Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2007., 01:03   #81
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post

Zasad su u pravu što traže političku odgovornost, pogotovo jer je HDZ vratio ovu garnituru (to nisam znao). To mi je šokantno i dovoljan razlog da Vlada padne.
Ma ima tu sigurno razloga da vlada padne. Ali reprekusije pada vlade su goleme, treba i o tome razmišljati. Ako se to dogodi, ovaj topic će imati historijsku važnost, samo se bojim da bi diskutanti mogli ostati praznog džepa...
cinci is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 01:09   #82
Quote:
cinci kaže: Pogledaj post
Ma ima tu sigurno razloga da vlada padne. Ali reprekusije pada vlade su goleme, treba i o tome razmišljati. Ako se to dogodi, ovaj topic će imati historijsku važnost, samo se bojim da bi diskutanti mogli ostati praznog džepa...
Ma daj, cinci, nemojmo sada opet onu Tuđmanovu retoriku... Ako ja ne vladam, nestat će Hrvatske.

Ako bi pala Vlada što bi se desilo? Pao bi Crobex? Da i?

Ni prvi ni zadnji put da bi se to desilo. Sve se to već odigralo vani i to po nekoliko puta.

Pa nebi to bio kraj života kakvog mi poznajemo. A i mi nismo baš Albanija, Srbija i slično. Politički sustav u RH je već toliko stabilan da bi se sve to razriješilo izvanrednim izborma bez nekih velikih tektonskih poremećaja.

Sve bi bilo back to bussiness već za mjesec-dva. Barem bi na GO išao bez briga... Jer bih bio u CASH-R-A
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 01:10   #83
Quote:
Anderlon kaže: Pogledaj post
Šukera bi ovdje banali u roku 10 sekundi. Koji trol!
Bago ga je i pokušao banati, tj. barem opomenuti, no ovaj se nije dao ušutkati ama baš nikako

Zaf, možda suosjećaš? S Bagom, mislim reći
cinci is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 01:15   #84
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
Ma daj, cinci, nemojmo sada opet onu Tuđmanovu retoriku... Ako ja ne vladam, nestat će Hrvatske.

Ako bi pala Vlada što bi se desilo? Pao bi Crobex? Da i?

Ni prvi ni zadnji put da bi se to desilo. Sve se to već odigralo vani i to po nekoliko puta.

Pa nebi to bio kraj života kakvog mi poznajemo. A i mi nismo baš Albanija, Srbija i slično. Politički sustav u RH je već toliko stabilan da bi se sve to razriješilo izvanrednim izborma bez nekih velikih tektonskih poremećaja.

Sve bi bilo back to bussiness već za mjesec-dva. Barem bi na GO išao bez briga... Jer bih bio u CASH-R-A
Čuj, skoro će izbori, a izbori su prilika da se na neki manje dramatičan način sankcionira korupcija i sve drugo... Ne mislim da nisu zaslužili da odlete, makar nisam baš sigurna ni da ovi drugi zaslužuju da ateriraju na vlast.... nekako mislim, jadni mi i s jednima i drugima.

A istina, ja se malo bojim što bi bilo s mojim portfeljem za tih mjesec-dva. Nije to baš neki tako moćni portfelj

Neće nestat Hrvatske bez Sanadera, toga se zbilja ne bojim. Moji su strahovi dosta prizemniji, kao što objasnih
cinci is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 01:20   #85
Quote:
cinci kaže: Pogledaj post
Čuj, skoro će izbori, a izbori su prilika da se na neki manje dramatičan način sankcionira korupcija i sve drugo... Ne mislim da nisu zaslužili da odlete, makar nisam baš sigurna ni da ovi drugi zaslužuju da ateriraju na vlast.... nekako mislim, jadni mi i s jednima i drugima.

A istina, ja se malo bojim što bi bilo s mojim portfeljem za tih mjesec-dva. Nije to baš neki tako moćni portfelj

Neće nestat Hrvatske bez Sanadera, toga se zbilja ne bojim. Moji su strahovi dosta prizemniji, kao što objasnih
Dio ljudi bi se ukeširalo po hitnom postupku, dio ljudi bi izgubili vrijednost portfolia, ali kako bi to bila korekcija iz političkih razloga (a ne gospodarskih), to bi se vratilo na staro. Samo je pitanje kako brzo.

Oni koji bi se ukeširali na vrijeme bi puno bolje prošli jer bi mogli kupovati na jeftinijim razinama. Ali i oni koji bi ostali u dionicama bi za koji mjesec bili nazad u stolici.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 01:24   #86
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post

Sve bi bilo back to bussiness već za mjesec-dva. Barem bi na GO išao bez briga... Jer bih bio u CASH-R-A
oprosti, promaknula mi je ova zadnja tvoja poanta, valjda zato jer me baš strefilo da mi pripisuješ tuđmanovsku retoriku... ///ako sam zazvučala tako antipatično, morat ću se preisipitati, temeljito///

no je li ova tvoja replika tvoje "mišljenje, a ne savjet" o tome kako bi se trebalo postupiti u svjetlu nailazećih okolnosti?
cinci is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 01:31   #87
Quote:
cinci kaže: Pogledaj post
...
no je li ova tvoja replika tvoje "mišljenje, a ne savjet" o tome kako bi se trebalo postupiti u svjetlu nailazećih okolnosti?
Ne, jer sam samo sa 25% u cashu. I to friške, nevine love, ispod čekića HPB fondova.

