Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2013., 10:41   #1
Steampunk (književnost)

Prije nekoliko godina planirao sam se bacit na čitanje steampunk romana no nekako sam to ostavio sa strane. Prebacivajući e-knjige na tablet ponovo me uhvatila želja za čitanjem. Provjerio sam je li nešto u međuvremenu objavljeno kod nas s prijevodom na hrvatski. Niže je popis onog što sam pronašao a ako sam nešto propustio slobodno me nadopunite.

Quote:
JULES VERNE - Robur osvajač - Neobična svjetla pojavljuju se na nebu širom svijeta i čuju se neki neobični sonorni zvukovi. Otkriva se da je to ogroman leteći brod, kojim Robur njegov izumitelj i kapetan želi zavladati nebom...Borbe u zraku, aeronefi protiv aerostata, baloni ili leteći brodovi, tko će pobijediti i zavladati nebom?
Quote:
CHINA MIEVILLE - Stanica Perdido - Novi Krobuzon je milijunska metropola u nekom izmaštanom svijetu iz, recimo, paralelne povijesti. Ili našem svijetu kakav je mogao biti, ili kakvog ste mogli sanjati, svejedno. Ljudi i mutanti i tajanstvene rase vode svoje poslove u tmini ispod njegovih dimnjaka, dok rijeka lijeno odnosi otpadne vode, a tvornice i ljevaonice rade danju i noću. Tijekom više od tisuću godina, Parlament i njegova brutalna militia vladaju željeznom rukom nad šarenom gomilom radnika, umjetnika, uhoda, vojnika, mađioničara, drogeraša i kurvi.
Dok je grad zahvaćen nekom nepoznatom grozotom, sudbina milijuna ljudi je u rukama nekolicine odmetnika i izopćenika, koji su u bijegu i pred vlastima i pred gospodarima kriminala. Ulice grada noću postaju lovište.
Istodobno, na industrijskoj deponiji se od odbačenih dijelova stvara strojna inteligencija čije nakane nisu nikome znane.
TIM POWERS - Nepoznate plime - po ovom romanu je snimljen poslijednji film Pirati s Kariba. Na popisu steampunk naslova je samo zbog kvantum-mehaničke fontane vječne mladosti.

H. G. WELLS - Vremenski stroj - ovaj naslov spada u klasiku ZFa i ne treba ga posebno predstavljati

H. G. WELLS - Rat svjetova - ista stvar kao i sa Vremenskim strojem

JULES VERNE - 20 000 milja ispod mora - također klasik, još jedno nezaboravno djelo Julesa Vernea

Verne i Wells su pisali steampunk romane prije nego je skovano ime ovog podžanra znanstvene fantastike no to nije razlog da ih izostavim s ovog popisa. Verne je bio dosta popularan na ovim prostorima prije 20 i više godina, objavljena je valjda četvrtina od njegovog opusa no malo toga je baš steampunk.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 22:34   #2
Vidim da će ovo sa steampunkom biti usamljena borba

Michael Moorcock - A Nomad of the Time Streams 1 - The Warlord of the Air

Prvi pravi steampunk roman nakon usvajanja imena podžanra. The Warlord of the Air je prva priča trilogije; satnik Oswald Bastable odlazi na pregovore s vođom indijske sekte koja počinje pripreme za oružani ustanak protiv britanskih kolonizatora. Bastable na tajanstveni način biva prenesen u alternativnu 1973. gdje je tehnologija bazirana (naravno) na parnim strojevima. U budućnosti Indija je još uvijek pod Britancima ali anarhisti spremaju revoluciju.

Jednostavna i pomalo predvidljiva radnja bar što se 1/3 trilogije tiče. Očekivao sam više opisa budućnosti i same tehnologije a dobio nešto više prepričavanja političkog trilera, nadam se ne previše ideološki obojenog u crveno u slijedećim knjigama..
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 20:28   #3
Iako mi se sviđa ta estetika Steampunka, nisam baš imao prilike čitati djela, ponajviše zbog slabe nabavljivosti (ja sam još bez e-readera )

Više sam imao prilike susretati se sa steampunkom na filmu.

Bilo kako bilo, često kad se priča o steampunku, pa i ovdje na forumu, spominju se naslovi kao Anubisova vrata Tima Powersa (postoji ako ne u hrvatskom, onda u jugoslavenskom izdanju) te Difference Engine koji je napisao William Gibson (inače autor Neuromancera, jednog od najznačajnijih djela cyberpunka) zajedno sa Bruce Sterlingom.

