Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2003., 11:05   #1
Malena moja, zašto? (suparnistvo?)

Nadam se da griješim, ali mislim da nazirem mogući problem u odnosu moje kćeri i mene. Mislila sam to staviti na topik "Odnos majka-kći" ali sam shvatila da je ovo ipak drugačiji problem.
Moja kći od malena pokušavala izgledati kao ja. To sam primjetila negdje prije 3-4 godine... počela se oblačiti kao ja (čak je htjela da se isto oblačimo), slagala si je iste frizure... lak na noktima je željela isti... željela je koristiti moj miris... imati isti dvodjelni badić...
Ispočetka to nisam shvaćala previše ozbiljno jer sam smatrala da je to normalna faza identifikacije s roditeljem i mislila sam da će je to brzo proći... u međuvremenu je izgradila svoj stil oblačenja i izgleda (koji je vrlo sličan mome ali se po nekim detaljima ipak razlikuje) ali sad nastaje drugi problem...
Neki dan smo svi zajedno izašli u grad prošetati, nešto kupiti i pojesti sladoled... Dok smo se spremali za izlazak (obično prvo sredim sebe pa maloga, jer se on zaprlja i izgužva dok se ja spremim) ona me je tako odmjerila... nekako čudno pogledala... tako da sam se ja taj trenutak osjetila jako neugodno... to je bio pogled kakvim te pogleda druga žena; pomalo ljubomoran... nisam bila obučena ništa posebno ali sam lijepo izgledala (crne troftaljne pamučne hlaće, bijela pamučna tunika sa rasporima sa strane, kožne japanke i pletena torba)... nakon što sam trenutak ostala zbunjena, rekla sam joj da je baš lijepa... i da joj nove traperice baš dobro pašu uz majicu bez leđa... nasmješila se... pogledala se u ogledalo i činilo mi se da je zadovoljna...
Ne mogu nikako zaboraviti onaj njen pogled... zašto ???
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 11:50   #2
Re: Malena moja, zašto ?

Nisam bi nazočan pa nemrem točno reći, ali čini se da si sama dala odgovor:

Quote:
duda kaže:
ona me je tako odmjerila... nekako čudno pogledala... tako da sam se ja taj trenutak osjetila jako neugodno... to je bio pogled kakvim te pogleda druga žena; pomalo ljubomoran...
Kći ti je odrasla. Više te ne gleda kao prije kao idola, već "kako te gleda druga žena". Snimila te je, kao što vi žene radite jedne drugima.
Meni tvoj opis izgleda jako intiman. Zvuči mi kao trenutak u kojem si skužila da ona više nije mala, i da te smatra konkurencijom.
Doduše Niti sam bio tamo, a bogme niti većina žene za koje znam trenutak kada shvate da su im djeca odrasla (ako ga ikad i bude) ne opisuju kao nešto lijepo...
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 13:35   #3
Re: Malena moja, zašto ?

Quote:
duda kaže:
Dok smo se spremali za izlazak (obično prvo sredim sebe pa maloga, jer se on zaprlja i izgužva dok se ja spremim) ona me je tako odmjerila... nekako čudno pogledala... tako da sam se ja taj trenutak osjetila jako neugodno... to je bio pogled kakvim te pogleda druga žena; pomalo ljubomoran... nisam bila obučena ništa posebno ali sam lijepo izgledala (crne troftaljne pamučne hlaće, bijela pamučna tunika sa rasporima sa strane, kožne japanke i pletena torba)... nakon što sam trenutak ostala zbunjena, rekla sam joj da je baš lijepa... i da joj nove traperice baš dobro pašu uz majicu bez leđa... nasmješila se... pogledala se u ogledalo i činilo mi se da je zadovoljna...
Ne mogu nikako zaboraviti onaj njen pogled... zašto ???
majke i kceri jesu konkurencija. cini mi se da to vidim cesto u tom tipu odnosa. pa i onaj topic (majke-kceri) i o tome govori. smatram da je moja majka divna ali neke njene reakcije mogu tumaciti samo kao natjecanje (iste smo struke da bude stvar jos ludja). a ocito se ne natjecu samo majke...