Čekam da nadokupim. Nešto sam upecao danas, nešto ću sutra... A nešto ću prekosutra (možda).
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 03:08   #88
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
On treba reći ono zbog čega je izabran dvaput, popu pop, a bobu bob. Ono što misle građani.
Pa rekao je da će im slomit kičmu. I to baš dobro zvuči. Al je kao što znamo legalist i tako treba. Nećemo presuđivat po tome što građani misle.

No, tu imamo problem. Pravosuđe. Uhapsili su oni i onu zločinačku organizaciju i koga su osudili?

Al koji su to ljudi, Šuker i Polančec, slušaju kako im Bago čita anketu građana, a oni i dalje autistično, suprotno općem mišljenju, prisvajaju zasluge za akciju o kojoj pojma nisu imali.

Polančec za Jubitou: Nismo ga smjenili (predsjednika HFP), jer je bio pod istragom. Jeste li znali za istragu? Nisam. Pa zašto ga onda niste smijenili? Jer je bio pod istragom.

Ja bih Bagi dao šire ovlasti kod vođenja ovakvih emisija. Treba mu dozvoliti fizički kontakt. Oš ušutit Šukeru ili ću te nogom.
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 11:05   #89
Šuker je ZADNJE SMEĆE OD ČOVJEKA!
Da sam ja bio u studiju: zaletio bi se preko studija i mavaši u u onu kruškastu glavu:


To sam htio javno podjeliti s vama.


Mada to već odavno mislim o njemu!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 17:44   #90
hmm, ne znam. meni se čini da iako iza ove akcije ne stoji Vlada, ipak je ona omogućila zakonima ili ne znam kako nezavisnost Državnog odvjetništva i Uskoka i time omogućila da i članovi Vlade postanu objekt istrage. Prije takva akcija nije bila izvediva jer ako je Uskok bio pod Vladom onda je ona izravno nadzirala sve akcije, osim što je i Uskok bio totalno neopremljen za bilokakave ozbiljnije akcije, ako se ne varam, rečeno je da prije nisu imali ni kompjutor. Ok, možda griješim, ali tako sam ja to razumjela.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 18:04   #91
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
hmm, ne znam. meni se čini da iako iza ove akcije ne stoji Vlada, ipak je ona omogućila zakonima ili ne znam kako nezavisnost Državnog odvjetništva i Uskoka i time omogućila da i članovi Vlade postanu objekt istrage. Prije takva akcija nije bila izvediva jer ako je Uskok bio pod Vladom onda je ona izravno nadzirala sve akcije, osim što je i Uskok bio totalno neopremljen za bilokakave ozbiljnije akcije, ako se ne varam, rečeno je da prije nisu imali ni kompjutor. Ok, možda griješim, ali tako sam ja to razumjela.
Ma vlada si uzima zasluge gdjegod može; treba to uzeti sa zdravom rezervom. Sumnjam da su baš htjeli da se sve ovo dogodi, bit će prije istina da bi se previše morali eksponirati da to spriječe. Sanader to naravno okreće u svoju korist i to dosta vješto čini, za razliku od svojih nervoznih ministara

A opozicija, naravno, vidi u ovome svoju šansu da do kraja diskreditira vladu, pa im upisuje u grijeh i ono što su mogli i ono što nisu mogli znati.

Ja osobno mislim da je primjedba o političkoj odgovornosti primjerena, no isto tako mislim da treba sačekati kraj istrage da se povuku konzekvence... No isto tako mislim da konzekvenca mora biti...

Bit će ih koji sigurno neće htjeti prihvatiti nikakvu odgovornost, barem ne dobrovoljno. Prelijepo im je sjediti i ministarskoj fotelji i jasno pokazuju da se ne žele iz njih maknuti - Šukerov nastup nije ostavio ama baš nikakve dvojbe u tom pogledu. No baš na tom pitanju će se vidjeti koliko je Sanader dorastao trenutku. Ako ovo iskoristi da se riješi balasta u svojoj vladi, a izgleda da ga ima, onda bi mogao polučiti i pozitivnih poena iz svega ovoga. Ako krene zataškavati stvari nakon glasne najave da se s ovime ide do kraja, onda će vjerojatno i sebe pokopati na izborima, jer ljudima je dosta političara koji ni za što ne moraju odgovarati

A u međuvremenu bilo bi dobro da možemo što normalnije živjeti i funkcionirati, i mi i burza
cinci is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2007., 01:53   #92
Quote:
Anderlon kaže: Pogledaj post
Ajmo malo nagađat što može bit u ponedjeljak. Cijene dionica su takve kakve jesu, kakvima ih tržište procjenjuje, većina je manje više "stabilna" unutar uobičajenih varijacija. Malverzacije su bile ključne u ranoj fazi privatizacije, u prvim procjenama vrijednosti, kad se jeftino kupovalo. Stoga bih rekao da se na burzi neće desiti ništa značajno. To čak na duži rok može samo dodatno ohrabriti investore, jer se ipak nastoji uvesti red, stvari će biti pod lupom. Osim toga, navodno je problematično 20 tvrtki. Dakle, ne puno njih.

