Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2014., 21:54   #81
Quote:
Genneral kaže: Pogledaj post

Hajmo prvo nešto razjasniti- nadam se da znaš da Italija nije sljednica Rimskog Carstva. A sada budući da sam iz zaleđa Dalmacije, vrlo dobro znam gradove Šibenik i Zadar. Najpoznatiji dio Zadra je Forum- izgrađen za doba Rima, zatim Crkva svetog Donata- izgradili smo ju mi Hrvati u 9. stoljeću i predstavlja vrh romaničke arhitekture u Hrvatskoj, a i šire ne znam ima li igdje tolika romanička crkva. Osim nje izrazito je monumentalna i Katedrala sv. Stošije iz 12./ 13. stoljeća. Šibenik- grad kojeg smo onovali mi, čija je najpoznatija i najveća znamenitost djelo hrvatskog arhitekta Jurja Dalmatinca- Katedrala svetog Jakova- pod zaštitom UNESCO-a, Osim tog u Šibeniku postoje i četiri velike tvrđave- sv. Ivan, Šubićevac, Sv. Ana i najljepša na ulazu u Šibenski kanal- Tvrđava sv. Nikole. Osim tvrđava Šibenik ima i prekrasni Stari Grad i Varoš koji nisu napravili nikakvi Talijani već građani Šibenika- Hrvati. Split- najveća znamenitost Splita je upravo iz rimskog razdoblja- Diokelcijanova palača, a druge brojne znamenitosti su ito tako napravili Hrvati. Najpozantiji splitski spomenik Grguru Ninskom napravio je vjerojatno najveći kipar dvadesetog stoljeća- Ivan Meštrović, koji osim tog spomenika ima i prekrasnu monumentalnu palaču u kojem je smješten njegov muzej. Što se tiče zaleđa- Knin- stari hrvatski kraljevski grad s najvećom tvrđavom u Dalmaciji, samostan Visovac, Burnum i rimski amfiteatar, portal majstora Radovana na trogirskoj katedrali koji je najznačajniji srednjovjekovni portal u Dalmaciji- autor je majstor Radovan. Dubrovik stvarno nije potrebno spominjati. Ja stvarno ne znam u kojoj si ti to školi učio da je arhitektura dalmatinskih gradova talijanska. Šta su romanika, gorika, renesansa i barok isključivo talijanski nacionalni stilovi? Takve insinuacije još niasm čuo.
ako su to pravili hrvati kako ti velis, zaso su pravili smo u dalmaciji...kontuinentalni dio današnje hrvatske je arhitektonski sasvim drugaciji...austrougarski
mr nice is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 21:57   #82
Quote:
proljetnileptir kaže: Pogledaj post
po čemu je turska sljednica rimskog carstva? turska čak nije ni europska zemlja.šta ima veze ako je to mussolini govorio kad je to istina.
Kako to misliš "po čemu je turska sljednica rimskog carstva?" Stvarno sam bez riječi... Koliko godina imaš, ili još logičnije pitanje jesi li ti išta u životu pročitao? Važno je da nešto lupiš, a to što uz te tvoje neutemeljene izjave nema niti jednog argumenta kojim bi ih potkrijepio nije te briga.
Po tvojoj Hrvatska je sljednica čitavog Ilirika? A Turska ima povijesno pravo na teritorije temljem Biztantskog Carstva od Perzijskog zaljeva do Eufrazijeve bazilike u Poreču, ili još i bolje na temelju Osmanskog Cartsva ima pravo na teritorije od Bagdada, preko Egipta i Alžira, do Crnog mora i Budimpešte? A Njemačka ima pravo na teritorije Svetog Rimskog Carstva?

