Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2014., 23:54   #1
Knjige poezije

koje dobre knjige poezije mozete preporuciti?
citam stalno neke pjesme ali sad da sam procitala neciju poeziju od pocetka do kraja...ne bas.

osim mozda pablo neruda the captain verses i jednu knjigu pjesama onog bradatog iz san pedra...ne mogu se sad imena sjetiti.

dali imate jos stogod za preporuciti u cemu ste bas gustali ?
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.

Zadnje uređivanje iowa : 26.11.2014. at 00:15.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 14:37   #2
Naravno Bilo što od Cesarića, genijalan je i francuske simboliste, Baudelairea i njegove Cvjetove zla, Rimbauda, Verlainea, a obožavam i engleskog romantičarskog pjesnika Shelleya. Svakako i Edgar Allan Poe
__________________
[URL="https://www.youtube.com/watch?v=GGUCBOGcvz0"]Game of Thrones & Thompson - Neka ni'ko ne dira u moj mali dio svemira[/URL]
Gošća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 15:08   #3
mene interesiraju konkretne knjige, koje bas valjaju.
temu sam vise zamislila o knjigama, a ne samim piscima.
svi ti pisci koje si navela su odlicni, stvar je u tome kaj nemam vremena citati im opus od a do z, pa bi me vise interesiralo koje su im njihove najknjige.

koja ti je najbolja cesariceva knjiga?
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 16:07   #4
Aha, sorry, nisak skužila Eto, preporučila sam ti onda već Cvjetove zla od Baudelairea, a Cesarića ti imam već nekih 15-ak godina zbirku the best of, to mi je onak praktično
__________________
[URL="https://www.youtube.com/watch?v=GGUCBOGcvz0"]Game of Thrones & Thompson - Neka ni'ko ne dira u moj mali dio svemira[/URL]
Gošća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 16:12   #5
ok hvala
onda cu si to pogledeat gdje ima za skinut.
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 20:11   #6
Od Baudelairea imaš još zbirku poezije "Svjetionici".

Ne znam šta ti je u poeziji privlačno, ali moje preporuke su sljedeće: Tin Ujević - Lelek sebra, Kolajna i sve ostale njegove zbirke, Mak Dizdar - Kameni spavač, A. B. Šimić -Preobraženja.

To ti je za početak.

Od ostalih možda Ana Ahmatova i Marina Cvjetajeva - Dvije ruske pjesnikinje, Konstantin Kavafi - Sabrane pjesme, Pablo Neruda - Dvadeset ljubavnih i jedna očajna pjesma...

Naravno, zbirki ima još mnogo, ali bilo bi dobro da kažeš šta te zanima.
__________________
.

Zadnje uređivanje Soul sister : 27.11.2014. at 20:24.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 20:23   #7
Evo preporuka i od mene preporuka za Josipa Pupačića,ja imam njegovu knjigu izabrane pjesme i to mi je najdraža knjiga ,stvarno je odličan
Sila nečista is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 22:48   #8
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Od Baudelairea imaš još zbirku poezije "Svjetionici".

Ne znam šta ti je u poeziji privlačno, ali moje preporuke su sljedeće: Tin Ujević - Lelek sebra, Kolajna i sve ostale njegove zbirke, Mak Dizdar - Kameni spavač, A. B. Šimić -Preobraženja.

To ti je za početak.

Od ostalih možda Ana Ahmatova i Marina Cvjetajeva - Dvije ruske pjesnikinje, Konstantin Kavafi - Sabrane pjesme, Pablo Neruda - Dvadeset ljubavnih i jedna očajna pjesma...

Naravno, zbirki ima još mnogo, ali bilo bi dobro da kažeš šta te zanima.
ma tema je koje su vama knjige dobre. pa ce mozda i drugi za sebe nesto nac. ne radi se samo o meni.
nego sto je vas dojmilo ?
ovo je je jako dobro.
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 10:58   #9
Jedna od najdražih knjiga mi je Divan Hafiza Širazija.

