Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2010., 23:44   #1
Biljni svijet - nedovoljno iskorišteni potencijal?

Zanima me što mislite o ˝povratku˝ prirodi preko ove tematike. Mislite li da u dovoljnoj mjeri iskorištavamo ono što nam priroda nudi?

Koliko iskorištavate biljke (naravno ako posjedujete dovoljno znanja i određene vještine) za poboljšanje zdravlja? Koriste li se one u dovoljnoj mjeri ili se previše okrenulo modernoj medicini koja se prvenstveno bazira na spojevima sintetiziranim u laboratoriju?

Primjer je recimo Gospina trava za koju postoje dokazana klinička ispitivanja da poboljšava stanja kod depresije. Znamo da su se antibiotici razvili sasvim slučajno i da cijela grana kemoterapeutika počiva na tom otkriću.

Naravno problem se može gledati i s druge strane pa opet nije dobro preveliko korištenje takvih lijekova na svoju ruku bez dovoljnog znanja jer mogu stupiti u ozbiljne interakcije sa konvencionalnim lijekovima.

Koliko vjerujete raznim pripravcima poput Zelene magme, Crvene riže, dodacima prehrani?

I na kraju molim da homeopatiju, razne teorije zavjere i slično držimo što dalje od ove teme.
__________________
Oj mjeseče, sunčeva guzico.
Siješ, a ne griješ.
Pizdo.
Khufu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 00:41   #2
Mislim da su poprilično dobro iskorištene na papiru, samo je problem u ekonomskim zavrzlamama. A i u tome što se ljudi bacaju u žderačinu kojekakvih travica, dok uzimaju još nešto, a suočimo se s činjenicom - baba Manda s mirisnom zelenjavom uglavnom ne zna za moguće interakcije, a ljudi koji su infišali u "prirodno" nisu svjesni da su svi lijekovi, bili sintetski ili ekstrahirani, složene molekule koje u svojim reakcijama mogu dati opasne produkte. Njima su sintetski lijekovi "kemikalije, molekule, kemija, otrov", dok su ekstrakti očito nešto što nije sačinjeno od atoma. Jedna moja prijateljica rekla bi: "Stoka glupa. " i ne bi pogriješila.

Najčešće je nemoguće znati moguće opasnosti, jer ekstrakt biljke sadrži svu silu kemikalija u sebi. Interakcije dva sintetska lijeka, kojima se točno zna sastav, mogu biti neprepoznate ili slabo istražene, a kamoli interakcije smjesa ekstrakata ili smjesa ekstrakata i sintetskih lijekova.

Najdalje što sam ikada išao s travicama jest valerijana/odoljen, uredno pakirana u tableti. Pokazalo se kao dobar izbor prije posebno stresne situacije. Nisam davno.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 01:00   #3
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Mislim da su poprilično dobro iskorištene na papiru, samo je problem u ekonomskim zavrzlamama.
Upravo sam ovo zamislio kao nekakvu nit vodilju teme. Sve je to jako dobro istraženo, milijune stranica je ispisano o raznim kemijskim spojevima o kojima se dobro zna što su i kako djeluju. A očito je jako neisplativo upuštati se u proizvodnju nečega takvoga jer još nisam naletio da se netko s takvim stvarima ozbiljno bavi. Čuo sam informaciju, ne znam da li je točna ali navodno je potrebno 5 milijuna ružinih latica za dobiti malu bočicu parfema.

