Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2013., 20:57   #41
Quote:
blekky7 kaže: Pogledaj post
Ali zašto bi oni lagali? Misliš kao da nagovore ljude iz Hrvatske da ne dolaze u dijasporu da ne bi imali konkurenciju? Ili su jednostavno zločesti?
pitaj gildu zasto ne zeli reci istinu. Mozda jer sad kad dode doma na selo bude jako vazna jer zna da ima vise od drugih, a kad bi jos jedan susjed bio vani, ili nedaj boze dva, ona nebi tako vazna bila. A i kad nas ode van to je nekima konkurencija, pogotovo ak rade kod nasih jer nasi cesto idu nasima radit. Da radi takvog razloga lazem sirotinji mi se gadi. Gade mi se oni sta pokusavaju sirotinju drzati pod vodom. Uopce usporedivati hr sa razvijenim zemljama mogu lazljivci ili gori od njih. Sramota
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 23:10   #42
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
pitaj gildu zasto ne zeli reci istinu. Mozda jer sad kad dode doma na selo bude jako vazna jer zna da ima vise od drugih, a kad bi jos jedan susjed bio vani, ili nedaj boze dva, ona nebi tako vazna bila. A i kad nas ode van to je nekima konkurencija, pogotovo ak rade kod nasih jer nasi cesto idu nasima radit. Da radi takvog razloga lazem sirotinji mi se gadi. Gade mi se oni sta pokusavaju sirotinju drzati pod vodom. Uopce usporedivati hr sa razvijenim zemljama mogu lazljivci ili gori od njih. Sramota
imam osjećaj da jedino ti na ovoj temi racionalno govoriš punu istinu, i dobronamjeran si.
i izbjegavaš nekakve prazne "filozofije".



Od malena sam više vjerovao razočaranom čovjeku koji javno sere po nečemu lošemu (ako je to stvarno loše), nego nekome ko ide filozofirati i relativizirati, kemijati i generalno kenjakti okolo-naokolo kružeći oko istine.
Odmah se vidi na čovjeku ima li pošten i iskren pristup.


jednom sam kao dijete slušao na okupljanju neke naše dijaspore (većinom iz Australije) u domaćem kraju kako je dobar dio njih "plakao" kak je Hrvatska super i kak im sve tu fali.
Dok je jedan čovjek (ili možda i dvojica, ne sjećam se) otvoreno i iskreno posrao državu da niti ne pomišlja o vraćanja i da mu se sve i dalje gadi i da mu to sve nimalo ne fali.
Tog čovjeka neću nikada zaboraviti.
Jedan od rijetkih disonantnih glasova koje sam čuo u ranom djetinjstvu...negdje tamo 1990-e...
Normalan čovjek. Priseban. Iskren. Non-bulšiter.


Nepostojeći novac u ovoj državi je čak i manji problem.
Najveći problem je seljoberski mentalitet, što povlači da je sve uglavnom trashy. Jebeno sve...
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 23:13   #43
Je, on je toliko racionalan i pun istine da je mene smjestio u dijasporu i podmeće. Odličan je
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 23:13   #44
Quote:
Noach kaže: Pogledaj post
Genijalci su ekipa koje regrutiraju najvece svjetske kompanije
iz prve ruke znam da nije tako.
Na hiljadu pozicija i u najvećim svjetskim kompanijama stvarne genijalce trebaju na 1 od tih hiljadu pozicija.
Ovi ostali trebaju biti samo iole sposobniji, kvalificiraniji, motivirani ljudi.
I to je sve. Nikakva mistificiranja, plašenje ljudi sa nekim genijalcima po svjetskim kompanijama , i slično truća-traćanje...






wtf..

Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 00:12   #45
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Aj molim te. Nagledao sam se ljudi sa baustele koji sve odredom lezali po nasim bolnicama sa isijasima i reumama. Di ih zaradili? Na baustelama po bijelom svijetu, u sjevernijim krajevima dakako. Kad pitas sto se ne lijecis tamo - hehe - skupo, naravno.

Malo pogledaj i reci koliko ljudi zivi vani ko gospoda, a koliko ima samo radno odijelo i pidzamu, pa tako 30 godina dok ne otplate morgidz i sranja. Pa mi onda reci kak se to razlikuje od ovog kaj imaju u HR - bar je toplo pa ti se jaja ne smrzavaju dok raspas na busotini...

