Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2016., 08:06   #9561
To i pričam stalno.
Vrlo malo je ovdje ljudi koji su proživjeli hiperinflaciju u Jugi-ja sam jedan od njih.
Mnogima je nezamisliva mjesečna inflacija od 15%-20%.
A kad se izgubi povjerenje u valutu, nema te količine koju nudiš za robu ili uslugu da je netko prihvati. I to sam doživio.
U to doba je kraljica bila Clara Schumann
Silver Argentum is offline  
Old 16.07.2016., 20:00   #9562
Quote:
Silver Argentum kaže: Pogledaj post
To i pričam stalno.
Vrlo malo je ovdje ljudi koji su proživjeli hiperinflaciju u Jugi-ja sam jedan od njih.
Mnogima je nezamisliva mjesečna inflacija od 15%-20%.
A kad se izgubi povjerenje u valutu, nema te količine koju nudiš za robu ili uslugu da je netko prihvati. I to sam doživio.
U to doba je kraljica bila Clara Schumann
Amerikance još i mogu donekle razumjeti (za njih je to egzotično iskustvo), ali meni je nevjerovatno da se ljudi ovdje ne sjećaju ili da mlađoj populaciji nitko nije rekao kako je to zaista izgledalo tada i koje su sve posljedice takvog stanja.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is online now  
Old 16.07.2016., 21:59   #9563
Kako ne? Pričali su na CN temi kako su čuli da se kredit mogao otplatiti jednom mjesečnom plaćom.
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Old 17.07.2016., 03:50   #9564
Moram priznat da nisam očekivao da će proć Brexit, to je dalo novi boost. No sada je to prošlo, pa mogu samo zaželjet sreću onima koji još drže.

Što se tiče Jugoslavenske inflacije i bilo kakve usporedbe sa trenutnim deflacijskim periodom vodećih ekonomija, to samo dokazuje neznanje onih koji pričaju o tome. Kako uopće uspoređivat jednu izoliranu državu koja je printala bez pokrića i uhodana svjetska tržišta koja imaju nenormalnu potražnju.

Trenutni problem br.1 su spora ekonomija i deflacija, a vi pričate o nekim inflacijama. Kada su pale banke u Americi i kada se ispuhao balon u nekretninama, tada je doslovno nestalo 30% svjetskog novca i jedini način da to ublažiš je monetarno olakšanje. Čak i da printaš do iznemoglosti nebi došlo do inflacije jer teško se vratit u stari tok povjerenja i kretanja razmjene.

Primarni cilj financijskog sektora je stabilizirat i pokrenut stvarni sektor, a to gold bugsi stalno zaboravljaju, njima je bitnije da valuta bude jaka, a za stvarni protok dobara i ekonomiju kog briga. Svrha monetarnog sustava je da služi stvarnom svijetu, a ne da monetarni svijet (jaka valuta i visoke kamatne stope) služi sam sebi.
BigBasterd is offline  
Old 17.07.2016., 08:37   #9565
Quote:
BigBasterd kaže: Pogledaj post
Moram priznat da nisam očekivao da će proć Brexit, to je dalo novi boost. No sada je to prošlo, pa mogu samo zaželjet sreću onima koji još drže.

Što se tiče Jugoslavenske inflacije i bilo kakve usporedbe sa trenutnim deflacijskim periodom vodećih ekonomija, to samo dokazuje neznanje onih koji pričaju o tome. Kako uopće uspoređivat jednu izoliranu državu koja je printala bez pokrića i uhodana svjetska tržišta koja imaju nenormalnu potražnju.

Trenutni problem br.1 su spora ekonomija i deflacija, a vi pričate o nekim inflacijama. Kada su pale banke u Americi i kada se ispuhao balon u nekretninama, tada je doslovno nestalo 30% svjetskog novca i jedini način da to ublažiš je monetarno olakšanje. Čak i da printaš do iznemoglosti nebi došlo do inflacije jer teško se vratit u stari tok povjerenja i kretanja razmjene.

Primarni cilj financijskog sektora je stabilizirat i pokrenut stvarni sektor, a to gold bugsi stalno zaboravljaju, njima je bitnije da valuta bude jaka, a za stvarni protok dobara i ekonomiju kog briga. Svrha monetarnog sustava je da služi stvarnom svijetu, a ne da monetarni svijet (jaka valuta i visoke kamatne stope) služi sam sebi.

Hahaha.......jes, jes, ubiše se pokušavajući pokrenuti stvarni ( realni ) sektor.........:klap::klap:
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 17.07.2016., 09:21   #9566
Quote:
BigBasterd kaže: Pogledaj post
Moram priznat da nisam očekivao da će proć Brexit, to je dalo novi boost. No sada je to prošlo, pa mogu samo zaželjet sreću onima koji još drže.

