Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2017., 06:10   #5721
Pozz
Na produljenoj njezi djeteta smo od 5mj.prosle godine.
Prije 2 mj produzeno nam je jos 2god.
Dijete je prijavljeno na oca koji radi u drzavnoj firmi. Otac se dosad nije raspitivao o ikakvim pravima.
Ako netko mozda zna dali imamo pravo na kakvu poreznu olaksicu sada sta se predaje u 2 mjesecu
Ako netko ima kakvih info bila bi zahvalna
pedola is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 11:26   #5722
Mi smo prosle godine sda rjesenjem o njrzi ostvarili na povrat poreza,onaj uvecani,za invalidnost
mada cujemo da nekima ne daju
Ali vrijedi se raspitati,mislim da je +1
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 14:07   #5723
Help

Radila sam na pola radnog vremena - na porodiljnom sam do 3. godine (još 10 mjeseci)

Dali sa pola radnog vremena imam pravo na neku njegu njegu djeteta / produženi porodiljni ?

hvala
aurora3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 21:23   #5724
vidiš, to nigdje ne piše
možda da nazoveš na zdravstvo i pitaš?
ja mislim da moraš biti zaposlena, i ti i otac, ali mislim da broj sati nema veze. pretpostavljam
no, na zdravstvu će znati

predaj zahtjev što prije jer se na vještačenje čeka po godinu dana, pa da ti ne prođe porodiljni prije nego dođeš na red

a šta nisi ranije tražila? pa zamrznula ovaj porodiljni?
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 23:09   #5725
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
vidiš, to nigdje ne piše
možda da nazoveš na zdravstvo i pitaš?
ja mislim da moraš biti zaposlena, i ti i otac, ali mislim da broj sati nema veze. pretpostavljam
no, na zdravstvu će znati

predaj zahtjev što prije jer se na vještačenje čeka po godinu dana, pa da ti ne prođe porodiljni prije nego dođeš na red

a šta nisi ranije tražila? pa zamrznula ovaj porodiljni?

a sve sam mislila da će ići na bolje što dijete bude starije, sad vidim da to ne ide baš unaprijed pa sam pošla raspitivati se o produženoj porodiljnoj
aurora3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 08:45   #5726
Mame opisat cu u kratko svoju situaciju pa vasolim za savjet i pomoc oko prava koje imam.
Imam 2 djece,jedno od 2 god i drugo od 6mj.Zaposlena sam na neodredjeno.Trenutno na porodiljnom do 8 mj ove god za drugo dijete.Naime prvo dijete ima distoni,ne prica jos,konstantno hoda na prstima.Na nase inzistiranje pedijatar jedva daje uputnicu za fizijatra,koji trazi kompletnu obradu u Suvagu psiholog,logoped,defektolog i kineziterapeut te i neuropedijatar.Krenut cemo na vjezbe u bolnicu te u Suvag zbog tog hoda na prstima.Kontrola kod logopeda u 7mj.Inace dijete jako cesto pada,nespretno je i ima jako kratku paznju.
Drugo dijete 6mj.Izrazito cvrst i u grcu.Prisutan hipertonus.Ne okrece se jos,izvija lagano u luk,jako odize glavu.Na pregledu neuropedijatar traz uzv mozga,pregled fizijatra te obavezno vjezbe te jaze da kasni vec sada s odredjenim radnjama.
Ono sto me zanima je da mi je neuropedijatrica rekla da imam pravo na produzen porodiljni radi njege djeteta i navela u nalazu da trazi da mi se to omoguci a sestra mi je rekla da imam neko pravo( e znam kakvo,novcano ili sto) s obzirom i da prvo dijete ce ici na vjezbe.
Molim vas sa iskustvom koja su mi tocno prava,i kome se trebam javiti te kada jer mi porodiljni istice pocrtkom 8mj. I jos da napomenem da na djecji doplatak nemam pravo jer zivim u zajednickom kucanstvu s roditeljima te zbog njihovih vecih primanja prelazim iznos za dd.
CARGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 20:44   #5727
Quote:
CARGA kaže: Pogledaj post
Mame opisat cu u kratko svoju situaciju pa vasolim za savjet i pomoc oko prava koje imam.
Imam 2 djece,jedno od 2 god i drugo od 6mj.Zaposlena sam na neodredjeno.Trenutno na porodiljnom do 8 mj ove god za drugo dijete.Naime prvo dijete ima distoni,ne prica jos,konstantno hoda na prstima.Na nase inzistiranje pedijatar jedva daje uputnicu za fizijatra,koji trazi kompletnu obradu u Suvagu psiholog,logoped,defektolog i kineziterapeut te i neuropedijatar.Krenut cemo na vjezbe u bolnicu te u Suvag zbog tog hoda na prstima.Kontrola kod logopeda u 7mj.Inace dijete jako cesto pada,nespretno je i ima jako kratku paznju.
Drugo dijete 6mj.Izrazito cvrst i u grcu.Prisutan hipertonus.Ne okrece se jos,izvija lagano u luk,jako odize glavu.Na pregledu neuropedijatar traz uzv mozga,pregled fizijatra te obavezno vjezbe te jaze da kasni vec sada s odredjenim radnjama.
Ono sto me zanima je da mi je neuropedijatrica rekla da imam pravo na produzen porodiljni radi njege djeteta i navela u nalazu da trazi da mi se to omoguci a sestra mi je rekla da imam neko pravo( e znam kakvo,novcano ili sto) s obzirom i da prvo dijete ce ici na vjezbe.
Molim vas sa iskustvom koja su mi tocno prava,i kome se trebam javiti te kada jer mi porodiljni istice pocrtkom 8mj. I jos da napomenem da na djecji doplatak nemam pravo jer zivim u zajednickom kucanstvu s roditeljima te zbog njihovih vecih primanja prelazim iznos za dd.
Procijeni na koje dijete imas vece sanse za dobivanje pp i predaj papire. Meni su rekli da se ne moze predati papire za dvoje djece.