Ovdje ima jedna zgodna lista značajnih djela steampunka, druge liste na koje sam nailazio (goodreads itd) su više manje slične
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 09:20   #4
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
spominju se naslovi kao Anubisova vrata Tima Powersa
Vrlo korisna informacija za mene koji baš i ne pratim temeljito što koji naš izdavač radi (a trebao bih, očito ); Anubisova vrata izdao je Algoritam s prijevodom Predraga Raosa! Prošle godine. To je već drugo izdanje, prvo se dogodilo negdje krajem osamdesetih.

Zanimljiva je i ona top lista s linka, osobno ne bih ovaj prvi dio trilogije Nomad of the Time Streams stavio na nikakvu listu, čini mi se jako površno napisano. Dat ću još jednu priliku Moorcocku a onda Tim Powers.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 10:00   #5
Ono što sam ja čitala na hrv.: Félix J. Palma - Mapa Vremena i Philip Reeve - Smrtonosni strojevi
Osim toga čitala sam neke kraće young adult knjige, znači ništa posebno. Sad kad sam (nadam se) malo više uvježbala svoj engleski, mogla bih se baciti i na "ozbiljnije" knjige. Jedino što si prvo moram kupiti e-book reader.
~*MiSs-AnDy*~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 15:47   #6
Quote:
~*MiSs-AnDy*~ kaže: Pogledaj post
Félix J. Palma - Mapa Vremena i Philip Reeve - Smrtonosni strojevi
Eh, da sam uzeo godišnji prije Interlibera (tada sam ponovo otkrio steampunk) i dobro istražio ponudu prevedenih naslova, mislim da bih sada bio u minusu. Ovako, nešto će se kupiti već za pod bor a nešto će čekati i slijedeću godinu.

E-book reader je prava stvar, stvarno se isplati, ponuda knjiga je fenomenalna. Malo me bio strah hoću li moći znanstvenu fantastiku čitati na engleskomn ali evo nakon dvije knjige M. Moorcocka moram priznati da 99% teksta pratim bez problema. Doduše Moorcock nije baš neki hard SF ali opet..

Kakve su Mapa vremena i Smrtonosni strojevi?
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 23:08   #7
Čitao sam Stanica Perdido, jbte kako moćna knjiga, radnja je uvrnuta, svijet i tehnologija su stvarno "na svoju ruku", onakvo nešto se rijetko vidja.
__________________
" In March the apparent position of Gamma Draconis is in one direction wrt the datum line (+20 arc sec), and in September the apparent position of Gamma Draconis is in the opposite direction wrt the datum line (-20 arc sec). So, the difference is ZERO (20 - 20 = 0)."
Lik tvrdi da je razlika izmedju 20 i -20 nula.
Zombie_666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2013., 16:17   #8
Quote:
Zombie_666 kaže: Pogledaj post
Čitao sam Stanica Perdido, jbte kako moćna knjiga, radnja je uvrnuta, svijet i tehnologija su stvarno "na svoju ruku", onakvo nešto se rijetko vidja.
Stanica Perdido je i meni vrlo visoko u planu čiatnja. Trenutno sam na Land Leviathan by M. Moorcock. Ova trilogija, Nomad of Time Streams, mi već postaje predosadna, čini mi se da neću ni započinjati završni dio, The Steel Tzar.

Nakon Moorcocka ide K. W. Jeter i njegov Morlock Night, svojevrsni nastavak Time Machine by H. G. Wells..
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 10:01   #9
Michael Moorcock - A Nomad of the Time Streams 2 - The Land Leviathan

Jedva pročitao. Moorcock nastavlja priču britanskog satnika Bastablea koji se onako iz čista mira prebacuje u različite alternativne varijante XX stoljeća. No to nije glavni problem. Čitav roman (trilogija) zamišljena je kao serija prepričavanja doživljaja glavnog junaka, na žalost vrlo nemaštovitih doživljaja. Osim vremena Bastable vrlo lako po potrebi pisca mijenja politička opredjeljenja pa tako vrluda od čvrstog britanskog imperijalnog stava, preko simpatizerstva pokreta nesvrstanih do aktivnog sudjelovanja u svjetskim revolucijama, bilo da ih vode komunisti, crnački fašisti ili kineski revanšisti. Slaba vizija budućnosti zapela negdje u šezdesetosmaškom razmišljanju "što bi bilo kad bi bilo".. uglavnom, treću knjigu trilogije neću ni čitati.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 20:17   #10
K. W. Jeter - MORLOCK NIGHT