Ovo izdanje je savršeno ne samo zbog jedinstvenosti prevoda već i zbog originalnih tekstova, kao i prelijepih ilustracija.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 22:10   #10
Omar Hajjam - Rubaije.
Ima ga i na ekavskom, kao i na ijekavskom prijevodima.
Quote:
Kakve nosi događaje ova noć – ne pitaj,
Za sve ono što dolazi pa će proć – ne ptaj.
Ti ovaj čas upotrijebi kao dobru zgodu:
Što je prošlo ne spominji, što će doć – ne pitaj!
*****
Ti si, Bože, tvorac, Ti me stvori tako,
za vinom i pesmom ja poludim lako;
kad si od iskona stvorio me tako,
zašto bi me onda bacio u pako?!
*****
Nazdravi - i ne tuguj za životom sto je prošao,
Predahni i uživaj u trenu sto nije otišao:
U varljivoj prirodi - da je vjernosti bilo
Nikada na tebe red da se rodiš - ne bi došao!
*****
Za danom koji je prošao - ne tuguj,
Sutrašnjicu - što tek stiže - ne oplakuj!
Za onim što je prošlo, ili nije došlo - ne kukaj:
Radostan budi - život u vjetar ne rasipaj!
Onda, dobar mi je naš Stojan Vučićević (zbirka: Semafor).
Ima mahom kraće pjesme:
Quote:
Kalma

Ljubavi

Srce se tvoje kao otok
Od srca moga odvaja

Je li to sjećanje možda što pristaje
I odmah isplovljava

Ili tišina morska
PUSTOŠ koja nas

Spaja
Cesarić je već spomenut - ima izdana mala knjižica izbora njegove poezije (Matica hrvatska).
http://www.matica.hr/knjige/63/

Isti izdavač ima i izabrane pjesme Tina Ujevića:
http://www.matica.hr/knjige/380/
Quote:
Kada su velikoga Tina urednici nekog tjednika zamolili da izabere svoju najbolju pjesmu, Tin se nakon teških muka, s nekim stezanjem savjesti, odlučio za Svakidašnju jadikovku, i to zato jer je najskromnija, najednostavnija, najnarodnija (u smislu »najpučkija« i u suglasnom smislu) i, možda, i najpopularnija.
Također, Nikola Šop - Izabrane pjesme:
http://www.matica.hr/knjige/315/

Prvo sam si nabavio tu malu knjižicu, a pošto su mi se pjesme jako svidjele, kupio sam i izbor iz njegovih djela.
Od Ujevića imam 3-4 knjige poezije, kako novije, tako i antikvarne.

Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Konstantin Kavafi - Sabrane pjesme,

Potpisujem sve što Soul Sister predlaže, s tim da bih izdvojio grčokg pjesnika Konstantina Kavafisa kojeg je spomenula.
Quote:
Poezija je Kavafisu predstavljala način života, njegovo oplemenjivanje i osmišljavanje. Gajio je aristokratski i elitistički odnos prema svojim djelima. Težeći savršenstvu, bezbroj ih je puta prepravljao ili čak uništavao, sve dok ne bi postale željena verzija. Nikada nije ponudio niti jedno svoje djelo na prodaju, a dvije male zbirke poezije, koje su objavljene za života, objavio je u vlastitoj nakladi. Kretao se u vrlo uskom, odabranom krugu prijatelja i obožavatelja, kojima je davao svoje pjesme na čitanje.
Quote:
KOLIKO MOŽEŠ

I ako ne možeš svoj život da učiniš kakvim želiš,
ovo bar pokušaj da postigneš
koliko možeš: nemoj ga unižavati
sa previše dodira sa svetom,
sa previše izlazaka i razgovora.
Nemoj ga unižavati izvodeći ga,
često šetajući i izlažući ga
svakodnevnoj gluposti
veza i susreta,
da ne postane dosadan kao da je tuđ.

ČULNOST

Radost i utjeha mog života
jest sjećanje na sate
u kojima uživah strasti kakve žudjeh.
Radost i utjeha mog života jest,
što sam izbegao,
svaki užitak iz same navike.

DOSADA

Jedan dosadan dan prati drugi
podjednako dosadan. Dogodiće se
iste stvari, dogadjaće se stalno -
isti su trenuci koji stižu i koji odlaze.

Prodje mesec dana i donese drugi mesec.
Ono što dolazi, lako je pogoditi:
to je ono od juče, tegobno, mučno.
I sutra prestaje da liči na sutra.
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Jedna od najdražih knjiga mi je Divan Hafiza Širazija.
Ovo izdanje je savršeno ne samo zbog jedinstvenosti prevoda već i zbog originalnih tekstova, kao i prelijepih ilustracija.
Čuo za njega, ali nisam čitao, znači: proučit ću ga.
Zahvaljujem na linku!
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...

