Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2004., 11:00   #21
Moj mali nije htio nikako povrće dok je bilo mali, pa sam svašt zmišljavala, miksala, umješavala u povrće svašta , slagala autiće i avione po tanjuru a i dan danas on frkće s nosom kada je na tanjuru grašak, dobro voli blitvu,špinat, mrkvu karfiol.....
dok malena (11mj) jede sve ama baš sve prije do 7mj sam joj davala miksano , ali sad ima već 6 zubića i jede bananu npr na kolutiće, malo duže zvaće ali ju pojede i inaće joj dajem na male kockice, onda ona to hoće uzet u ručicu i razgledavat, pa ako kaj ostane stavi u usta

neki dan sam joj pet kolutića kuhane mrkvice stavila na tanjurić da vidim kaj bu s njom, uzimala je jedan po jedan, gledala me umilno i jela, poslije jedobila pravi obrok.....

i kad mi jedemo naučila je da nekaj dobije, iako je ona svoj obrok pojela dajem joj ili koricu kruha ili zličicu dvije od ručka kaj sam kuhala, mala sve maže ali ju ne natrpavam, jel se velika rodila, pa je ima bome dosta
__________________
NEKA OSMIJEH BUDE VAŠ KIŠOBRAN!
mimi2003 is offline  
Old 09.04.2004., 14:09   #22
Quote:
mimi2003 kaže:
neki dan sam joj pet kolutića kuhane mrkvice stavila na tanjurić da vidim kaj bu s njom, uzimala je jedan po jedan, gledala me umilno i jela, poslije jedobila pravi obrok.....
joj, ovo mi je tak slatko...zamislila sam ju kak klopa mrkvicu..
ni moj malecki necak nece povrce, kad mu pokusam dati, zatvori usta i smije mi se sa zatvorenim ustima cijelo vrijeme, heheheh..dok ne odustanem, dok ne pobijedi
traxdata is offline  
Old 09.04.2004., 14:40   #23
Quote:
dok malena (11mj) jede sve ama baš sve prije do 7mj sam joj davala miksano , ali sad ima vec 6 zubica i jede bananu npr na kolutice, malo duže zvace ali ju pojede i inace joj dajem na male kockice, onda ona to hoce uzet u rucicu i razgledavat, pa ako kaj ostane stavi u usta
Winona is offline  
Old 09.04.2004., 19:05   #24
Ja sam isto mislila da necu nista miksati, ali...Moja obozava povrce i to nikad nije problem, ali voce je druga prica. Jedino kako ga pojede je miksano. Zna ona zvakati, kad meso, sir, keksi i slicno u pitanju (cak i kuhana brokula prodje nezgnjecena), ali kad joj dam bananu narezanu na kolutice, jednostavno nece.
Onda ja radije miksam nego da uopce ne jede voce.
bigblue2010 is offline  
Old 09.04.2004., 19:40   #25
Znaci da zakljucimo da li je pametnije pocet davat povrce(sto sam ja mislila) pa onda polako voce? Bas zbog onih klinaca koji ne vole povrce. Jer mi je nekak logicno da ako krenu sa slatkim ,kasnije ne ce jest povrce. Ajmo iskusne mame,ja bi stvarno htjela da mi klinci jedu sve ko sto sam i ja jela i jedem.Tu kod mene vidim tolko klinaca koji frcu nosom na samu pomisao povrca ali to povezujem sa cinjenicom da im i roditelji isto tak frcu nosom pa nisu ni imali od koga nauciti.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Old 09.04.2004., 19:55   #26
Ja sam krenula s povrcem i miksala sam. Davala sam mu od svega shto sam spremala malo, bez soljenja, mozhda malo u vodu u kojoj se kuha i stavila malo maslinovog ulja ili koji put maslaca.

Mene su isto plashili time da poslije nece htjet nego samo mixano, ali kad bih ga vidjela kako zadovoljno mljackajuci prazni zdjelice, ja sam mu i dalje mixala.

Uostalom i gotove kashice su mixane.

negdje nakon 8 mjeseci pochela sam dio mixat, dio gnjechit vilicom, ali mu se to nije svidjalo pa je vrlo brzo preshao na komadice.

