Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Smatarate li da je Muhamed božji poslanik ili tek povijesna ličnost?
Povijesna ličnost 22 62.86%
Božji poslanik 13 37.14%
Glasovatelji: 35. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2017., 15:22   #81
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Abrogirano.
Glupost. Rani islamski učenjaci nisu nigdje nekome osporavali pravo na vjerovanje. A niti Poslanik sam koji je sklapao ugovore gdjegod je mogao. Poslanikova desna ruka Omer, koji je bio i kalif nije nigdje progonio vjerske neistomišljenike, i prvih cca 200-400 god (zavisno o pokrajini) po Poslanikovoj smrti većinu stanovnika Kalifata čine nemuslimani.

A to što je jedan učenjak iz 10-og stoljeća (Hibatullāh) zaključio, i sukobio se s drugim učenjacima - ne znači da je u pravu, jer nije ni teorijski ni praktično.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 15:32   #82
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post

Vrlo nezgodno. Pitanje je hoće li se čovječanstvo izvući iz toga ili prije međusobno uništiti... oko pitanja Boga.
Baš i ne vidim da je čovječanstvo 20-g stoljeća krvarilo oko teološkog pitanja. Prvi i Drugi svjetski su ratovi koje su započele sekularne države, i neke od njih počinile najmasovnije pokolje u povijesti čovječanstva.

Malo smisla za realnost ne bi škodilo.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 16:34   #83
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Glupost. Rani islamski učenjaci nisu nigdje nekome osporavali pravo na vjerovanje. A niti Poslanik sam koji je sklapao ugovore gdjegod je mogao. Poslanikova desna ruka Omer, koji je bio i kalif nije nigdje progonio vjerske neistomišljenike, i prvih cca 200-400 god (zavisno o pokrajini) po Poslanikovoj smrti većinu stanovnika Kalifata čine nemuslimani.

A to što je jedan učenjak iz 10-og stoljeća (Hibatullāh) zaključio, i sukobio se s drugim učenjacima - ne znači da je u pravu, jer nije ni teorijski ni praktično.
https://wikiislam.net/wiki/To_You_Yo...and_To_Me_Mine

Quote:
When read in context, like many other verses misinterpreted for apologetic purposes, surat al-Kafiroon advocates the opposite of what is sometimes claimed. This surah is not a proclamation on religious tolerance and freedom or a recognition of religious pluralism. In fact, this surah unequivocally forbids inter-faith dialogue, expresses Muslims' "total disgust" of non-Islamic beliefs[6] and advocates an "us versus them" mentality[5] between Muslims and disbelievers. This is how the surah is understood by mainstream Islam and the majority of its classical and contemporary scholars. Furthermore, if the historical context were to be ignored, it would still remain an abrogated verse superseded by "the verses of fighting".[7][8]
Quote:
Kad se čitamo u kontekstu, kao i mnogi drugi stihovi pogrešno protumačeni u apologetske svrhe, surat al-Kafiroon zagovara suprotno od onoga što se ponekad tvrdilo. Ovo surah nije priopćenje o vjerskoj toleranciji i slobodi ili prepoznavanju religijskog pluralizma. Zapravo, ovaj surah nedvosmisleno zabranjuje međureligijski dijalog, izražava "totalno gađenje" muslimana neislamskih uvjerenja [6] i zagovara mentalitet "nas protiv njih" [5] između muslimana i nevjernika. Tako se surah shvaća mainstream islam i većina njegovih klasičnih i suvremenih znanstvenika. Nadalje, ako bi se povijesni kontekst trebao zanemariti, ipak će ostati ukinuti stih nadomješten "stihovima borbe". [7] [8]
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 18:57   #84
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Baš i ne vidim da je čovječanstvo 20-g stoljeća krvarilo oko teološkog pitanja. Prvi i Drugi svjetski su ratovi koje su započele sekularne države, i neke od njih počinile najmasovnije pokolje u povijesti čovječanstva.
A sve ratove su vodili - vjernici u opis ovoga ili onoga Boga. Isti su i birali i podržavali svoje militantne vođe i osvajače.
Toliko o tome.

