Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2013., 02:12   #101
Quote:
Mc Ozy kaže: Pogledaj post
Hoće li naši, Hrvati iz Hercegovine i izbjegli Srbi iz BiH i Srbije, koji ovdje ostvaruju pravo glasa, imaju državljanstvo, domovnicu itd. ulaskom Hr u EU ostvarivati jednaka prava kao i mi? Ako da, što bi ih zadržavalo da ne pokušaju preko rodbine, poznanika emigrirati u EU ?
Hoće. I ne samo oni. I Hrvati u Argentini ili Čileu - ako imaju hrvatsku putovnicu - mogu se slobodno nastanjivati bilo gdje u EU pod uvjetima koji vrijede za HR građane.

Quote:
Micek123456 kaže: Pogledaj post
kada bi to bilo moguće kao šta ti tvrdiš onda bi svako recimo u njemačkoj odmah imao pravo na socijalu...
Ali čovjek nije pitao za socijalu nego je pitao o slobodi putovanja.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 02:41   #102
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Ali čovjek nije pitao za socijalu nego je pitao o slobodi putovanja.
a ja sam ti objasnio zašto nemoš samo tako doć negdje i reći ja hoću tu bit a da ne ispunjavaš neke uvjete,koje vrijede za sve eu drzavljane isto, manje više
Micek123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 04:41   #103
Ovdje sve jasno piše.
Quote:
As an EU national , you have the right to stay in another EU country. If you stay there for less than 3 months, all you need is a valid identity card or passport.
Quote:
During the first 3 months of your stay in your new country, you cannot be required to register (to obtain a document confirming your right to stay) but can do so if you wish.

After 3 months in your new country, you may be required to register with the relevant authority (often the town hall or local police station).
http://europa.eu/youreurope/citizens...s/index_en.htm
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 10:24   #104
Znaci pise da nakon 3 mjeseca cu se 'mozda' trebati priajviti lokajnoj upravi ili policiji? Sta ce trazit od mene..?
indeed is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 17:06   #105
Quote:
indeed kaže: Pogledaj post
Znaci pise da nakon 3 mjeseca cu se 'mozda' trebati priajviti lokajnoj upravi ili policiji? Sta ce trazit od mene..?
Ovisi od zemlje do zemlje. S jedne strane potrebno je proučiti lokalne zakone o uvjetima koji se moraju ispuniti da bi se mogao prijaviti boravak (a u koje su inkorporirane i EU smjernice u toj oblasti); a s druge strane treba vidjeti kako će svaka pojedina država članica EU-a tretirati hrvatske građane nakon pristupanja (u nekim državama će se moći zapošljavati, a u nekima ne).

Što se ovog drugog dijela tiče - koliko je meni poznato - Njemačka još nije odlučila da li će i na koliko dugo suspendirati pravo na slobodno zapošljavanje HR građana na svom teritoriju (EU povelja omogućuje maksimalno 7 godina suspenzije).
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 16:25   #106
Dakle ponovo molim, nisam još dobio- zemlje koje su se izjasnile oko kretanja radnika, jel ima neki link gdje su sve na jednom mjestu?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 16:05   #107
Kako neće znati, Ako ti prođu sa skenerom preko putovnice sve znaju, ako ti upišu podatke sa osobne znaju, a još nekoliko godina biti će granica poluotvorenog tipa, a poslije će znati ako digneš sa bankomata lovu ili platiš nešto na pos kartici, ako koristiš svoj mobitel na njihovoj mreži, to znači ne smiješ korisiti ništa elektronski to opet ne znači slobodu, moraš se prijaviti i registrirati!


Quote:
Sd.Kfz.Panther kaže: Pogledaj post
Ma dobro kolega, ali ko te tjera da se prijaviš ? hah! pa nitko neće znati kad si ušao ako u putovnici nećeš imati štambilj i datum ulaska u EU. Mozes ti biti tamo i 2 godine i ako ti dode policija ili netko i nesto te pita, po kojoj ce logici moci znat kad si usao ? ti mozes reci pa usao sam prije 5 dana jbg ga i na odmoru sam bez brige. Veći je problem to prijelazno razoblje za otvoreno trziste rada hrvatskim drzavljanima koje će uvesti većina zemalja, pogotovo onih najrazvijenijih mozda 3, mozda 5, mozda 7 godina , ovisi kako koja zemlja. A da je istina da nećeš baš moći biti u nekoj državi EU-a mjesecima bez posla ako nemas nekog tamo ko ce se "pobrinut" za tebe , to apsolutno stoji - naprosto logika. Ne mozes otic tamo i 2 godine šetat po Berlinu bez mjesečnih primanja jer ćeš umrijet od gladi i živjet ćeš ko klošar I ostaje ti druga mogućnosti - da se baviš kriminalom pa dokle ide ide samo tu drugu opciju ne bih nikome preporučio - ja je ne bi htio okusit nikad .
tommycro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 23:04   #108
Mozda vec postoji odgovora ali ako mi moze netko ukratko reci... Dali nakon 1.7 mogu ici u englesku ( avionom ) bez putovnice ?
vave10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 23:29   #109
Quote:
vave10 kaže: Pogledaj post
Mozda vec postoji odgovora ali ako mi moze netko ukratko reci... Dali nakon 1.7 mogu ici u englesku ( avionom ) bez putovnice ?
Za Englesku ti je potrebna putovnica, kao i za ostale zemlje europske unije(tkzv. šengenski prostor.)