Što se tiče Jugoslavenske inflacije i bilo kakve usporedbe sa trenutnim deflacijskim periodom vodećih ekonomija, to samo dokazuje neznanje onih koji pričaju o tome. Kako uopće uspoređivat jednu izoliranu državu koja je printala bez pokrića i uhodana svjetska tržišta koja imaju nenormalnu potražnju.

Trenutni problem br.1 su spora ekonomija i deflacija, a vi pričate o nekim inflacijama. Kada su pale banke u Americi i kada se ispuhao balon u nekretninama, tada je doslovno nestalo 30% svjetskog novca i jedini način da to ublažiš je monetarno olakšanje. Čak i da printaš do iznemoglosti nebi došlo do inflacije jer teško se vratit u stari tok povjerenja i kretanja razmjene.

Primarni cilj financijskog sektora je stabilizirat i pokrenut stvarni sektor, a to gold bugsi stalno zaboravljaju, njima je bitnije da valuta bude jaka, a za stvarni protok dobara i ekonomiju kog briga. Svrha monetarnog sustava je da služi stvarnom svijetu, a ne da monetarni svijet (jaka valuta i visoke kamatne stope) služi sam sebi.
Jel ovo ozbiljno ili trolaš kao MillionDollarBonus na Zerohedgeu?
Da, za razliku od Juge, FED/ECB/Bank of Japan printaju s pokrićem? Ah, oprosti, klikanje digitalnih bitova i kupovanje obveznica je s pokrićem
Uhodana svjetska tržišta s nenormalnom potražnjom? O čemu ti pričaš? To govoriš o tržištu obveznica gdje je "nenormalna potražnja" ujedno i jedina od strane središnjih banaka?
Ne, nije nestalo 30% svjetskog novca veće je isparilo 30% bitova i papira kojima je intrinzična vrijednost nula, a jedinu vrijednost imaju jer ljudi još uvijek vjeruju u njih i još uvijek se s njima može nešto kupiti. Pravi novac (metali) ne mogu ispariti jer su opipljivi i stvarni.
O, čekaj, čekaj...vidjet ćeš takvo printanje kakvo svijet još nije vidio. A inflacije još nema jer se to sve drži u bankama. Vidiš li je gdje je inflacija trenutno? U hiper ekskluzivnim nekretninama, umjetninama, skupim autima i slično-tamo ide "novac".
Primarni cilj financijskog sektora je porobljavanje svih ostalih i spašavanje dolara kao rezervne svjetske valute.
Fakat se malo informiraj
Silver Argentum is offline  
Old 17.07.2016., 11:59   #9567
Samo da se nadovežem na SilveR Argentuma...

Inflacija je širenje monetarne baze. QE i printanje novca je po definiciji inflacija. Razlog zašto inflaciju obični smrtnici ne vide je brzina novca ("velocity of the money"). Novac je još uvijek kod financijskih institucija (NE SAMO BANAKA). Tu treba i gledati inflaciju. Ako novac prvo dođe do bogatih tu treba tražiti i inflaciju. S&P je na rekordnim visinama, elitne nekretnine, automobili etc. rastu. Inflacija je u financijskom sektoru jasno vidljiva.
Barrex is offline  
Old 17.07.2016., 21:26   #9568
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Kako ne? Pričali su na CN temi kako su čuli da se kredit mogao otplatiti jednom mjesečnom plaćom.
Bilo je i toga. Poslije se netko dosjetio 'revalorizacije', kao metode utvrđivanja 'prave' vrijednosti kredita u (jako) inflatornom okruženju....
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is online now  
Old 17.07.2016., 21:41   #9569
Quote:
BigBasterd kaže: Pogledaj post
Moram priznat da nisam očekivao da će proć Brexit, to je dalo novi boost. No sada je to prošlo, pa mogu samo zaželjet sreću onima koji još drže.

Što se tiče Jugoslavenske inflacije i bilo kakve usporedbe sa trenutnim deflacijskim periodom vodećih ekonomija, to samo dokazuje neznanje onih koji pričaju o tome. Kako uopće uspoređivat jednu izoliranu državu koja je printala bez pokrića i uhodana svjetska tržišta koja imaju nenormalnu potražnju.

Trenutni problem br.1 su spora ekonomija i deflacija, a vi pričate o nekim inflacijama. Kada su pale banke u Americi i kada se ispuhao balon u nekretninama, tada je doslovno nestalo 30% svjetskog novca i jedini način da to ublažiš je monetarno olakšanje. Čak i da printaš do iznemoglosti nebi došlo do inflacije jer teško se vratit u stari tok povjerenja i kretanja razmjene.