Postajem pomalo razočaran sa steampunk prvijencima. K. W. Jeter spominje se kao otac ovog podžanra znanstvene fantastike ili je bar zaslužan za smišljanje njegovog imena. Morlock Night se u svim recenzijama navodi kao nastavak H. G. Wellsovog Vremenskog stroja no čini se da Jeter taj roman ili nije čitao ili ga, jednostavno rečeno mrzi.

Nadam se da nećete zemjeriti par spoilera ali eto moram napisati što čeka nekog od budućih čitatelja ovog uratka. Sve se vrti oko ideje da su Morloci oteli vremenski stroj njegovom izumitelju i sad spremaju invaziju na London, ni prije ni kasnije nego baš u vrijeme Wellsovog originala. Ideja je samo takva za napisati priču gdje će se stranice okretati jedna za drugom..

ali

Morlock Night nema glavnog antagonista. OK, spominje se izvjesni Merdanne, ima Morlocka koji su u tren oka evoluirali nakon što su ukrali vremenski stroj i postali sposobni napravit invaziju na London, Britaniju i valjda na ostatak svijeta, naoružani samo škrgutanjem zuba i krvavim očima.. dok s druge strane nemaju pojma kako upravljati ukradenom podmornicom.

Protagonisti pak nisu sami sposobni poraziti Morlocke već ima treba nitko drugi doli kralj Arthur (!) a naći će se tu i Merlin i poneki artefakt sa Atlantide. (!) Glavni ženski lik je prisutan u valjda 90% knjige no ne služi ama baš ničem i nikome. Čisti balast. Najzanimljiviji dio novele je način kako su Morloci sakrili Excalibur Arthuru ali to je užasno nedovoljno za bilo kakvo oduševljenje na kraju.

Od steampunk atmosfere ima na par stranica londonske magle a od tehnologije jedna podmornica sa mjedenim polugama.. i to je to.

Zadnje uređivanje Hard-Boiled Wonderland : 19.12.2013. at 20:27.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2013., 14:57   #11
šta je uopće steampunk?
split1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2013., 18:44   #12
Quote:
split1995 kaže: Pogledaj post
šta je uopće steampunk?
Znanstvena fantastika u kojoj je znanost na nivou indrustrijske revolucije XIX stoljeća. Energija dobija se iz parnih strojeva - otuda prvi dio riječi - steam. Radnja je često smještena u London iz doba kraljice Viktorije ali i druge velegradove tog vremena. To je vrijeme Sherlocka Holmesa, Jack the Rippera, Dracule, Frankensteina čak ponekad znaju biti i glavni ili sporedni likovi iako su posuđeni iz drugih žanrova.

Možda su ti poznatiji filmovi u podžanru steampunka: Vidocq, The League of Extraordinary Gentlemen, Sherlock Holmes 1-2 Guy Ritchie-ja, Sucker Punch, Captain Sky and the World of Tomorow od novijih, Time Machine, War of the Worlds, 20.000 Leagues Under the Sea, First Men in the Moon od starijih..

Počeo sam čitati Infernal Devices K.W. Jetera, za sada vrlo dobar.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 19:48   #13
INFERNAL DEVICES - K.W. Jeter

George Dower je sin pokojnog cijenjenog urara i majstora izrade automata - glazbenih uređaja i sličnih spravica na bazi satnih mehanizama. Sin teško nastavlja očev posao jer nema ni približno slične sposobnosti. Otac je pak imao posebne klijente za koje je izrađivao složenije uređaje pa oni sada opsjedaju urarsku radionicu u nadi da će pronaći tajanstveni mehanizam..

