Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2003., 05:06   #21
Mene ovakve stvari strasno rastuze, najcesce ne mozemo puno napraviti kad se u zivuotu susretnemo sa takvim slucajevima, ali mozda mozemo malim stvarima pokusavati da se stvari promjene. Mozemo uciti svoju djecu da postuju ljude bez obzira na njihove mentalne sposobnosti, izgled, hendikepiranost bilo koje vrste.
Evo npr ovo sto je bodul ucinio je jedan od koraka naprijed.
Zaista se divim ljudima koji svoj zivot posvete radu i pomaganju ljudima - djeci s posebnim potrebama.
nea is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2003., 11:17   #22
Quote:
magic kaže:
Mozhda nije svugdje isto u Hrvatskoj, ali u nashem gradu socijalni radnici izlaze na prijave i to ne samo kad su djeca u pitanju.
I u nasem (mozda govorimo o istom ) gradu socijalni radnici izlaze na anonimne prijave. Ne znam da li treba ici osobno ili ne, ali izlaze.

Ne zelim se praviti pametna sjedeci sa strane, no cim sam procitala Princezin post, pomislila sam da ih treba prijaviti, bez obzira je li dijete s posebnim potrebama ili s normalnim potrebama. Uzas.
Koka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2003., 23:11   #23
Quote:
suzy_f kaže:
ja radim sa djecom s poteskocama
Gdje radiš? Što radiš?
Radiš li sa sy down?
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2003., 23:26   #24
ja ne kuzim kako su maloga primili u normalnu skolu???potplaceni upad ili...kak znas da se samo tak ne ponasa,nego da je bolestan????velis tau znamo sa tv-a????a mamu????ja neznam nikoga sa naseg tv jer nisam doma..neznam..moja frenda u zgb je imala sestru koja nije bila svjesna da zivi.sa 13 god je imala i mengu i radila pod sebe u ogoromne pelene...nije se sa stolice dizala a kd ju je primilo onda je tako neartikulirano urlala da to nemoze ni zvjer..to se culao po svim susjednim ulicama i znalo rajati sat-dva...mislim sta su ti ljudi prolazili to je zaista uzasno...sad ima 28 god i ne moze na noge u domu je sva ranjiva od pisaline i dreka i cekaju da vide dokle ce bog drzati je na zivotu..kad mladima i zdravima odjebe zivote prerano...to nikad ne kuzim.
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 05:17   #25
Tek sam sad vidjela ovu temu. Stvarno grozno. Ne znam kakva je situacija kod nas sa socijalnim radnicima, al u UK bi ovo sto si opisala gore definitvno bilo dovoljno materijala za posjet socijalnog radnika obitelji. Ako bi se ustvrdilo da je dijete mentalno zlostavljano mozda bi ga cak stavili i kod nekih foster parents ili slicno ako bi smatrali da bi to dugorocno bilo bolje za djecaka.
Kad sam bila u osnovnoj, mi smo isto imali jednog decka koji je bio malo zaostao, al zavrsio je skolu OK, cak je i neku srednju kasnije zavrsio.
Mislim da u velikoj vecini slucajeva mild do medium zaostalosti moze bit samo pozitivno da se dijete krece u sto normalnijoj okolini (ukljucujuci i skole), radje nego da ide u posebnu skolu.
Decka sto je isao sa mnom u razred vidjela sam zadnji put u devetom mjesecu jer smo imali godisnjicu male mature i on je super uklopljen u drustvo.
Jos zivi s ocem i majkom, al ima neki poslic, drustven je i tak....
Imam i polubratica koji je zaostao i sjecam se da su ga ko djecaka njegovi stalno vodili u Zagreb kod raznoraznih specijalista, ovo ono.....on je isto zavrsio normalnu osnovnu i normalnu srednju.
Mislim da gdje se god moze da je ta opcija bolja.
U UK djeca sa special needs isto vecinom idu u normalne skole, al svaka skola ima i ucitelje za special needs koji se dodatno bave takvom djecom.
Cesto ce bit u razredu, sjedit s njima kroz cas i dodatno objasnit lekciju i tak.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 13:36   #26
Može pitanjce?