Quote:
šta ima veze ako je to mussolini govorio kad je to istina.[
Nemam komentara.
Genneral is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 22:02   #83
Quote:
mr nice kaže: Pogledaj post
ako su to pravili hrvati kako ti velis, zaso su pravili smo u dalmaciji...kontuinentalni dio današnje hrvatske je arhitektonski sasvim drugaciji...austrougarski
Zato jer je taj dio bio pod utjecajem drugačijeg kulturnocivilizacijskog kruga - uglavnom srednjeeuropskog, ali su graditelji još uvijek bili uglavnom Hrvati tj. domaći ljudi ne neki Nijemci ili Mađari. Banalan primjer ti je na moru u blizini Vranskog jezera - Maškovića han a dao ga je napraviti lokalni poturica Jusuf paša Mašković koji je bio lokalac, a ne etnički Turčin.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 22:05   #84
Quote:
mr nice kaže: Pogledaj post
ako su to pravili hrvati kako ti velis, zaso su pravili smo u dalmaciji...kontuinentalni dio današnje hrvatske je arhitektonski sasvim drugaciji...austrougarski
Ne razumijem baš najbolje sintaksu ovih gore rečenica. Imaju formu pitanja, ali nema niti upitnika niti velikog početnog slova, a pomalo su i nejasne.
Genneral is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 22:22   #85
Quote:
proljetnileptir kaže: Pogledaj post
srbi su okupirali knin po etničkom pravu.

Etničko pravo? Nisam nikada čuo da neka zemlja ima na temelju "etničkog prava" pravo na okupaciju teritorija druge zemlje. Onda je po tebi potpuno opravdan Anschluss, okupacija Sudeta i Gdanjska/ Danziga, Mađarska ima pravo na Bačku, Erdelj, južnu Slovačku, Turska ima pravo na dijelove Ludogoria i istočnih Rodopa, Hrvatska na zapadnu Hercegovinu i središnju Bosnu, Albanija na Kosovo, Preševsku dolinu, Ulcinj, Tetovo, Gostivar i Strugu, Rusija na Donbas i nedavno okupirani Krim... Gdje je logika?
Genneral is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 22:33   #86
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
a da je bilo italija vs Pavelić, italija bi danas bila na markovom trgu...
reci ti njemu hehe...
proljetnileptir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 22:38   #87
Quote:
mr nice kaže: Pogledaj post
ako su to pravili hrvati kako ti velis, zaso su pravili smo u dalmaciji...kontuinentalni dio današnje hrvatske je arhitektonski sasvim drugaciji...austrougarski
zato što hrvati nemaju specifičnu kulturu nego se samo priklanjaju stranim utjecajima.
proljetnileptir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 22:51   #88
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
a da je bilo italija vs Pavelić, italija bi danas bila na markovom trgu...
Moguće, ali Amerikanci su to spriječili.

Možda drugi put neće, možda ćemo sljedeći put biti prepušteni sami sebi, zato moramo biti spremni, jaki i naoružani do zuba, što nismo.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 22:52   #89
Quote:
proljetnileptir kaže: Pogledaj post
zato što hrvati nemaju specifičnu kulturu nego se samo priklanjaju stranim utjecajima.
Ta je kultura integralni dio naše kulture.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 22:54   #90
Quote:
proljetnileptir kaže: Pogledaj post
nisam,nego sam objektivan.a ti?
Nisi objektivan nego blago rečeno-maštovit.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 22:55   #91
Ono što je zanimljivo jest ometanje radijskih frekvenicija na hrvatskim otocima od strane talijanskih radijskih postaja. Uvijek na putu do Vodica ili Šibenika, kada se dođe do jednog polja kod Bibirske Glavice radijska postaja ( HRT/ Radio Dalmacija nije bitno ) samo odjednom "postane" talijanska. Mislim da je to bilo čak i na televiziji, ali se ništa još nije promijenilo. Uvijek se promijeni u talijansku, ostane tako par minuta tok se ne siđe u polje i onda se vrati na našu.
Genneral is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 00:20   #92
Ometanje tv signala je konstantno prisutan i u Istri. Cesto imaju problema sa primanjem signala hrv. televizija.
Sto se tice iredentizma i srpskih pretenzija, mene brinu i nasi na vrhu, jer nasi samo sute kad ovi nasu bastinu proglasavaju svojom, a nasi u vladi sute i ne briga ih iako kulturni djelatnici i, profesori itd protestiraju i apeliraju. Naravno, to nikad nece pisati u nasim novinama. To je ono sto me najvise rastuzuje.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 00:22   #93
Rat se vodi i kulturnim imperijalizmom, stoga se treba i tu zdusno braniti i jako paziti.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 00:36   #94
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Moguće, ali Amerikanci su to spriječili.

