Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2015., 08:15   #61
Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
SNB nema veze sa ruskim novcima a ni svicarskim bankama. Svicarska ne zivi od banaka nego od industrije. To su price tipicne onim nasim pricama prije par godina: da nekretnine mogu bit samo skuplje, jel dolaze rusi sa koferina novaca da kupuju nekretnine po jadranu.
Itekako ima

U Švicarskoj je cca 17% stanovnika zaposleno u bankarskom sektoru i bolje poslovanje banaka itekako se odražava na državne finacije

Quote:
Cinjenica je: da je franak bio narasto prema euru sa 1.67 na 1.20 i da to industriji ni izvozu nije nanio stetu. Naprotiv iz godine u godine radili su rekordne po zaradi.
Pa nisam zamijetio da su imali neki spektakularni rast BDP-a ni produktivnosti.
Tečaj je prije 3 godine i fiksiran jer je nanosio štetu njihovom gospodarstvu

Sto se tice odlaska u kupovinu svicara u susjedne zemlje, nakon ovog pada eura to su si ducani sami krivi.
Quote:
Cinjenica da su i do 15% koristi od CHF=EUR zadrzavali za sebe a nisu to prosljedili na potrosace. Neide svaki svicarac zbog 15% kupovat u DE i slicno.
Nakon naglog skoka franka za 20% i povratka PDV 20% odlazak u DE je posto izuzetno atraktivan za svicarce posto je sve u pola cijene.
Ducanima u CH treba vremena da se sad prilagode.
A šta je sa švicarskim proizvodima, koji se ne prodaju a ni ne izvoze , jer su preskupi.
Takve štete ne primijećuju se u 3 dana ali nakon 20 godina precijenjene kune , šteta za gospodarstvo je te kako vidljiva. Ne uspijevamo proizvesti dovoljno ni hrane a polja su neobrađena
Quote:
Sto se tice izvoza, sigurno da je nova situacija i nije po starom. Neke firme ce i dobi probleme(al ti su ih imali valjda i prije). Stvar je da svicarci ne prodaju sirovine(barem ne vlastite)nego ih uvoze i obraduju i dalje prodaju ko proizvod. Cijena sirovine u jednom proizvodu iznosi i do 70% sto znaci da je rad smo 30% i na taj dio se i odnosi tih 20%. Prakticki poskupljenje od nekih 6%. Dobrostojece firme lako to uravnoteze sa racionalizacijom proizvodnje. Tako da se i dalje moze stranim partnerima garantierat prakticki ista cijena.
Švicarska ima visokorazvijenu i sofosticiranu industriju i čisto sumnjam da je cijena sirovine 70%. U jednom Shaufauzen satu, lijekovima iz farmaceutskw industrije ili turizma ima 70% sirovine.
Tako da ti postoci koje si naveo su debelo sumnjivi i nepouzdani.


Quote:
Ak se uzme u obzir da ce se slabiji euro prije pozitivno odrazit ne inustrijske zemlje ko D, F, I, A, srednjerocno ce time imati koristi i svicarski izvoz.
To da svicarci rade nes protiv europe iz osvete. Takve tvrdnje su opet ko rusi sa koferima novca po jadranu.
Teško mi je shvatljivo kako rast tečaja može dugoročno a ni kratkoročno pomoći izvozu. Tko je ta budala da kupi skuplji proizvod ako može kupiti istovrsni jeftiniji

Quote:
Tako da porast franka ipak najvise ide u korist radnog naroda, normalno da se bogatasi sad bune. Bas je racuno na jahtu od 20m, sad ce se morat zadovoljit sa 18m, mozes si mislit sramote
Radni narod će se kratko veseliti i prisjest će mu kad se zbog jačeg franka njegov proizvod prestane kupovati a on izgubi radno mjesto. Onda može pozdraviti kupnju bilo gdje, pa i jefitiniju preko granice.
Švicarski bogataš trlja ruke , jer sad može kupiti 20% skuplju jahtu jer mu je franak postao 20% vredniji.