Quote:
A i u tome što se ljudi bacaju u žderačinu kojekakvih travica, dok uzimaju još nešto, a suočimo se s činjenicom - baba Manda s mirisnom zelenjavom uglavnom ne zna za moguće interakcije, a ljudi koji su infišali u "prirodno" nisu svjesni da su svi lijekovi, bili sintetski ili ekstrahirani, složene molekule koje u svojim reakcijama mogu dati opasne produkte. Njima su sintetski lijekovi "kemikalije, molekule, kemija, otrov", dok su ekstrakti očito nešto što nije sačinjeno od atoma. Jedna moja prijateljica rekla bi: "Stoka glupa. " i ne bi pogriješila.
I ovo je jako dobra misao o kojoj bi se dalo rapsravljati. Zapravo i najvažnija. Zanima me kakva je svijest ljudi općenito prema lijekovima i što misle o prirodnim lijekovima koji zapravo sadrže prilično složene molekule. Jedna od najpoznatijih interakcija sa lijekovima je sok od grejpa koji se općenito ne preporuča piti sa mnogim lijekovima jer sadrži sastojke (furanokumarine) koji blokiraju neke enzime iz jetre koji onda ne metaboliziraju određene lijekove pa se njihova koncentracija u krvi drastično povećava. No to je možda malo preveliko ulaženje u detalje.
__________________
Oj mjeseče, sunčeva guzico.
Siješ, a ne griješ.
Pizdo.
Khufu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 01:10   #4
Quote:
Khufu kaže: Pogledaj post
Zanima me što mislite o ˝povratku˝ prirodi preko ove tematike. Mislite li da u dovoljnoj mjeri iskorištavamo ono što nam priroda nudi?

Koliko iskorištavate biljke (naravno ako posjedujete dovoljno znanja i određene vještine) za poboljšanje zdravlja? Koriste li se one u dovoljnoj mjeri ili se previše okrenulo modernoj medicini koja se prvenstveno bazira na spojevima sintetiziranim u laboratoriju?

Primjer je recimo Gospina trava za koju postoje dokazana klinička ispitivanja da poboljšava stanja kod depresije. Znamo da su se antibiotici razvili sasvim slučajno i da cijela grana kemoterapeutika počiva na tom otkriću.

Naravno problem se može gledati i s druge strane pa opet nije dobro preveliko korištenje takvih lijekova na svoju ruku bez dovoljnog znanja jer mogu stupiti u ozbiljne interakcije sa konvencionalnim lijekovima.

Koliko vjerujete raznim pripravcima poput Zelene magme, Crvene riže, dodacima prehrani?

I na kraju molim da homeopatiju, razne teorije zavjere i slično držimo što dalje od ove teme.
moja mama je travarka.
ne skolovana, nego usmenom predajom, tj. s koljena na koljeno
skuplja po Lici, odakle je i rodom
ja poznajem ljekovito bilje, ali ga ne skupljam (skupljam gljive i jestivo bilje)
otkad znam za sebe koristimo ljekovito bilje, i to na nacin kako su nas naucili stari.
korstim sto mi ubere i pripravi majka, i to je dio svakodnevnog zivota

mimo toga ne koristimo nikakve druge "magme, rize itd".
Niti vjerujemo bas previse u terapijski ucinak istih.
Nas su stari ucili da se lijek za svaku boljku nalazi tamo odakle je covjek potekao.
Tako da nema smisla da koristim magmu i rizu u terapijske svrhe, jer ne potjece iz Like . Ja jos ni jedan vulkan u Lici nisam vidjela, a brat bratu ni rizina polja (iako su se Kinezi pojavili )

Quote:
Khufu kaže: Pogledaj post
I ovo je jako dobra misao o kojoj bi se dalo rapsravljati. Zapravo i najvažnija. Zanima me kakva je svijest ljudi općenito prema lijekovima i što misle o prirodnim lijekovima koji zapravo sadrže prilično složene molekule. Jedna od najpoznatijih interakcija sa lijekovima je sok od grejpa koji se općenito ne preporuča piti sa mnogim lijekovima jer sadrži sastojke (furanokumarine) koji blokiraju neke enzime iz jetre koji onda ne metaboliziraju određene lijekove pa se njihova koncentracija u krvi drastično povećava. No to je možda malo preveliko ulaženje u detalje.
Mislim da vecina ljudi nije svjesna farmakologije koja se krije iza upotrebe raznih biljnih i prirodnih pripravaka , kao i prehrambenih proizvoda (vidi moj primjer).
Nemaju pojma o farmakodinamici i -kinetici, niti ih zanima.
Pripravke koriste obicajno.
Tu prestaje svaki interes.