Možda drugi put neće, možda ćemo sljedeći put biti prepušteni sami sebi, zato moramo biti spremni, jaki i naoružani do zuba, što nismo.
znači-ti hoćeš reći da je partizanska borba bila uzaludna? da se nisu zapravo ni borili ili kako?!
proljetnileptir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 00:37   #95
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Nisi objektivan nego blago rečeno-maštovit.
jesam,itekako sam objektivan.nego-jesi li zbilja ustašoid?
proljetnileptir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 00:37   #96
Quote:
mr nice kaže: Pogledaj post
ako su to pravili hrvati kako ti velis, zaso su pravili smo u dalmaciji...kontuinentalni dio današnje hrvatske je arhitektonski sasvim drugaciji...austrougarski
Arhitektonski stil određuje podneblje, životne okolnosti ili potrebe te dostupni materijal za gradnju.
Slikovito, Venecija nema isti građevni stil kao Toskana, ni Pariz kao Marsej. S druge strane, stil gradnje u Porajnju je isti i u njegovom francuskom i u njemačkom dijelu.
To nema veze s nacionalnim podjelama.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 00:41   #97
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Rat se vodi i kulturnim imperijalizmom, stoga se treba i tu zdusno braniti i jako paziti.
a zašto hrvatska vlada ne reagira na srpsko svojatanje hrvatske kulture(dubrovnik,ruđer bošković...)? to ne bi bilo dovoljno reći da dubrovnik nije srpski nego hrvatski grad i da ruđer nije srbin nego hrvat.to onda treba i argumentirati.tako da se ja pitam imamo li mi uopće argumenata i možda su srbi ipak u pravu?kad mi nemamo nikakve argumente.inače bi valjda naša vlada na to odgovorila. ma mi smo jedan smiješan narod.jadni li smo mi.

a što se tiče ove teme--da se hrvatska sutra nađe u ratu s italijom-ja bih se prijavio u vojsku i išo se borit protiv talijana.
proljetnileptir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 00:46   #98
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ometanje tv signala je konstantno prisutan i u Istri. Cesto imaju problema sa primanjem signala hrv. televizija.
Sto se tice iredentizma i srpskih pretenzija, mene brinu i nasi na vrhu, jer nasi samo sute kad ovi nasu bastinu proglasavaju svojom, a nasi u vladi sute i ne briga ih iako kulturni djelatnici i, profesori itd protestiraju i apeliraju. Naravno, to nikad nece pisati u nasim novinama. To je ono sto me najvise rastuzuje.
A tko bi tu što i napravio? Predsjednik vlade koji kaže da su Hrvati slučajan narod, novinari kojima su Hrvati u Dalmaciji nastali tek u 19. stoljeću?
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 00:50   #99
Quote:
proljetnileptir kaže: Pogledaj post
a zašto hrvatska vlada ne reagira na srpsko svojatanje hrvatske kulture(dubrovnik,ruđer bošković...)? to ne bi bilo dovoljno reći da dubrovnik nije srpski nego hrvatski grad i da ruđer nije srbin nego hrvat.to onda treba i argumentirati.tako da se ja pitam imamo li mi uopće argumenata i možda su srbi ipak u pravu?kad mi nemamo nikakve argumente.inače bi valjda naša vlada na to odgovorila. ma mi smo jedan smiješan narod.jadni li smo mi.

a što se tiče ove teme--da se hrvatska sutra nađe u ratu s italijom-ja bih se prijavio u vojsku i išo se borit protiv talijana.
Dobro, ok. Jesi li sad nakon par postova usvojio neke stvari, ili ćeš prvom prilikom negdje ponovno prosrati gluposti tipa "sve su nam gradili stranci"?
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 01:04   #100
Quote:
proljetnileptir kaže: Pogledaj post
a zašto hrvatska vlada ne reagira na srpsko svojatanje hrvatske kulture(dubrovnik,ruđer bošković...)? to ne bi bilo dovoljno reći da dubrovnik nije srpski nego hrvatski grad i da ruđer nije srbin nego hrvat.to onda treba i argumentirati.tako da se ja pitam imamo li mi uopće argumenata i možda su srbi ipak u pravu?kad mi nemamo nikakve argumente.inače bi valjda naša vlada na to odgovorila.
Nasa vlada ne drzi do svog naroda i dobrobiti svog naroda, tj. odnarodjena je i zato se ne buni. Nema razvijenu nacionalnu svijest (ne brkati sa sovinizmom). Postoje materijalni dokazi da je Dubrovnik hrvatski i da je Rudjer Hrvat.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:17.