Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2003., 08:12   #1
Talking Gostoljubivost

Jedna tako obična ali tipična ljudska gesta, kako dolično ugostiti gosta, uopće ne bi trebalo da se o njoj priča.

Ali ipak na um mi pada ona o gostoljubljivosti koja kaže
"gostoljubivost ne zaboravljajte jer su njom neki, a da nisu znali
pogostili anđele".

Sjećam se jedne knjige iz ruske literature, gdje opisuje način na koji se je u carskoj Rusiji ugošćavavaju gosti (u kućama malo bolje stojećih ljudi, mada su se trudili i oni skromnijih mogućnosti)
Nije samo gostoljubivost u nekih gostoprimaca diskutabilno, već i odnos samog gosta spram časti domaćina.

Nakon oblinog objeda zalivenog litrama votke bilo je zanimljivo pratiti nastavak "obreda". Stol se je napunio manjim čašicama votke složenih na metar-dva i redom je gost morao ispijati, dok se nije srušio ili umro. Odbiti taj običaj bio je teška uvreda i kaže autor teksta " da nije jedan zaspao zaklanog vrata, koji je uljudno odbio opijanje ".
Ah, slavenska čud.

Koliko običaja, kultura, toliko i načina ugošćavanja.

Ipak uvijek se sjetim one i pitam se može li se i pokoji anđeo uvuči među goste?

Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2003., 10:37   #2
Re: Gostoljubivost

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Jedna tako obična ali tipična ljudska gesta, kako dolično ugostiti gosta, uopće ne bi trebalo da se o njoj priča.
Ali... da bismo nekoga ugostili moramo imati dom (?), a dom je mjesto u kojem se prebiva.
Koliko nas danas ima dom? Mi uglavnom stanujemo, ali ne prebivamo. Stan je obično spavaonica i mjesto gdje buljimo u razne ekrane. Živi se negdje drugdje.
Dakako možemo se družiti i na drugim mjesti, ali možemo li to zvati gostoprimstvom?
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2003., 12:04   #3
Re: Re: Gostoljubivost

Quote:
adriatic kaže:
Ali... da bismo nekoga ugostili moramo imati dom (?), a dom je mjesto u kojem se prebiva.
Koliko nas danas ima dom? Mi uglavnom stanujemo, ali ne prebivamo. Stan je obično spavaonica i mjesto gdje buljimo u razne ekrane. Živi se negdje drugdje.
Dakako možemo se družiti i na drugim mjesti, ali možemo li to zvati gostoprimstvom?

Ne možemo sitničariti, jer i u domu i u mjestu stanovanja, i u dormitorijima i u unamljenim stanovima, podrumima, rupama zvani prostor za stanovanje, primamo ljude.

To što mjesta stanovanja nisu koncipirana kao domovi nije stvar gosta već nas koje primamo goste.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2003., 12:08   #4
ako ti se gost ponovo vrati, znaci da si bija gostoljubiv
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2003., 12:38   #5
Quote:
njasa kaže:
ako ti se gost ponovo vrati, znaci da si bija gostoljubiv
Ili da je preglup da shvati da nisi
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2003., 14:42   #6
Prije rata sam sa prijateljicom bila par dana kod prijatelja u bosni.Ja takve gostoljubivosti nigdje drugdje nisam dozivila.Ma ti ljudi su se "lomili" kako bi nam svaku zelju ispunili.Smatram da smo mi dalmatinci gostoljubiv narod ,ali tog sta sam u bosni dozivila nema nigdi
Rhea is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 16:35   #7
Prodavanje organa

Dali je eticki odgovorno traziti ili prihvatiti odstetu za davanje organa? Bilo prije smrti (npr. davanje bubrega/djela jetre) ili poslije smrti u obliku odstete obitelji preminulog?

Pro:
- Rijesio bi se dobrim djelom problem manjka organa
- Siromasnima ovog svijeta bi se otvorio novi izvor prihoda

Contra:
- Davanje organa je cin ljubavi prema bliznjem i zato nebi trebalo ukljucivati novac
- Moguce je zlorabljenje, ubojstva radi prodaje organa

Gdje stojite?
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 18:46   #8
Ne dira me posthumno sakaćenje...

Sentimental is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 22:51   #9
Onda bi svi oni siročići u Africi požurili da daju svoje bubrege a debele bijele guzonje bi ih kasapili.
Sheherzada is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2003., 01:06   #10
Poklanjanje - uvjek
Prodaja - poslje smrti i to samo u slucaju prirodne smrti, ostalo ne pali

Al pravnih rupa bu uvjek pa zapravo i neznam kak ovo rjesit
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2003., 12:57   #11
kad me nebu - nek me jebu

ali se vec dogadalo da se nadu ljudske ljusture , bez bubrega , roznica , jetre , srca ...
u brazilu i rusiji , mislim

a nista lakse nego potencijalnog "prodavatelja" malko "ubrzati" , pogotovo ako kupac placa dobro i u cashu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:39.