Kad HR udje u šengen onda ce moci samo osobna..
__________________
Lycos
Lycos is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 03:03   #110
Quote:
Lycos kaže: Pogledaj post
Za Englesku ti je potrebna putovnica, kao i za ostale zemlje europske unije(tkzv. šengenski prostor.)

Kad HR udje u šengen onda ce moci samo osobna..
Čak i kada uđemo u Schengen za Englesku će trebati putovnica jer UK nije dio Schengenskog prostora, za razliku od svih ostalih, oni su uvijek posebne kobasice.
__________________
uhljebi, ovo je vaš kraj!

Zadnje uređivanje medo28 : 15.04.2013. at 03:10.
medo28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 10:28   #111
Mene zanima ... kada naprimjer dolazim iz Azije u Pariz (ili Rim) na aerodrom avionom .. I tamo cu od 1.7 ici na EU citizesns salter ... Tamo bih navodno trebao proletjeti bez neke vece kontrole !!??

A kad budem sletao iz Pariza u Zagreb na aerodrom .. jel se imam gdje zaustavljat na kakvim saleterima ? Ili samo prodjes posto sam vec u EU ?
Hocu li opet imat posla s Hr sluzbenicima ili kako ?


I jos me zanima ... Visa on Arrival .. kod nekih zemalja kad pise da imaju opciju Visa On Arrival EU zemlje dali smo mi automatski nakon 1.7 ti ?

Ili kako ?
__________________
to exist is to resist 外人

Zadnje uređivanje O_D_E_Z : 15.04.2013. at 10:34.
O_D_E_Z is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 10:38   #112
Quote:
O_D_E_Z kaže: Pogledaj post
Mene zanima ... kada naprimjer dolazim iz Azije u Pariz (ili Rim) na aerodrom avionom .. I tamo cu od 1.7 ici na EU citizesns salter ... Tamo bih navodno trebao proletjeti bez neke vece kontrole !!??

A kad budem sletao iz Pariza u Zagreb na aerodrom .. jel se imam gdje zaustavljat na kakvim saleterima ? Ili samo prodjes posto sam vec u EU ?
Hocu li opet imat posla s Hr sluzbenicima ili kako ?
Da i Da.

Kada dolaziš na vanjsku granicu EU-a imaš pravo na privilegiran tretman, odnosno tretirate se kao da si došao svojoj kući.

Ideš na šalter EU citizens i tamo samo dokazuješ svoj identitet ali ne dokazuješ svrhu putovanja niti da li imaš i koliko imaš novaca.

Takva pitanja je zabranjeno postavljati državljanima zemalja članica EU-a na svim EU granicama! Ako vam se ipak postave imate pravo na njih odbiti odgovoriti a službenika i državu u čije ime je postavio to pitanje prijavljujete Europskoj Komisiji i tražite zaštitu zbog narušavanja prava iz Povelje EU-a!

Kada iz Pariza budeš sletio u Zagreb ići češ na pasošku kontrolu jer Hrvatska još nije u Schengenu. Međutim i na toj kontroli ideš na šalter EU citizens na kojem te se tretira kao i u Parizu: Samo se provjerava identitet i valjanost dokumenta i ništa više. Zabranjena su bilo kakva suvišna pitanja.

Nakon toga ulaziš u Hrvatsku bez prolaska kroz carinsku kontrolu koristeći plavi EU bezcarinski kanal (carinsku kontrolu si već obavio u Parizu kada si prvi put sletio na teritorij EU).

MEĐUTIM: Ukoliko imaš prtljagu koja je na polaznom aerodromu izvan EU-a označena prtljažnom vrpcom koja nema dvije zelene linije uz rubove - to implicira da ta prtljaga nije prošla EU carinsku kontrolu i ti si dužan na carinskoj kontroli na zadnjem odredišnom aerodromu proći kroz zeleni kanal (Nothing to declare channel) a ne kroz plavi (EU channel / No customs control).

Ako želiš nešto dobrovoljno prijaviti ideš na crveni kanal (Goods to declare)

.