I jedno hipotetsko pitanje: što ako otkriju da je TDR (ili bilo koji drugi veliki punjač proračuna) nepravilno privatiziran, da je u tom procesu bilo korupcije. Dal bi tad ta priča izašla iz zastare?
Na stranicama http://www.revizija.hr/hr/izvjesce/r...privatizacije/ nalazi se i "Prodaja dionica i udjela iz portfelja Hrvatskog fonda za privatizaciju " , pdf file od 220 stranica, gdje se navode sva "odstupanja" od zakona što se HFP-a tiče. Taj dokument je javan i svima dostupan, jedino što ima 220 stranica, ali očito nikoga nije bilo briga za to, niti je sad ikoga za to briga.

Prošla Vlada je pokušala napraviti reviziju pretvorbe i privatizacije pa se baš i nisu dobro proveli. Sad, par godina kasnije, neće biti nimalo lakše.

Poništenje nekih privatizacija iz devedesetih, bez obzira koliko bilo pošteno, smatralo bi se novom nacionalizacijom, što si nitko ne može dopustiti. Može Mesić trkeljati što god hoće, ali ako se dokažu nepravilnosti, kriv je HFP, jer teško se može dokazati krivnja onog drugog, osim u iskazima djelatnika HFP-a koji će potvrditi da su primili mito, što bi svaki sud odbacio jer su nepouzdani svjedoci.

Ovih par ljudi koji su prisluškivani itd. mogli bi završiti u zatvoru, to je jasan slučaj. Ne znam sjećate li se velike protumafijaške akcije hadezea koja je isto tako išla taman pred izbore. Završilo je par godina kasnije s par osuda.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2007., 10:12   #93
Matanović od svakog ugovora uzimao 5 posto
Datum objave 19.06.2007 21:01

U primanju mita Matanović je uhvaćen u kafiću Auer

Osim gotovine, Matanoviću je novac sjedao i na inozemni račun Gotovac na snimci navodno govori da ni ne zna koliko ima novca


ZAGREB - Josip Matanović, potpredsjednik Fonda za privatizaciju, prošlog je petka bio silno uznemiren kad je izašao iz zgrade Fonda. Pritisnut sumnjom da ga prisluškuju, požurio je u kafić Aurea, preko puta Fonda. Ne sluteći ipak da će ondje popiti kavu sa suradnikom USKOK-a s kojim je već dulje bio u poslovnom odnosu, pred vratima institucije u kojoj je zaposlen da vodi brigu o državnom vlasništvu, u Aurei je Matanović u džep sakoa stavio kuvertu s posljednjih 50.000 eura mita.

Joško Kuzmanić- tajni suradnik USKOK-a s dobrim ruskim vezama

HNS prikuplja potpise za izglasavanje nepovjerenja Vladi zbog mita u HFP-u

Potom su zaredala hapšenja glavnih aktera afere : uz Matanovića još i druge dvojice potpredsjednika Fonda Ivana Gotovca i Roberta Peše, zatim odvjetnice Asje Piplović i njezina suradnika Mladena Jandrašeka te odvjetnika Jurja Parazajdera. Naknadno je uhićen i Igor Petlevski iz Fonda, dok se za poduzetnikom Svjetlanom Stanićem još traga.

Pritisnut sumnjom da ga prisluškuju, požurio je u kafić Aurea, preko puta Fonda. Ne sluteći ipak da će tamo popiti kavu sa suradnikom USKOK-a s kojim je već dulje bio u poslovnom odnosu, pred vratima institucije u kojoj je zaposlen da vodi brigu o državnom vlasništvu, u Aurei je Matanović u džep sakoa stavio kuvertu s posljednjih 50.000 eura mita
U akciji je prikupljeno čak 40.000 stranica materijala sa sadržajima tajnih praćenja. USKOK je imao dva suradnika, Rusa Mihaila Mošnogorskija te Joška Kuzmanića koji su prema ljudima iz Fonda nastupali kao poslovni ljudi zainteresirani za kupnju nekretnina i poduzeća.

Samo kroz poslovne aranžmane s tom dvojicom USKOK-ovih suradnika, kako doznajemo iz izvora bliskih istrazi, ljudi iz Fonda za sebe su uzeli ili ugovorili ukupno tri milijuna i 50.000 eura mita! Dosad se, naime, spominjao samo iznos od milijun i tristo tisuća eura mita, no to je samo dio koji su osumnjičeni iz Fonda, prema navodima tužitelja, doista primili. Kroz kontakte i razgovore čelnih ljudi Fonda s agentima otkriveni su modeli po kojima su se oni bogatili.