Malo si pobrkao kockice , no nije to teško , dešava se to mnogima
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 08:54   #62
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Itekako ima

U Švicarskoj je cca 17% stanovnika zaposleno u bankarskom sektoru i bolje poslovanje banaka itekako se odražava na državne finacije
Zabavno te čitati Nije mi jasno odakle vadiš te svoje podatke. 17% stanovništva Švicarske bi značilo da otprilike milijun i pol Švicaraca radi u bankarskom sektoru.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 09:42   #63
Imam jedno pitanje.franci su mi u zag.banci i htjela bih ih promjeniti u kune. Jel bolje to napraviti u zag.banci ili odnjeti u HNB i promjeniti???
Pomoc molim!!
mala-ma is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 09:54   #64
Quote:
mala-ma kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje.franci su mi u zag.banci i htjela bih ih promjeniti u kune. Jel bolje to napraviti u zag.banci ili odnjeti u HNB i promjeniti???
Pomoc molim!!
Pitaj u banci po kojem ti tečaju mijenjaju, u pbz-u je povoljniji tečaj za klijente, koliko znam.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 10:59   #65
Quote:
mala-ma kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje.franci su mi u zag.banci i htjela bih ih promjeniti u kune. Jel bolje to napraviti u zag.banci ili odnjeti u HNB i promjeniti???
Pomoc molim!!
Odi u mjenjačnicu u staroj vlaškoj odmah iza ZB na trgu najviše plačaju
__________________
"I have seen the enemy...and it is me."
zaboky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 14:07   #66
Šta će sad bit s Eurom kad ovi kupe obveznice u vrijednosti ko zna kolko stotina miliona ili milijardi ? Kao, cilj im je s ovim programom podignuti europsku ekonomiju, i euro bi trebao pasti. E sad je pitanje kolko ce euro past?
Zato razmisljam da zamijenim euro kanadskim dolarom kao usteđevinu.
Americki ne bih kupovao jer sam na njegovu rastu USD/EUR vec nesto digao, pa mi je glupo sada ga kupovati opet.
Jill Whiskey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 15:24   #67
U Zabi mi nude 7.40 sta mislite hoce li rasti jos?
mala-ma is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 15:38   #68
mala-ma da se zna kud će krenut svi bi bili milijarderi

ovo ti je igra velikih na svjetskom nivou, e sad jel euro dovoljno pao u odnosu na sve ostale valute s obzirom da će upumpati u idućih 18 mjeseci cca 1200 milijardi eura za otkup obveznica zemelja u euro zoni budemo vidjeli. Kuna je vezana za euro i time djeli njegovu sudbinu prema ostalim valutama (može biti nekih razlika od banke do banke ali to ti je uglavnom to)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 18:08   #69
mala-ma ne budi luda, kud ces to mijenat u banci. Svaka normalna mijenjacnica ce ti dat bar 20 kn vise nego lopovska bankaju na 100 svica naravno.
Izbjegavaj mijenjacnice u trgovackim centrima koje daju takoder sramotan tecaj, najbolje su male kvartovske mijenjacnice koje daju ovisno o kolicini koju mijenjas 5-10kn manje nego je to tecaj u hnb-u.
Najnoviji komentari govore da je trenutni jak svicarac i USD korak obrane unaprid, jer bi euro s ovim ustrcavanjem milijardi trebao na kratke staze malo oslabiti a ojacati na duge staze, sta znaci da ce se s vremenom svico i USD opet vratit ondje odakle je krenuo. A cekaju se i rezultati izbora u grckoj u ponedijeljak.
Jill Whiskey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 18:34   #70
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Zabavno te čitati Nije mi jasno odakle vadiš te svoje podatke. 17% stanovništva Švicarske bi značilo da otprilike milijun i pol Švicaraca radi u bankarskom sektoru.
Bit će da sam pogrešio i zamijenio sa nekim drugim podatkom

No bankarski sektor je u Švicarskoj iznimno dobro razvijen i po nekim podacima u Švicarskoj upošljava cca 195 000 uposlenih uz 103 uposlenih u drugim zemljama.

