Stavila si ih u odnos. Nemoj se izvlačiti.

Ako napišeš određeni sud da određena pozicija vodi prema nečemu, to aumatski implicira da suprotna pozicija ili druge pozicije prema tome ne vode.
Ukoliko to nisi mislila, onda ti upis nema smisla. Ukoliko i ostale pozicije vode prema više razumijevanja i blagosti, zašto onda to napisati samo za jednu poziciju?

Dakle, ako napišeš da vjera vodi prema više razumijevanja i blagosti, to implicira da nevjera prema tome ne vodi. Ergo, nevjernici imaju manje razumijevanja i blagosti od vjernika.

Osnove logike i logičkog zaključivanja.
I meni se čini da tebi općenito "šteka" logika, jer zaključivanje iz ovih sudova koje iznosiš su osnova...
DarthZly is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 11:39   #12
Svi ste vi vjernici, samo vjerujete u različite izvore priča..
Ahryman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 11:47   #13
Quote:
DarthZly kaže: Pogledaj post

Dakle, ako napišeš da vjera vodi prema više razumijevanja i blagosti, to implicira da nevjera prema tome ne vodi. Ergo, nevjernici imaju manje razumijevanja i blagosti od vjernika.

Osnove logike i logičkog zaključivanja.
I meni se čini da tebi općenito "šteka" logika, jer zaključivanje iz ovih sudova koje iznosiš su osnova...
Osnove logike i logičkog zaključivanja, u stvari, ne idu u prilog ovome što si napisao.

Time što je napisala da vera vodi prema više razumevanja i blagosti, nije implicirala da nevera ne vodi ka više razumevanja i blagosti.
Drugim rečima, jedan generalizacija ne implicira drugu.

Ako je napisala da vera vodi prema više blagosti i razumevanja, to znači da je generalizovala svoju tvrdnju na sve vernike (ja mislim da nije u pravu, ali to je ovde irelevantno, govorimo o logici i o ovome što ti u logici nije jasno)

Jedino što je ona izjavila o neverovanju ovom tvrdnjom je to da se ista generalizacija ne može primeniti (po njenom mišljenju) na nevernike.

Dakle, moguće je da tvrdi sledeće:
a) svaki vernik ima razumevanja i blag je
b) neki nevernici nemaju razumevanja i nisu blagi.

Ovo, in fact, logički sledi iz njene tvrdnje, a ne to što si ti (ne poznajući dovoljno logiku) zaključio da sledi.

A to njeno je ujedno lep primer toga kako se ispravnim zaključivanjem na osnovu pogrešne premise može doći do tačnog zaključka (da neki nevernici nemaju razumevanja i nisu blagi)

Edit:
čak sam i ja tu pogrešila. Time što tvrdi da vera vodi ka više blagosti i znanja nije rekla ama baš ništa op neveri.

Recimo da je rekla:
"Letovanje na planini donosi više svežeg zraka i boravka na suncu"

Na osnovu čega ti izvodiš zaključak da je rekla da neboravak na planini donosi manje svežeg zraka i boravka na suncu.
Tvoj zaključak je pogrešan, time što je ona to izjavila za letovanje na planini, ne znači da smatra da letovanje na moru donosi manje svežeg zraka i sunca.
Mada je verovatnije da je mislila baš ovo što ja kažem.

Mogu ti ovo prikazati venovim dijagramima, ako ti nije jasno.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 11:49   #14
Quote:
DarthZly kaže: Pogledaj post
Stavila si ih u odnos. Nemoj se izvlačiti.

Ako napišeš određeni sud da određena pozicija vodi prema nečemu, to aumatski implicira da suprotna pozicija ili druge pozicije prema tome ne vode.
Ukoliko to nisi mislila, onda ti upis nema smisla. Ukoliko i ostale pozicije vode prema više razumijevanja i blagosti, zašto onda to napisati samo za jednu poziciju?

Dakle, ako napišeš da vjera vodi prema više razumijevanja i blagosti, to implicira da nevjera prema tome ne vodi. Ergo, nevjernici imaju manje razumijevanja i blagosti od vjernika.