Sekularni odgoj ide za olabavljenjem nacija, religija i ostalih ideologija, što je više moguće. Jer tu su korijeni svih ratova.
Otuda porast humanih načela i tolerancije u modernijim sekularnim državama, gdje je i odgovarajući porast ljudi koji se ne obaziru na ikakve pričice o Bogu.

No pitanje je hoće li i dalje goleme mase pod uplivom raznih "vjerskih idealista" biti skrenute s tog puta u propast... Nadam se da neće....

Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Oko kojeg Boga se svađaju Trump, Putin, Kim Jong Un... dok rakete sa bojevim glavama nadlijeću ?
"Trump, Putin ..." birali su ga većinski vjernici u tim državama.
S. Koreja je jedna idolatrija Vođe, vrlo nalik teokracijama. Što je u umovima religijaša Bog/Allah, doli kakav Višnji nemilosrdni moćni Sultan/Imperator na nebesima ponad Zemlje. Čista projekcija materijalnih okolnosti.

Vođe su samo izražaj volje vjerništva, koje je u golemoj većini posvuda. Indoktrinirano od djetinjstva i društva.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 20:34   #85
Nepoznati,
Ajet o zalasku sunca u muljevit izvor je posmatranje zalaka sunca iz perpektive posmatraca. Hadis o tome je neprihvatljiv iz navedenih razloga koje sam dao u linku.
Drugi hadisi u kojima sunce nakon zalaska odlazi ispod Trona trazeci dozvolu za izlazak ne treba tumaciti doslovno. Naime nacin govora je takav , vjerski, u kome se istice da je sve podlozno Allahovom emru (naredbi) a mjesto (koje nije fizicki entitet) odakle dolaze naredbe je Arš - Tron.
Hadis je dakle vjerski govor, nije znanstveni, da bi se ustanovile neke vjerske istine.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 21:20   #86
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
A sve ratove su vodili - vjernici u opis ovoga ili onoga Boga. Isti su i birali i podržavali svoje militantne vođe i osvajače.
Toliko o tome.
Khm, od svih ratova, vjerskih ratova je bilo 4.5%, a muslimanska agresija na ostatak svijeta, dar-al-harb, kako oni kažu, čini pola od toga.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 23:56   #87
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
A sve ratove su vodili - vjernici u opis ovoga ili onoga Boga. Isti su i birali i podržavali svoje militantne vođe i osvajače.
Toliko o tome.
i nijednog ateista nije bilo u tim ratovima? Ni u SSSR-u?

Uostalom, bitno je oko čega se vodi, jer se po tome definira je li rat vjerski ili ne.

I Prvi i Drugi Svjetski su vodile sekularne države oko stvari koje nisu imale veze s religijom. I upravo tu je pobijeno najviše ljudi. A sekularna država NR Kina je "nadodala" još kojih cca 40 milijuna žrtava.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 00:05   #88
Wikiislam? Najneobjektivnija stranica o islamu ikad. Da stvar bude smješnija, Ibn Kesirov tefsir mi stoji pred nosom (naravno i taj ajet), i baš nigdje ne kaže da je ajet abrogiran, a čovjek se raspisao o tome u kojem se kontekstu objavio.

No i mimo toga, jedna lasta ne čini proljeće, pa tako ni tvrdnja jednog učenjaka iz 10-og stoljeća nema neku težinu ako ide kontra čitave islamske prakse u prvih nekoliko stotina godina o smrti Poslanika.