Iako je navecher volio na bochicu popit mixanu juhicu s povrcem...i dan danas navecher voli juhu u shalici

Isto tako prvo smo pocheli s bijelom ribom, pa piletinom i tek onda drugim mesom.
magic is offline  
Old 09.04.2004., 20:55   #27
Da,mislim da cu i ja tak. Tak su i mene odhranili pa volim sve.MAda je kod mene tesko nac dobro povrce,pogotovo po zimi pa mislim da cu kupovat one Organic kasice i krenut s povrcem.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Old 09.04.2004., 20:58   #28
Bash su i tete u vrticu komentirale kako se na njihovih par generacija vidi shto je bilo 'u trendu', svi su jeli povrce
magic is offline  
Old 10.04.2004., 00:04   #29
Quote:
magic kaže:
Iako je navecher volio na bochicu popit mixanu juhicu s povrcem...i dan danas navecher voli juhu u shalici
Ja isto cesto jedem (pijem?) juhu u salici... Ali ne navecer..
__________________
The written word is the only way to present yourself on the forum. So if you type like an idiot, people will assume you are one.
Desiree is offline  
Old 10.04.2004., 09:06   #30
ja ne znam jel to do toga da sam joj ja chesto davala razne kombinacije povrcha i vocha cim je pokazala interes za "chvrshchom "hranom ili je ona eto mali svejed, ali mi nismo nikad imali problema
treba imat na umu da maleni chesto "nemaju vremena"pojest shtogod vocha ili povrcha da ne bi sve te igrachke morale chekati
pa ja moju fino mamim:zrezhem u malu zdjelu kojekakvog vocha (ananas,bananu,jagode,papaju,krushku..)na sitnije komade te sjednem i pochnem mlatit po tome da me ona vidi
a ona nemre a da ne proba iz mog tanjura pa se takmichimo tko che vishe i kome je sladje
ili kad idemo u shetnju izrezhem jabuku pa joj dam ;ona pjeva u kolicima i smlati skoro sve
ili kad kuham: obavezno joj zrezhem mrkvu na komadichke a ona pleshe oko mene te zhvache li ga zhvache
ili joj zrezhem pomidor na male komadichke pa je njoj super zabava lovit to po tanjuru jer je sklisko
ja sam epi shto je kodnas tako

e da,i mi smo pocheli prvo sa povrchem
Lisa is offline  
Old 10.04.2004., 14:31   #31
svasta se ovdje pametnog procita

Mislim da su ovu gresku davanja prvo voca ucinile vecina mladih mama koje znam. Od familija s kojima se druzim, ni jedan klinac ne jede povrce u bilo kojem obliku

Ne jedu ni roditelji.

Kad sam jednog malenog pitala zasto ne jede povrce rekao je pa jedem, krumpir



Quote:
pa ja moju fino mamim:zrezhem u malu zdjelu kojekakvog vocha (ananas,bananu,jagode,papaju,krushku..)na sitnije komade te sjednem i pochnem mlatit po tome da me ona vidi
a ona nemre a da ne proba iz mog tanjura i
ovo sigurno pali
Winona is offline  
Old 10.04.2004., 18:57   #32
Ja sam počela sa voćem jer je tako savjetovao pedijatar.
Sin jede skoro pa svo povrće samo mu treba reći da je to blitva. Tako da za špinat i kupus kažem da je blitva i to prolazi. Kaul isto voli, u pomidorima i kukumarima se davi. A kad napravim ribani kupus za salatu, niš i ne jede osim toga.

Mala ne voli povrće, pojede najviše 5 žlica i gotovo. Ni jaja ne voli. Ali zato fažola pojede dva pijata
I juhice obožava pa joj svaki dan kuham juhicu i ako neće niš poslije, ne nerviram se.
Tija is offline  
Old 11.04.2004., 17:33   #33
Vidim da nas ima svakavih. Maleni pojede najvise pet zlica, tjesim se da je to barem nesto. Mislilm da ima genetsku predispoziciju za nevoljenje povrca, naime otac ga ne voli.

Polako cemo trenirat, pa sta bude.
 
Old 13.04.2004., 09:19   #34
iz moga iskustva....Frane nije htio jesti voce....nikako....i onda sam tjedan dana ga pustila bez voca..nisam mu ga jednostavno davala....i nakon toga ..ponudim mu jabuku i on smaze...bez problema..isto tako mi je bilo sa blitvom..pa nikako nikako..i onda ga pustim dva tjedna bez nje i opet isto...posli pojede cili pjat...tako da sam vidila nista na silu..ako nece sada oce posli....ako nece jesti u 2 jesti ce u 4 i tako...
__________________
Nekako mi je dosta mushkih....ono..ne toliko dosta da bi preshla igrat za suprotni tim, a opet sasvim dovoljno da ostanem sjedit na klupi...

