Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2016., 19:29   #1
Lightbulb Unutrašnji glas i slučajnosti koje to nisu

Bok svima!

Jeste li u životu imali susrete sa svojim unutrašnjim glasom? Slijedite li ga čim ga osjetite ili ga analizirate i mučite sebe?
Radeći u zadnje vrijeme na sebi, uočila sam da sam u prošlosti puno neugodnih događaja mogla izbjeći da sam slušala sebe odnosno unutarnji glas.

Imam i pozitivnih primjera, koje sam prije pripisivala slučajnosti ali sad mislim da nije bilo tako.
Primjer:
Na fakultetu, bio je jedan teško položiv predmet kojeg su držali užasno strogi i tašti profesori na toj katedri. Bez instrukcija i da vas osobno nisu znali nije bilo moguće položiti predmet.
Stalno sam odgađala izlazak na njega i zabrijala da ću ga položiti zadnjeg. Jedne noći pred spavanje (bližili se rokovi) sam osjetila snažan pritisak u grudima. Glas koji sam čula je doslovno vrištao da izađem na taj ispit.
Imala sam milion izgovora i razloga zašto ne prijaviti ali glas se nije dao.
Prvi put u životu napravila sam kontra svog razuma i prijavila ispit. Još sam si rekla da ću se počastiti s nečim kada padnem jer se oslanjam na nešto nerazumno.
Učila jesam, ali vrlo površno jer sam znala da nema šanse da tako težak predmet prođem. Otišla sam na pismeni ispit, čim sam vidjela pitanja, znala sam da padam. Međutim, iako je razum govorio jedno, unutarnji glas se javio sa riječima: čekaj, nije još gotovo.
Pogledala sam rezultate (bio je pad) i obavijest da svi koji su pali a imaju više od određenog postotaka mogu na usmeni. Moj odgovor je bio ne, ali glas me tjerao da idem. I tako, došla ja na usmeni...pitao me profesor osnovna pitanja na koja nisam znala beknuti, samo sam vrtila jedno te isti sadržaj od par rečenica koje sam znala.
Profesor se naljutio i počeo me grditi da ništa ne znam, da me nije vidio na predavanjima i slično, a ja sam mu rekla da me pere trema i da nema veze ako padnem, da ću onda naučiti za drugi put. Profesor je u tom trenu počeo pisati po indeksu, pružio mi ga i rekao : neka te ovaj put voda nosi.
I ja položila Kod najstrožeg profesora! Moram spomenuti da prema drugima koji su išli nije bio tako milostiv.

Drugi primjer:
Frend se svađao sa svojim ocem. Otac je htio da frend uz studij počne nešto raditi. Frendu je to išlo na živce i svaki put kad bi ga otac pitao traži li posao, frend je odgovorio da traži.
U stvarnosti frend je to govorio ocu samo da ga se riješi i nije tražio ništa. Svađe su se nastavljale, i otac je ponovo napadao frenda. Moj ludi frend je već od toga već bjesnio i da bi ga skinuo sa leđa, slagao mu je da je našao posao, samo da ga ovaj pusti na miru.
Otac se nije dao smesti i inzistirao je da mu ovaj odgovori gdje je točno dobio posao, kako se zove firma i sl., Frend se izvukao da je zaboravio ime firme i rekao da se nalazi negdje u Zaprešiću (kvart u Zgb) Frend je naravno to izmislio. Otac je bio zadovoljan odgovorom i rekao da će ga kroz mjesec dana provjeriti priča li istinu (kao da je predosjećao da frend laže) Frend je okrenuo očima, poslao par životopisa na par oglasa. Nakon tjedan,dva, zvali su ga na razgovore. Ništa mu se nije svidjelo.
Otac je najavio da će ga sljedeći tjedan furati na posao da vidi gdje radi.
U međuvremenu je dobio poziv za još jedan razgovor u vezi posla. Nije bio zainteresiran ali kako mu je to bilo usput do faksa otišao je. Nakon razgovora oduševio se i on i oni i rekli su da može odmah početi raditi, samo je postojao jedan problem. A to je da je firma na kraju grada, konkretnije- u Zaprešiću.
Kada sam pitala frenda kako je to sve moguće, on je rekao da je jednostavno znao da će raditi u trenutku kad je to izrekao. Jedino mu nije jasno kako je kvart pogodio. Rekao je da je osjetio neku sigurnost da posao dobiti.

Imate li vi predosjećaj, slučajnost ili neobjašnjive okolnosti koje su vas dovele
do cilja?