Prema jednom su modelu prodavani ciglana u Ninu te hoteli u Živogošću i Podgori. Da bi se ušlo u ovaj posao samo za razgovor s Josipom Matanovićem moralo se platiti po 50.000 eura. Zainteresiranima za ciglanu u Ninu, koji su pokazali želju da tamo grade vile, Matanović se, navodno, obvezao kako će riješiti probleme s natječajem i urbanističkim planom.

U paketu je dogovarao i prodaju hotela u Živogošću i Podgori. No, da bi sredio te poslove, tvrde naši sugovornici insajderi, njemu se osobno trebalo isplatiti čak pet posto od vrijednosti ulaganja. Dakle, ne od vrijednosti nekretnine, nego pet posto od budućeg posla, pa je tako za jedan trebao dobiti 1,7, a za drugi 1,35 milijuna eura. Jedan dio mu se morao dati odmah u gotovini, a drugi uplatiti na račun u inozemstvu koji je za njega otvorio odvjetnik Juraj Parazajder. Ostatak je ostao u depozitu kod javnog bilježnika.

Uz to što je, dakle, novac neopterećeno primao u kafiću preko puta Fonda, pored toga što je privatnu tvrtku Matanova navodno registrirao na adresi HFP-a, o tome koliko je Matanović bio siguran govori i sadržaj ugovora o depozitu pohranjen kod javnog bilježnika. Naime, u njemu je stavka da je svrha tog depozita “provizija u sređivanju prodaje”. Vrlo atraktivno zemljište u Poreču, koje je također u istražnom zahtjevu, otkriva drugi model zarade. Zemljište ide na javni natječaj i prikupljaju se ponude.

Pogledaju se ponude i priprema teren za namještenog kupca tako da mu se javi kolike su ponude i osigurava se da njegova bude najbolja. U slučaju zemljišta u Poreču glavni akteri su bili Igor Petlevski iz Fonda, odvjetnica iz Buja Asja Piplović i njezin suradnik Mladen Jandrašek. Petlevski je bio u dogovoru s odvjetnicom Piplović, a Matanović je bio u natječajnoj komisiji koja je trebala osigurati da sve prođe.

U istražnom zahtjevu posebno je poglavlje priča o Solarisu. Naime, u pretvorbi tog hotelskog naselja ostalo je čak 330.000 četvornih metara zemljišta koje nije ušlo u pretvorbu i koje je hotel htio za sebe. Robert Peša, koji je u Fondu bio zadužen za nekretnine, i opet Matanović zalagali su se vrlo agresivno da se na zemljište koje nije ušlo u elaborat pri pretvorbi, Solaris ipak treba upisati kao vlasnik, ili, ako ga već treba prodati, a ne prepustiti besplatno, da ga onda treba prodati po cijeni iz 1992., kad se hotel privatizirao. Za optužbu protiv Ivana Gotovca ključan je slučaj Dalmacijavino. Naš sugovornik koji je pregledao sate i sate videosnimki i preslušao niz tonskih zapisa kaže da je ostao zaprepašten kad je čuo kako Gotovac jednoj suradnici izjavljuje da ni sam ne zna koliko je novca zaradio.

U njegovu slučaju, što je uostalom Gotovac i rekao pred istražnim sucem, bitan je detalj da je prijatelj s poduzetnikom Svjetlanom Stanićem s kojim čak ima i zajedničku tvrtku. Stanić je bio zainteresiran za tvrtku Dalmacijavino koja ima derutne zgrade, ali na atraktivnoj lokaciji u Splitu, blizu Bačvica. Ovdje se ugovarala prodaja dionica tvrtke, ali uz klauzulu da će se poduzeće premjestiti s ove lokacije i vratiti pomorsko dobro državi za tri godine kad pronađe novu lokaciju.

Međutim, to je zemljište urbanističkim planom iz 2005. predviđeno kao turistička zona. To teoretski znači da bi kupac Dalmacijavina, prije predaje terena državi, na njima stekao status “dobrog posjednika” pa bi zatim preko HFP-a mogao tražiti da to pomorsko dobro otkupi po vrlo povoljnim uvjetima. Pretpostavlja se da je upravo to bio plan Gotovca i Stanića. Osim toga, Stanić je Gotovcu iskazao interes i za kupnju hotela Belevue u centru Splita.

Koje su odluke donosili ministri

Poslove Fonda za privatizaciju vrednije od 100 milijuna kuna sklapaju Vlada i premijer Ivo Sanader

Nadzorni odbor trebao bi nadzirati zakonitost rada HFP-a, razmatrati financijski plan i godišnje izvješće o poslovanju te Saboru podnositi izvješće o radu Fonda. NO ima osam članova, a imenuje ih Sabor. U protekle tri i pol godine NO Fonda sastao se samo jednom, zbog čega je Miroslav Rožić dao ostavku. Fondom upravlja Upravni odbor koji donosi odluke o prodaji dionica, udjela i prava čija je vrijednost od deset milijuna do 100 milijuna kuna.

