Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2010., 09:49   #1
Religija i etika - kriza morala i etičke norme na globalnoj razini

Etika je nauka o moralu; koja istražuje smisao i ciljeve moralnih normi, osnovne kriterije za moralno vrednovanje, kao i uopće zasnovanost i izvor morala.

Svjedoci smo da je društvo u velikoj moralnoj krizi. Navest ću samo jedan primjer: S jedne strane imamo mali broj vrlo bogatih koji svakodnevo uvećavaju svoje bogatstvo, a s druge strane gotovo milijardu gladnih, njihov broj se stalno povećava, od kojih milijuni svakodnevno umiru, a hrane ima dovoljno za sve.

Vjerujem da je religija oduvijek igrala veliku ulogu u oblikovanju morala.

Zašto je došlo do srozavanja moralnih vrijednosti i koji čimbenici mogu pomoći u njihovoj izgradnji. Da li nam je potrebna svjetska etika? Da li su nam potrebne etičke norme jednake za cijeli svijet?
Josip9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 18:29   #2
Srozavanje morala je uzrok ekonomske krize!

Srozavanje morala je uzrok ekoloske krize!

Pitajmo se sto je uzrok a sto posljedica?

Kraj svijeta prema svetim spisima dali je to uzrok ili Posljedica srozavanja morala tj. okratanje od poruke koju je Bog poslao putem posljednjeg Glasnika za ovo doba Bahaullaha.
Bahaullaha je donjeo poruku odbacili smo je te su ovo sto vidimo posljedice.
Tko ceka kraj svjeta taj ceka posljedice a gdje je uzrok?
tko je prepoznao poruku taj aktivno sudjeluje u izgradnji Kraljevstva Bozijeg. Poruka je za sve ljude ama bas sve ljude na svijetu ma kako se zvali.
logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 22:25   #3
Quote:
Josip9 kaže: Pogledaj post
Etika je nauka o moralu; koja istražuje smisao i ciljeve moralnih normi, osnovne kriterije za moralno vrednovanje, kao i uopće zasnovanost i izvor morala.
Svjedoci smo da je društvo u velikoj moralnoj krizi. Navest ću samo jedan primjer: S jedne strane imamo mali broj vrlo bogatih koji svakodnevo uvećavaju svoje bogatstvo, a s druge strane gotovo milijardu gladnih, njihov broj se stalno povećava, od kojih milijuni svakodnevno umiru, a hrane ima dovoljno za sve.
Vjerujem da je religija oduvijek igrala veliku ulogu u oblikovanju morala. Zašto je došlo do srozavanja moralnih vrijednosti i koji čimbenici mogu pomoći u njihovoj izgradnji. Da li nam je potrebna svjetska etika? Da li su nam potrebne etičke norme jednake za cijeli svijet?
U degradaciji osnova (kršćanske) filozofije vidi se sav jad i pepeo ljudskosti i sebstva koje čovjek sebi ponosno prišiva.

Ne kaza li Isus : "Bijah gladan, i dadoste mi jesti; bijah žedan, i napojiste me; bijah putnik, i primiste me; bijah gôl i obukoste me; bijah bolestan i pohodiste me; bijah u tamnici, i dođoste me posjetiti. Zaista, kažem vam, meni ste učinili koliko ste učinili jednome od ove moje malene braće."

U srozavanju upravo ove, jedne od najbitnijih eshatoloških po(r)uka Novoga Zavjeta, srozava se zapravo i etičnost i moralnost, i time čovjek postaje biti biće za drugoga.

Kad pričaš o etičkim normama za cijeli svijet - one već postoje. Etika nije lokalizirana, ona je sveopći filozofski, a kasnije i teološki pojam. No, nažalost, sve se manje ljudi koji imaju materijalnih dobara te etike drže, a sve više onih koji nemaju se na nju pozivaju. Bezuspješno, dakako. Formiranjem nove etike i nove etičke misli se neće postići ništa, jer ne postoji suvremenija bratoljubna ideja od ove Kristove.