ne mozes zaboraviti jer nisi to ocekivala, nisi na to bila spremna. mislim da si lijepo postupila
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 13:42   #4
i mene moja kcer ponekad "imitira", cesto ujutro viri iza coska da vidi sta sam ja odabrala, pa nadje nest slicno... ili se ona obuce pa meni predlozi moje... sto ja obicno prihvatim (par puta mi je sklopila kombinacije koje meni nebi pale na pamet, a ispale su vise nego odlicno )
ja to smatram slatkim i znakom ljubavi... zasad...
to sto te je tvoja tak pogledala, ne smatram uopce rivalstvom dvije zene, vec kao samo kriticno oko brizne kcerke... one je sad u periodu vjecite nelagode, i sve im je tak razlog za sram, tako da i mama mora bit perfektna, da ju nebi sramotila po gradu... nebitno je sta imas na sebi, ili sta ti mislis jeli fino il ne, ona te samo osacovala ono da cekira da li si dovoljno ok da budes snjom u drustvu (zaboga sta ak te vidi neko od njene skvadre )
znam da sam ja tak razmisljala u to doba
bila sam presretna kad bi mi se mama fino, mladalacki moderno obukla, a ne bapski ko mame nekih mojih frendica
jos uvijek je cesto savjetujem, i "odobravam" ili ne to sto je izabrala, pogotovo ako idemo skupa. samo sad vise ne zbog mene nego zbog nje

duda, ne drami
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 15:01   #5
Quote:
Septembar kaže:
to sto te je tvoja tak pogledala, ne smatram uopce rivalstvom dvije zene, vec kao samo kriticno oko brizne kcerke... one je sad u periodu vjecite nelagode, i sve im je tak razlog za sram, tako da i mama mora bit perfektna, da ju nebi sramotila po gradu... nebitno je sta imas na sebi, ili sta ti mislis jeli fino il ne, ona te samo osacovala ono da cekira da li si dovoljno ok da budes snjom u drustvu (zaboga sta ak te vidi neko od njene skvadre )
znam da sam ja tak razmisljala u to doba
bila sam presretna kad bi mi se mama fino, mladalacki moderno obukla, a ne bapski ko mame nekih mojih frendica
duda, ne drami


Susta istina!!! Sjecam se sebe kako sam bila ponosna kad bi mi prijateljice rekle da mi je mama super (tad se "super" koristilo umjesto sadasnjeg "cool" ), kako je lijepa i mlada (rodila me sa dvadeset godina, pa i jeste bila prilicno mlada u usporedbi s drugim mamama, barem vecinom), a ja bih rasla kad bih to cula.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 15:07   #6
ja se isto sjecam kako je mama bila cool (nosila je onako opasan make-up, "vojnicku" odjecu i stikle (cini se da je bila ispred svog vremena ), mrzila je cvjetice i njezne boje i krojeve) ali narocito sam bila ponosna na tatu koji je cista egzotika

ipak, mislim da to nije tema

mislim da ponos curice na lijepu mamu nije ista stvar kao kad curica pomisli "tko je ljepsi, pitam se?".

(konkretno, meni je tata bio uzor pa se nisam bas mjerila s mamom )
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 16:40   #7
Quote:
luca kaže:
mislim da ponos curice na lijepu mamu nije ista stvar kao kad curica pomisli "tko je ljepsi, pitam se?".
naravno da nije
ali me zanima ZASTO bi npr moja curica bila ljubomorna na mene, i shvacala me konkurencijom
ne mislim da je curica pakostna
vjerujem da bi U MENI trebao biti razlog


duda, jeste imali kakvih sukoba u zadnje vrijeme
da te nije netko od njenih simpatija pohvalio, da nisi bila extra ljubazna prema momcicu... nesto tako?
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 17:00   #8
Quote:
Septembar kaže:
naravno da nije
ali me zanima ZASTO bi npr moja curica bila ljubomorna na mene, i shvacala me konkurencijom
ne mislim da je curica pakostna
vjerujem da bi U MENI trebao biti razlog