Upravni odbor ima pet članova, a na tu dužnost imenovala ih je Vlada. Sjednice Upravnog odbora su djelomice otvorene za javnost. O prodaji dionica i udjela čija je vrijednost manja od deset milijuna kuna odluke donosi Kolegij HFP-a, koji čine predsjednik Fonda, tajnik Fonda i četiri potpredsjednika. Odluke na kolegiju moraju biti donesene jednoglasno. Kolegij priprema i prijedloge za Upravni odbor i predsjednika HFP-a. O privatizacijama vrednijima od 100 milijuna kuna odluke donosi Vlada na prijedlog Upravnog odbora Fonda. (N. J.)

Skinite ljagu sa zaposlenika HFP-a

Iako daju punu potporu antikorupcijskoj akciji Maestro, zaposlenici Hrvatskog fonda za privatizaciju od Vlade traže da pokaže socijalnu osjetljivost te im pruži zaštitu zbog najava ukidanja Fonda i mogućega gubitka 160 radnih mjesta.

Sindikalna povjerenica u HFP-u, Danica Čeranić, boji se da bi najveće žrtve akcije Maestro mogli biti oni koji su najmanje krivi za korupcijski skandal - njegovi zaposlenici, od kojih većina ima dugogodišnji staž. Podružnica Sindikata državnih službenika i namještenika u HFP-u stoga od Vlade traži da u istraživanju nezakonitosti koje su se događale u HFP-u ne isključuje nikoga te u istražnom postupku točno utvrdi razmjere kriminala.

- Tražimo da se utvrde sve karike u korupcijskom lancu kako bi se odvojile zdrave od trulih jabuka i sa zaposlenika skinula ljaga suučesnika. Zaposlenici posao u Fondu rade savjesno i pošteno - poručuju iz Sindikata državnih službenika. Premda su možda bili dovedeni u situaciju da po naredbi administriraju i provode nezakonite odluke, zaposlenici traže da im se pruži šansa i elementarno povjerenje kako ne bi u akciji “čišćenja” korupcije u Fondu postali žrtve. (G. Ga.)

http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dan...c_hfp,79145.jl
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2007., 12:23   #94
Kontroverzni poslovi HFP-a u 18 mjeseci


Datum objave 20.06.2007 10:00

Među društvima koja su oglašavana na prodaju kao primjer iznimne gramzivosti ističe se ciglana u Ninu


ZAGREB - Potpredsjednik Vlade Damir Polančec u ponedjeljak je sugerirao da su istražne radnje u nekim predmetima obuhvaćenima akcijom Maestral trajale i dulje od godinu dana, odnosno 18 mjeseci. To je razdoblje u kojem se ili odvijao ili pripremao proces privatizacije nekoliko društava iz portfelja Fonda, koji se ovih dana ističu kao podloga ili za traženje mita ili za odavanje povlaštenih informacija.

Počelo ispitivanje osumnjičenih za korupciju u HFP-u

No, među društvima koja su javno oglašavana na prodaju kao primjer iznimne gramzivosti ističe se slučaj ciglane u Ninu. Za to društvo u 18 mjeseci nije bilo privatizacijskih aktivnosti i u gospodarskom kontekstu to društvo nema vrijednosti. No, ono što ga čini zanimljivim jest to što se nalazi na zemljištu od 220.000 četvornih metara, smještenom nedaleko od atraktivne pješčane uvale.

Navodno se osumnjičeni Josip Matanović angažirao oko tog slučaja tako što je obećao ulagačima da uz naknadu može posredovati kod lokalnih vlasti i osigurati sve dozvole za prenamjenu tog zemljišta u turističko. Matanović je, prema izvorima bliskim istrazi, za taj posao tražio 1,7 milijuna eura, no na kraju mu nije bio isplaćen sav traženi iznos, nego 50.000 eura.

DUBROVNIK

Za hotele Maestral dva propala natječaja
Najveća privatizacijska priča na dubrovačkom području u protekle dvije godine jest privatizacija turističkog kompleksa Hoteli Maestral. HFP je prodavao svojih 70 posto udjela za samo 72 milijuna kuna. Maestrali imaju stotinjak tisuća kvadrata u uvali Lapad te pet hotela, a HFP-ov udjel dva je puta bio na natječaju. Oba su poništena.

Prilikom prvog natječaja, 2005., šefica sindikata Maestrala Zdravka Smokvina pregovarala je u HFP-u s Ivanom Gotovcem, danas osumnjičenikom. Drugi je raspisan 2006. i on je izazvao prosvjede, i djelatnika Maestrala, i političkih stranaka. Sindikati, radničko vijeće i udruga branitelja od potpredsjednika Vlade Damira Polančeca tražili su poništenje natječaja.