Formiranjem nove svjesti, možda. Ali, čeka nas duug put učenja...

EDIT : pohvaljujem temu.
__________________
U selu svi pošteni, a mog prasca nema...
Fra Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 01:36   #4
Quote:
Josip9 kaže: Pogledaj post
Etika je nauka o moralu; koja istražuje smisao i ciljeve moralnih normi, osnovne kriterije za moralno vrednovanje, kao i uopće zasnovanost i izvor morala.
Svjedoci smo da je društvo u velikoj moralnoj krizi. Navest ću samo jedan primjer: S jedne strane imamo mali broj vrlo bogatih koji svakodnevo uvećavaju svoje bogatstvo, a s druge strane gotovo milijardu gladnih, njihov broj se stalno povećava, od kojih milijuni svakodnevno umiru, a hrane ima dovoljno za sve.
Vjerujem da je religija oduvijek igrala veliku ulogu u oblikovanju morala. Zašto je došlo do srozavanja moralnih vrijednosti i koji čimbenici mogu pomoći u njihovoj izgradnji. Da li nam je potrebna svjetska etika? Da li su nam potrebne etičke norme jednake za cijeli svijet?
Quote:
zzoostmy kaže: Pogledaj post
Molim za konkretne i utemeljene odgovore i bez vjerskih prepucavanja!

Preporučujem pročitati:
http://www.algoritam.hr/?m=1&p=proiz...=450&id=142103

Moral ?
Evo jedan problem. Djed je imao 2 sina. Oba su mu poginula u saobračajnoj nesreći. Oba su bila podjednako bogata i podjednaku ženu. Ali su imali drugačiji broj djece. Jedan je imao samo jedno dijete, a drugi njih troje.
Djed je odlučio podijeliti imovinu na 4 jednak dijela. On sve unuke jednako voli.
Ali se pobunio ovaj što je bio sin jedinac od oca. Jer njemu teoretski propada 1/2 imanja, a ostalima po trećina od polovine (1/6).

Tko je u pravu ako želi da bude djed apsolutno pravedan. Da je slučajno djed bio sa sinovima u autu i da je i on poginuo, onda bi sin jedinac dobio po pravnom slijedu 1/2 !!

Evo joj jednog primjera: https://www.forum.hr/showthread.php?t=739125

A na ovoj temi je rezultat ankete vrlo čudan:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=719339

Petorica smatraju legalnu pljačku 5000 kuna grijehom. A čak 11-torica kažu da to nije grijeh !!!

Pa ti sama budi pametan !!

Zadnje uređivanje krena : 01.02.2015. at 01:43.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 12:13   #5
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Petorica smatraju legalnu pljačku 5000 kuna grijehom. A čak 11-torica kažu da to nije grijeh !!!

Pa ti sama budi pametan !!
Analogija je ista; petorica smatraju da je nešto lažno a čak 11-tero misle da je to istina. Tako nastaju religije; kad se masa lukavo uvjeri da je to istina a onda postaje i sama alibi za vjerovanje jer ako svi misle tako - onda je posve istinito.
Krug se sam zavrtio i tako se sam održava.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 00:36   #6
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Analogija je ista; petorica smatraju da je nešto lažno a čak 11-tero misle da je to istina. Tako nastaju religije; kad se masa lukavo uvjeri da je to istina a onda postaje i sama alibi za vjerovanje jer ako svi misle tako - onda je posve istinito.
Krug se sam zavrtio i tako se sam održava.
Ali se istina ipak otkrije i laž raskrinka. Kao što sam ovdje rekao na primjeru:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=141
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 15:21   #7
Zanimljiv članak koji dobrim dijelom daje odgovor na pitanje iz prvog posta:

"Pravilo da se ponašate prema drugima kako bi željeli da se drugi ponašaju prema vama, tvrdi Zuckerman, je drevni univerzalni etički imperativ koji ne zahtijeva vjersku pozadinu"
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 21:11   #8
Kada ljudi krenu promišljati o ovoj temi uvijek mi je zanimljivo od čega polaze: Krist (Bog) da, Crkva ne. E da su dosljedni onda bi hrabro uzviknuli: posao da, ali poduzeće ne!
BoleynAnne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 09:45   #9
Quote:
BoleynAnne kaže: Pogledaj post
Kada ljudi krenu promišljati o ovoj temi uvijek mi je zanimljivo od čega polaze: Krist (Bog) da, Crkva ne. E da su dosljedni onda bi hrabro uzviknuli: posao da, ali poduzeće ne!
Hm, ovo je "opasna" usporedba...
Dakle, Crkva bi po tome bila ogromna multinacionalna korporacija, a nezadovoljni zaposlenici bi počeli davati otkaze i osnivati vlastite d.o.o.
Pa, šizmi i osnivanja sekti je bilo mnogo do danas, a biti će vjerojatno i ubuduće.
Ne znam, još jedna n-ta sljedba ne izgleda mi smisleno... Dakle, ljudi ne samo što su "hrabro" uzvikivali prethodnu parolu, nego su zdušno i radili na njezinom ostvarivanju. Ili, možda smatraš da osim kritike postojećeg treba dati i praktične prijedloge od strane laika. Pa, ima i toga vjerojatno, ali kako nisam aktivni pripadnik Crkve (osim davanja priloga tu i tamo, činjenice da mi dijete ide na vjeronauk), ne znam mnogo o tome.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 11:51   #10
Quote:
BoleynAnne kaže: Pogledaj post
Kada ljudi krenu promišljati o ovoj temi uvijek mi je zanimljivo od čega polaze: Krist (Bog) da, Crkva ne. E da su dosljedni onda bi hrabro uzviknuli: posao da, ali poduzeće ne!
Da nije bilo organizacije ne bi ti ideja Krista poživila jednu dekadu u mnoštvu sličnih ideja o božanstvima; da bi se iz nečega takvog uopće razvila religija treba imati profesionalne čuvare "istine", koji sprečavaju unutrašnjeg i vanjskog neprijatelja da se ne raspadne njena osnova a usput od toga dobro žive.
Prirodne relgije nisu imala takvu strukturu i hijerarhiju i brzo su se raspale što zbog nedostatka čuvara vrijednosti što zbog nasilnosti religije u namjeri da je satre i da se sama ustoliči kao jedina istina.

Stoga se tu ne radi o poslu i poduzeću već o daleko skloženijem odnosu jer se sa idejoma spasenja (extra Ecclesiam nulla salus) manipulira dok se u ekonomskim odnosima unaprijed znaju dogovrni principi djelovanja.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 12:16   #11
Quote:
Josip9 kaže: Pogledaj post
...
Vjerujem da je religija oduvijek igrala veliku ulogu u oblikovanju morala. Zašto je došlo do srozavanja moralnih vrijednosti i koji čimbenici mogu pomoći u njihovoj izgradnji. ...
Da doista je doslo do srozavanja moralnih vjernosti.
Kada bi se ugledali na svijetle primere iz proslosti crkve svakako bi doslo do njihove izgradnje.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 14:02   #12
Quote:
krena kaže: Pogledaj post

Moral ?
Evo jedan problem. Djed je imao 2 sina. Oba su mu poginula u saobračajnoj nesreći. Oba su bila podjednako bogata i podjednaku ženu. Ali su imali drugačiji broj djece. Jedan je imao samo jedno dijete, a drugi njih troje.
Djed je odlučio podijeliti imovinu na 4 jednak dijela. On sve unuke jednako voli.
Ali se pobunio ovaj što je bio sin jedinac od oca. Jer njemu teoretski propada 1/2 imanja, a ostalima po trećina od polovine (1/6).

