Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Internet

Internet Sve o internetu, sadržaju i tehnologiji
Podforumi: Web, Web development, Internet biznis, Nove web stranice

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 24.01.2007., 08:37   #1
Exclamation PCM - veliki problem i kako ga se riješiti

Glavni kamen smutnje kod prelaska na ADSL, pogotovo na davatelje usluga koji nisu HT je PCM. PCM NIJE DVOJNIK!!!

PCM je uređaj koji jednu paricu dijeli na do 4 linije smanjujući joj pri tom frekventni opseg (bandwith). Uređaj se postavlja u mjestima mreže gdje nema dovoljno parica do korisnika.

Kako ga prepoznati. Na strani korisnika to je obično metalna kutija sa led diodama. Na njoj i piše da je to PCM, no ako je smještena van pogleda korisnika (negdje u HT ormariću), onda možete lako detektirati ako imate analogni 56K modem.
Ako se modem NE SPAJA brzinama većim od 31.2 kbps, a vi niste ugasili 56K protokol - onda je PCM na Vašoj liniji. Također, ako vam na MAXADSL stranici pri provjeri broja piše da je MAXADSL dostupan, ali da je potrebno izvršiti dodatne radove na tekeomunikacijskoj mreži, onda je to opet znak da imate PCM između vas i centrale.

Za micanje tog protuzakonitog smeća potrebno je dosta strpljenja (pogotovo ako ne mislite preći na MAXADSL, nego na nekog srugog davaoca ADSL usluge)

Imam dva zahtjeva iza sebe, borbu počeo početkom prosinca. HT-ovci su mi nakon prvog zahtjeva odmah došli, objasnili kako MORAJU skinuti PCM ako ja to zahtjevam, ustanovili da je moja brzina ispod zakonski minimalno propisane, te - nestali.

Nakon mjesec dana pišem novi-ponovljeni zahtjev i opet se pozivam na zakon i njegove članke. Prije tjedan dana došao mi je čovjek iz HT-a, pa je kao konkretnije počeo rješavati stvar. Glavni problem kod skidanja PCM je taj što u pravilu na tim linijama na kojima je PCM nema dovoljno parica, pa treba povući nove kablove. Tamo gdje je mreža pod zemljom nema problema - ali tamo nema ni PCM-ova, a tamo gdje su HT kablovi po kućama (tavanima kod mene) treba naći rješenje kako dovući novu liniju.

PCM ima još jednu manu, a to je da se na njega mogu spojiti do 4 telefonske linije. Kod mene su bila spojena samo dvije linije u početku, a onda je HT i trećeg ukućana spojio na PCM, fizički oslobodivši jednu paricu do centrale za NEKOGA SEBI DRAŽEG. To sam otkrio tek slučajno kad je kod trećeg korisnika jednog dana pala brzina analognog modema sa urednih 45-48 kbps na 31.1 kbps.

U zahtjevima se stalno pozivam na zakone i to:

- zakon o telekomunikacijama (NN 122/03, članak 37. stavak 2 Osnovne telekomunikacijske usluge)

- pravilnik o osnovnim telekomunikacijskim uslugama (NN 123/05, članak 2. stavak 1 i članak 20. stavak 4), te opći uvjeti T-COM-a (čl10. st.1 i 2).

Ovim stavcima zakona, pravilnika i općih uvjeta propisuju se minimalni uvjeti osnovnih telekomunikacijskih usluga.

U prilogu su vam i primjeri pisanih zahtjeva u word formatu. Zbog veličine trebao sam ih ZIP-ati, pa kada skinete attachment extenziju preimenujte sa .doc na .zip i to je to.

Ideja ovog Topic-a je da okupi sve one koji imaju problema sa PCM-om, da postane POKRET protiv PCM-a i da prisli HT da ih makne jer su protuzakoniti

očekujem ovdje i druge sa istim problemom i iskustvima.

Glavno je DA NE ODUSTANETE, jedino ako ste dovoljno dosadni - uspjevate rješiti birokraciju!!!

pozdrav, Žarko
Attached Files
File Type: doc ZIP PCM zahtjevi.doc‎ (4.8 KB, 2659 views)
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:51.