No, Polančec je izjavio kako hoteli Maestrala nisu ponuđeni po maloj cijeni. Šef udruge branitelja Maestrala Pero Beš tada je prigovorio kako u temeljni kapital Maestrala nisu uvrštene čak 34 tisuće kvadrata građevinskog zemljišta niti dodatnih 50 tisuća kvadrata park-šume Petka. Natječaj je povučen i najavljeno je kako će se novi raspisati najesen 2006. No, još nije raspisan. (G. Cvjetinović)

OPATIJA

Gradu dionice iz vlasništva Fonda za privatizaciju
Prije dvije godine izbila je velika afera oko Liburnia Riviera Hotela jer je Vlada dionicama te tvrtke obeštetila grofa Georga Eltza i Darka Ostoju za dugove nastale u kuponskoj privatizaciji. Grad Opatija, kao i šira javnost tražili su poništenje privatizacijskog postupka, odnosno prijenosa dionica tvrtke na SN holding, što je Vlada i učinila, a ujedno je obećala da će Gradu Opatiji prenijeti 25 posto plus jednu dionicu.

Od tada traje sudski postupak u kojem se Eltz i Ostoja spore s državom oko vlasništva nad 90 posto dionica LRH, odnosno odluke kojom je Hanfa prenijela dionice LRH sa SN holdinga na državu.

Prije tjedan dana Vlada je izašla u susret Gradu Opatiji i prenijela mu je 25 posto plus jednu dionicu LHR u vlasništvu HFP-a, a sporazumom je dogovoreno da će LRH steći vlasništvo nad do sada spornim nekretninama. HFP se obvezao da će nastaviti voditi sve postupke protiv SN holdinga, a u slučaju da Grad Opatija izgubi prenesene dionice, Fond se obvezao da će u roku od šest mjeseci nadoknaditi Gradu broj izgubljenih dionica (iz vlastitog portfelja, kupnjom na tržištu).

Prije dvije godine svu odgovornost morao je preuzeti tadašnji predsjednik Fonda Darko Ostoja, a preživjeli su svi ostali sudionici poput njegova zamjenika Ivana Gotovca i potpredsjednika Vlade Damira Polančeca.

PODGORA

U Relaxu tvrde da su bili izvrgnuti reketu iz Fonda
Hotelska poduzeća na makarskom primorju koja se spominju u okviru akcije Maestro - hoteli Živogošće i Podgora - među rekorderima su po broju oglašenih natječaja u proteklom razdoblju. Na posljednjoj sjednici UO naloženo je raspisivanje šestog natječaja za ta društva.

Za četiri podgorska hotela s devet apartmana, autokampom i teniskim centrom koji nije ušao u temeljni kapital tvrtke na prethodnom natječaju pristigla je ponuda slovenske tvrtke Relax. No, ponuda za kupnju 51,17 posto dionica, koliko se nalazi u državnom portfelju, odbijena je jer je analizom ponude, koju je obavio HFP, utvrđeno da se većina od ponuđenih 152,1 milijuna kuna ulaganja odnosi na podmirenje obveza te tvrtke, što je bio poseban uvjet natječaja, dok su eventualna kapitalna ulaganja uvjetovana dobivanjem potrebnih dozvola.

Bonitetnom analizom, kako je objašnjeno u odbijenici, ustanovljeno je da je Relax visoko rizična tvrtka s negativnim kapitalom. Ovih dana mediji su objavili da se vlasnik tvrtke Relax tužio da je bio izvrgnut reketu dužnosnika Fonda.

SPLIT

Čeka se treći natječaj, dugovanja pola milijarde kuna
Dalmacijavino, društvo zbog kojeg sumnjiče Ivana Gotovca za odavanja službenih tajni zainteresiranom investitoru Svjetlanu Staniću, prvi put je ponuđeno na prodaju u kolovozu 2006. No, tvrtku koja je već tada dugovala 370 milijuna kuna državnom proračunu zbog neplaćenih poreza nitko nije želio kupiti po ponuđenoj cijeni od 12,3 milijuna kuna.

Ministar poljoprivrede Petar Čobanković poručivao je da se ne smije dogoditi da tvrtku netko kupi samo da bi se dokopao nekretnina u gradskoj luci koje su prema njegovim izjavama procijenjene na desetke milijuna eura. Ni drugi krug, koji je zainteresirao Željka Keruma i Milana Lučića, nije donio kupca. U međuvremenu u Vladi je pokrenut postupak izdvajanja nekretnina iz temeljnog kapitala društva i prebacivanja poslovanja u gospodarsku zonu na Kopilici. Taj uvjet prebacivanja poslovanja trebao se uvesti i u treći natječajni krug koji još nije oglašen, u dogovanja državi narasla na 500 milijuna kuna.

http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dan...slovi,79150.jl
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2007., 15:33   #95
A ovaj Matanović je stvarno bio nevjerojatno bahat
Quote:
Prema jednom su modelu prodavani ciglana u Ninu te hoteli u Živogošću i Podgori. Da bi se ušlo u ovaj posao samo za razgovor s Josipom Matanovićem moralo se platiti po 50.000 eura. Zainteresiranima za ciglanu u Ninu, koji su pokazali želju da tamo grade vile, Matanović se, navodno, obvezao kako će riješiti probleme s natječajem i urbanističkim planom.

