Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2012., 19:31   #1
Talking Naj gastronomski savjet u 2012

Složit ćete se sa mnom da je ovaj forum izvor znanja i svakojakihčudesnih (a ponekad i čudnovatih) spoznaja

Zašto ova tema? Polazeći od sebe, iako neskromno mislim, da ipak nešto znam o kuhanju, jako često se dogodi da čitajući razne teme naučim štošta korisnog i zanimljivog. E, sad, ovo nije mjesto da se hvalite što sve znate nego da se skupa probamo prisjetiti što nam je u 2012. bilo najveće otkriće na Gastronomiji. Bilo da ste našli recept svog života, novu omiljenu vrstu hrane koju nikad ne bi probali da niste ovdje o njoj pročitali, najmiliji restoran ili pak nevjerojatno koristan savjet.

Što se mene tiče, savjet koji mi je otvorio novi level u kuhinji u 2012. i šire je napisala kemik: peki papir se navlaži, ožme i nakon toga se formira po željenom obliku kalupa. Kemik, tri esa je premalo za ovo

Aj sad vi.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 19:42   #2
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
....
Što se mene tiče, savjet koji mi je otvorio novi level u kuhinji u 2012. i šire je napisala kemik: peki papir se navlaži, ožme i nakon toga se formira po željenom obliku kalupa. Kemik, tri esa je premalo za ovo

Aj sad vi.
to je i meni izuzetno korisno
nikad mi nije palo na pamet, ko da se radi o foliji pa nema smisla
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 22:02   #3
Ni ja ne vlažim pekpapir
Zar se mokar može bolje oblikovati, razvlačiti, štoveć?
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 22:17   #4
Kad ga smočiš se lijepo oblikuje i ostane kako ga namjestiš

Ajde da pogodim koji je bio tebi top savjet: da u tom-i-tom dućanu prodaju Kenwoode s popustom
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 22:39   #5
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post
Ni ja ne vlažim pekpapir
Zar se mokar može bolje oblikovati, razvlačiti, štoveć?
ide fino ko alu folija
za kalupe za pite super savjet
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 23:04   #6
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Kad ga smočiš se lijepo oblikuje i ostane kako ga namjestiš

Ajde da pogodim koji je bio tebi top savjet: da u tom-i-tom dućanu prodaju Kenwoode s popustom
Ok, probat ću vlažiti pekpapir, daklem, nešto sam i ja naučila

Imaš pravo, top savjet desetljeća, a ne 2012. mi je Kenwood savjet
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 23:57   #7
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post
Ok, probat ću vlažiti pekpapir, daklem, nešto sam i ja naučila

Imaš pravo, top savjet desetljeća, a ne 2012. mi je Kenwood savjet
eh,da je bar još netko mogao uhvatit kojeg kenvudića

i meni je super savjet ovaj sa pek paprirom-dosad sam kombinirala škare i snagu volje-nekad mi je živce znao ispiliti

našla sam tu jedan super recept za domaću nutellu s rogačem. neznam čiji je,a recept sam si prepisala. baš jednostavno a fino
alanni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 00:46   #8
Meni je najgastronomsko otkriće 2012. pečena šalša od pomidora. Nije s foruma nego s nekog bloga ali se nikako sad ne mogu sjetiti s kojeg.

Dakle, pomidori (najbolje oni uski duguljasti šljivari) se operu, prerežu uzdužno po pola, poslažu na pleh obložen papirom tako da im sredina gleda prema gore, posole, popapre, pospu začinima i pokapaju maslinovim uljem. Uz njih se stavi par češnjeva češnjaka i kapula (meni je čak bolje bez) i sve se skupa speče u pečnici. Kad je pečeno, pomidorima se oguli kožica i ubaci ih se skupa s istisnutim češnjakom i kapulom u blender. I gotova šalša! Ako želite juhu, razrijedite vodom.

Nema više furenja pomidora i guljenja kožice, pa onda sjeckanja kapule i tih istih pomidora, dugotrajnog krčkanja... Ovo je gotovo začas i još je aromatičnije od uobičajene šalše.