duda, jeste imali kakvih sukoba u zadnje vrijeme
da te nije netko od njenih simpatija pohvalio, da nisi bila extra ljubazna prema momcicu... nesto tako?
...ne ona nije pakosna, niti slučajno... krasna je djevojčica, dobrodušna... nije to...
...nismo imale sukoba... baš se dobro slažemo i u zadnje vrijeme me stalo zasipa pričama o simpatijama, razgovaramo ležeći u krevetu... čak me ponekad i previše informira o svom životu... ali ne bunim se i ne pokazujem da sam ponekad preumorna, jer bolje da priča sa mnom nego s nekim drugim...
... u ponedjeljak sam bila na roditeljskom... vidjela sam je pred školom sa frendicama... prišla mi je i poljubile smo se, porazgovarale, pozdravila sam se s njenim frendicama i ušla školu... kada sam se vratila doma rekla mi je da su me njene frendice odmjerile (pogotovo jedna)... to mi je rekla onako usput dok smo razgovarale... možda su i prokomentirale nešto što mi ona nije rekla... tko će ih znati...
...simpatiju sam joj vidjela s udaljenosti od 50 m i nismo još imali priliku razgovarati...
...ma, ne znam zašto se toliko time opterećujem, valjda je to posljedica onog topica o mamama
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 17:08   #9
duda , malena odrasta
a koga ce odmjeravati i s kim ce se mjeriti ako ne s tobom ??
pa ti si joj velicina koju joj je zivot dao u zadatak da dostigne

shvacam da ti se taj trenutak nije dopao , ali mislim da ga mozes bez frke zaboraviti
ne vjerujem da je tu nesto lose ili neprirodno
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 17:25   #10
Quote:
zg_sash kaže:
duda , malena odrasta
a koga ce odmjeravati i s kim ce se mjeriti ako ne s tobom ??
pa ti si joj velicina koju joj je zivot dao u zadatak da dostigne

shvacam da ti se taj trenutak nije dopao , ali mislim da ga mozes bez frke zaboraviti
ne vjerujem da je tu nesto lose ili neprirodno
evo i ja mislim da je to standradno mjerenje i usporedjivanje ne mislim da si ti ista lose ucinila niti da ona nije dobra djevojcica. samo prirodni tijek odrastanja...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 18:32   #11
Draga DUDA,
Vidis kod mene je story malo drugaciji.
Ja sam obozavla ono sto je moja mama nosila,svi bi je hvalili,jer nemogu reci da nije lijepa,a bila je tada i zgodna"mislim nefali joj ni sada nista"ima kcer udatu ocekuje unuka,a i zivi sa dijetetom koje je vec na veliko upalo u pupertet.Sto znaci nije joj lako,ali opet drzi se ona.

Ja sam obozavala njenu odijecu,nacin na koji se sminkala,ali nikada nisam htijela dabudem kao ona,a znam sama da sam njena kopija sto se tice svega od glave do pete sto kazu.Kada sam ja odrsatla,a isto tako i ona ostarila,ona je krenula mene kopirati.Ok ja sam obozavala ici u shopping sa njom,ali kada uzme neku odijecu da proba,a ja sam isto to uzela poludim.Bilo je i kod mene dana ljubomore,neke stvari su njoj bolje stojale nego meni,jer ona je malo jaca bila od mene.

Puno puta smo dijelile odiejcu,kupimo jednu stvar zasto da trosimo novac za dvije iste majice kada mogu i meni i njoj.Njoj bi ta robabila ono uza,a meni malo sira pa za poluditi.

I ja sam moju mamu gledala onako kao da sam ja neka druga zena,nije to ljubomora kao sto neki kazu,vec jednostavno nekada nemozes da se pomiris sa tim da ti je to mama a ne frendica.

Poslije kada sam odrastla jos vise,ona se krenula oblaciti slabije,brat je rastao vise ludnice po kuci bilo,nije joj bilo do nje.Tada sam shvatila da sam bila malo gruba sa tim sto sam se nekada ljutila,ako izgleda fino ili ako buce nesto moje.