Zadnje uređivanje FeetF1 : 28.11.2014. at 22:42.
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 20:21   #11
Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
Također, Nikola Šop - Izabrane pjesme:
http://www.matica.hr/knjige/315/
Da, Šop je odličan, a meni pade na pamet i Janko Polić Kamov, kojeg čitam u najmračnijim trenucima, i njegove Psovke.

Naravno, tu je i neprevaziđeni Mika Antić sa svim svojim pjesmama, poetskom prozom i Mitom o ptici.
Quote:
Čuo za njega, ali nisam čitao, znači: proučit ću ga.
Vrijedi ga proučiti...

Sjetih se još i Džubranovog Proroka, a jedna od omiljenih pjesnikinja mi je i Sylvia Plath (njene pjesme je najbolje čitati u originalu). Sve zbirke pjesama su joj odlične.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 22:24   #12
Uzmi i čitaj radije suvremene poete. Cesarića i ekipu si valjda sažvakala tijekom školovanja.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=1I9IUVt1CFg
Rafa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 16:54   #13
Quote:
Rafa007 kaže: Pogledaj post
Uzmi i čitaj radije suvremene poete. Cesarića i ekipu si valjda sažvakala tijekom školovanja.
Daj molim te reci da se šališ.
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 00:23   #14
Quote:
bhavatarini kaže: Pogledaj post
Daj molim te reci da se šališ.
Zašto bih se točno šalio?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=1I9IUVt1CFg
Rafa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 01:12   #15
Quote:
Rafa007 kaže: Pogledaj post
Zašto bih se točno šalio?
Zato što stravično lupetaš. Ne mogu vjerovat da uopće moram sve ovo pisat.

Traže se preporuke "dobrih knjiga poezije", a ne "knjiga suvremene poezije". Nadam se da ćemo se složit da kvaliteta djela nema veze s vremenom nastanka, kvalitetno djelo je svevremensko. Ili bezvremensko. Kako ti draže.

Nadalje - "Cesarić i ekipa" se ne mogu tijekom školovanja "sažvakat" (oduran izbor riječi, usput ), jer za to nema vremena, kužiš? Kad toliko toga ima što se obradit treba.
A tijekom školovanja od "značajnijih"! pjesnika obradiš valjda pet do šest pjesama i ćao; od hrpetine drugih ako! dvije-tri.
I najzad - čovjek se mijenja i sazrijeva, pogotovo u odnosu na (srednjo)školski uzrast. (Iako, ruku na srce, i ne baš svi.) Pa nije isto čitat pjesmu u različitim životnim razdobljima.
A kao da je to uopće i bitno. Valjda možeš u dobroj stvari uživat i po tisućiti put; promijenio se ti - ne promijenio?

A konkretno što se iowe tiče - živi vani, a moguće da je ondje i odrasla i školovala se. Mislim da onda i nije bilo prilike da "sažvače" Cesarića ili koga god.



***

Iowa, španjolski jel tako? Ide? Znam da si nešto čitala i Lorcu, a ako nisi sve uzmi sad njegove zbirke.
Ja sam nedavno nešto dohvatila Goethea, al njega si ti bit će i pročitala?
Kasnije kad razmislim, još ću malo natrkeljat.
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 02:12   #16
Quote:
bhavatarini kaže: Pogledaj post


***

Iowa, španjolski jel tako? Ide? Znam da si nešto čitala i Lorcu, a ako nisi sve uzmi sad njegove zbirke.
Ja sam nedavno nešto dohvatila Goethea, al njega si ti bit će i pročitala?
Kasnije kad razmislim, još ću malo natrkeljat.[/FONT]
si da spanolski ide, lorcu nisam procitala cijelog, pa bi bas to moglaa. skinitu cu si to prvo. dobro da si spomenula.
kao sto si rekla hrvatske ne znam dobro, pa mi dobro dodu i preporuke ovog odvjetnickog tima "cesaric &. co."

naravno u njemackog govornom podrucju se goethe najvise cita (der erlkönig mi je ostao najbolje u sjecanju, valjda jer je pjesmu schubert ukomponirao pa se upamtilo), ali nebi ni za njega rekla da sam ga prozvakala.