A kad se govori o zaposlenim uobičajeno je da se misli na radno aktivno stanovništvo i u Švicarskoj uslužni sektor u kojem su i banke upošljava 69 % radno aktivnog stanovništva a cca 20-tak posto je strana radna snaga.

Tako da je razvidno da je bankarski sektor izuzetno važan iako ne zapošljava 17% stanovništva
Novac pod nadzorom
Quote:
Švicarska je danas jedna od najbogatijih zemalja na svijetu s BDP-om od 42.600 dolara po stanovniku i vjerojatno od svih najstabilnija. Najjača gospodarska grana u državi su financije (uz farmaciju, precizne aparate i prehrambenu industriju) koje pridonose 11,6 posto BDP-a i zapošljavaju 195.000 Švicaraca (otprilike 5,6 posto ukupnog broja zaposlenih), od čega 136.000 u bankarskom sektoru. Usto, švicarske banke izvan Švicarske zapošljavaju još oko 103.000 bankarskih činovnika, računovođa, menadžera... Na tajnim računima u švicarskim bankama danas leži otprilike trećina svog novca koji bogataši drže izvan matičnih država. Krajem 2007. pod nadzorom švicarskih bankara bilo je oko 6,7 tisuća milijardi švicarskih franaka, danas je ta brojka vjerojatno veća, iako još nema službene statistike.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 23:57   #71
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post

Tako da je razvidno da je bankarski sektor izuzetno važan iako ne zapošljava 17% stanovništva
Neznam di ti to krojis podatke. UBS i CS su dvije od najvecih banaka u CH. Zadnjih 6god. su prije kostali drzavu, a ne da su uplatili u drzavni proracun. Sad da Svica zivi od banaka davno bi propala.
http://www.20min.ch/finance/news/story/19705044
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."

Zadnje uređivanje amadeus65 : 23.01.2015. at 01:26.
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 01:19   #72
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Pa nisam zamijetio da su imali neki spektakularni rast BDP-a ni produktivnosti.
Tečaj je prije 3 godine i fiksiran jer je nanosio štetu njihovom gospodarstvu
Nije bitan rast, nego na kojem si nivou. Tecaj je fiksiran da bude fiksan, znaci nisu ga fiksirali na 1.60 nego skoro na najnizem nivou od 1.20.

Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post

Švicarska ima visokorazvijenu i sofosticiranu industriju i čisto sumnjam da je cijena sirovine 70%. U jednom Shaufauzen satu, lijekovima iz farmaceutskw industrije ili turizma ima 70% sirovine.
Tako da ti postoci koje si naveo su debelo sumnjivi i nepouzdani.
Neznam kakvi su ti Shaufauzen satovi i dal su ti satovi uopce svicarski.
Tu ti je lista pa si izaberes jedan http://luxusuhren.welt.de/bestenliste/teure-uhren/
Tu si u pravu satovi nemaju 70% sirovine. Samo onaj ko kupuje sat za 500 000euro i mora na njega cekat 2god. Taj ce bit sretniji da ga prije dobije nego jeftinije. A i onaj ko kupuje obican swatch, kupuje jer oce swatch. Sad dal ga platio 10-20euro vise, tak svejedno jer ne kupuje svaki dan. A i nema bas neke alternative ni kod swatch, a kamoli kod luksuznih satova. Kinezi jos neznaju satavit sat od 2000 dijelova.
Kod ljekova, neces na zdravlju sparat, pogotovo ak ih treba osiguranje platit
Ni turizam nema 70%, al ni do sad se nisu po svici setali madari, cesi, poljaci sa natrpanim autima puni hrane

Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post

Teško mi je shvatljivo kako rast tečaja može dugoročno a ni kratkoročno pomoći izvozu. Tko je ta budala da kupi skuplji proizvod ako može kupiti istovrsni jeftiniji


Radni narod će se kratko veseliti i prisjest će mu kad se zbog jačeg franka njegov proizvod prestane kupovati a on izgubi radno mjesto. Onda može pozdraviti kupnju bilo gdje, pa i jefitiniju preko granice.
Švicarski bogataš trlja ruke , jer sad može kupiti 20% skuplju jahtu jer mu je franak postao 20% vredniji.

Malo si pobrkao kockice , no nije to teško , dešava se to mnogima
Znam da ti je tesko shvatit, nemas ti tvornicu.). To su vec vece brige. Al onak ko ima zna da izvoz cijenu mora spustit ili zatvorit. Radnicima nemre spustit place.
Znaci nije vise 10mil zarade godisnje nego mozda samo 2mil.
Ja nisam reko da je vec skupio za jahtu. A i da je kaj ce mu jahta, ak nemre poslje posadu placat.

Nisam pobrko kockice, al mislim da bi dobio pametniji odgovor od kumice na placu
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 11:54   #73
Fiksiraju se cjene NAFTE i CHF na 3 godine

Najnovije povezane vijesti su da se po svemu sudeći fiksiraju cijene nafte na sadašnjim razinama,a švicarska je donijela odlukicu da u naredne 3 godine neće braniti euro.

Direktor britanskog naftnog giganta BP Bob Dudley izjavio je da bi niske cijene nafte mogle potrajati i naredne tri godine, prenosi Anadolu Agency (AA).

http://radiosarajevo.ba/novost/17812...dne-tri-godine

FUNDS
A Few Savvy Investors Had Swiss Central Bank Figured Out

When Switzerland’s central bank shocked markets by scrapping a three-year-old policy limiting the value of the Swiss franc against the euro, the Swiss investment firm Quaesta Capital AG was among the few that benefited.

http://www.wsj.com/articles/a-few-sa...out-1421972447

Zanimljiva koleracija skoro će trajat ko i upumpavanje eura?
__________________
"I have seen the enemy...and it is me."
zaboky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 12:50   #74
Quote:
more kaže: Pogledaj post
nek kupuju,zlato ima veoma jednostavnu i predvidljivu krivulju rasta i pada cijena.kad je tržište stagnirajuće i nema se gdje uložiti novac i kamate ne nadoknađuju inflaciju kupuje se zlato.kad su kamate veće od inflacije i ekonomija raste zlato pada.i tu se tada gubi skoro prekonoći(tromjesećja) 20-30%