Odličan zaplet, iako bez nekog posebnog viktorijanskog duha, kulminira nekako kilavo nakon 2/3 knjige ostavljajući dojam nemaštovitosti. Natrpano je tu svega pomalo, androida baziranih na clockwork mehanizmu, humanoidnih vodenjaka, kršćanskih fanatika i putnika kroz vrijeme. Karakterizacije su samo nacrtne, likovi uglavnom ne evoluiraju ni na koji način, događaji kroz koje prolaze su uglavnom banalni tako da me završetak ostavio prilično ravnodušnog.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 12:54   #14
Pročitala Anubisova vrata i meni je to vrlo dobro iako čitam recenzije da dosta toga fali, npr scene u Egiptu ili neki opisi književnika koji su se pojavljivali.
Meni je sve baš taman. Vjerujem da ću pročitati još koje djelo iz tog žanra, sviđa mi se koncept alternativne prošlosti povezano sa ubacivanjem poznatih ličnosti. Naišla sam info da Kaznovar spada u steampunk, no meni je za sada dosadan, čak sam prekinula čitanje i pročitala jedno 6 knjiga i još ga nisam nastavila čitati.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 21:17   #15
Zadnje što sam probao od steampunka je "Anno Dracula" od Kima Newmana. Uglavnom premisa je jednostavna; Dracula je preživio i oženio kraljicu Viktoriju, i uglavnom priča se vrti oko toga kakav to utjecaj ima na Britaniju i London 19. stoljeća. Isprepleteno gazilijonom fikcionalnih i povijesnih ličnosti (nešto kao League of Extraordinary Gentlemen, koji je btw super primjer dobrog steampunk uratka), pa tako imamo Jacka Rippera koji ubija vampirske prostitutke, Sherlocka Holmesa koji je završio u koncentracionom logoru, itd. Koncept je odličan, ali stvar je tako nekako nezanimljivo napisana, dosadnjikavo i sa toliko ubačenih likova i referenci da sam se pogubio u svemu i skužio u jednom trenutku da sve više i više odgađam nastavljati čitati i da mi se ne da. Pa sam i odustao nakon nekih 20 %

Ne znam, možda poslije stvarno bude genijalno (pobrala je knjiga dosta nagrada i to), pa ostavljam mogućnost da je do mene.
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 18:43   #16
tko je autor? gledam na goodreads, izbaci nekoliko knjiga, pa čak i neke u nastavcima.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 18:54   #17
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
tko je autor? gledam na goodreads, izbaci nekoliko knjiga, pa čak i neke u nastavcima.
Pa napisao je, Kim Newman
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 19:53   #18
haha, sorry nisam vidjela
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 22:18   #19
Pročitah Stanicu Perdido by China Mieville.

Stvarno neobično i drukčije od većine što sam čitao ali ne mogu baš reći da je samim time i jako dobro. Uglavnom nemam zamjerke pronalazeći autorove inspiracije Terry Gilliamom (Brazil) ili Davidom Cronenbergom ali kad naiđem na reference na Transformere onda čitanje već teže ide.

Strukturalno, roman je živi nered. Prvih 200 stranica se gotovo ništa ne događa. Likovi su toliko nezanimljivi da do samog kraja nikakav osjet prema njima nisam razvio. Također, određeni likovi pokreću samo određeni dio radnje tako da kad dođete do kraja nađete se u čudu gdje su nestali neki važni likovi iz prve 3/4 romana..

Mieville se zna izgubiti u beskrajnim opisima nebitnih stvari. Mora mu se priznati da je maštovit i originalan ali ponekad jednostavno zaboravi na one bitne stvari. Kvragu, imaš željeznicu u gradu (policija ima i letjelice) a ne znaš što ti se događa izvan grada. Otkud hrana milijunima ljudi iz grada kad ju nitko ne proizvodi niti uvozi..

Stanica Perdido tek u tragovima ima steampunka, konstrukti-roboti koji se lože ugljenom kao peći pojavljuju se tek oko sredine knjige i od svih grupa likova najneuvjerljivije su opisani. Ali eto, izdržao sam do kraja uglavnom zbog weird fantasy ugođaja, prave noćne more kojom je natopljen taj grad, Novi Krobuzon.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 10:49   #20
Probao i ja okušati sreću s Mievilleom, i bacio se na "The City & the City" i za sada odustao.

Knjiga o dva grada, koja postoje na istom mjestu fizički, ali koje ljudi umno doživljavaju kao dva različita grada, pa ima tu i neko ubojstvo koje se istražuje i tako. Došao do trećeg poglavlja, ali to je bilo toliko probijanja i borbe kroz tekst sa moje strane da ne znam da li ću se ikada vratiti čitanju. Isto pobralo hrpu nagrada, i nisam siguran koliko je steampunk (podosta je weird fiction), ali evo, podsjetio me gornji upis na moj neuspjeh s navedenim autorom.
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:56.