Kum mi je zapovjednik busotine i kaze da se klinci na kljestima mijenjaju ko carape i odlaze unisteni. Priroda posla, ode kraljeznica, zglobovi i sl...
U Kanadi zaboravi na Toronto, Montreal, Vancouver - di mozes otic su pripi*kine uz sjevernu granicu di niko nece... Mojoj zeni (dr.spec.med, uskoro dr.sc.) vrbuju za posao za ogrooomnu paru u Svedskoj - neka selendra dakako - hladno 90% godine, pol godine mrak, pol godine dan - da odemo tamo to bi zbilja ovdje se trebao pakao otvorit.

Zato nemoj meni solit pamet, molim te.

I.
Pa Igore,neznam kako to kod nas baustelci izgledaju...valjda kao holivudski manekeni,jedino malo im se na licu vidi..al to rijese botoksom...
Mada uvjetno receno,u tim kapitalistickom poredcima ljudski zivot nevrijedi pislivog boba..i upravo cete se po kanadama i amerikama najgore poslove osjetit na bausteli...

Ja bi nekako rekao da u ovoj "prici" nama JEDNE istine...tj jednoznacnog odgovora...
A reci da HR je rupa na svijetu(sto cesto ovi kazu,koji su prvi puta otisli iz hr negdje-a prije toga samo su potovali na tramvajskim linijama po gradu)...je isto malo pretjerano...
HR stvarno spada(kolko god to nekome bilo tesko shvatit,usprkos svim kriminalnim radnjama..etc) medju 1/3 svijeta koji uvjetno receno dobro zivi...
al opet HR. usporedjivat s DE;USA,AU,CA je isto malo smijesno....
Naravno da su ove zemlje(to je vrh svijeta,ak netko nezna)...su rekao bi miljama od HR...hoces od LJUDI,zakona,povijesti...to sve utjece....tako da nije nit cudo da gore imas BAR TRI PUTA vise u materijalnom smislu...jer sve ostalo ti se jednostavno neisplati...

Jer..uvijek si stranac,upoznavanje drzave moze trajat 5+godina(projde ti najbolje godine-mladost),kreces sve iz pocetka..doslovno svaki retardirani meksikanac ti ga stavlja u guzicu..moras platit stan,nemas nikakvih konekcija(ili kako oni kazu netvorking),nemas obitelji/rodbine/prijatelja..
svi oni gore koji kazu da im to nefali(kakti)..LAZU..druge(a prvenstveno sebe jer im je tako lakse zvakat govna)...i to se jako brzo provali..kada koja kapljica rakije padne niz grlo...

S drugog gledista,ako ta sva govna prezvaces..
pokazes se,potrefi te sreca(da,da..jako vazno),radis kao hijena...imas taj cilj...tako ces ga ziher napravit daleko prije nego ovdje...prvenstveno jer je jace gospodarstvo..i tvoj rad(kakav on god bio) vise vrijedi..i vise si mozes materijalnih stvari priustit nego ovdje...
A opet gledano,
cak i u tim zemljama prvo sve moraas dobro odvagat....sto ti pase sto ne..
prvo sto svi balkanski amerikanci pocnu pricat s nekime je sljedece svetinja recenice;
JA sam PLATIO poreza(pitao ga nesto sasvim sedmo)...
IMAM...KUCU,tri AUTA..etc(pitao ga opet sasvim sedmo..)

sve im se svodi na teske materijane stvari..i to im je smisao svega(eventualno ak tko ima obitelj-onda ona nravno)...

uglavnom zakljucak je....da ga nema,pat pozicija...

ps-sada sam se sjetio...globalno gledajuci...ono sto je VRIJEDILO na ovim prostorima..je emigriralo najkasnije 90-tih god...a srot naravno dosao upravo tada...
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 00:14   #46
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
iz prve ruke znam da nije tako.
Na hiljadu pozicija i u najvećim svjetskim kompanijama stvarne genijalce trebaju na 1 od tih hiljadu pozicija.
Ovi ostali trebaju biti samo iole sposobniji, kvalificiraniji, motivirani ljudi.
I to je sve. Nikakva mistificiranja, plašenje ljudi sa nekim genijalcima po svjetskim kompanijama , i slično truća-traćanje...
O Boze

Kada pisem o genijalcima onda pisem o ljudima koji prvenstveno rade na odjelu R&D u velikim svjetskih kompanija i institutima, a ne o ekipi koja se vucara po uredima i prevrce po papirima u svojim box-evima. Tu jos ulaze i lijecnici koji su u Hrvatskoj stekli reputaciju, ali opet to ne mogu sa 30 ili 40 godina.