Primarni cilj financijskog sektora je stabilizirat i pokrenut stvarni sektor, a to gold bugsi stalno zaboravljaju, njima je bitnije da valuta bude jaka, a za stvarni protok dobara i ekonomiju kog briga. Svrha monetarnog sustava je da služi stvarnom svijetu, a ne da monetarni svijet (jaka valuta i visoke kamatne stope) služi sam sebi.
Svrha novca je i akumuliranje rada. Kako novac može služiti svima, kada netko ima ekskluzivno pravo stvaranja istog prema vlastitim nahođenjima i potrebama, te najam (uz naplatu kamate) tog novostvorenog novca? To nije jednakost u pravima. Sav taj novostvoreni novac sada čući po računima i čeka jer nema smisla uzimati ga kao kreditno opterećnje, situacija je takva da se nema smisla zaduživati.

Quote:
Barrex kaže: Pogledaj post
Samo da se nadovežem na SilveR Argentuma...

Inflacija je širenje monetarne baze. QE i printanje novca je po definiciji inflacija. Razlog zašto inflaciju obični smrtnici ne vide je brzina novca ("velocity of the money"). Novac je još uvijek kod financijskih institucija (NE SAMO BANAKA). Tu treba i gledati inflaciju. Ako novac prvo dođe do bogatih tu treba tražiti i inflaciju. S&P je na rekordnim visinama, elitne nekretnine, automobili etc. rastu. Inflacija je u financijskom sektoru jasno vidljiva.
Točno tako, money velocity (zapravo brzina kruženja novca u sistemu) je jako mala, ali količina (koja čući na računima) - je velika. Radi se o umnošku tih dviju veličina (brzinaxkoličina) i s obzirom da je brzina veoma mala kada se pomnoži sa relativno velikom količinom daje umnožak koji je relativno mali (deflacija). Sa druge strane, ako se brzina poveća to će naglo dovesti do velikog umnoška i do veoma vidljive inflacije. Brizna kruženja novca je veličina koja jako ovisi o subjektivnim navikama potrošača, korisnika novca i može se, u određenim okolnostima, jako brzo promijeniti. Zato je jako teško kontrolirati inflaciju na nekoj zadanoj razini i inflacija se može relativno lako oteti kontroli. Sada smo, radi veoma ('nenormalno') male brzine novca u blago deflatornom okruženju (zapravo sistem je na samoj oštrici noža i može pasti na bilo koju stranu).

U Jugi, u doba inflacije, brzina novca bila je ogromna, svima je brzo postalo jasno da se love (dinara) trebalo riješavati odmah, kupujući DM ili bilo kakve stvari, cijene (i tečaj prema DM) su rasle svakodnevno (radi povećane potražnje) - a država je svoje pretjerane rashode (i manjak prihoda) pokrivala štampanjem. Danas su u proizvodnji novca puno efikasniji (nije potrebno štampati i distribuirati nočanice, samo ti upišu svotu na račun). Svjetski sistem još nije u ovoj fazi, ali moramo znati da ako dođe do ovakvog scenarija veoma lako ti mogu i onemogućiti da dođeš do svojih sredstava na računima sa istom efikasnošću (to jest da ih potrošiš i izbjegneš obezvrijeđivanje svog rada), a da inflacija cijena uredno odradi svoje....... Time bi bili na gubitku svi štediše, ali bi na dobitku bili dužnici (kojima dug neće biti moguće revalorizirati)....
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.

Zadnje uređivanje Deere : 17.07.2016. at 21:51.
Deere is online now  
Old 18.07.2016., 11:16   #9570
Za sve ove koji misle da je metalurgija pet rock slijede vremena u kojima bi im mogle ispasti oči kad vide prema kojim visinama idu cijene metalurgije.......i tako godinama........

Trenutno je red na neku vrst sitne korekcije, pa iako imam naloge na kupnji nisam baš siguran da ću uspjeti kupiti puno povoljnije nego sam prodao neke spekulantske pozicije.......
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 18.07.2016., 11:53   #9571
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Za sve ove koji misle da je metalurgija pet rock slijede vremena u kojima bi im mogle ispasti oči kad vide prema kojim visinama idu cijene metalurgije.......i tako godinama........