Zadnje uređivanje PowerLock : 15.04.2013. at 10:47.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 10:46   #113
Znaci nista specijalno, jos uvjek imas posla s smrknutim pogledima i "pokojim" pitanjem ... a ako je neugodno ili nije po PSu eto sad imam opciju da se tuzim Evropskom Komisiji ...

A i do sad si mogao uletit ko vanzemaljac na EU Citizens only salter na Heatrowu .. nece te vratit nazad ...

Sve u svemu .... jos nista ... iz perspektive putnika .. truba zesca ...

A kako ako odlucim ljetovati oko 6 mjeseci na Ibizi ? Jel i tamo moram se prijavljivati .. i rjesavat papirologiju ako sam duze od 3 mjeseca ili kako ?
__________________
to exist is to resist 外人

Zadnje uređivanje O_D_E_Z : 15.04.2013. at 10:53.
O_D_E_Z is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 10:52   #114
Quote:
O_D_E_Z kaže: Pogledaj post
A kako ako odlucim ljetovati oko 6 mjeseci na Ibizi ? Jel i tamo moram se prijavljivati .. i rjesavat papirologiju ako sam duze od 3 mjeseca ili kako ?
Nakon boravka od 3 mjeseca možeš prijaviti boravište u Španjolskoj ali nisi obavezan. To što se tiče EU zakonodavstva, ali neke EU zemlje mogu zahtjevati da se obavezno prijaviš - to je ostavljeno nacionalnim zakonodavstvima.

Nemam pojma kako je to Španjolska rješila. U Britaniji bi se morao prijaviti, u Češkoj, Nizozemskoj i Rumunjskoj znam da ne moraš.

Za ostale nemam pojma.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 10:57   #115
Znaci opet truba ... truba .. truba i truba ...

Ko i u italiji ... mozes uzet pecat da si usao .. ali ni nemoras .. al ako odes do grcke prespavat u hotelu to sto nisi uzeo moglo bi te kostat nocenja u detention centru haha

Al ako su zemlje regulirale medjusobno da se moras/nemoras prijavljivat ako si duze od 3 mjeseca u zemlji ... a na granici ti ne udru u pasos da si usao i kada si usao !?
Kako oni mogu znati uopce koliko si ti u zemlji ?
__________________
to exist is to resist 外人
O_D_E_Z is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 11:04   #116
Quote:
O_D_E_Z kaže: Pogledaj post
Kako oni mogu znati uopce koliko si ti u zemlji ?
Kao državljanin zemlje članice EU-a od tebe se očekuje da ne lažeš i da ne varaš.

Takva rješenja su izraz povjerenja u čestito ponašanje EU građana.

A iskreno nemaš ni nekih velikih razloga da bi varao. Ako se prijaviš nakon 3 mjeseca, zemlja u kojoj se prijavljuješ ti ne može odbiti prijavu. Može tražiti da uplatiš policu njihovog zdravstvenog osiguranja, ali mislim da se priznaju i one plave EU zdravstvene iskaznice do godine dana, tako da ni to ne moraš.

Ako nemaš razloga varati - zašto bi varao?
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 12:12   #117
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Ako nemaš razloga varati - zašto bi varao?
Pa pitam trebam li imat razlog da ne kazem istinu (u protivnom da riskiram placanje neke naknade ili druge reprekusije) !!??

S obzirom da ti kazes da nemaju mehanizam unutar EU da utvrde koliko boravis negdje !!

Uglavnom ne treba nista nigdje prijavljivat jer ni mehanizma za kontrolu nemaju ?
Jel to to ?
__________________
to exist is to resist 外人
O_D_E_Z is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 13:50   #118
Pitanje u vezi rada u Njemačkoj ulaskom u Europu

Zanima me da li ulaskom u Europu, buduci da imam diplomu Kineziologije od 3g, mogu li raditi u Njemačkoj odmah s boravišnom dozvolom, tako da me nitko dira da ne moram svako nekog vremena izlazit iz države, ako dobijem posalo u jednoj firmi i garancijsko pismo od poslodavca da li sam 100% legalna, i može li me itko izbacit, ili nije isto imat 3g diplome, ili trebaju 5?
I da li netko tko nema fakultet mora tamo radit pola godine kao sezonski radnik ili ako dobije posao u nekoj ozbiljnoj firmi i poslodavac za njega garantira, da li moze dobit vizu na duže, npr 1g ili 2, ako poslodavac garantira time da ima posla za njega 2godine?!
mateica5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 12:58   #119
Za rad je potrebna radna dozvola kao i do sada što će bit i daljnjih par godina.Ukoliko im je potreban stručnjak tvojeg obrazovanja papiri će biti brzo riješeni.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2013., 20:38   #120
Može li mi netko reći da li se nakon 01.07. u Njemačku mogu putovati samo sa osobnom iskaznicom? Ne kužim
__________________
moji albumi
Jelsa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:12.