inace sjecam se da smo poceli s walter von der vogelweide
on je kao najstariji
u dobrom sjecanju mi je ostao bertolt brecht (die dreigroschenoper iako je to vise roman, ali ima unutra dosta pjesma,tko voli socialno osjetljive teme i naravno mutter courage)
i onda heinrich heine (abenddämmerung)
ostalo je sve otislo u zaborav, nazalost. knjige bacene.

e da sjecam se da sam u slobodno vrijeme citala novalisa, bas sam bila odusevljena nekom njegovom pjesmom, ali sad se jebiga ne mogu vise sjetiti kojom.

inace sad vidim, nebi bila losa tema, knjige kojih se sjecamo iz srednje.
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 02:46   #17
bukowski. (bradati iz uvodnog posta cijeg se imena nisam mogla sjetiti)
ovo je sigurno jedna od knjiga za preporuciti

__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 11:53   #18
Quote:
bhavatarini kaže: Pogledaj post
Zato što stravično lupetaš. Ne mogu vjerovat da uopće moram sve ovo pisat.

Traže se preporuke "dobrih knjiga poezije", a ne "knjiga suvremene poezije". Nadam se da ćemo se složit da kvaliteta djela nema veze s vremenom nastanka, kvalitetno djelo je svevremensko. Ili bezvremensko. Kako ti draže.

Nadalje - "Cesarić i ekipa" se ne mogu tijekom školovanja "sažvakat" (oduran izbor riječi, usput ), jer za to nema vremena, kužiš? Kad toliko toga ima što se obradit treba.
A tijekom školovanja od "značajnijih"! pjesnika obradiš valjda pet do šest pjesama i ćao; od hrpetine drugih ako! dvije-tri.
I najzad - čovjek se mijenja i sazrijeva, pogotovo u odnosu na (srednjo)školski uzrast. (Iako, ruku na srce, i ne baš svi.) Pa nije isto čitat pjesmu u različitim životnim razdobljima.
A kao da je to uopće i bitno. Valjda možeš u dobroj stvari uživat i po tisućiti put; promijenio se ti - ne promijenio?

A konkretno što se iowe tiče - živi vani, a moguće da je ondje i odrasla i školovala se. Mislim da onda i nije bilo prilike da "sažvače" Cesarića ili koga god.
A dobro, netko tko živi vani i želi se posvetiti onome što je uzoran srednjoškolac već prožvakao mi ima nekog smisla.

Cesarić, Tadijanović i pjesnici sličnog opusa nude solidne temelje na koje se vezuju kasnije dublji autorski potpisi.

Naravno da se može i treba se uživati milijun puta u dobrim stvarima, ali ja bih umjesto dobrog Cesarića i nabrojanih autoricu teme ipak uputio u nove pjesničke atmosfere i iskustva. Ne nužno suvremene, ali neke druge svakako da. Možda je samo do mene što sam Dobrišu i njegove suvremenike sažvakao kad je trebalo i nisam im se imao potrebu više naročito vraćati jer kad otkriješ nešto što smatraš boljim i utjecajnijim na sebe onda je to naprosto tako.

__________________
https://www.youtube.com/watch?v=1I9IUVt1CFg
Rafa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 00:04   #19
Quote:
Rafa007 kaže: Pogledaj post
Naravno da se može i treba se uživati milijun puta u dobrim stvarima, ali ja bih umjesto dobrog Cesarića i nabrojanih autoricu teme ipak uputio u nove pjesničke atmosfere i iskustva. Ne nužno suvremene, ali neke druge svakako da. Možda je samo do mene što sam Dobrišu i njegove suvremenike sažvakao kad je trebalo i nisam im se imao potrebu više naročito vraćati jer kad otkriješ nešto što smatraš boljim i utjecajnijim na sebe onda je to naprosto tako.
Podcrtala sam ti.

Osim toga, ponavljam jer si očito izignorirao - čak niti neki "uzoran srednjoškolac" ne može iz nastave "sažvakat" nikoga, nekoliko pjesama za to nije ni izbliza dovoljno. Pa sve i da uzmemo da je zbilja pratio i da je imao vrhunskog profesora, a što često nije slučaj.
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 18:38   #20
rafa a koji su to bolji i utjecajniji pjesnici na tebe koje citas?
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:44.