Da li u Zg postoji nekakva škola ili ustanova (ne znam kak da to nazovem) tipa srednje škole koja osposobljava djecu s teškoćama za neki zanat?

Princeza sori na off topiću, znam da nečeš zamjeriti.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 20:57   #27
Ja sam u osnovnoj imala druga iz razreda sa mentalnim poteskocama.
Njegovi roditelji su bili manje-vise uticajni ljudi (mama profesor,tata uspjesan privatnik),ali ne mislim da su ga zbog toga primili u skolu.
Mislim da je njegova majka shvatila da je za njega bolje da ide u skolu sa 'normalnom' djecom - i bila je u pravu!

On nije bio agresivan,sporije je shvatao,ali niko u razredu ga nije ismijavao zbog toga.Razredna je razgovarala sa svima nama o njemu,kako ga moramo razumjeti i pomagati mu.

Nije prolazio zbog potplacivanja ili uticajnih roditelja - vac zato sto su nastavnici prema njemu imali blaze kriterije,a i on se trudio.
Nekada su mu davali i mnogo vece ocjene da bi ga stimulisali - i on bi se strasno radovao i bio ponosan na sebe!

I mi smo bili ponosni na njega!

Niko nikada nije rekao nekom nastavniku - kako je on dobio 4 za takav odgovor,a ja 2,a bolje sam znao...nikada...

Nastavnici su postupali super prema njemu,dodatno mu objasnjavali,nisu ga zbunjivali dodatnim pitanjima,niti su mu postavljali komplikovana pitanja.

On se druzio s nama.
Pokazao je rano interes za racunare,pa su mu roditelji kupili racunar,a u skolskoj racunarskoj sekciji su ga docekali rasirenih ruku.

Sada radi u ocevoj firmi nesto na racunarima.
Nije iskompleksirana osoba.
Drago mi je zbog njega.
Mislim da mu je dobro doslo sto je iso u 'normalnu skolu',ali i nama - navikli smo kako se ponasati prema takvim osobama.
__________________
It's not PMS I'm always bitch!!!
Ruzgar i Zeynep [♫ Esmeray - Soruyor musun ♫]
Ona se, slučajno, udala 18. maja 1980. Da se udala za mene, verovatno bih, kao pravi muž, ponekad i zaboravio taj datum. Ovako, zapamtio sam ga zauvek… (Đorđe Balašević)
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 21:02   #28
U srednjoj skoli smo imali totalno razlicit slucaj.

Oba roditelja profesori - koji se ne mogu pomiriti s cinjenicom da s njihovim sinom nesto nije u redu.

Ne znam koju je osnovnu zavrsio ni kako,takodje ni kako se upisao u srednju (mislim da je u ovom slucaju ipak veza radila).

Bio je agresivan.
Nije mogao pratiti nastavu,jer je bio u nekom svom svijetu,setao je po razredu,napadao bez razloga druge ucenike,davio ih (bio je izuzetno jak,ne mogu vam to opisati),derao se na profesore,otimao im dnevnik...

Rodjen je kao normalan,ali je valjda kao mali penjao se na kos i pao na glavu.


Nakon mjesec dana njegovi roditelji su pozvani i objasnjeno im je da on stvarno ne moze nastaviti skolovanje u 'normalnoj skoli'.
Oni su ga ipak upisali u drugu srednju skolu,ali je na kraju morao i nju napustiti.
Njegovi roditelji jednostavno nisu prihvatali da je on razlicit.
Mislim da su mu time mnogo nastetili,kroz djetinjstvo.
Pokazivati otvoreno razocarenje pred njim je - OKRUTNO!
Pa nije on bas toliko razlicit da ne shvata da su se roditelji razocarali u njega.

U srednjoj,sem njega,imali smo i jos jednog momka koji je imao poteskoca,ali je zavrsio s nama skolovanje.
Profesori nisu bili tako zahtjevni prema njemu,a i on se trudio i davao najbolje sto moze,a to je za svaku pohvalu.
Mislim da su roditelji mnogo radili s njim.