Isto tako si mogao uzeti autore Malleus Maleficaruma kao vrhunske autoritete za tumačenje kršćanstva.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 04:02   #89
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
sigurno je da bi bio za to da u društvu postoji potpuna sloboda i da svako vjeruje ili ne vjeruje kako god misli da je ispravno i za tu osobu najkorisnije i najbolje. sloboda misli je i temeljni stav islama u njegovom najfundamentalnijem obliku. Kur'anski jeprincip: "lekum-donukum velijed-din" ili: "vama vaše vjerovanje, meni moje". (kur'an, 109:6). jesi li za njega?
Abrogirano.
gdje? u tvojoj mašti? daj neki link, da vidim gdje je to abrogirano jer ne mogu čitati tvoje misli? ako misliš na ovo što Gorčin priča, to je samo njegovo poimanje Muhammedove poruke i života, po meni duboko pogrešno. da nije bio prisiljen da se brani, da nije protjeran, da nije bio ugrožen, nikada Muhammed a.s. ne bi poduzeo nikakvu vojnu aktivnost niti išta slično, to je apsolutno tačno. Khulis ti je dobro napisao da je to glupost. vi trebate učiti o biografiji poslanika, ako već želite o njemu izvoditi zaključke. sticanje novih saznanje obogaćuje čovjeka, i ne boli.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Barem si iskreno odgovorio, a ne da muljaš kao što mnogi vole muljati s time.
ako je iskreno odgovorio, ne mora značiti i da je istinu napisao. po meni je duboko pogriješio, jer je sloboda misli temeljna odrednica islama, sasvim nedvojbeno. ja sam to i argumentirao. a njegov je argument bio "da sad ne elaboriram, mrsko mi". jak "argument".

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Vrlo nezgodno. Pitanje je hoće li se čovječanstvo izvući iz toga ili prije međusobno uništiti... oko pitanja Boga.
stvari su više nego jasne. mi u ljudskoj istoriji imamo čist islam na jednoj strani kao čist monoteizam, i na drugoj strani razlorazne koncepte od kojih ni jedan jedini ne iznosi učenje o bogu (tewhid) na tako kristalan način, kako je to u islamu postavljeno. po meni, svaka priča treba da počne upravo od te teme, tj. jednoća boga.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 11:26   #90
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
gdje? u tvojoj mašti? daj neki link, da vidim gdje je to abrogirano jer ne mogu čitati tvoje misli? ako misliš na ovo što Gorčin priča, to je samo njegovo poimanje Muhammedove poruke i života, po meni duboko pogrešno. da nije bio prisiljen da se brani, da nije protjeran, da nije bio ugrožen, nikada Muhammed a.s. ne bi poduzeo nikakvu vojnu aktivnost niti išta slično, to je apsolutno tačno. Khulis ti je dobro napisao da je to glupost. vi trebate učiti o biografiji poslanika, ako već želite o njemu izvoditi zaključke. sticanje novih saznanje obogaćuje čovjeka, i ne boli.
Ako sam dobro shvatio, u islamu je period godina 620-1683 jedna velika zabluda?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 14:27   #91
ne treba čitati doslovno ni Kuran ni hadise - to su sve alegorije

Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Nepoznati,
Nije potrebno mene osobno navoditi. Dovoljno je što si replicirao na moj post. Ovako sugeriraš da su samo meni osobno nejasne neke stvari, "pa ti to meni objašnjavaš", što je smiješno.

Quote:
Ajet o zalasku sunca u muljevit izvor je posmatranje zalaka sunca iz perpektive posmatraca. Hadis o tome je neprihvatljiv iz navedenih razloga koje sam dao u linku.
Zašto bi nebeski Allah pisao iz perspektive i neznanja neukih promatrača od prije 1400 godina? Zašto Allah ne zna bolje od primitivnih ljudi i ne želi ih podučiti?
Očigledno su "posmatrači pljosnate Zemlje oko koje se vrti maleno SUnce" pisali Kuran, a ne Sveznajući i Svemogući Allah s nebesa.
A kasnije su u taj ajet ubacili apologetiku, "da mu se samo pričinilo da Sunce zalazi u to blato". Nije mu se pričinilo, nego se tada stvarno tako i mislilo, jer su bili neuki, pa tako i piše u Kuranu.

Quote:
Drugi hadisi u kojima sunce nakon zalaska odlazi ispod Trona trazeci dozvolu za izlazak ne treba tumaciti doslovno.
Umanjuješ Allahovu svemoć!

To je apologetika da se radi o alegoriji (nije tako kako piše nego nekako drugačije).