jednostavno je ogroman priliv pošteno opljačkanog novca iz rusije slilo se u švicarske banke,arapi skrivaju dolare i eure u švicarskoj u slučaju nekog bijega,kinezi skrivaju kapital,evropljani isto tako zbog straha od uvođenja kamata itd..
Ali ovaj skok će devastirati švicarski izvoz i naštetit ekonomiji.a svi koji su donjeli svoj kapital tamo teško će ga više ikada vidjeti ako ga prvi ne počmu povlaćiti.A i boje se plana da se svakom građaninu euzone podjeli ček u iznosu od 1000-10000 eura i da ga potroše u roku od 1 godine.To EU ne može napravit jer bi tada oštetila banke za 10000-setke tisuća eura kredita koje su podjelili po svijetu.ali bi to dijelom platile štediše širom svijeta koje imaju štednju u eurima.
Kuna je trenutno najsigurnija.
uglavnom situacija je zajebana kako god okreneš da okreneš i niko ništa ne zna.
Imam nesto eura usteđenih koje cu potrosit za nekih mjesec dana. Moram tad placati u kunama jel pametno sad to prodat za kune il sacekat taj mjesec dana..
stipsa123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 12:57   #75
Quote:
stipsa123 kaže: Pogledaj post
Imam nesto eura usteđenih koje cu potrosit za nekih mjesec dana. Moram tad placati u kunama jel pametno sad to prodat za kune il sacekat taj mjesec dana..
Bumo vidli danas tečaj HNB,primjetila sam da tamo raste euro kad i dolar raste ,kad dolar pada pada i euro :klap:
__________________
"I have seen the enemy...and it is me."
zaboky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 13:08   #76
Quote:
zaboky kaže: Pogledaj post
Bumo vidli danas tečaj HNB,primjetila sam da tamo raste euro kad i dolar raste ,kad dolar pada pada i euro :klap:
Grci me jebu, bili to isa danas u kune pritvorit il cekat misec dana..
stipsa123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 13:56   #77
Quote:
stipsa123 kaže: Pogledaj post
Grci me jebu, bili to isa danas u kune pritvorit il cekat misec dana..
Evo vidi euro up 0,16 za wikend do ponedjeljkana HNB,vidi desno u sredini tečajnicu http://www.hrportfolio.hr/ sve green.Grci nemaju kud,danas im dinice na njihovoj burzi rastu 5%,oni su ko zagorci govore jedno rade drugo,neboj se.dok dolar raste.
Ovom se rvatu posrečilo
Novi život u 5 sekundi: Hrvat u Dubaiju osvojio 5 kilograma zlata u nagradnoj igri!
http://www.dnevno.hr/vijesti/svijet/...dnoj-igri.html
__________________
"I have seen the enemy...and it is me."

Zadnje uređivanje zaboky : 23.01.2015. at 14:02.
zaboky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 15:06   #78
Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
Nije bitan rast, nego na kojem si nivou. Tecaj je fiksiran da bude fiksan, znaci nisu ga fiksirali na 1.60 nego skoro na najnizem nivou od 1.20.
Ako rast nije bitan za rast vrijednosti valute,zašto onda sada raste tečaj franka a Švicarska nije imala rast BDP-a i konkurentnosti .

Zašto onda nije ostao "fiksiran" na 1,2 nego prepušten tržištu i njegovom određivanju vrijednosti.

"Tečaj je fiksan da bude fiksan", šta to znači


Quote:
Neznam kakvi su ti Shaufauzen satovi i dal su ti satovi uopce svicarski.
Tu ti je lista pa si izaberes jedan http://luxusuhren.welt.de/bestenliste/teure-uhren/
Tu si u pravu satovi nemaju 70% sirovine. Samo onaj ko kupuje sat za 500 000euro i mora na njega cekat 2god. Taj ce bit sretniji da ga prije dobije nego jeftinije. A i onaj ko kupuje obican swatch, kupuje jer oce swatch. Sad dal ga platio 10-20euro vise, tak svejedno jer ne kupuje svaki dan. A i nema bas neke alternative ni kod swatch, a kamoli kod luksuznih satova. Kinezi jos neznaju satavit sat od 2000 dijelova.
Nije poanta bila u "poznavanju brendova švicarskih satova" nego u tvojoj trvdnji da u njihovoj industriji je učešće sirovine 70 %, što kod visokorazvijenih industrijakao što je švicarsko nije slućaj.

Nisam neki poznavaoc ni ljubitelj satova. Od kad su se pojavili mobiteli, u aute gradili satove i svugdje oko nas, sat uopče ne nosim. Ne vidim nikakve potrebe da teglim to na ruci a ono što mi on pokazuje vidim na sto drugih mjesta.
Kao "stručnjak" za satove trebao bi znati da je Šafauzen popularni naziv za IWC satove iz švicarskog mjestanca Schaffausen ., Nisu Patek Philippe ali su vrlo dobri i cijenjeni satovi koje nebi nikad kupio

http://www.chrono24.com.hr/iwc/cijen...marke--new.htm

Jer i ovi pokazuju točno vrijeme i u potpunosti služe istoj svrsi ka Patek Philippe
http://www.miniinthebox.com/hr/men-s-watches_c4818