Trenutno je red na neku vrst sitne korekcije, pa iako imam naloge na kupnji nisam baš siguran da ću uspjeti kupiti puno povoljnije nego sam prodao neke spekulantske pozicije.......
Ja sam u petak proda SLW. :klap:
Mirovanje do jeseni šta se mene tiče..godišnji odmor je na redu
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 18.07.2016., 20:58   #9572
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Za sve ove koji misle da je metalurgija pet rock slijede vremena u kojima bi im mogle ispasti oči kad vide prema kojim visinama idu cijene metalurgije.......i tako godinama........

Trenutno je red na neku vrst sitne korekcije, pa iako imam naloge na kupnji nisam baš siguran da ću uspjeti kupiti puno povoljnije nego sam prodao neke spekulantske pozicije.......
Čuvaj se tog lova (ulaganja) nakon profita.
Mislim da tamo u devetom-desetom mjesecu slijedi još jedan (prividni) šok.
Čestitam svima koji su ulovili vrh.

Treba kao Mkovac uživat u stvarnim vrijednostima. GO. Jednom se živi.
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Old 18.07.2016., 21:03   #9573
Quote:
aljehin kaže: Pogledaj post
Čuvaj se tog lova (ulaganja) nakon profita.
Mislim da tamo u devetom-desetom mjesecu slijedi još jedan (prividni) šok.
Čestitam svima koji su ulovili vrh.

Treba kao Mkovac uživat u stvarnim vrijednostima. GO. Jednom se živi.
Hahaha.......pa ja jesam na godišnjem........baš slušam cvrčke........i još glazba svira, pijucka se hlada Cola ......i piskara po forumu........kud ćeš ljepše........

Još se i zarađuje usput.......
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 18.07.2016., 21:34   #9574
To je lijepo pročitati.
Jebeš investiranje koje ti donosi za obične ljude nezamisliv profit a ti ganjaš priznanje dok tipovi iz banaka koji kurcem ne mrdaju i pojma nemaju, uživaju na svojoj precijenjenoj plaći.

Ne tvrdim da nema među njima iznimaka, ali doć s faksa bez kurca pojma i derat 20K u nekoj talijanskoj podružnici nije kapitalizam.

Nije ni čudo da su talijanske banke šort materijal. Ima tamo hrpu kukolja.

--

Zato ja čekam dan D.
Eh, taj ego.
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Old 24.07.2016., 13:27   #9575
Preliminarno....Valja razmišljat jer ko zna što će s eurom biti za 5-10,pa čak i 15-20 godina.Australski dolar...valuta zemlje koja podosta toga bazira na robama i trgovini s Kinom.Čini mi se kao moguće jako dobra valuta za skloniti se pri visokim stopama inflacije u dolaru,ali naravno s pažljivo tempiranim prelaskom i ukalkiliranim planom što dalje jer ipak je to fiat...Dođe li do bull marketa u robama svakako razmotriti što se dešava pogotovo s obzirom na mogućnost naglih okreta...kako u koraku 1-2(visoke stope inflacije-realna deflacija)tako i u koraku 2-3(realna deflacija-hiperinflacija).S obzirom na eventualno moguće nagle okrete i manju šansu za hiperinflaciju australskog dolara nego Us dolara mogli biti biti valuta izbora u realnoj deflaciji,a jer se osniva na robama i jer će tečaj u danom trenutku vjerovatno biti ponešto niži u odnosu na druge valute... Tamo negdje 2020.g...Bumo vidli,puno je faktora,valja držati u umu.
Hint:Usd:Aud 1:1 u 2011,a sad 1:1,35...
Naravno,pod uvjetom da nema hiperinflacije u euru,a čemu kako sada stvari stoje dajem nemale šanse takvo razmatranje donekle gubi na smislu.
mizuzul is offline  
Old 26.07.2016., 09:13   #9576
Jučer vratio u portfelj MUX prodan po 4,61usd.........kupljen ponovo na 3,68 usd........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 27.07.2016., 16:24   #9577
Naše gore list, Marin Katusa: I'm very bullish on gold

http://www.silverdoctors.com/gold/go...he-new-normal/
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 28.07.2016., 09:28   #9578
Čisto da se snimi situacija,smrknuti Franjo "usput" kaže:

http://www.jutarnji.hr/vijesti/svije...-ratu/4563938/

"hm.."
mizuzul is offline  
Old 31.07.2016., 08:48   #9579
'Sell everything,' DoubleLine's Gundlach says
http://www.reuters.com/article/us-fu...-idUSKCN1092BO

.........osim zlata i rudara............

Jeffrey Gundlach, the chief executive of DoubleLine Capital, said on Friday that many asset classes look frothy and his firm continues to hold gold, a traditional safe-haven, along with gold miner stocks.
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 01.08.2016., 22:27   #9580
http://www.zerohedge.com/news/2016-0...gold-bars-2015
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:53.