Pa sva ta cijela priča o Allahu je alegorija. Allah i njegova anđeoska družina na sedmom nebu i sve te mnogobrojne mudžize čudesa, Sudnji dan, pakao i raj Allahov po Kuranu i hadisima, sve su to alegorije, koje su neki doslovce shvatili. Ne treba se to tumaciti doslovno nego su to teološke priče da ljudi budu bolji ovdje. A vladaru se svidjelo da tako drži ljude u pokornosti, pa je zato financirao pisanje Kurana.

Quote:
Naime nacin govora je takav , vjerski, u kome se istice da je sve podlozno Allahovom emru (naredbi) a mjesto (koje nije fizicki entitet) odakle dolaze naredbe je Arš - Tron.
Kako i rekoh. Sva ta mnogobrojna čudesa po Kuranu, pakao, raj, hurije, rascjepljenje Mjeseca, ljudi spavaju 300 godina, anđeli, krilati konj na kojem je Muhamed poletio u raj, uskrsnuće mrtvaca, i mnogo drugih fantastičnih izjava po Kuranu i hadisima, SVE to je samo način vjerskog govora.

Zašto onda za samo neke stvari kažeš da su način govora a neke druge ne kažeš? Je li zato jer je znanost napredovala, pa neke stvari su loše za ugled Kurana i hadisa, pa te stvari proglašavate načinom govora, a druge, koje je teže dokazat ili opovrgnut, jer se bave "prekogrobnim", ne proglašavate načinom govora nego realnošću.

Quote:
Hadis je dakle vjerski govor, nije znanstveni, da bi se ustanovile neke vjerske istine.
Izvukao si jedan hadis i njega pokušavaš pobiti "simbolikama", jer je svima postao danas smiješan. Nema nikakvih znanstvenih hadisa niti Kuranskih ajeta.

Ali radi se o tome da je golem broj hadisa i Kuranskih ajeta takav, apsurdan i temelji se na nečijoj neukosti iz davnih vremena, baš kao i to zalaženje Sunca u blato, koje je potvrdio Muhamed. A vi se izvlačite da je to "greška", jer da u drugim sličnim hadisima piše da je Sunce došlo do točke svog zaustavljanja.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 14:40   #92
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
i nijednog ateista nije bilo u tim ratovima? Ni u SSSR-u?
To nisu bili slobodno misleći ateisti nego ideološki indoktrinirani staljinisti (Staljin, Lenjin kao božanstva, Komunistički manifest kao Kuran). Brzo se većina vratila svome roditeljskome pravoslavlju.

Quote:
Uostalom, bitno je oko čega se vodi, jer se po tome definira je li rat vjerski ili ne.
Ne. Bitno je da su vjernici, klanjatelji i molitelji Boga, vodili ratove, birali i podržavali svoje Vođe - razne sitne duše koje su našli među sobom da provode što je većina htjela. Vjerska indoktrinacija nije uspjela dovesti do mira, nego baš obratno, imamo paralelno obožavanje Boga i vođenje ratova. Tebi to nije zanimljivo?

Quote:
I Prvi i Drugi Svjetski su vodile sekularne države oko stvari koje nisu imale veze s religijom.
Te države su bile daleko od sekularnosti. Ateizam kao takav počinje rasti tek u moderno doba u Zapadnim državama. Nacionalizam i religije, to su bili oduvijek najveći otrovi u paru koji su poticali ratove.

Sekularizam uči nove naraštaje upravo suprotnom ponašanju. Zato su klerikalci jako ljuti i opiru se tome svim sredstvima. Srećom je i vjernicima sinula misao da u sekularnosti potraže spas, a ne u Bogu.

Quote:
I upravo tu je pobijeno najviše ljudi. A sekularna država NR Kina je "nadodala" još kojih cca 40 milijuna žrtava.
To je ideologizirana država. Nalik Sjevernoj Koreji. Jaka doza indoktrinacije, nalik teokracijama s drugačijim idolima i kumirima. Ispiranje mozga a ne racionalni slobodni humani ateizam.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 15:18   #93
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
To nisu bili slobodno misleći ateisti nego ideološki indoktrinirani staljinisti (Staljin, Lenjin kao božanstva, Komunistički manifest kao Kuran). Brzo se većina vratila svome roditeljskome pravoslavlju.
Briga mene jesu li bili indoktrinirani, izražavali su se i djelovali kao ateisti. A "povratak" je uslijedio samo djelomično po raspadu SSSR-a.