Stvarno mi je otkriće!

Edit: Sad vidim da sam falila temu jer savjet nije s Gastronomije, ali stvarno mi je odlično otkriće pa bih ipak ostavila ovaj post ovdje.
__________________
Easily distracted by shiny objects.

Zadnje uređivanje coffeebreak : 11.12.2012. at 00:55.
coffeebreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 00:58   #9
inčresting, kolka temperatura, kolko dugo?
Levistej is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 01:14   #10
180C, oko 45 min - 1h. Trebaju biti skroz mekani, a pokoja crna točkica se tolerira.
__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 06:47   #11
Quote:
alanni kaže: Pogledaj post
eh,da je bar još netko mogao uhvatit kojeg kenvudića
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 10:41   #12
Slazem se za pek papir .
Doria is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 14:58   #13
Quote:
coffeebreak kaže: Pogledaj post
Meni je najgastronomsko otkriće 2012. pečena šalša od pomidora.
e fala ti sto si mi ovo otkrila. sad je i moje.
darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 12:19   #14
Za mokri pek papir znam već godinama ali tako što sam ga jednom slučajno zalio litrom gemišta i Heureka !!! Skoro i ja gol protrčah gradom.



Prva 4 mjesta novih spoznaja koje sam naučio na našem Gastru 2012.god


1. Marinade
Dlapekica me naučila da se u marinadu-pac za divljač ne stavlja sol. Kako divljač obožavam, zahvaljujem se i ovim putem što barem u ovim godinama spoznajem da ista može biti i puno bolja nego je bila do sada.

2. Gljive
Kao velikog fana samoniklih gljiva jednom me prilikom Polly naučila kako se gljive predivno sljubljuju* s korijandrom. Više ih bez njega ne radim, a prvotno mi je ta kombinacija bila čudna.

*(povraća mi se od riječi napisane kurzivom )

3. Slastice i kruh
Skoro svi recepti našeg Justinovića ( ako netko možda ne zna - Justin Thyme ) otvaraju mi skroz novi level u gastronomiji i inficirao me eksperimentiranjem u slasticama i pečenju kruha nakon što raž dam golubovima, a zamijenim ga nekom drugom žitaricom. Raž nemrem smislit. Jedino kuća smije biti škopom pokrita.

4. Recept godine i otkriće godine, a meni i mog cjelokupnog dosadašnjeg forumašenja. Još malo pa ću mu slaviti prvi rođendan jer sam ga prvi put radio za doček Nove 2012. a dobio ga ovdje, tjedan prije dočeka, kad sam tražio neku novu ideju za veprića kojeg sam netom dobio.
Već pomalo dosadno; opet Dlapekica, ovaj put s Đipsom i Pljeskavice iz Smirne Vefae Alexiadou ! Bogatstvo koje sam time dobio nije samo u tom savršenom receptu, ono se krije u otkriću nevjerovatnog gastro lika prve dame grčke kuhinje. Vefa Alexiadou nije običan chef. Ta žena je proučavala jelovnike Pitagorejaca, Aleksandra Velikog i Aristotela. Iz riječi Polifema u Homerovoj Ilijadi dokazuje da je sir kao namirnica nastao u Grčkoj, inspiraciju za svoje recepte nalazi u namirnicama navedenim u Aristofanovim komedijama i Deipnosophistae (Gozba učenih filozofa). Njene knjige Vefa's Kitchen i Greek Cuisine ( Greek Pastries and Desserts mi još nije stigao ) zbirke su bezvremenskih recepata, a meni posebnog gastro zadovoljstva za naredne godine.





Jedna mala primjedba ostalim gastro forumašima.

