Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2010., 09:24   #1
Franz Kafka

Vjerojatno ste ga morali čitati u srednjoj pa me zanima kako su vam sjele njegove pričice a volio bih znati što mislite i o romanima ukoliko ste ih pročitali.

Upravo sam pročitao "Kafku na žalu" a kako je Murakami veliki štovatelj Kafkinog opusa baš mi se lijepo poklopilo nastaviti sa donekle sličnom atmosferom; počeh čitati zbirku priča "Umjetnika u gladovanju"..
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 14:25   #2
Možda je Murakami štovatelj Kafke, ali nije ni do nožnog nokta velikom Franzu.
Taj mi je Pražanin ušao pod kožu i smatram ga sebi najdražim piscem 20. stoljeća.
Prvi susret je bio Preobražaj, ali kad sam pročitao Proces i Pismo ocu, znao sam, to je to.
Teško je izdvojiti najbolje. Kažnjenička kolonija i Zamak uz gore navedene, ali i dnevnici i pisma imaju genijalnih stranica.
Kada bi se kratko trebalo reći što je Kafka, rekao bih, kretanje kroz jedan san, noćnu moru koju prikazuje. Barem sam tako mislio kao mlađi.
Danas znam da sam pročitao mnogo stvari nakon Kafke koje se pozivaju na njega, možda ponekad i bolje pisanje od njega, al toliku snagu nisam poslije osjetio.
Ukratko, Franz je car.
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 15:10   #3
[QUOTE=sleng;24779252]
Teško je izdvojiti najbolje. Kažnjenička kolonija i Zamak uz gore navedene, ali i dnevnici i pisma imaju genijalnih stranica.

Kafka zauzima posebno mjesto u mom srcu i polici s knjigama... dnevnici, pisma su mi bila prava delicija...

načelno se ne mogu uspoređivati Kafka i Murakami, svaki mi je poseban i drag na svoj specifičan način, ali ono što im je zajedničko je taj neobični "nadrealizam" i koketiranje sa svjesnim- nesvjesnim što je u svima nama
kawaii is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 22:55   #4
Quote:
kawaii kaže: Pogledaj post
Kafka zauzima posebno mjesto u mom srcu i polici s knjigama... dnevnici, pisma su mi bila prava delicija...
Istina

Posebno mi se svidio "Zamak", stvarno originalno i neobično, poput sna iz kojeg se ne možeš probuditi.. i to ne baš lijepog sna. Pomalo mučan, pomalo zabavan odnos K.-a sa svojim pomoćnicima još više mi se svidio u Soderberghovom filmu "Kafka" (gdje naslovni lik glumi odlični Jeremy Irons).
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 21:17   #5
Meni se prilično dopao ''Preobražaj'', fenomenalna knjiga koja može da nam ponudi bezbroj tumačenja.
Kaizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 00:11   #6
Quote:
Kaizer kaže: Pogledaj post
Meni se prilično dopao ''Preobražaj'', fenomenalna knjiga koja može da nam ponudi bezbroj tumačenja.
Istina.
Mnogi se i nesvjesno nađu u ulozi kukca.
__________________
Stari post na forumu dođe kao jedan šamar.
garfield01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2011., 14:44   #7
Proces.
Odlična knjiga!
__________________
"Don't be yourself - be someone a little nicer."
hyperactive_anki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 11:18   #8
Proces i Preobražaj

Za sada sam pročitao ova dva djela.
Sjajno, nema se što više reći!
bugi! is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 16:47   #9
Proces je vjerovatno jedna od najboljih knjiga koje sam pročitala i to izričito zato što se može tumačit na sto i jedan način.
Gospodin K. je jedan zahtjevan i kompliciran lik čije unutarnje promjene treba pratiti i uživati u njima.
Psiha Zenobia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 22:40   #10
Čitam Ameriku, drugi put nakon skoro deset godina. Primjećujem da je jako razvučeno, bar prvih 50 strana.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 01:06   #11
Umjereni sam obožavatelj. Imam njegove Crne misli (zbirka citata).

Prvi je znak spoznaje što se rađa želja za smrću.
*
Krletka je pošla u potragu za pticom.
*
Jedno od najučinkovitijih sredstava zavođenja kojima se služi zlo je pozivanje na borbu. To je poput borbe sa ženama koja završava u krevetu.


Ova zadnja misao o ženama mi je nenadjebiva!
A kad sam prvi put pročitao rečenicu prije toga, moja misao je bila: Hitler.
Staljin. Milošević, tj. koliku je neoborivu istinu izrekao Kafka jednom rečenicom...
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 01:51   #12
Quote:
Hard-Boiled Wonderland kaže: Pogledaj post
Čitam Ameriku, drugi put nakon skoro deset godina. Primjećujem da je jako razvučeno, bar prvih 50 strana.
Jako podcjenjena knjiga.
__________________
There's more to life than books, you know. But not much more.
TAEH 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 13:39   #13
Čitanje-Kafke-povećava-inteligenciju, kažu američki psiholozi
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 19:11   #14
Sramotno je da tema o ovako velikom piscu nema ni dvije stranice dok se žustro raspravlja o najrazlicitijem šundovskom smecu...
evilinvader is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 15:14   #15
meni je njegova preobrazba odlična knjiga...
onlyyou is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 09:31   #16
Quote:
evilinvader kaže: Pogledaj post
Sramotno je da tema o ovako velikom piscu nema ni dvije stranice dok se žustro raspravlja o najrazlicitijem šundovskom smecu...
Kafka od nas traži intelektualni i emocionalni angažman,a ovo "smeće" kako ti kažeš,ne traži ništa osim poznavanja 30 znakova abecede.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 13:04   #17
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Kafka od nas traži intelektualni i emocionalni angažman,a ovo "smeće" kako ti kažeš,ne traži ništa osim poznavanja 30 znakova abecede.
Zbilja? Nisam to znao...
evilinvader is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 00:17   #18
hahaha. da, baš. svaka čast na doprinosu književnosti, ali ne bi ni njega čitali bez 30 ( ???jesi siguran???) slova abecede. A sa druger strane, nekim ljudima je sve osim knjiga koje opisuju stvarne ljude i događaje "šundovsko smeće", tako i kafka
__________________
HR

Winter is coming
Deimos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 00:30   #19
Quote:
Deimos kaže: Pogledaj post
hahaha. da, baš. svaka čast na doprinosu književnosti, ali ne bi ni njega čitali bez 30 ( ???jesi siguran???) slova abecede. A sa druger strane, nekim ljudima je sve osim knjiga koje opisuju stvarne ljude i događaje "šundovsko smeće", tako i kafka
Pa da, ljudima bez mašte i shvaćanja metaforike. Ali takve ne treba uzimati u obzir, niti ih braniti.
evilinvader is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 16:34   #20
Quote:
Deimos kaže: Pogledaj post
hahaha. da, baš. svaka čast na doprinosu književnosti, ali ne bi ni njega čitali bez 30 ( ???jesi siguran???) slova abecede. A sa druger strane, nekim ljudima je sve osim knjiga koje opisuju stvarne ljude i događaje "šundovsko smeće", tako i kafka
Čemu to zlonamjerno citiranje.Točno znam zašto sam to napisala ,a napisala sam:
ništa osim poznavanja 30 znakova abecede.
Ako želiš polemizirati,nauči citirati.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:38.