Napomena:Ovo nije tema da se pokaže kako se neradom može položiti ispit ili da se na temelju laganja naći posao, već da do cilja ponekad možemo doći slušajući sebe i svoje unutarnje vodstvo.
Ivchy26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 20:28   #2
Quote:
Ivchy26 kaže: Pogledaj post
Bok svima!
Jeste li u životu imali susrete sa svojim unutrašnjim glasom? Slijedite li ga čim ga osjetite ili ga analizirate i mučite sebe?
Imate li vi predosjećaj, slučajnost ili neobjašnjive okolnosti koje su vas dovele
do cilja?
Bok i tebi
Intuicija. Osobno nikad nije pogriješila, samo što ju ja nisam uvijek slušala.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 21:42   #3
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Bok i tebi
Intuicija. Osobno nikad nije pogriješila, samo što ju ja nisam uvijek slušala.
Slušaš li ju sada?

Treba imati hrabrosti vjerovati koliko god se nelogična činila.

Imaš li ti kakav primjer?
Ivchy26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 17:04   #4
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Bok i tebi
Intuicija. Osobno nikad nije pogriješila, samo što ju ja nisam uvijek slušala.
Da. I sinkroniciteti. Zabavni su ako ih ne shvaćaš previše ozbiljno.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 21:44   #5
Neće dugo proći dok ti netko ne kaže da su to gluposti i slučajnosti, ali ostani pri svojoj intuiciji da ima nešto u intuiciji
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 21:49   #6
A čuj. Uvijek će je netko podržati a netko reći da su to obična s*anja.

Ja znam onaj osjećaj kad sam siguran da će nešto ispasti kako sam zamislio, tipa položen ispit i sl. Kad izađem na ispit 110% siguran da ću ga položiti, tad ga i položim. Jest da je to popraćeno znanjem, ali opet ti daje neki vjetar u leđa. Opuštenije sjedneš ispred katedre i odgovaraš.

Također, poznam i onaj neugodan osjećaj kad pri samoj pomisli na ispit i sl. osjećam nelagodu u stomaku i negativne emocije, bez obzira koliko znanja imao (a obično je to popraćeno sa puno manjim trudom i sl.).

Ovako random intuiciju smatram onim izvornim osjećajem koji se veže za neki događaj, bez promišljanja i sl. U glavu pa kako ispadne.
Ne, ne slušam je često, iako bi mi život bio lakši (ali ne vjerujem i bolji) da slušam. Ipak, za mene je razum razum (opet ovisi o situaciji).
Prokhorov is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 21:59   #7
Quote:
Ivchy26 kaže: Pogledaj post
Bok svima!

Jeste li u životu imali susrete sa svojim unutrašnjim glasom? Slijedite li ga čim ga osjetite ili ga analizirate i mučite sebe?
Radeći u zadnje vrijeme na sebi, uočila sam da sam u prošlosti puno neugodnih događaja mogla izbjeći da sam slušala sebe odnosno unutarnji glas.
Itekako, unutarnji glas je nešto kao vid, njuh, sluh.. nemam mogućnosti da ga izbjegnem.
U životu sam uglavnom slijedila svoj unutarnji glas i u većini slučajeva se pokazao točnim, tj. bilo je dobro za mene da sam ga slijedila, međutim ponekad i nije bilo tako (ili je ali još uvijek čekam da se cijeli mozaik posloži).
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 22:26   #8
Naravno, uvijek ga slusam, ja to zovem razum ili logika. Vecina misli proizlaze iz emocionalnog dijela mozga i cesto su kontradiktorne, dok `unutarnji glas` iliti razum moze kontekstualizirat te misli, razumjet odakle dolaze i na taj nacin oslabit njihov emocionalni utjecaj
Anima Lux is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 23:35   #9
Quote:
Anima Lux kaže: Pogledaj post
Naravno, uvijek ga slusam, ja to zovem razum ili logika. Vecina misli proizlaze iz emocionalnog dijela mozga i cesto su kontradiktorne, dok `unutarnji glas` iliti razum moze kontekstualizirat te misli, razumjet odakle dolaze i na taj nacin oslabit njihov emocionalni utjecaj
logika manjeg broja informacija.
naime, intuicija se temelji na heuristikama odnosno apstrahiranju ili ignoriranju informacija, a u svrhu naše funkcionalnosti.

djelovanje bez dugotrajne refleksije, dakle nešto što je intuitivno, manje je 'opterećeno' suvišnim informacijama. jednostavnost i ignoriranje informacija omogućuju nam jasniju sliku. naime, kada se služimo složenijim strategijama odlučivanja u kojem je velik broj informacija, neke od tih informacija su specifične samo za tu situaciju i smetaju nam u mogućnosti budućeg previđanja. od šume ne vidimo drvo, recimo to tako. dok naprotiv, heuristika prepoznavanja koja se temelji na manjem broju informacija lakše dolazi do srži.

gerd gizenrezer napisa izvrsnu knjigu na tu temu.
__________________
Kad čovjek padne potvrdio je silu gravitacije. Kad se podigne potvrdio je svoju vlastitu silu. Svatko može biti Isac Newton u svom svemiru.