Tko je u pravu ako želi da bude djed apsolutno pravedan. Da je slučajno djed bio sa sinovima u autu i da je i on poginuo, onda bi sin jedinac dobio po pravnom slijedu 1/2 !!

!
Mislim da boldano nema logike ( nisam provjeravao u zakonu) jer da bi unak jedinac mogao dobiti 1/2 nasljedstva od djeda tada je to morao naslijediti prvo njegov otac a on je mrtav pa ne može naslijediti dakle logično bi bilo da svaki unuk dobije 1/4 nasljedstva jer direktno naslijeđuju od djeda.
Mišljenja sam da unuku jedincu u ovoj situaciji teoretski ne pripada 1/2 djedovog imanja.

Što se tiče morala ... ako su unuci po svemu jednaki onda ne treba narušavati tu jednakost.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 23:00   #13
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Stoga se tu ne radi o poslu i poduzeću već o daleko skloženijem odnosu jer se sa idejoma spasenja (extra Ecclesiam nulla salus) manipulira...
Usporedba možda može imati smisla ako se promatra Crkva kao velika organizacija, a to je i velika korporacija (poduzeće), i, zašto ne, država. Sva tri entiteta imaju neke zajedničke karakteristike koje proizlaze iz složenosti sustava, i nužnog usklađivanja djelovanja velikog broja članova organizacije.
Što se tiče napomene da se sa idejom spasenja manipulira, ako govoriš u apsolutnom smislu, to je stvar tvog uvjerenja, s kojim se ne slažem. Sa svakom idejom netko može željeti manipulirati, ma kako ta ideja bila velika, plemenita i istinita, zapravo, utoliko više. Netko će ideju prihvatiti čista srca, a netko drugi će je upotrijebiti za izgradnju vlastitog statusa i moći.
Quote:
... dok se u ekonomskim odnosima unaprijed znaju dogovrni principi djelovanja.
To nikako ne mora uvijek vrijediti, ovisi o većem broju ekonomskih i društvenih uvjeta, kako unutar poduzeća, tako i prema okruženju. Ovisi, na kraju, o stupnju povjerenja unutar društva (države). Na razini globalne ekonomije i politike, odnosi moći potpuno prevladavaju.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 11:27   #14
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Usporedba možda može imati smisla ako se promatra Crkva kao velika organizacija, a to je i velika korporacija (poduzeće), i, zašto ne, država. Sva tri entiteta imaju neke zajedničke karakteristike koje proizlaze iz složenosti sustava, i nužnog usklađivanja djelovanja velikog broja članova organizacije.
Što se tiče napomene da se sa idejom spasenja manipulira, ako govoriš u apsolutnom smislu, to je stvar tvog uvjerenja, s kojim se ne slažem. Sa svakom idejom netko može željeti manipulirati, ma kako ta ideja bila velika, plemenita i istinita, zapravo, utoliko više. Netko će ideju prihvatiti čista srca, a netko drugi će je upotrijebiti za izgradnju vlastitog statusa i moći.
A što je nego organizacija ima sva svojstva počev od ustroja i doktrine od koje polazi i koju štiti. A ideja spasenja vuče vodu na njen mlin što je očita manipulacija.

Quote:
To nikako ne mora uvijek vrijediti, ovisi o većem broju ekonomskih i društvenih uvjeta, kako unutar poduzeća, tako i prema okruženju. Ovisi, na kraju, o stupnju povjerenja unutar društva (države). Na razini globalne ekonomije i politike, odnosi moći potpuno prevladavaju.
Za obavljeni posao dobivaš naknadu - nešto za nešto. I tu je sva mudrost ne govorim o profitu, ekstraprofitu i slično...
__________________
Čarolija... Svratište