I takvi ljudi se broje kako sam prije par postova napisao...u promilima. Oni su jedini koji imaju kvalitetne pocetne pozicije u Americi ili Kanadi, dokle se svi ostali za svoje moraju izboriti radom.

Boli guza tamo nekog Kanadanina, Amerikanca ili Australca sto mu je na razgovor za posao dosao Hrvat sa diplomom nekog hrvatskog fakulteta. Ima isti tretman kao Rumunj, Spanjolac, Argentinac, Indijac ili Rus koji u svojim rukama drze diplome.
Noach is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 00:37   #47
Quote:
Noach kaže: Pogledaj post
O Boze

Kada pisem o genijalcima onda pisem o ljudima koji prvenstveno rade na odjelu R&D u velikim svjetskih kompanija i institutima, a ne o ekipi koja se vucara po uredima i prevrce po papirima u svojim box-evima.
kakav friking R&D odjel? To je jedan promil od svih hrvatskih iseljenika (od kojih većina uživa u debelim plaćama) ako i toliko...
Daj Hrvatu na običnom radnom mjestu u multinacionalki negdje u europi recimo cca 10k eura pa da vidiš R&D u njegovim očima...ko da je sletio na mars osobno.
da li zadovoljava? da
da li su to za Hrvatske prilike nepojmljivo velika primanja? jesu
da li je taj iznadprosječni Hrvat išta lošiji/drugačiji od bilo kojeg iznadprosječnog tipa iz recimo neke eu zemlje? Niti malo..
Ostavi sad R&D. jebeš R&D

Dakle, samo je pitanje hoćeš li kliznuti unutra.
A pošto je tamo poprilično udobno (a pritom ne pretjerano zahtjevno), naravno da su takva radna mjesta privilegija koju treba izboriti..(o tome uglavnom i pričaju ljudi na temi).

Zadnje uređivanje Brogan : 18.10.2013. at 00:45.
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 00:42   #48
Pa ddddddd , da je moj post procitan s razumijevanjem ustedili bi vrijeme i ti i ja.
Noach is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 01:30   #49
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Mojoj zeni (dr.spec.med, uskoro dr.sc.) vrbuju za posao za ogrooomnu paru u Svedskoj - neka selendra dakako - hladno 90% godine, pol godine mrak, pol godine dan - da odemo tamo to bi zbilja ovdje se trebao pakao otvorit.
E i zašto ne idete? Makar na neko vrijeme, nije valjda da se bojite mraka...
Vi bi svi poslove na plažama, okruženi batlerima i sluškinjom Juanitom, jedini zadatak je stisnuti enter tu i tamo. Ne prečesto naravno, ipak imaš diplomu uglednog fakulteta u Hrvatskoj.
Imam i ja ponudu za posao u Finskoj čim završim fakultet i iskreno razmišljam o prihvaćanju iste. Za dvije godine života gore si mogu odvojit pristojnu količinu novaca s kojom se da lijepo živjet i samostalno raditi u Hrvatskoj. A te dvije godine stvarno brzo prođu, uvijek upoznaš nove ljude i tako. Istina da nisu idealni uvjeti, ali onako realno Hrvatska je raj na zemlji što se tiče samog života.
__________________
https://youtu.be/Nym5stAJAt8
UNAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 09:49   #50
Quote:
UNAM kaže: Pogledaj post
E i zašto ne idete? Makar na neko vrijeme, nije valjda da se bojite mraka... Vi bi svi poslove na plažama, okruženi batlerima i sluškinjom Juanitom, jedini zadatak je stisnuti enter tu i tamo. Ne prečesto naravno, ipak imaš diplomu uglednog fakulteta u Hrvatskoj.
Vidi, nismo svi na forumu studenti Poanta je da ima lijep broj ljudi kojima je ovdje odlično u životu, unatoč krizi i medijskim histerijama. Neki su taj nivo dostigli svojim znanjem i radom, neki uz pomoć veza, nasljedstva, nije bitno.. Takvi ljudi neće otići u inozemstvo da bi prali prozore, vozili taksi ili živjeli u polarnom krugu. A mlad čovjek koji se tek treba probiti, zaraditi, steći nešto, e on je u sasvim drugoj poziciji.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 10:56   #51
Quote:
Noach kaže: Pogledaj post
....
Nauci citati s razumijevanjem, doonda