Sve u svemu, bilo je ateista kao i vjernika, i to ne dokazuje baš ništa.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ne. Bitno je da su vjernici, klanjatelji i molitelji Boga, vodili ratove, birali i podržavali svoje Vođe - razne sitne duše koje su našli među sobom da provode što je većina htjela. Vjerska indoktrinacija nije uspjela dovesti do mira, nego baš obratno, imamo paralelno obožavanje Boga i vođenje ratova. Tebi to nije zanimljivo?
A gdje piše da će ljudi uspjeti slijediti svoju vjeru? Uostalom, odvajanje vjere od države nije nimalo doprinjelo smanjenju ratova na zemlji. Tebi to nije zanimljivo?


Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Te države su bile daleko od sekularnosti. Ateizam kao takav počinje rasti tek u moderno doba u Zapadnim državama. Nacionalizam i religije, to su bili oduvijek najveći otrovi u paru koji su poticali ratove.
Najprije neistina: "Te države su bile daleko od sekularnosti", Lol svaka država koja ima odvojene vjerske institucije od vlasti je po definiciji sekularna. Treći Reich je bio sekularna država ako ti slučajno nije jasno, i po ustavu i u praksi. SSSR i zapadne demokratske države - također.

I onda još bolja rečenica: "Ateizam kao takav počinje rasti..." Za tebe su ateizam i sekularizam isto? Žalim slučaj, nije ni blizu.

Ali u nekim slučajevima su sekularne države i službeno ateističke, kao npr. u NR Kini, Sjevernoj Koreji i svojedobno Kamboždi. I upravo tu se (uz Drugi Svjetski) dogodila većina masovnih ubojstava ikad zabilježena. I opet: tebi to nije zanimljivo?
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 15:23   #94
Nepoznati,
Postoje jasni i nejasni(alegorijski)ajeti i hadisi.Kur'an nije znanstvena knjiga, iako neki ajeti su u skladu sa naukom, vec vjerska. Prema njoj sve je podređeno Allahovoj volji emru- zapovjedi, i sunce i mjesec i sjena itd.
Sto se cuda tice ona su se desila u stvarnosti, ali nase razumjevanje o tome je nedovoljno i ograniceno. Ti si sam razvuko alegoriju na sve ajete i hadise, dok sam ja bio specifican.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 15:26   #95
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro shvatio, u islamu je period godina 620-1683 jedna velika zabluda?
A je li kršćanstvo u razdoblju od cca 380-te (kad su se dokopali vlasti) do cca 1800-e jedna velika zabluda?

Takvim generalizacijama i netočnostima se ne može dokazivati ništa.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 15:27   #96
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Ali u nekim slučajevima su sekularne države i službeno ateističke, kao npr. u NR Kini, Sjevernoj Koreji i svojedobno Kamboždi. I upravo tu se (uz Drugi Svjetski) dogodila većina masovnih ubojstava ikad zabilježena. I opet: tebi to nije zanimljivo?
Gluposti. Sjeverna Koreja itd. nije nikakva sekularna država, nego izuzetno ideologizirana, s jednom dogmatskom neupitnom "svetom" ideologijom na čelu države. To je više nalik teokracijama najzadrtijeg tipa kao neke islamizirane, nego modernim sekularnim državama i onime što proklamiranju.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 15:36   #97
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Nepoznati,
Nauči se quotati po pravilima foruma, a ne obraćati se meni lično (osobno).
Ja sam nebitan. Bitna je tema o kojoj raspravljamo s argumentima

Quote:
Postoje jasni i nejasni(alegorijski)ajeti i hadisi.
Postoje sahih, hasan, daif... itd.
A pisani su jasnim, zdravo-seljačkim riječima, tako da onaj tko ih čita, uz malo poznavanja kako se tada razmišljalo, lako uoči razne praznovjerice i besmislice, kao i nasilnost. Zastarjela pisanja koja neki žele održati na životu kao relevantna za danas i sutra.