Osnove logike i logičkog zaključivanja.
I meni se čini da tebi općenito "šteka" logika, jer zaključivanje iz ovih sudova koje iznosiš su osnova...
Moj odgovor je bio komentar na tvrdnju kako se vjernici osjećaju superiorni u odnosu na ateiste, bilo da su bolji, pametniji, što god. Ja, dakle ostajem pri svojoj izjavi da vjera vodi, ne prema osjećaju nadmoći, nego prema samopreispitivanju, te većem razumijevanju drugih ljudi.
Mislim da probleme sa izvođenjem zaključaka imate vi.
Prvo griješite što namećete nekakve odnose i usporedbe jer nitko ne tvrdi da je isključivo vjera ta koja čovjeka čini samokritičnim ili ga potiče na razumijevanje drugih. Ateist može to imati bez vjere, a to svejedno ne umanjuje činjenicu da vjera sve to potiče i čini. Dakle, te dvije stvari nisu u odnosu kakav vi pokušavate nametnuti i iz toga izvući zaključke. Ako ja kažem da me vjera vodi u poštenje, to ne znači da su oni bez vjere lopovi. Shvaćaš li?
Druga greška, za koju se bojim da će vam biti još teže shvatljiva, je ta što mislite da ako ja kažem da vjera vodi u samopreispitivanje i samokritiku, da se to osnosi na kvalitetu osobe kao takve, pa onda time i nekvalitetu neke koja nije takva (nevjernik). E, pa ne odnosi se. Ako je netko po vjeri stekao strogost prema sebi, a blagost prema drugima, nije to njegova kvaliteta, nego je to milost koja mu je dana. Drugim riječima, nije dobar on, nego je dobar Bog, koji mu daje da bude dobar.
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 11:57   #15
Recimo (uvek mi bude žao kad se neko ne razume u logiku pa nastojim da pojasnim bolje), recimo da u skupu voća posmatraš skup banana i skup ne-banana.

I onda Junia kaže:
"banane su žute"
A ti joj odgovaraš:
"Iz tog tvog logički slijedi da ne-banane nisu žute! Ti nisi u pravu! Ti nemaš veze s logikom!"

Ne.
Ti ne poznaješ logiku, jer se iz njen tvrdnje o bananama logički ne može izvući o ne-bananama to što si ti izvukao.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 11:59   #16
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Mislim da probleme sa izvođenjem zaključaka imate vi.
I dobro misliš

Quote:
Prvo griješite što namećete nekakve odnose i usporedbe jer nitko ne tvrdi da je isključivo vjera ta koja čovjeka čini samokritičnim ili ga potiče na razumijevanje drugih.
Dakle, tvoja gerenalizacija jedne osobine na vernike ne implicira generalizaciju suprotne osobine na nevernike, kao što je on to pogrešno zaključio zbog svog oskudnog poznavanja logike
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 12:06   #17
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post


Ako je napisala da vera vodi prema više blagosti i razumevanja, to znači da je generalizovala svoju tvrdnju na sve vernike (ja mislim da nije u pravu, ali to je ovde irelevantno, govorimo o logici i o ovome što ti u logici nije jasno)
Ostat ću pri svojoj konstrukciji o tome što je moje mišljenje o tome kako vjera djeluje. Nema nikakve generalizacije o tome kakvi su vjernici, što god netko smatrao pod tim pojmom.
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 12:07   #18
Vjera u što?
Ahryman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 12:22   #19
Quote:
Ahryman kaže: Pogledaj post
Vjera u što?
Ne mogu odgovoriti na ovo pitanje onoliko obuhvatno koliko bi htjela. Ako te je moj odgovor naveo na ovo pitanje, onda moraš shvatit da iza mog odgovora stoji moje mišljenje koje je iskustveno. Nemoguće je iskustveno obuhvatiti sve što bi se moglo staviti pod pojam vjera u svim svojim oblicima kao što tvoje pitanje navodi. Zato se zadovolji odgovorom - "U Boga".
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 12:57   #20
"U Boga"


Širok pojam.
Onog religijskog, pa onda decidirano kojeg religijskog, onog nedefiniranog sveopćeg koji svima kroji sudbine koje osjećamo u svome život, onog neosobnog, onog koji je sve stovrio pa ušutio i nestao, onog koji postavlja zakone koje ne shvaćamo, onog koji ge možemo definirati kao princip...

pa koliko ljudi toliko i bogova.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:24.