Ovo za grejp je tipican primjer farmacodinamike, a za njega zna, koliko? 0,001 promila populacije.
A ima mali milion takovih prehrambenih proizvoda, ne moraju cak ni biti ljekovite biljke ili derivati. Definitivno nedovoljno istrazeno podrucje.

Slicna stvar kao sa grejpopm je npr sa upotrebom sira i mlijecnih proizvoda kod bolesnika sa COPD (primjer farmacokinetike). (farmacokinetika=ADME tj. absorpcija, distribucija, metabolizam i zavrsno sekrecija)
Naime dokazano je da konzumacija mlijeka i mlijecnih proizvoda za vrijeme excerbacije kronicnog bronhitisa mijenja tj. povecava proizvodnju i "gustocu" (viskoznost) sluzi bronhija (tj. sekreciju). sto otezava i stanje i prognozu bolesnika. dakle kontraindicirano je. A najvecu reakciju izaziva masni sir.
Ono sto se masovno vidi u praksi je da ovakove ljude sopaju jogurtima i AB kulturama, pogotovo ako koriste antibiotike za suzbijanje upalnih procesa. To da im se popravi bakterijska flora, peristaltika i imunitet .
A totalno kontraindikacijski.

evo jos jedan primjer rebusa zvanog farmakologija:

eksperiment sa probioticima gone-wrong: 24vero mrtvih.

tip: use google translate
/2008/01/23/24-doden-na-medisch-experiment-met-probiotica

pacijenntima sa akutnom upalom gusterace davali probiotike.
u grupi koja je dobila probiotike je preminulo 24 osobe
u kontrolnoj grupi koja nije primala probiotike je preminulo 9 osoba, sto je odgovaralo prosjeku.

"Što je točno pošlo po zlu i zasto je povišen broj smrtnih slučajeva uzrokovanih upotrebom probiotika do dan danas nije poznato. Medicinski istrazivaci zato naglasavaju da je zabranjeno davanje probiotika sondom svim pacjentima koji imaju zatajenja unutarnjih organa, kao i pacjentima koji leze u Intensive-care unit."

eto dokaz koliko i do koje mjere tapkamo u mraku.

I, naravno, epilog tj. sudska parnica:
prezivjeli "eksperimenta-probiotik" inzistira na sudskom postupku/istrazivanju

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 23.11.2010. at 08:14. Reason: spajanje postova *rolajz*
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 13:58   #5
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
moja mama je travarka.
ne skolovana, nego usmenom predajom, tj. s koljena na koljeno
skuplja po Lici, odakle je i rodom
ja poznajem ljekovito bilje, ali ga ne skupljam (skupljam gljive i jestivo bilje)
otkad znam za sebe koristimo ljekovito bilje, i to na nacin kako su nas naucili stari.
korstim sto mi ubere i pripravi majka, i to je dio svakodnevnog zivota

mimo toga ne koristimo nikakve druge "magme, rize itd".
Niti vjerujemo bas previse u terapijski ucinak istih.
Nas su stari ucili da se lijek za svaku boljku nalazi tamo odakle je covjek potekao.
Tako da nema smisla da koristim magmu i rizu u terapijske svrhe, jer ne potjece iz Like . Ja jos ni jedan vulkan u Lici nisam vidjela, a brat bratu ni rizina polja (iako su se Kinezi pojavili )
Upravo o tome se radi. U 99% slučajeva neće biti nikakvih problema. Ali sve te biljke sadrže potencijalno opasne i složene spojeve. Koji itekako mogu reagirati sa mnogim lijekovima, fiziološkim tvarima i sličnim.