Vidi na : www.sunnah.com
Odlična funkcija pretraživanja po ključnim riječima.

Napišeš npr. "kill" (ubij):

That the Prophet (ﷺ) ordered her to kill Salamanders.

“Whoever has intercourse with a Mahram relative, kill him; and whoever has intercourse with an animal, kill him, and kill the animal.”

“The Messenger of Allah (ﷺ) commanded that dogs be killed.”

That the Messenger of Allah (ﷺ) said: "Kill snakes and kill Dhut-Tufyatain and Al-Abtar, because they blind the sight and cause abortions of fetuses."

Samo treba paziti da piše sahih - najvjerodostojniji hadis prema islamskim stručnjacima.

Quote:
Kur'an nije znanstvena knjiga,
Alleluja! Zapravo je antiznanstvena u rukama ovih koji tvrde da se tu nalaze znanstvena otkrića čudesno otkrivena preko Allaha. Oni sramote svoju vjeru i svoj Kuran.

Quote:
iako neki ajeti su u skladu sa naukom, vec vjerska.
Koji to? Kuran i hadisi iznose poglede od prije 1400 godina. Znanost je odavno napredovala od tog stadija.

Quote:
Prema njoj sve je podređeno Allahovoj volji emru- zapovjedi, i sunce i mjesec i sjena itd.
Možda je sve podređeno volji planine Velebit? Ili Zeusu? Jednako točno i netočno.

Quote:
Sto se cuda tice ona su se desila u stvarnosti,

Ma koja to čuda? Da nije krilati konj i rascijepljeni Mjesec?

Quote:
ali nase razumjevanje o tome je nedovoljno i ograniceno. Ti si sam razvuko alegoriju na sve ajete i hadise, dok sam ja bio specifican.
To je jedna od taktika apologeta. Kad te netko obasipa mnogim kontradikcijama, uzmi jednu pa po njoj guli i žongliraj s riječima i pojmovima i prijevodima. Onda ustvrdi da si tako pobio sve ostalo.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 16:00   #98
Nepoznati,
Skaces sa teme na temu, principu vise je bolje.
Skoncentrisi se , a da neprakticno mi je kvotati jer pisem sa mobilnog, tako da ne zamjeri.
Sto se tice podudarnosti Kur'ana i znanosti preporucujem knjigu Mlive.
https://www.google.ba/url?sa=t&sourc...54HkQxfVZ6Ua0g
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 16:18   #99
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Nepoznati,
Skaces sa teme na temu, principu vise je bolje.
Skoncentrisi se , a da neprakticno mi je kvotati jer pisem sa mobilnog, tako da ne zamjeri.
Sto se tice podudarnosti Kur'ana i znanosti preporucujem knjigu Mlive.
https://www.google.ba/url?sa=t&sourc...54HkQxfVZ6Ua0g
Već na prvi pogled vidim o čemu se radi.

Knjiga je odlična ali kao KOMIČNA knjiga, pa je i ja preporučujem svakome.
Možda napravim analizu ovih apologetskih navlakuša koje se tu nalaze.
Vrijedi predavati o njoj da se uoči kako vjerska apologetika iz nečega zastarjeloga iznađe fantastično točna znanosti nepoznata otkrića u prastarim spisima, preko intelektualno nepoštenih trikova i navlakuša naukima.
Samo zato jer su proglašeni svetima i povjerovalo se u to.

Hvala na preporuci, stvarno uživam u smijehu čitajući to.

Ako išta dokazuje svojim manipulaciama prijevodima i navlačenjima značenja, onda to da je religioznima itekako postlo stalo da nekako uspostave svoj klimavi korak sa znanošću, koliko je znanost postala uvjerljiva i učinkovita.

Jao smijeha... baš čitam...
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 16:25   #100
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
A je li kršćanstvo u razdoblju od cca 380-te (kad su se dokopali vlasti) do cca 1800-e jedna velika zabluda?

Takvim generalizacijama i netočnostima se ne može dokazivati ništa.
Vi kažete, islam je miroljubiv i ne napada prvi, a sve te godine su provedene u agresiji i porobljavanju drugih. Kako to?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:36.