Moj ti je savjet da prijavis da je to djete zlostavljano,jer takvo tretiranje mu skodi i moze imati velike posljedice po njegovo ionako krhko zdravlje.
Zasto da on ispasta zbog bolesnih ambicija negovih roditelja.

Pa njemu treba vise ljubavi nego 'obicnoj' djeci,vise razumijevanja i vise rada sa njim.
On to zasluzuje i zasto mu to uskratiti.
__________________
It's not PMS I'm always bitch!!!
Ruzgar i Zeynep [♫ Esmeray - Soruyor musun ♫]
Ona se, slučajno, udala 18. maja 1980. Da se udala za mene, verovatno bih, kao pravi muž, ponekad i zaboravio taj datum. Ovako, zapamtio sam ga zauvek… (Đorđe Balašević)
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 23:22   #29
Princezo,znam da si rekla da ne trazis savjet,nego samo imas potrebu da to ispricas,i razumijem da je to vrlo osjetljiva tema i potez,ali mislim da to nekako(takticno) treba prijaviti.Imate li jos susjeda(da bi to odvuklo paznju od tebe)?Je li moguce anonimno snimiti audio kasetu i poslati je s njihovim imenima i adresom socijalnoj sluzbi koja bi mogla(ako bi mogla) pomoci i/ili policiji (i sacuvati sebi primjerak-ako te otkriju i pocnu maltretirati da ih mozes prijaviti po nekoj realnoj osnovi,mada ako je tata politicar-veze u policiji su gotovo sigurne).Tek toliko da se zapitaju je li to njihovo ponasanje prihvatljivo i normalno,i recimo da se zabrinu da bi to moglo izaci u javnost i silno ih osramotiti.
Mislim,pomisli u sta ovo(vjerovatno dobrocudno),i jos opasnije,djeca normalne i visoke inteligencije koja su maltretirana mogu da se izrode?Da li je moralno i o.k. cutati?Nije to nimalo lako pitanje,i morala bih biti na tvom mjestu da bih procijenila situaciju,a i da jesam-mozda bih pogrijesila.Razmisli ponovo.
IlBo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2003., 02:55   #30
Odustala sam od odgovora.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2003., 09:10   #31
Quote:
Tija kaže:
Može pitanjce?

Da li u Zg postoji nekakva škola ili ustanova (ne znam kak da to nazovem) tipa srednje škole koja osposobljava djecu s teškoćama za neki zanat?

Ima ih, baš sam prije par tjedana vidjela kvote u novinama. Sad se stvarno ne sjećam koji sve smjerovi postoje, ali ima ih nekoliko. A i znam jednog dečka iz osnovne koji se upisao u jednu takvu školu kad je njegova majka konačno prihvatila činjenicu da on ima posebne potrebe.
Kvejki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2003., 00:48   #32
1) Neprijavljivanje zlostavljanja je krivično djelo u RH? Ili nije?