Zadnje uređivanje gajto gazdanov : 21.11.2016. at 00:06.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 01:23   #10
Quote:
Anima Lux kaže: Pogledaj post
Naravno, uvijek ga slusam, ja to zovem razum ili logika. Vecina misli proizlaze iz emocionalnog dijela mozga i cesto su kontradiktorne, dok `unutarnji glas` iliti razum moze kontekstualizirat te misli, razumjet odakle dolaze i na taj nacin oslabit njihov emocionalni utjecaj
A u biti je potpuno obrnuto od razuma ili logike..kao crno i bijelo
__________________
My mama told me not to fool with oleander.
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 23:45   #11
Taj neki unutarnji glas me znao upozoravati..
Npr neki osjecaj,kao neugode ili slutnje uz neku osobu..
Kao da mi kaze "makni se" i slično..
Nesto kao osjecanje dobre i lose energije..
Kao mlada, znala sam zanemariti i pokajati se,a sto sam postajala svjesna koliko je ustvari nesto sto pomaze,obavezno ga poslusam..

Poslano sa mog Lenovo A1000 koristeći Tapatalk
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 23:57   #12
Za ovu temu apsolutno preporučam knjigu Caroline Myss, Anatomija duha u kojoj detaljno progovara o intuiciji.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 00:14   #13
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Za ovu temu apsolutno preporučam knjigu Caroline Myss, Anatomija duha u kojoj detaljno progovara o intuiciji.
prelistao sam je, ali ne bih je apsolutno preporučio. relativno da.
__________________
Kad čovjek padne potvrdio je silu gravitacije. Kad se podigne potvrdio je svoju vlastitu silu. Svatko može biti Isac Newton u svom svemiru.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 01:21   #14
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
prelistao sam je, ali ne bih je apsolutno preporučio. relativno da.
Prelistao si je, je li to dovoljno za konačnu konkluziju o knjizi?
Ovo je retoričko pitanje.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 01:37   #15
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Prelistao si je, je li to dovoljno za konačnu konkluziju o knjizi?
Ovo je retoričko pitanje.
krivo si me razumjela. nijednu knjigu ne bih apsolutno preporučio. apsolutno je riječ koju koristim samo uz hegela.

edit: odvela si me do misli propovjednika zbog tog apsoluta.
edit: još jedan aneks - bole me leđa.
__________________
Kad čovjek padne potvrdio je silu gravitacije. Kad se podigne potvrdio je svoju vlastitu silu. Svatko može biti Isac Newton u svom svemiru.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 17:28   #16
Većinom ignoriram taj glas, pa se pokajem. Pa opet ignoriram, pa se pokajem. Neki ljudi jednostavno nikada neće naučiti 😂

Poslano sa mog GT-I9301I koristeći Tapatalk
HypnoticLady is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 16:12   #17
Quote:
Ivchy26 kaže: Pogledaj post
Slušaš li ju sada?
Treba imati hrabrosti vjerovati koliko god se nelogična činila.
Imaš li ti kakav primjer?
Nije intuicija nešto mistično, samo je stvar u tome da kad dovoljno poznaješ sebe, svoje obrasce ponašanja, okolinu u kojoj boraviš, ljude i sl. vidiš u kojim smjerovima se može razviti neki događaj, situacija i sl.
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
apsolutno je riječ koju koristim samo uz hegela.
My Gott
Quote:
HypnoticLady kaže: Pogledaj post
Većinom ignoriram taj glas, pa se pokajem. Pa opet ignoriram, pa se pokajem. Neki ljudi jednostavno nikada neće naučiti
Zašto da bude lakše, kad može teže lol
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 15:57   #18
A kako razlikovati intuiciju i strah od nečeg novog?
Ivchy26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2016., 13:42   #19
Wink

Quote:
Ivchy26 kaže: Pogledaj post
A kako razlikovati intuiciju i strah od nečeg novog?
a ne možeš pogriješiti.
da ili ne, nešto je.
samo ako si sklon sebe kuditi pa ti se nešto čini " sudbinskim dokazom tvoje vrijednosti"..
onda si na mukama.

i to prođe
__________________
to nisam ja
bijelatama is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2016., 16:58   #20
Quote:
Ivchy26 kaže: Pogledaj post
A kako razlikovati intuiciju i strah od nečeg novog?
ovo se i ja često pitam, ako i imam neku intuiciju ili neki unutarnji glas koji mi nešto govori, nikad nisam sto posto sigurna, vidim ja da pišete da večina vas ima intuiciju,ali mene često zbunjuje, rijetko kad sam u nešto sto posto sigurna, mislim ako mi nešto ukazuje na nešto zašto onda nisam sigurna u taj glas koji mi ukazuje na nešto, zašto mu ne vjerujem

mene intuicija često zbunjuje pa je u posljednje vrijeme ni ne slušam
jelich is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:54.