U paketu je dogovarao i prodaju hotela u Živogošću i Podgori. No, da bi sredio te poslove, tvrde naši sugovornici insajderi, njemu se osobno trebalo isplatiti čak pet posto od vrijednosti ulaganja. Dakle, ne od vrijednosti nekretnine, nego pet posto od budućeg posla, pa je tako za jedan trebao dobiti 1,7, a za drugi 1,35 milijuna eura. Jedan dio mu se morao dati odmah u gotovini, a drugi uplatiti na račun u inozemstvu koji je za njega otvorio odvjetnik Juraj Parazajder. Ostatak je ostao u depozitu kod javnog bilježnika.

Uz to što je, dakle, novac neopterećeno primao u kafiću preko puta Fonda, pored toga što je privatnu tvrtku Matanova navodno registrirao na adresi HFP-a, o tome koliko je Matanović bio siguran govori i sadržaj ugovora o depozitu pohranjen kod javnog bilježnika. Naime, u njemu je stavka da je svrha tog depozita “provizija u sređivanju prodaje”. Vrlo atraktivno zemljište u Poreču, koje je također u istražnom zahtjevu, otkriva drugi model zarade. Zemljište ide na javni natječaj i prikupljaju se ponude.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 10:20   #96
Tajni agenti zamku su namještali i Zagorcu

Datum objave 20.06.2007 17:57

Preko posrednika dogovoreni su sastanci sa Zagorčevim suradnicima, ali dogovor na kraju nije postignut

ZAGREB - Suradnici USKOK-a u antikorupcijskoj akciji Maestro, Rus Mihail Mošnogorskij i Joško Kuzmanić, pokušali su ostvariti suradnju i s umirovljenim generalom Vladimirom Zagorcem, koji u Austriji čeka odluku o izručenju Hrvatskoj zbog “slučaja dragulji”.

U tijeku više akcija, bit će uhićene velike 'lovine'

Sanader u 'Temi dana': Ako treba doći će do zamrzavanja i vraćanja imovine

Kako neslužbeno doznajemo, Mošnogorskij i Kuzmanić, uz pomoć kojih je USKOK uhitio visokopozicionirane ljude u Hrvatskom fondu za privatizaciju u primanju mita, predstavili su se kao investitori zainteresirani za neke poslove Zagorčevih poduzeća. Preko posrednika su dogovorili susret sa Zagorčevim suradnicima u Zagrebu, odvjetnikom koji ga zastupa i direktorom tvrtke Molteh. Susret se dogodio u jednom zagrebačkom hotelu, gdje su USKOK-ovi pouzdanici navodno preuzeli dokumentaciju o uvjetima prodaje Molteha. No, čini se do suradnje nije došlo i da daljnjih pregovora nije bilo.

TJERALICA

Svim osumnjičenicima je određen jednomjesečni pritvor, a sudac je naložio raspisivanje tjeralice za Svjetlanom Stanićem
U srijedu je na sudu nastavljena procedura, istražni sudac Županijskog suda Boris Ivančić otvorio je istražni postupak protiv svih osmero osumnjičenika u aferi HFP te je svima odredio jednomjesečni pritvor. Za nedostupnog bosanskog poduzetnika Svjetlana Stanića naložio je raspisivanje tjeralice. Sudac Ivančić prethodno je ponovno ispitao osumnjičene. Većina ih se opet branila šutnjom, jedino su porekli da su uzimali mito.

Svoju već iznesenu obranu danas je dopunio Ivan Gotovac, dopredsjednik za sektor prodaje, koji je ponovno isticao da je u sve detalje oko privatizacije Dalmacijavina bio upućen potpredsjednik Vlade Damir Polančec.

Podsjetimo, Gotovca se tereti da je Svjetlanu Staniću odavao povlaštene informacije vezane za privatizaciju Dalmacijavina, tvrtke iz portfelja Fonda, koja je u temeljni kapital unijela i atraktivno zemljište u splitskoj luci iako je riječ o pomorskom dobru koje se ne može prodati. Stanić mu je zauzvrat, kako bi se domogao Dalmacijavina i tog zemljišta, tvrdi USKOK, platio peku i putovanje u Monte Carlo.

- Puna mi je kapa svega. Ma sve ću ispričati - rekao je uzbuđeni Gotovac na sudskom hodniku nakon ispitivanja pred istražnim sucem. Kako neslužbeno doznajemo, Gotovac je u sudnici ponovno istaknuo da je sa svim detaljima priprema privatizacije Dalmacijavina izravno upoznavao Polančeca i njegova pomoćnika Nenada Mađarića, kao i to da je slijedio upute koje mu je s tim u vezi davao potpredsjednik Vlade. Naveo je da je Polančec potpisao pripremljenu ponudu da se Dalmacijavino u roku od tri godine izmjesti iz splitske luke, ali se tome usprotivilo Odvjetništvo.