Sent from my Lenovo TAB 2 A10-70F using Tapatalk
Leptiric is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 22:25   #5728
Predaj zahtjev za uvećani DD za oba djeteta, za starijeg predaj zahtjev za dopust zbog njege. Kada ti je odobre zamrzni roditeljski dopust kojeg trenutno koristiš za mlađeg, možeš ga kasnije iskoristiti do njegove 8. godine. Možda da starijeg naručiš na pregled na ERF u kabinet za komunikaciju? Ne samo zbog dijagnostike već možda postoji mogućnost da ga uključe u program rane intervencije?
__________________
Gnothi seauton.
adriatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 07:01   #5729
Hvala vam na odgovorima.Nisam znala da imam pravo koristiti za prvo dinete(curica je u pitanju) jer kada mi je istekao porodiljni ja sam se vratila na posao nekih 6 mj prije nego sto sam ponovno otisla pred kraj zbog drugog djeteta.Pogledati cu za taj ERF,nazvati i raspitati se.Jedino ako bi dijete trebalo ici tamo bi mi bilo malo nezgodno jer mi muz radi vani pa ga 6 tjedana nema,a 12 dana je doma tako da sam prakticki sama s djecom i maleni ce na vjezbice u bolnicu a malena u bolnicu i u Suvag tako da ne znam kako cemo sve to organizirati a od Zg smo udaljeni 70km.
Gdje i sto trebam predati za taj uvecani dd?Nisam inace predavala papire za djecji jer sam u startu izracunala da zbog place od roditelja prelazim onaj cenzus.
I koliko ranije mi savjetujete da predam papire za taj produzeni porodiljni?Jer smo jos naruceni s oboje kod fizijatra,i cekamo uzv mozga za bebu
CARGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 13:28   #5730
Uvećani dječji nije vezan za imovinski cenzuz, dodjeljuje se djeci sa teškoćama u razvoju (831kn). Nazovi pravnu službu svog nadležnog HZMO-a, uputit će te za dalje. Zahtjeve za dječji i produženi predaj što prije (čini mi se da se uvećani dječji isplaćuje retroaktivno od dana zahtjeva?), ionako ćeš čekati neko vrijeme poziv na komisiju pa možda u tom vremenu pribaviš nalaze fizijatra i UZV. Vjerojatno će biti dovoljna preporuka neuropedijatra.
Svakako se naruči na ERF, njihov nalaz se često traži kad su u pitanju govorne poteškoće.
__________________
Gnothi seauton.
adriatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 21:23   #5731
jer vam skoro dolaze ti termini kod fizijatra? ako su brzo, onda sačekaj i te nalaze pa predaj na zdravstveno na produženi porodiljni. službeno se to zove Njega djeteta s poteškoćama u razvoju. ili tako nešto slično

Pošto je dvoje djece, ne znam kako onda ide, ali netko je gore napisao da može samo za jedno. Mislim ono, šit, to mi je u rangu onoga da majke blizanaca dobivaju istu naknadu kao i one koje imaju jedno dijete. ali šta ćeš, takva smo mi država

no, za vještačenje za tu njegu ćeš čekati, ali mislim da ti moraju riješiti u roku od 60 dana. pribavi što više nalaza i mišljenja