Quote:
UNAM kaže: Pogledaj post
E i zašto ne idete? Makar na neko vrijeme, nije valjda da se bojite mraka...
Vi bi svi poslove na plažama, okruženi batlerima i sluškinjom Juanitom, jedini zadatak je stisnuti enter tu i tamo. Ne prečesto naravno, ipak imaš diplomu uglednog fakulteta u Hrvatskoj.
Imam i ja ponudu za posao u Finskoj čim završim fakultet i iskreno razmišljam o prihvaćanju iste. Za dvije godine života gore si mogu odvojit pristojnu količinu novaca s kojom se da lijepo živjet i samostalno raditi u Hrvatskoj. A te dvije godine stvarno brzo prođu, uvijek upoznaš nove ljude i tako. Istina da nisu idealni uvjeti, ali onako realno Hrvatska je raj na zemlji što se tiče samog života.
Nisam se nikad bojao rada, nikad nisam odbio posao koji se placao.

Diplomom si mogu rit obrisat van HR, ali 10 godina radnog iskustva govori za mene bolje od diplome.

"Isprobavat" malo mozes sa 20 godina kao sto ti imas vjerojatno (posto nisi zavrsio fakultet. Kad imas 32 godine kao ja i dijete pred skolu koje ce postati svedjanin ak odem gore - onda ne ides "malo vidjet" tamo. Ili ides graditi zivot negdje drugdje ili ne ides.

Price "za par godina vratim se u Hrvatsku" zaboravi. Za par godina si izgradio zivot tamo, dokazao se, imas iskustvo, veze i poznanstva itd. Sve ces to u smece bacit? Mos mislit.

A Hrvatska ne da je raj - nego bozanski perivoj rajskog vrta prema hladnoj skandinaviji.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 11:20   #52
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Diplomom si mogu rit obrisat van HR, ali 10 godina radnog iskustva govori za mene bolje od diplome.
S ostalim u postu se slažem, no za moj ukus malko previše pljuješ po našim diplomama. Nisu naša sveučilišta ništa posebno, nije to ni MIT ni Harvard ni Princeton, znamo to svi koji smo ih završili, no nije baš da ništa ne vrijede. Prijatelj mi radi u Intelu u USA, kad su ga zapošljavali nazvali su njegov faks u HR da provjere je li stvarno tamo diplomirao. Znači nije baš da im to ništa ne znači.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 11:22   #53
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Nauci citati s razumijevanjem, doonda



Nisam se nikad bojao rada, nikad nisam odbio posao koji se placao.

Diplomom si mogu rit obrisat van HR, ali 10 godina radnog iskustva govori za mene bolje od diplome.

"Isprobavat" malo mozes sa 20 godina kao sto ti imas vjerojatno (posto nisi zavrsio fakultet. Kad imas 32 godine kao ja i dijete pred skolu koje ce postati svedjanin ak odem gore - onda ne ides "malo vidjet" tamo. Ili ides graditi zivot negdje drugdje ili ne ides.

Price "za par godina vratim se u Hrvatsku" zaboravi. Za par godina si izgradio zivot tamo, dokazao se, imas iskustvo, veze i poznanstva itd. Sve ces to u smece bacit? Mos mislit.

A Hrvatska ne da je raj - nego bozanski perivoj rajskog vrta prema hladnoj skandinaviji.