Pitanje je svjestnosti o ovome problemu. To je zapravo i bit teme. Da vidimo kako ljudi razmišljaju o ovoj problematici. Jer nemali broj ljudi misli upravo ono što je Endi napomenuo, da su ljekovite tvari iz prirode zapravo bezopasne dok su klasični lijekovi otrovi.

Quote:
Pripravke koriste obicajno.
Tu prestaje svaki interes.
Oko ovoga se sve i vrti.
__________________
Oj mjeseče, sunčeva guzico.
Siješ, a ne griješ.
Pizdo.
Khufu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 19:48   #6
Evo citata iz članka : link na cijeli članak : http://www.tmg.org.rs/v322309.htm

Citat :O pisani su mnogi biljni preparati koji mogu dovesti do enormnog povećanaja enzima jetre kao što je, noni [13], kava-kava, žen-šen (ginseng), ehinacea, ginkgo biloba, kantarion. Pokazano je da mnogi biljni pripravci, uglavnom iz asortimana kineske tradicionalne medicine, japanske kampo medicine i indijske ajurveda medicine mogu izazvati oštećenje jetre [14,15]. Hepatototoksični efekat biljnih preparata nastaje usled dejstva različitih toksičnih supstanci ili prevelikih doza preparata ili kombinacija sa drugim (ne) toksičnim supstancama [16].
U suprotnosti sa uvreženim mišljenjem da su biljni pripravci a priori bezbedni i bezopasni prikazali smo slučaj teškog toksičnog hepatitisa uzrokovanog upotrebom raširenog biljnog pripravka koji važi kao izvrstan hepatoprotektiv. Kako u dostupnoj literaturi i izvorima podataka nismo našli opisane primere izražene hepatotoksičnosti crne rotkve smatramo da je interesantno prikazati ovaj slučaj.
ZAKLJUČAK

Prikazan je toksični hepatitis izazvan upotrebom soka od crne rotkve. Crna rotkva se u narodnoj medicini i fitoterapiji smatra jednim od najboljih hepatoprotektiva a upravo upotreba soka crne rotkve je dovela do teškog toksičnog hepatitisa. Ponovo se potvrđuje valjanost čuvene Paracelzusove izreke „nihil venenum est et omnia venenum; quod interest portio est„ („Ništa nije otrov i sve je otrov razlika je u dozi“).
Prekid “terapije“, dijeta i primena infuzionih aminokiselinskih preparata rezultovali su povoljnim ishodom. Posle dva meseca došlo je do potpunog normalizovanja funkcije jetre - restitutio ad integrum.
Iako izgleda anahrono, nameće se zaključak da je (još uvek) potrebno raditi na podizanju zdravstvene kulture stanovništva kako bi se izbegli ovakvi i slični incidenti. Kraj citata.

Redovito jedem crnu rotkvu u razumnim količinama i tek sada saznadoh za hepatoprotektivno djelovanje iste. Moja jetra "nema lagodan život" pa joj na ovaj način pomažem.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 18:57   #7
Vjerujem u moć biljaka. Za početak u sklopu hrane

Kako i ne bih?

Moja (sad pokojna baka) inače, erudit i humanist, bješe veliki ljubitelj ljekovitog bilja. Osobno ne znam valjda 20% biljaka koje je ona po mirisu mojih prstiju znala raspoznavati. Radila je čajeve, pomade, posebne jastuke za mirni san... Nešto posebno.

Recimo, aromaterapijom ne možeš izliječiti celijakiju i slično, ali ako upaljeni prištić namažeš kapljicom čajevca (fungicid, baktericid) ili opeklinu eteričnim uljem lavande (smiruje cijeli set kožnih oboljenja), riješiš problem . Uz sve, izrazito sam senzorni tip i ugodan miris koji se širi prostorom mi je oduvijek
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:04.