Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2003., 09:43   #1
Gospodar prstenova (J.R.R. Tolkien)

Ova tema je vjerojatno vec bila sto puta, pa se odmah ispricavam

Naime zanima me koliko od vas je zapravo procitalo te knjige, kako vam se svidjaju i kako ste regirali na filmove?

Ja inace puno citam sve i svasta i sad trenutno citam The Lord of the Rings i moram priznat da sam uzivala u filmovima al knjige su ZAKON!
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2003., 10:04   #2
Gospodara prstenova sam čitala kad sam imala 18 godina, i u to vrijeme mi je knjiga bila izvrsna. Čitala sam ju na moru i sjećam se da nisam mogla ispustiti knjigu iz ruke, valjda par dana uopće nisam išla na plažu.
Filmovi mi se nisu posebno svidjeli, iako jako lijepo izgledaju nekako su hladni. Zapravo, prvi film mi je bio prilično dosadan. Osim toga, iako nisam neki Tolkienov fan kojemu bi smetala svaka sitnica koja je u filmu promijenjena, mnogi mi se likovi u filmovima ne sviđaju, zapravo mislim da su puno bolje, pa čak 'filmičnije' napravljeni u knjizi - najveće razočaranje mi je Aragorn.
Uopće, mnoge scene i događaji u knjizi su nekako puno uzvišenije, patetičnije - u pozitivnom smislu - što se meni, eto, baš sviđa jer knjizi daje štih prave starinske legende. No, čitala sam i mišljenja da su filmovi namjerno napravljeni ajmo reć malo modernije e da bi bili bliskiji modernom čovjeku i moram reći da mi to zvuči logično.
Nakon što sam pogledala prvi film, koji mi je kao što sam već rekla bio jako dosadan, ponovo sam malo čitala knjigu da baš vidim hoće li mi i ona biti dosadna - i moram reći da mi nije bila, iako više uopće ne volim niti ne čitam niti SF niti fantasy - ali Gospodar prstenova je stvarno duhovita vrckasta i odlično napisana bajka.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2003., 11:46   #3
I ja sam ih procitao. Prva i treca knjiga su mi bile OK ali drugi dio druge knjige mi je bio poprilicno dosadan. Mislim na ono homosexualno ( da dobro ste procitali) Frodino putovanje.
U filmu su to lijepo izbjegli tako sto su mjesali malo borbe , malo Frodu itd.
Naravno ja sam drugacije zamisljao sve to. Drvece koje hoda nisam bas uspio. Gledanje filma mi je istisnulo moje vizije i nametnulo tudje. Iako ne cijenim glumu u filmu bas previse , cijenim poprilicno efekte koji su napravljeni jer u svakom od nas se krije malo dijete koje s vremena na vrijeme zeli pobjeci iz ovog svijeta u svijet Tatatatiraca u Zemlju Bajki.
Tolkien je jedanput izjavio kad je zavrsio prvi dio da bi bio zadovoljan kad bi se prodao u 5000 kom.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2003., 13:39   #4
Evo u mojem slucaju se desava da citam knjige NAKON sto sam gledala filmove (Lord of the Rings) i moram priznat da su knjige puno bolje. Inace ne citam knjige nakon sto sam gledala film jer je film u principu uvijek sranje naspram knjige. Istina, jako su lijepo i duhovito napisani Gospodari prstena - citam na Engleskom i super je.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2003., 19:52   #5
Talking O filmu se moze pricat, ali o knjizi, koja je savrsenstvo, ne!

Quote:
el_mariachi kaže:
I ja sam ih procitao. Prva i treca knjiga su mi bile OK ali drugi dio druge knjige mi je bio poprilicno dosadan. Mislim na ono homosexualno ( da dobro ste procitali) Frodino putovanje.
e, zato je i meni drugi dio bio skroz dosadan i nezanimljiv, samo to tad nisam kuzio, kao klinac.

nedavno sam procitao treci dio, pa pola prvog, teko da mislim da to treba kupit djeci…bes Bambija.
TzU is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 05:32   #6
Tolkiena ili volis ili nevolis.Filmovi s napravljeni prvenstveno za fan.
Zato je i kritika podjeljena.
__________________
Tko je od nas crnji,
kruh ili ja ?
FOCUS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 14:27   #7
Ja sam, recimo, veliki fan

Čitao sam Gospodara prstenova 10-ak puta, Hobita jedno 5; pročitao sam i Silmarilion i knjigu Tolkinovih pisama a imao sam prilike prolistati i druge stvari, kao što su Atlas Međuzemlja ili Quenijska gramatika