I.
Zašto te ili ovo ili ono priče? Zašto bi ili ostao ovdje ili se za stalno odselio?
Pa što ne možeš raditi vani određeno vrijeme i vratiti se?
Moj jedan šogor je radio vani 5 godina na baušteli i sa lovom se vratio ovdje. Sad sa nepunih 30 godina ima svoju kuću sa okućnicom, nema kredita i dobro živi. Drugi šogor se tek nedavno vratio, opet sa lovom i sad tu gradi kuću.
Jedan frend je vani na baušteli radio 15 godina, vratio se i tu ima građevinsku firmu koja posluje u Njemačkoj. Živi tu i tu i tam ode gore delegirat poslove.
Drugi frend otišao u Švedsku kao inženjer, radio 2 godine ( obitelj je bila tu) i vratio se. Sad radi iz svoje kuće za istu firmu za koju je radio gore (internet danas omogućava takav posao najnormalnije). Treći frend otišao u Finsku kao inženjer. Vratio se isto nakon 2 godine, osnovao tu firmu, zaposlio još dvojcu i sad radi za te iste fince. Dva poznanika rade već 3 godine na bušotinama kao inženjeri (4 tjedna tu 4 tjedna tam). Već imaju otvorene svoje firme ovdje (sa dobrom lovom zarađenom vani) i aktivno rade na stvaranju i uhodavanju biznisa ovdje te se planiraju brzo vratiti (oboje imaju obitelji ovdje).

Stvar je u tome da čovjek treba imati cilj i svrhu odlaska u inozemstvo na rad. Ako ideš zbog "boljeg života" onda nikaj od toga... Ako ideš zbog toga da izgradiš kuću/osnuješ firmu/sklapaš poslove onda je to sasvim druga priča i obično takvi ljudi uspiju, vrate se ovdje i budu aktivni članovi društva.

Priče da sa diplomom možeš rit obrisat su također floskule. Završi ti sinko strojarstvo ili FER pa ćeš tek onda vidjeti kakve mogućnosti imaš koje bez diplome ne bi mogao ni primirisati.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 11:26   #54
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
A Hrvatska ne da je raj - nego bozanski perivoj rajskog vrta prema hladnoj skandinaviji.

I.
Jesi ti uopce vidio kako izgleda juzna Skandinavija?

Nije svugdje snijeg i led...
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 12:03   #55
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Priče da sa diplomom možeš rit obrisat su također floskule. Završi ti sinko strojarstvo ili FER pa ćeš tek onda vidjeti kakve mogućnosti imaš koje bez diplome ne bi mogao ni primirisati.
Imam diplomu FER-a.

Svi za koje sam delal su me pitali kad znam delat, a ne koju diplomu imam
Sad - koliko mi je diploma pomogla da dobijem poslove, ne znam ali znam da nije bila iskljuciv kriterij.

I.


P.S.

Netko je spomenuo da ima lijepih dijelova skandinavije - jest, ali di se nudi posao za hrvata nije taj lijepi dio, tam delaju domaci
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 12:12   #56
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
S ostalim u postu se slažem, no za moj ukus malko previše pljuješ po našim diplomama. Nisu naša sveučilišta ništa posebno, nije to ni MIT ni Harvard ni Princeton, znamo to svi koji smo ih završili, no nije baš da ništa ne vrijede. Prijatelj mi radi u Intelu u USA, kad su ga zapošljavali nazvali su njegov faks u HR da provjere je li stvarno tamo diplomirao. Znači nije baš da im to ništa ne znači.
Misliš da su provjeravali jer im diploma iz hrv nesto znaci?
Provjeravali su jer im malo malo dodje netko iz nekog ***stana koji kaze da je diplomirao! a faxa nije vidio


Sent from my iPad using Tapatalk HD
TommyLeeJones is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 12:43   #57
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Imam diplomu FER-a.

Svi za koje sam delal su me pitali kad znam delat, a ne koju diplomu imam
Sad - koliko mi je diploma pomogla da dobijem poslove, ne znam ali znam da nije bila iskljuciv kriterij.
Štos je u tome što ni ne možeš steći iskustvo u vrhunskom poslu bez diplome.
Neće te nitko zaposliti da projektiraš neko postrojenje ako nisi projektant. A projektant ne možeš biti sa srednjom frizerskom. Zato te ni ne pitaju za diplomu ako vide da si radio 10 godina kao projektant.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 14:30   #58
Quote:
TommyLeeJones kaže: Pogledaj post
Misliš da su provjeravali jer im diploma iz hrv nesto znaci? Provjeravali su jer im malo malo dodje netko iz nekog ***stana koji kaze da je diplomirao! a faxa nije vidio
A zašto onda uopće provjeravati ako je sve to skupa beznačajno? Šta ima veze ako faksa nije ni vidio, ionako je to faks tamo bogu iza nogu i niš ne vrijedi? Čovjek je pred tobom, malo ga pogledaš, ispitaš, testiraš i zaposliš ako ti legne.. Papir koji ima neki Hrvat po tebi je ionako bezvrijedan, bio pravi ili krivotvoreni..