Čudi me Vaš slab odaziv na ovaj izvrstan Mačkin topic. Izgleda da mnogi mislite da ovdje puno dajete a malo dobivate . Mislim da znam kuhati, a i ponešto iz gastronomije, a bio bih neuporedivo siromašnijeg znanja i uskraćen za mnoge ideje da nisam tu sa svima Vama. Zato ajd, napišite nešto, ja sam 4 meni najvažnija, a mogao sam ih navesti bar desetak.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 12:45   #15
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Z
4. Recept godine i otkriće godine, a meni i mog cjelokupnog dosadašnjeg forumašenja. Još malo pa ću mu slaviti prvi rođendan jer sam ga prvi put radio za doček Nove 2012. a dobio ga ovdje, tjedan prije dočeka, kad sam tražio neku novu ideju za veprića kojeg sam netom dobio.
Već pomalo dosadno; opet Dlapekica, ovaj put s Đipsom i Pljeskavice iz Smirne Vefae Alexiadou ! Bogatstvo koje sam time dobio nije samo u tom savršenom receptu, ono se krije u otkriću nevjerovatnog gastro lika prve dame grčke kuhinje. Vefa Alexiadou nije običan chef. Ta žena je proučavala jelovnike Pitagorejaca, Aleksandra Velikog i Aristotela. Iz riječi Polifema u Homerovoj Ilijadi dokazuje da je sir kao namirnica nastao u Grčkoj, inspiraciju za svoje recepte nalazi u namirnicama navedenim u Aristofanovim komedijama i Deipnosophistae (Gozba učenih filozofa). Njene knjige Vefa's Kitchen i Greek Cuisine ( Greek Pastries and Desserts mi još nije stigao ) zbirke su bezvremenskih recepata, a meni posebnog gastro zadovoljstva za naredne godine.
Drago mi je da sam ti uljepšala život uputivši te na Vefu.
A tebi i CC zahvaljujem što ste mi otkrili motar.

Zadnje uređivanje Nica : 14.12.2012. at 19:48. Reason: Q
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 14:20   #16
Mene je oduševila Muličina trostruko čokoladna tortica . I još mi je sve nedoumice o pripravku lijepo razjasnila.
Napravila sam ju već 10-ak puta i svaki put sam iznova oduševljena finoćom . I svi koji ju probaju također.

Ne znam je li još na forumu, ali ako čitaš, hvala Mulice .
__________________
So you can stick your little pins in that voodoo doll, I'm very sorry, baby, doesn't look like me at all, I'm standing by the window where the light is strong.
Ace of Diamonds is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 18:05   #17
Nisam dugo tu, al sam pokupila svega i svačega. Ovaj topic mi je odličan, bit će dobar best of
YesYesNoProblem is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 18:10   #18
Meni je općenito dosta ljudi pomoglo savjetima, ali i postovima koje su ostavljali, a da nisu nužno imali savjetodavnu prirodu. Teško mi je izdvojiti jedan savjet, puno je toga što su napisali Cats, Polly, Dlapek, Patka, Pelle, Justin, Krki i mnogi drugi, a meni je neizmjerno pomoglo.

Ako moram izdvojiti samo jedan savjet onda je to Pelleov, vezan za pečenje janjetine. (Iako su mi svi njegovi savjeti bili izuzetno korisni i važni i hvala mu na strpljenju.)
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 18:12   #19
Najljepše se zahvaljujem na pohvalama i inome, nisam znala da će taj usputni savjetić toliko značiti ljudima


Naravno da sam ga ukrala Niste valjda mislili da bih se sama takvog nečeg sjetila. Pa odajmo onda priznanje onome od koga sam ja to pokupila: Hokkaido razljevača
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 18:31   #20
Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post
Mene je oduševila Muličina trostruko čokoladna tortica . I još mi je sve nedoumice o pripravku lijepo razjasnila.
Napravila sam ju već 10-ak puta i svaki put sam iznova oduševljena finoćom . I svi koji ju probaju također.

Ne znam je li još na forumu, ali ako čitaš, hvala Mulice .
daš link za nas koji nismo uhvatili?
meni se dopalo kak ljudi smrzavaju maslac (nije mi palo na pamet) i aromatiziraju šećer mahunama vanilije.
EineKleineMaus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:56.