Možda sam ovisnik, ali netko je rekao, ili ga voliš ili ga ne voliš. Ja ga očigledno volim. I to jako.
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 14:54   #8
ja ga obozavam, procial sam sve djelove 3 put do sad, a vec sad otprilike znam kaj budem cital ove zime... filmovi su me donekle razocarali, prvi dio je ok, pomogel mi je da malo bolje vizualiziram neke stvari iz knjiga, dok me drugi dio totalno razocaral, sve se svelo na bitku u helmovoj klisuri, dok je u knjigi puno veci naglasak na bitki za isengard i svrgavanju sarumana. taj drugi film je totalna akcija, tipicni holivudski akcijski film (nesto ala Steven Seagal) samo zapakiran na malo drugaciji nacin. kolko god da je film jebeno dobro napravljen, tolko je je bezveze jer je skroz isprazan... treba procitat knjige i uvjerit se u pravo stanje stvari, jer ovi filmovi bas i nisu bog zna kaj...
Theoden is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 16:05   #9
Prvi film skoro pa i nema veze sa knjigom.....
Mislim film je super, svidja mi se i dobro je snimljen, al timeline i dogadjaji i puno ostalih stvari su totalno krivo prikazani.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 16:16   #10
hobbita i lotr sam pročitala pred nekih 6 godina i bili su mi predivni, fenomenalni, inventivni, maštoviti.... ma... sve u svemu među najboljim knjigama koje sam u životu pročitala.

onda su došli filmovi... stvarno su mi jako dobri, ali....
ma, ne isplati mi se puno ni razmišljat ni pisat o nekakvim prigovorima jer sam već daaaavno shvtila da nijedan film NEMOŽE bit bolji od knjige, pa kako god da ispadne moraš to progutat i bit sretan što nije gore...

Quote:
verica kaže:
mnogi mi se likovi u filmovima ne sviđaju, zapravo mislim da su puno bolje, pa čak 'filmičnije' napravljeni u knjizi
ditto!


No, čitala sam i mišljenja da su filmovi namjerno napravljeni ajmo reć malo modernije e da bi bili bliskiji modernom čovjeku ] eh, da bar... ali stvar je u tome da su napravljeni "malo modernije" da bi ih prosječan glupi gledatelj (čitaj: amerikanac) mogao shvatit. jer, mislim, pa koja bi bila poanta u filmu kad nebi bio komercijalno uspješan, zar ne?
__________________
..::put a gun to my head and paint the walls with my brains::..
everhate is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 16:20   #11
Zašto o filmovima? Mene je prvi bio odličan, a drugi je pushiona. Ma od tih filmova više štete nego koristi. Prije je svako od nas zamišljao Tolkinov svijet na svoj način, a sad smo dobili gotov planetarni obrazac. FIlm nije ni 1 promil Tolkina. Film je ubojstvo mašte
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 16:40   #12
Iako sam gledala filmove i citala knjige, jos uvijek u glavi imam svoju interpretaciju kako to sve izgleda, tak da mi film to nije pokvario.

A filmove su valjda napravili onak da bi i oni koji nisu citali skuzili tko kome zasto kada i kako, iako moglo bi se i na to komentirat.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 17:07   #13
Da budem iskren i drugi dio knjige je dosadan jer se sastoji od putovanja zato i ne mogu vidjeti da film moze nesto biti drukciji.
__________________
Tko je od nas crnji,
kruh ili ja ?
FOCUS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 17:12   #14
Meni je drugi dio knjige odličan (kao i ostala dva ). Teoden mi je jedan od najdražih likova. A u filmu je bez veze.
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 10:50   #15
Ja mislim da to naravno isto ovisi o tome da li citaoc voli knjige koje dosta posvecuju opisima i detaljima. Ako covijek nie tip citatelja koji to voli, nece mu se ni te knjige svidjat.

Slicno stoji stvar sa knjigama od Jean M. Auel - puno putovanja, puno opisa u velike detalje - al ja ih volim.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 20:06   #16
hehe..

Ljudi su u LOTR imali sreću što su se namjerili ma maiu Saurona a ne na njegovog mastera valara Melkora (Morgotha) jer onda bi bila pušiona...

Šalu na stranu..knjige su OK...
Ne bih rekao da je to najbolja fantasy literatura ikada napisana jer sve ovisi o ukusu..ali to je prvi pravi Fantasy roman koji je lupio temelje žanru.
Iako...priča o Turgonu u Silmarilionu zasjenjuje cijelu ovu knjigu...totlni mrak..šteta što Tolkien nije pisao knjige iz Silmarilion vremena.
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 21:05   #17
sorry..nisam milsio na Turgona nego na Turina...
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2003., 23:07   #18
GRROOOOAAANNN!

*Opet* vi o filmu. Onak, imate na Filmu topic od cetiri i kusur stranica na kojima se prakticki cijelo vrijeme fanovi knjige tuzakaju na sve one stvari koje u filmu nisu napravljene onak kak su si to oni zamisljali. Dajte, radije pricajte o knjigama i posaljite film vrit. ak vam se ne svidja, koga jarca stalno onda zlabrate o njemu?
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2003., 13:42   #19
Prevod

Čiji je prevod najbolji?
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2003., 11:05   #20
Filmovi su zakon, knjige su iznad zakona.
__________________
Muza mi je rekla da sva umjetnost nastaje iz boli.
A zatim mi je velikom silinom smjestila koljeno u medjunozje.
tuk'bah is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:55.