Nije u diplomi SVE, daleko od toga, ali nije da ništa ne vrijedi. Po meni su to vrlo tupe priče, obično lansirane od onih koji faks nisu ni završili.

Edit: A to što ponekad naletimo na čovjeka koji misli da je uhvatio boga za bradu kad je diplomirao, da mu sad nema ravnog, očekuje crvene tepihe i duboki naklon, a čuj, budala je uvijek bilo i bit će ih
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 14:38   #59
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Svi za koje sam delal su me pitali kad znam delat, a ne koju diplomu imam
Sad - koliko mi je diploma pomogla da dobijem poslove, ne znam ali znam da nije bila iskljuciv kriterij.
tak sam i ja mislil, jer me nitko nikad nije pital za diplomu. onda sam pricao s kolegicom iz HR u firmi gdje sam radio i rekla je da uopce nisu razmatrali kandidate bez VSS.

ne zelim ulazit u raspravu oko toga je li takav pristup ispravan, ali diploma svakako moze biti nuzan minimum koji treba zadovoljiti da bi uopce dosao do razgovora
__________________
Split happens
tommek13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 17:02   #60
Po meni glupo je opće preračunavat iznose koje zaradiš vani u kune (kao npr. kak vele "taj i taj ima plaću 40000kn u Keneda") jer tamo se ne plaća u kunama nego u lokalnoj valuti (euro, dolar, franka) te su cijene drugačije. Da ti isplate tu plaću i da sve to pošalješ natrag u HR nekome onda je to druga priča.

Generalno gledajući kod nas je gospodarstvo u katastrofi i najbitnija razlika kod našeg rada i posla i neke druge malo prosperitetnije države je u tome da ćeš tu npr. raditi kao prodavač te imati oko 3000-3500kn plaću... Ako rentaš stan računaj da ti samo na to mjesečno odlazi minimalno 250E ako oćeš normalni stan - što je trenutno 1903,80kn. U najboljem slučaju (ako imaš plaću 3500) ti ostane 1597kn za ostatak mjeseca (što je 53kn dnevno), režije ti mogu bit minimalno valjda 600,700kn ako želiš imat internet i mobitel....A di je još hrana, obleka... Ma nema uopće smisla nabrajati - mislim da razumijete...

Stvar je da ćeš vani raditi takav posao i evo da i imaš plaću 800E (kolko mi se čini to je mala plaća u DE), stan ti je 200E (to je četvrtina plaće) dok ti kod nas 54% plaće ode na rentanje stana (ako imaš plaću o kojoj govorim), znači ostat će ti kad poplaćaš sve (stan, režije, prijevoz, hranu) još novaca koje možeš štediti ili kupovat si nove stvari (koje su opet jeftinije nego kod nas). Znači, nećeš morati kao kod nas stisnuti zadnjih 5-10 dana prije plaće i doslove gledati svaku lipu...

Ne kažem da je vani med i mlijeko nego si vani plaćen i za najniži posao pošteno te ti bar ostane malo novaca na kraju za sitne zadovoljštine....Kod nas moraš krpat na sve strane i pazit svaku kunu ako želiš uštedit za nešto.

Vani se teško radi, nema tolko "zujanja" ko kod nas....I to ljudima smeta jer su navikli ovdje slušat priče o "Anti koji radi u Croatia Osiguranju, ima plaću 10000kn, radi od 8-16, pije 3 kave na poslu, malo radi, malo sluša radio, malo razglaba s kolegama, sjedi u uredu, niko ga ne jebe puno i ide doma ravno u 16:00 te ima slobodne vikende, blagdane, niko ga ne zove tokom vikenda itd.) i oni bi isto takav život a kad dođu van i skuže da MORAJU RADITI te zaraditi pošteno tu plaću tu dolazi do jamranja kako je vani teško, kako su ti stranci ludi itd.
Gatecrasher is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:15.