Zadnje uređivanje Meadow : 19.02.2015. at 00:24. Reason: quote
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 20:09   #15
Quote:
Josip9 kaže: Pogledaj post
Etika je nauka o moralu; koja istražuje smisao i ciljeve moralnih normi, osnovne kriterije za moralno vrednovanje, kao i uopće zasnovanost i izvor morala.
Svjedoci smo da je društvo u velikoj moralnoj krizi. Navest ću samo jedan primjer: S jedne strane imamo mali broj vrlo bogatih koji svakodnevo uvećavaju svoje bogatstvo, a s druge strane gotovo milijardu gladnih, njihov broj se stalno povećava, od kojih milijuni svakodnevno umiru, a hrane ima dovoljno za sve.
Vjerujem da je religija oduvijek igrala veliku ulogu u oblikovanju morala. Zašto je došlo do srozavanja moralnih vrijednosti i koji čimbenici mogu pomoći u njihovoj izgradnji. Da li nam je potrebna svjetska etika? Da li su nam potrebne etičke norme jednake za cijeli svijet?
.. nama .. ništa nije potrebno ..

.. nema nas .. umrli smo .. ono što je ostalo .. ostalo je samo .. .. pojedinac .. jedan jedini .. sam .. i uvjek sam ..

.. i tako ti ga .. evo nas .. do mene ..
.. a ja ti vjerujem u boga ..

.. etika ti je .. osjet .. ak bi te bolio bol učinjen drugom .. .. to bi bila etika ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2019., 18:40   #16
Quote:
Josip9 kaže: Pogledaj post
Etika je nauka o moralu; koja istražuje smisao i ciljeve moralnih normi, osnovne kriterije za moralno vrednovanje, kao i uopće zasnovanost i izvor morala.
Svjedoci smo da je društvo u velikoj moralnoj krizi. Navest ću samo jedan primjer: S jedne strane imamo mali broj vrlo bogatih koji svakodnevo uvećavaju svoje bogatstvo, a s druge strane gotovo milijardu gladnih, njihov broj se stalno povećava, od kojih milijuni svakodnevno umiru, a hrane ima dovoljno za sve.
Vjerujem da je religija oduvijek igrala veliku ulogu u oblikovanju morala. Zašto je došlo do srozavanja moralnih vrijednosti i koji čimbenici mogu pomoći u njihovoj izgradnji. Da li nam je potrebna svjetska etika? Da li su nam potrebne etičke norme jednake za cijeli svijet?
Zanimljiva tema iako stara.

Zato jer se ljudi žele ponašati kako im se ćefne, a moral i etika im smetaju u tome. Duh konzumerizma je ovladao ljudima, i u prvom planu su materijalne vrijednosti. Stvaranje balansa između materijalnih i moralnih vrijednosti, kolektiva i individue bi pomoglo. Dakle nedostaje upravo balans i ideje kojima bi se isti ostvario.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2019., 10:41   #17
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Zato jer se ljudi žele ponašati kako im se ćefne, a moral i etika im smetaju u tome. Duh konzumerizma je ovladao ljudima, i u prvom planu su materijalne vrijednosti. Stvaranje balansa između materijalnih i moralnih vrijednosti, kolektiva i individue bi pomoglo. Dakle nedostaje upravo balans i ideje kojima bi se isti ostvario.
Sad postavi pitanje zašto je to tako kako si napisao
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2019., 10:49   #18
Da mu pomognemo?

Ljudska priroda je vražji izum...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2019., 12:15   #19
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Sad postavi pitanje zašto je to tako kako si napisao
Jer se djecu više ne odgaja kako ih se prije odgajalo? Jer nedostaje vjerska podloga? Ne znam na što točno ciljaš.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2019., 15:13   #20
Može li netko prvo uopće dati ikakve relevantne podatke (ja mislim i pop na misi je rekao to nisu) o toliko posvemsšnjoj štetnosti konzumerizma. Osim što potiče gospodarstvo...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:22.