"Frankly, my dear, I don't give a damn..."
Nerea is offline  
Old 13.04.2004., 09:20   #35
e da i iako smo prvo poceli sa vocem....vise voli povrce nego recimo meso...
__________________
Nekako mi je dosta mushkih....ono..ne toliko dosta da bi preshla igrat za suprotni tim, a opet sasvim dovoljno da ostanem sjedit na klupi...

"Frankly, my dear, I don't give a damn..."
Nerea is offline  
Old 13.04.2004., 10:07   #36
Joj, samo im nemojte miksati. Vecina djece se nakon toga tesko "prebaci" na zvakanje.
Prvom djetetu sam morala miksati skoro do skole
Drugoj u zivotu nisam nista zmiksala, nikad! Eventualno zgnjeckala s vilicom.
T@nja is offline  
Old 13.04.2004., 10:10   #37
Ma nek jedu

Ja sam svome i pashtashutu mixala
magic is offline  
Old 13.04.2004., 15:56   #38
Eh, i mene nije bilo na forumu vec sto godina pa eto malo provirim ponekada sta se desava i ugleda ovo.

Evo moj mali vec ima 9mj. kako vrijeme proleti.

Provo sam mu dala povrce, jer sam znala da treba prvo zapocetki od ruzni ukusa pa polako preci na ljepse.

On zeli jesti povrce iz konzervi ono za dijecu vec spremno, ali ja kada mu skuham na pari ili nekako drugacije nema teorije pogotovo mrkvu.

Posto sam zavrsila pedagosku skolu onda znam kako unijetik povrce u njega a da ni nezna. Inace obozava bananu dam mu bananu i izmiksam svijezu mrkvu.

Tako i sa ostalim povrcem. Hoce sve jesti u juhi, sto je ok isto svida mu se okus juhe pa kontam zasto ne.

Ako dijete nece, nemora. Mislim ima milion nacina da to uneses u njegov zivot.

Evo ja mrzim povrce mrzim mrkvu najvise pa sam ziva i zdrava. Mrkvu mogu svijezu, ali kuhanu mi nosi sa ociju.

Sto zelim reci je da mozda nece htijeti skuhano,ali ce voliti svijeze ili nece htijeti pojedinacno vec uz juhu ili neko meso, ili ribu, ili u juhi kako bilo samo da mu ude u organizam. Uredu su i one konzerve ali ja vise volim home made.

Dijecu treba hraniti onako kako oni zele nemislim da razbacuju ali ako neide kuhano ok probat cemo drugacije,mix sa vocem ili sok od mrkve itd.

Good Luck!
 
Old 14.04.2004., 10:20   #39
ja sam se u dohrani strogo vodila bebe kuharicom. Prvo voće, pa povrće, pa juhice od kostiju s povrćem itd.

Danas mići ima 4,5 godina i jede sve. Iako sam mu kašice uvijek miksala, jednostavno je prešao na komadiće, nije bio problem.

I da, nema ponosnije mame od mene u trenutku kad se probudi poslijepodne npr. i kaže mama ja bi za užinu naranču i kivi

Ne poseže za smokijem, čokoladom i bombonima osim rijetko i umjereno. Na stolu može stajati zdjelica sa bombonima on će uzeti eventualno jedan. Ali voća u neograničenim količinama. I povrće
Za ručak najprije pojede svo povrće iz juhe - i mrkvicu i karfiol, korabicu, pa čak i korijen peršina koji mnogi odrasli ne mogu ni vidjeti. Onda smaže juhicu i nerijetko traži još Jedino meso voli izbjegavati, ali se ne uzbuđujem oko toga, Ribu obavezno pojede, a najdraži obrok mu je špinat s pire krumpirom

Salate također obožava, i rezano zelje i zelenu, matovilac... ma gotovo sve
__________________
Voli vas moni....
monique is offline  
Old 14.04.2004., 13:05   #40
Quote:
T@nja kaže:
Joj, samo im nemojte miksati. Vecina djece se nakon toga tesko "prebaci" na zvakanje.
Prvom djetetu sam morala miksati skoro do skole
Drugoj u zivotu nisam nista zmiksala, nikad! Eventualno zgnjeckala s vilicom.
e a vidish kako je to cudno..ja sam miksala do jednoooo 8 mjeseca a onda je frajer reka da on vishe ne bi miksano nego je poceja komadiche trazit...stvarno ....kad bi mu dala komadich ribe bi pojeo....a kad bi mu dala to isto smiksano..niks papanje....
__________________
Nekako mi je dosta mushkih....ono..ne toliko dosta da bi preshla igrat za suprotni tim, a opet sasvim dovoljno da ostanem sjedit na klupi...

"Frankly, my dear, I don't give a damn..."
Nerea is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:34.