2) Zašto retardirani ne bi završio OŠ? Kod nas neki takvi i doktoriraju ( npr. Hrvoje Šošić ili onaj madrac iz Sabora). Cijela hrvatska javnost imala se prilike uvjeriti u njihovu kognitivnu insuficijentnost, pa što?
__________________
Nisi znao ugovora sklopit
sa svijetom prije svog rođenja.
Tko se rodi može muhe škopit
i tako im priječit rasplođenja:
http://free-zg.hinet.hr/hircus/korak_prvi.htm
bona soror is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2003., 17:56   #33
Mislim da bi trebala reći o kojim se to poznatim osobama radi.
Tania is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2003., 20:08   #34
Moja mama je defektolog i od malena sam odrastala uz djecu s poteškoćama u razvoju i naučila sam ih prihvatiti kao dio naše svakodnevne okoline. Ali, da , činjenica je da takve osobe naše društvo ne prihvaća...
U mojoj osnovnoj školi bile su dvije curice sa takvim poteškoćama i stvarno su bile drage. Jedna je došla u divan razred, djeca su je prihvatila, brinula se za nju, pomagali joj i dobro je napredovala u školi. No, druga je bila u razredu gdje su je svi ignorirali, bila jako povučena. Čak ju je i sestra izbjegavala jer se sramila pozdraviti ju na hodniku...
Neki ljudi se zgražaju kad vide takvu osobu... Uvijek me zaprepasti kad čujem ljude kako se deru: "Joj vidi imbecila.. Kako ga nije sram izaći iz kuće?"
__________________
"Out of the Great Sea to the Middle-earth I am come. In this place will I abide, and my heirs, unto the ending of the world"
Arwen Evenstar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2003., 12:32   #35
Quote:
Tija kaže:
Da li u Zg postoji nekakva škola ili ustanova (ne znam kak da to nazovem) tipa srednje škole koja osposobljava djecu s teškoćama za neki zanat?
U ZG i okolici sigurno - i znam koji su, a prilično sam siguran da ih ima posvuda po Hrvatskoj. Ima ih otvorenog tipa a neki su i internati. Mislim da se tamo ide samo preko centra za socijalnu skrb, pa pitaj njih.
Kasnije kad završe tu školu, zakonski imaju jednaka prava natjecati se za poslove iz svoje struke kao i 'zdravi' ljudi, no u stvarnosti....
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2003., 13:02   #36
Quote:
ja ne kuzim kako su maloga primili u normalnu skolu???potplaceni upad ili...
postoje različiti stupnjevi mentalne retardacije i ovisno o tome modeli školovanja.
procjenu sposobnosti rade stručnjaci različitim stupnjevanjem kognitivnih, socijalnih, motoričkih i drugih sposobnosti. ovisno o rezultatima preporučava se upis u OŠ po normalnom programu uz individualni pristup, upis po specijalnom programu ili upis u "specijalne" škole ne znam točan naziv).
u čemu je kvaka?
što je dijete sa specijalnim potrebama u prirodnijem okruženju, s "normalnim" vršnjacima, to će bolje napredovati. zbog toga i različiti modeli, ovisno o sposobnostima i stupnjem sposobnosti.

netko je gore napisao da je završio pedagošku akademiju i da ne zna o radu s djecom s posebnim potrebama. to mi je žao čuti jer za jedan slučaj upisa s individualnim pristupom znam da učiteljica pojma nema kaj je to. e, to je zbilja žalosno - koja je kvaliteta onda PA?

u vezi slučaja kojim je započeta tema - nemam riječi. ali mislim da ne bih prijavila jer ne bih htjela snositi odgovornost za slučaj moje krive procjene. imaju oni ljude koji ulaze u njihov dom KROZ ULAZNA VRATA, A NE PROZOR i koji puno bolje znaju kaj im se doma dešava.
mudrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2003., 16:01   #37
Quote:
mudrica kaže:
u vezi slučaja kojim je započeta tema - nemam riječi. ali mislim da ne bih prijavila jer ne bih htjela snositi odgovornost za slučaj moje krive procjene. imaju oni ljude koji ulaze u njihov dom KROZ ULAZNA VRATA, A NE PROZOR i koji puno bolje znaju kaj im se doma dešava.
1. po Ustavu smo svi dužni brinuti za djecu i starce.
2. ako je procjena kriva - obitelj neće imati posljedica, a onaj tko ih prijavi neće biti kriv
3. ulog je prevelik da bi se isplatilo kockati s time je li procjena ispravna ili ne.
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2003., 18:12   #38
nisam citala sve postove

Quote:
Mislim da je stvar u tome da se vecina ljudi obicno smije onima koji su po necemu drugaciji, a pogotovo ako shvate da su "jaci" od drugacijih...onda nikad kraja.

ljudi to cine ( a nema opradanja za to ) jer oni imaju problem . A ne ta osoba s posebnim potrebama.

ONi ne znaju kako se s takvom osobom ophoditi pa im ismijavanje dodje da prikriju vlastitu neugodu
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2003., 00:36   #39
TIJA.... da radim i sa sy.down.. radim u pvt vrticu gdje imaju integriranu djecu s poteskocama i bez.. ima djece s motorickim ostecenjima i sa mentalnim.. a prije sam na goljaku radila..
po struci sam radni terapeut.. nesto kao defektolog rehabilitator
__________________
s vremena na vrijeme
odi u zatvor i stopaj si vrijeme
suzy_f is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:55.