Kako neslužbeno doznajemo, Gotovac je u sudnici ponovno istaknuo da je sa svim detaljima priprema privatizacije Dalmacijavina izravno upoznavao Polančeca i njegova pomoćnika Nenada Mađarića, kao i to da je slijedio upute koje mu je s tim u vezi davao potpredsjednik Vlade.
Nakon toga Polančec mu je rekao da se pokušaju usuglasiti s DORH-om, a ako im to ne pođe za rukom, da raspišu natječaj bez dijela o izmještanju poduzeća. Na jednom sastanku pred više ljudi koji su radili na pripremi Gotovac je, kaže, rekao da nesređeno imovinsko stanje odbija investitore. Polančec je tada odgovorio da se ne trebaju brinuti jer “imaju kupca za Dalmacijavino i u takvom stanju”. Dodao je da ne zna na koga je Polančec mislio. Napomenuo je da on nije mogao mijenjati ponudu za natječaj bez saznanja Polančeca, predsjednika Fonda Grge Ivezića i Upravnog odbora koji odobrava model za upućivanje u proceduru u Vladu.

Spomenuo je i bivšeg Severinina zaručnika Matu Čuljka kao referenta u Fondu koji je vodio prodaju Dalmacijavina. Odgovarajući na pitanja zastupnika optužbe, Gotovac je među ostalim rekao da Svjetlanu Staniću nije rekao nijednu informaciju koju ne bi rekao i drugim zainteresiranim investitorima. Potvrdio je da se za Stanića raspitivao o mogućnostima kupnje splitskog hotela Bellevue u vlasništvu tvrtke Laurus, koja je bila u stečaju, a Fond je bio manji vjerovnik.

Osim Gotovca, obranu je iznio i Robert Peša, dopredsjednik za sektor nekretnina u HFP-u. Kako doznajemo, on je u sudnici napravio scenu optužujući tužitelje da uništavaju čovjeka koji 13 godina pošteno radi svoj posao. Josip Matanović, Asja Piplović, Mladen Jandrašek i odvjetnik Juraj Parazajeder, koji je doveden nakon otpuštanja iz bolnice, branili su se šutnjom.

Gotovac na dionicama zaradio 1,5 milijuna kuna

Na pitanje zamjenice ravnatelja USKOK-a ima li druga primanja osim plaće u Fond-u, Gotovac je kazao kako je tijekom ove i protekle godine trgovao dionicama na burzi i pritom zaradio oko 1,5 milijuna kuna. Naglasio je da se nije radilo o dionicama poduzeća iz portfelja Fonda, već primjerice, dionicama Ingre, INA-e i Plive. Negirao je da je bilo kome govorio o rastu ili padu dionica Liburnije, osim što je jednom prilikom svome brokeru iznio određene špekulacije koje su se ubrzo pokazale netočnima, jer je usljedio spor Vlade i SN Holdinga.

Polančec: ‘U posao HFP-a uključena i žena osumnjičenog Gotovca’
Nakon što je prilikom davanja iskaza istražnom sucu Ivan Gotovac nekoliko puta sugerirao da je sve poslove obavljao uz znanje Damira Polančeca, pogotovo one vezane uz Dalmacijavino, potpredsjednik Vlade danas mu je uzvratio.

- Dalmacijavino upravnu zgradu i skladišta ima na pomorskom dobru pa sam inzistirao da se u natječaj stavi i obveza da budući kupac bez naknade u određenom roku mora napustiti područje pomorskog dobra i tražio sam da se takav stav usuglasi s Državnim odvjetništvom. To je i učinjeno - objašnjava Polančec. Projekt višenamjenske helikopterske službe jedan je od onih na kojem je Polančec, kako tvrdi u Globusu, otvoreno rekao Gotovcu što misli o angažiranju njegove supruge, odvjetnice kao zastupnice ponuđača. Natječaj za odabir tvrtke koja je trebala organizirati službu oglašen je 2004. Kao glavni favorit slovila je tvrtka HIKO, za koju se tvrdilo da iza nje stoji Vladimir Zagorec. No, na kraju je obvezujući natječaj poništen, i to na isti dan kada je donesena odluka da se krene u nagodbu s Dom i SN Holdingom oko Liburnije. Vlada nije obavijestila zašto je poništila natječaj, ali tvrdi se da je povezanost projekta sa Zagorcem bila ključna. (M. Klanac)
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 11:22   #97
Free, jel ti mozda radis u Hini?

Cini se da se situacija stabilizirala. kretanje burze je primjerenije ljetu.
Sad se samo trebamo bojati nekih novih afera, hapsenja i poskoka.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 11:26   #98
Neka ih ... neka i uskoka i poskoka i hajduka i gusara!
Svi bi meni oni pred prijeki sud pa na vješanje!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 12:24   #99
Burza, brokeri i HZMO pod istragom
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 15:42   #100
Od feničana do danas

Quote:
lost_soul kaže: Pogledaj post
Ne znam jel naredno sto napisem za chat ili gdje vec ali...
da li mislite da ce afeza s HPF tokom vikenda otkrivena utjecati sutra, narednih dana na burzu a time i na fondove ?
Spominju se i insiderjske informacije koje su osumnjicevi skupo prodavali.
http://quote.bloomberg.com/apps/news...efer=exclusive

Zadnje uređivanje Edgar : 23.06.2007. at 16:41.
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:25.