Onda jednog dana smo sijele i ja sam joj rekla da mi fali njen divni izgled,da netreba da se opusti tek tako,znam da je trka frka po kuci,ali da se neda.Rekla sam joj da nije vazno da li ide van ili ne,da bi bilo bolje i da bi se ona osijecala bolje,ako se ujutro fino sredi i nasminka.Sada to cini nekada kada ima vremena,ili bar kada se ja najavim da cu doci.Fino je vidjeti onako veselo,u boji i zivo.Polako ulazi u godine,i gubi onaj izgled,ali za mene je opet fina,i drago mi je da jos uvijek ima dana kada je lijepo sredena i nasminkana.


Duda tvoj kcer samo odrasta,mjeri te jer sebi daje doznanje da imas stila,da si hot i cool iako imas dvoje dijece.Nemoj se zamarati sa tim da je mozda ljubomorna,jer sto posto sam sigurna da nije.

Ima zena na svijetu koje gledaju i mjere druge,nemora uvijek da znaci da misle lose.Np.ima puno zena koje mrze vijdeti drugo zensko i priznati da je lijepa ili zgodna ili fino nasminka/obucena itd.Ja sam od malena znala da cu cijeniti i pohvaliti zensko koje je lijepo,zgodno,fino obuceno/nasminkano.Nisamo to mami govorila,jer mozda nisam znala kako,pa sam je tako mjerila od glave do pete.Ali danas znam i necu zadrzati u sebi ono sto mislim,o nekome.Ako je neko lijep dusevno mislim da zaluzuje da cuje to.Svi mi volimo pohvale,a pogotovo od oni koji su istog spola kao mi.
 
Odgovori s citatom
Old 31.05.2003., 02:21   #12
Quote:
nakon što sam trenutak ostala zbunjena, rekla sam joj da je baš lijepa... i da joj nove traperice baš dobro pašu uz majicu bez leđa...nasmješila se... pogledala se u ogledalo i činilo mi se da je zadovoljna...

Mislim da bi joj puno cesce trebala govorit da je lijepa, pametna i da ju VOLIS!

O.K.????

Mozda si je mala ufurala u glavu da je TI UOPCE NE PRIMJECUJES i zato se trudi imitirati te. Svraca paznjju na sebe... zeli da ju konacno PRIMJETIS...

btw. Kolko djevojcica ima godina?
MaMu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2003., 16:45   #13
Moj feeling je da su njezine frendice komentirale nešto u vezi tebe i ne mora biti da se radilo o tvom izgledu, može biti nešto drugo o tebi, pa te je gledala sa nekim novim spoznajama. Ustvari, može bit da se radilo o izgledu, vjerojatno su joj rekli da ima lijepu mamu. Ja bi je baš pitala.
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2003., 08:53   #14
A koliko "mala" ima godina?
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2003., 09:49   #15
Quote:
AgentScully kaže:
A koliko "mala" ima godina?
...13,5 g.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2003., 10:35   #16
yup , it figures
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2003., 12:10   #17
Duda,

Evo ja ću ti pokušati objasniti iz vlastitog primjera, ne sebe kao majke, nego sebe kao kčerke.
Kad sam bila mala i ja sam imitirala svoju majku, kada bi netko rekao da mi je mama lijepa ili se okrenuo za njom bila sam ponosna i sretna.
Ali tada sam ušla u pubertet i željela sam ja biti ta koja će biti u prvom planu, željela sam ja biti ta za kojom će se okretati, kojoj će govoriti da je lijepa. Bila sam na smrt ljubomorna na mamu kad god bi se netko okrenuo za njom a ne za mnom, kad bi netko rekao da je zgodna, njoj a ne meni, ma htjela sam iz kože iskočiti, nije mi bilo bitno što kompliment daje čovjek koji bi mi mogao biti otac pa i više od toga... jednostavno hormoni su mi pomutili razum. Ljubomoru nisam htjela niti mogla sakriti i trajalo je to jedno vrijeme i prošlo je.
Duda, to je normalna faza u razvoju vaše kčerke, znam da Vam je teško, ali brzo će proči i smijeti ćete se tome kao što se danas ja i moja majka smijemo kad se sjetimo toga.
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:09.