za uvećani dječji doplatak sam ja dobila još po starom zakonu, samo sam predala to rješenje od njege i dobila odmah automatski. sad se vještači, ali ne znam da li možeš prije nego ti odobre njegu, ili moraš čekati njihovo rješenje. raspitaj se na mirovinskom
taj dječji doplatak nema veze sa imovinskim cenzusom i nije mali 831kn
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 11:26   #5732
Vidim da svi spominjete zamrzavanje porodiljnog pa me zanima koliko se na porodiljnom zakonski mora biti prije zamrzavanja i vraćanja na njegu za prvo dijete?
Enigma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 19:36   #5733
Quote:
Enigma7 kaže: Pogledaj post
Vidim da svi spominjete zamrzavanje porodiljnog pa me zanima koliko se na porodiljnom zakonski mora biti prije zamrzavanja i vraćanja na njegu za prvo dijete?
Mislim da će ti točan odgovor dati prvna služba Hzzo-a.
Jesi li možda u međuvremenu saznala zadržavaš li uvećani dječji doplatak za vrijeme novog porodinskog? Pitam obzirom da sam na više mjesta pročitala da se ne mogu istovremeno koristiti dva različita prava? Ili po jednoj ili po drugoj osnovi, a (po)rodiljni je obavezan od 28. ili 45. dana prije termina rođenja novog djeteta.
I znaš li već, jer si napisala prije da ti je termin u travnju, hoće li ti ta rodiljna naknada u prvih 6 mj. biti prosjek plaće u zadnjih 6 mjeseci do mjesec dana prije travnja ili neka druga osnovica za izračun? Zapravo ne znam koristiš li pravo na rad s pola rad vremena u zadnjih 6 mjeseci-onda je prosjek plaće, ili dopust za njegu tj kod kuće si - onda je ŠTO? Pretpostavljam da si već o tome informirana pa ak možeš podjeliti s nama, ako se nekom dogodi ista situacija..?
Borkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 22:36   #5734
Borkica, mi smo istovremeno koristili porodiljni za novu bebu (ja) i njegu (srv) uz uvecani dd (muz). Sve legalno

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
crazydiamond2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 01:02   #5735
e super, tako legalno može, dvije pravne osnove raspoređene na dvoje ljudi tj dva roditelja! domišljato i pametno. Samo ako je npr u pitanju majka solo, razvedena, neudata svejedno, čiji otac djeteta ne živi s njim(a) na istoj adresi ili nije voljan surađivati da preuzme na sebe dd i njegu kao pola radnog vremena, onda ne znam može li samo majka zadržati pravo na "produženi porodinski" i uvećani dd kad je na porodiljnom zbog nove bebe? na rodiljni dopust može samo majka.
Borkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 21:03   #5736
E u tom slucaju ne znam kakav je zakon. Najbolje da nazoves pravnu sluzbu hzzo u jukicevoj pa pitas.

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
crazydiamond2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 15:14   #5737
Quote:
Borkica kaže: Pogledaj post
e super, tako legalno može, dvije pravne osnove raspoređene na dvoje ljudi tj dva roditelja! domišljato i pametno. Samo ako je npr u pitanju majka solo, razvedena, neudata svejedno, čiji otac djeteta ne živi s njim(a) na istoj adresi ili nije voljan surađivati da preuzme na sebe dd i njegu kao pola radnog vremena, onda ne znam može li samo majka zadržati pravo na "produženi porodinski" i uvećani dd kad je na porodiljnom zbog nove bebe? na rodiljni dopust može samo majka.
Ne moze. Majka prekida pp i otvara porodiljni. Ima pravo na uvecani dd do isteka rjesenja. Nakon prvi 6 !jeseci porodiljnog moze ponovo traziti pp za starije dijete.


Sent from my Lenovo TAB 2 A10-70F using Tapatalk
Leptiric is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 21:14   #5738
... a preostalih 6 mj porodinskog staviti "na led". Hvala, baš me zanimalo. I još kad bih znala kako će majci prvih 6 mj obračunati naknadu kad je bila na pp, a ne na poslu i redovnoj plaći...
Borkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 01:47   #5739
Pozdrav,

Dijete mi je staro 14mjeseci. Ja vec radim 4mjeseca.
Prosli tjedan smo obavili pregled kod fizijatra i utvrdena mu je sy. dystonicum g.28.8 i paraparesis g.82.2dijagnoza.
Imali bi vjezbe 1x tjedno, kontrolu za 3mj i 2x dnevno vjezbe doma.

Na poslu sam rekla da bi taj jedan dan u tjednu trebala izostajati par sati (dok odem po dijete u vrtic na drugi kraj grada, dok ga dovezem do bolnice, dok obavimo vjezbe i dok ga vratim u vrtic i vratim se na posao). Posto nemam godisnji rekli su mi da ne mogu izostajati po npr. 5sati dnevno 1x na tjedan da neka se snadem drukcije.Nudila sam da to odradim vikendima i isto nista.

Nemam nikoga drugoga (muz isto ne moze).

Da li postoji mogucnost da dobijem neki produljeni porodiljni mada mi je vec zavrsio prije 4mjeseca ili tako nesto dok nam traju te vjezbe?

Hvala
misspiglet is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 17:52   #5740
Postoji. Predaj papire i cekaj rjesenje. Znam mamu koja je bila na produženju, drugi put su ju odbili i počela je raditi. Nakon nekig vremena djetetu se stanje dosta pogoršalo, tražila je opet i dobila.
Wellisia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:48.