No ako ikad pomislim baciti toliko novca za sat koji mi preporučuješ , za savjet ću upitati Sanadera, smatram da je on ipak bolji "stručnjak" od tebe

Nekad sam imao razne satove i sjećam se jednog kupljenog u Wal Martu ta 5-6 $ koji me izvrsno služio godinu dana a onda je završio na reciklaži jer je ugradnja nove baterije bila skuplja.
Imam ti neku Certinu (poklon od sina) i hvala ti jer si me podsjetio da ga danas stavim na ruku i malo proradim da ne blokira od stajanja. Sad sam miran nekoliko mjeseci, dok me "stara" ne natjera da ga stavim prilikom nekog "svečanog događaja"





Quote:
Kod ljekova, neces na zdravlju sparat, pogotovo ak ih treba osiguranje platit
Imaš lijekova sa istim svojstvima koje proizvode u drugim zemljama i normalan čovjek kupit će jeftiniji a švicarski čuvati policu u apoteci.
Quote:
Ni turizam nema 70%, al ni do sad se nisu po svici setali madari, cesi, poljaci sa natrpanim autima puni hrane
Moslim da se varaš

ne zimuje (skija) u Švicarskoj samo elita , nego ogroman broj turista srednjeg sloja , koji će ako franak ostane na tom nivou rađa izabrati Austriju, Italiju; Francusku , Sloveniju i t.d. a poneki možda i zaluta kod nas.
Nije švicarski turizam samo zimi i samo elitni, možeš ju posjetiti i ljrti i u uživati u nizu njezinih ljepota ako ti cijene odgovaraju.

Quote:
Znam da ti je tesko shvatit, nemas ti tvornicu.). To su vec vece brige. Al onak ko ima zna da izvoz cijenu mora spustit ili zatvorit. Radnicima nemre spustit place.
Očito je da ni "nemaš tvornicu" a ja često "izvozim" svoj proizvod i dobro znam što znači vrijednost valute u kojoj vršimo obračun.
Radnika u privatnom sektoru možeš "šutnuti" kad ti se svidi , pod sto izlika, tako da sa njima nije neki problem u našem kapitalizmu.
Quote:
Znaci nije vise 10mil zarade godisnje nego mozda samo 2mil.
Ja nisam reko da je vec skupio za jahtu. A i da je kaj ce mu jahta, ak nemre poslje posadu placat.
Naravno da ako naraste vrijednost valute, proizvodi ti poskupe, nitko in ne kupuje i prije ćeš zatvoriti "tvornicu" nego sakupiti za jahtu.

Samo se iz tvog upisa nije moglo pročitati šta "misliš", za sada još nisam telepata pa da znam šta netko misli. O bar da to mogu barem povremeno, gdje bi mi bio kraj
Quote:
Nisam pobrko kockice, al mislim da bi dobio pametniji odgovor od kumice na placu[
Slažem se da od kumica bi dobio bolje odgovore negood ovih naših "stručnjaka", jer one uspiju voditi svoje finacije daleko bolj eod njih.
Ne rasprodaju svoju djedovinu, izgrade kakvu hižicu, odškoluju djecu a na stolu se nađu i piceki, pajceki, štrukli i takve delicije, koje gradski "stručnjaci" mogu samo sanjati.
E da nam kumice vode "gospodarstvo" i uvale "stručnjacima motiku u ruke" , rasla bi vrijednost kune a ne franka
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 15:17   #79
kočar za satove ti je bolji Davor Šuker kao savjetnik
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 16:57   #80
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
kočar za satove ti je bolji Davor Šuker kao savjetnik
Baš ti hvala

To mi je jedna od večih životnih briga
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:12.