Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2012., 09:42   #41
...

Pokretač teme može dobiti kanadsku vozačku dozvolu u Kanadi (položiti ispit i dobiti dozvolu) čak i kada nije napunio 18 godina, ali s njom ne smije voziti u Hrvatskoj dok ne navrši 18 godina. Svatko tko tvrdi da američki ili kanadski državljanin smije voziti sa svojom nacionalnom vozačkom dozvolom ukoliko ne ispunjava hrvatske propise - taj nagađa.

Treba imati na umu da svaka savezna država ili provincija u Kanadi (jednako kao i u USA) imaju svoje vlastite vozačke dozvole te da same određuju pravilo reciprociteta u odnosu na priznavanje tuđih nacionalnih vozačkih dozvola.

Koliko su savezne države neovisne u tom pogledu pokazuje i obveza američkih ili kanadskih državljana da zamijene svoje vozačke dozvole ako se sele iz jedne savezne države u drugu u određenom roku.

Ovdje je primjer za Ontario, Kanada:

http://www.drivetest.ca/en/license/O...ryDrivers.aspx

Ovo je primjer za Virginia, USA:

http://www.dmv.state.va.us/webdoc/ci...ligibility.asp

Kanadska vozačka se može zamijeniti za hrvatsku pod određenim uvjetima.
Ovdje piše što je potrebno da bi se inozemna vozačka dozvola zamijenila za hrvatsku (pod "Zamjena inozemne vozačke dozvole"):

http://www.mup.hr/46.aspx


A što se tiče vojske:

Quote:
tamo 90-tih sam nešto radio sa američkom vojskom i znam da je među njima bilo dečki ispod 18 koji su vozili u HR. nemaju oni koga pitati osim svog nekog u amabasadi. a odgovor iz ambasade je bio da sve OK, da i sa manje od 18 godina mogu normalno voziti.
Za vojsku vrijede drugi propisi, od kojih je najvažniji sporazum o statusu snaga kojeg dvije države sklope kada vojnici jedne dolaze i djeluju na teritoriju druge, a to nema veze s općim propisima.

Zadnje uređivanje komutator : 10.05.2012. at 09:50.
komutator is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 09:42   #42
Svatko odgovara za svoje postupke ali to mu ne daje za pravo da svojim ponašanjem ugrozi ostale sudionike u prometu.
Realno gledajući s našeg aspekta vozačkih ispita,da li je dobar,nije dobar,u nekoj drugoj temi,USA,CAN voz.dozvole su za nas egzotika gledajući kako je lako doći do nje.
streličarstvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 14:03   #43
Pozdrav svima.
Imam jedno pitanje na koje se nadam da mogu ovdje dobiti odgovor.
Naime, imam spanjolsku vozacku dozvolu i dolazim kuci na godisnji slijedeci tjedan i zanima me da li mi ona vrijedi ovdje u Hr.
Kada sam mijenjao hrvatsku za spanjolsku rekli su mi da Hrvatska dozvola ostaje kod njih maksimalno tri mjeseca i da mi je poslije toga vracaju. Medjutim, proslo je vise od cetiri mjeseca nakon zamjene i jos mi je nisu vratili, tako da me zanima da li mogu voziti normalno u Hrvatskoj sa ovom dozvolom, kao i da li mogu prijeci granicu sa njom (recimo ici u Bosnu ili Srbiju)?
Unaprijed hvala na odgovoru
Curt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 20:54   #44
Možeš voziti u RH bez ikakvih problema.

Za BIH i Srbiju ne znam, ali vjerojatno su propisi isti ili dovoljno slični (ovo je čisto nagađanje, pa bi bilo dobro da provjeriš kod njih).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 23:26   #45
Hvala lijepo na odgovoru i na pomoci .
Curt is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2012., 22:03   #46
Pozdrav,
Zanima me ako stranac dođe u Hrvatsku kao turist, u ovom slučaju je Meksikanac, da li smije voziti sa svojom vozačkom auto s hrvatskom registracijom?
josimio is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2012., 06:55   #47
Smije.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2012., 11:08   #48
Super Hvala na pomoći
josimio is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2012., 22:04   #49
Splitom i Šibenikom krstare vozači s lažnim dozvolama iz Afrike!

Tekst kaže sljedeće:

Quote:
Na splitskom i šibenskom području u zadnjih mjesec dana pojavile su se lažne vozačke dozvole izdane u raznim zemljama Afrike i Azije. Pa dobro, kakve to veze ima s nama, pitat ćete se.

Strpite se jer ćete ubrzo vidjeti da je praktično vrlo moguće da i vi, iako nikada niste bili u Ugandi, Senegalu ili Kamerunu, dođete na šalter npr. PU splitsko-dalmatinske s vozačkom dozvolom izdanom u tamošnjim gradovima Kampali, Dakru ili Yaoundeu.

U toj dozvoli stoje svi vaši podaci (ime, prezime, tamošnja adresa stanovanja, kategorija koju ste položili). I tu vozačku dozvolu s vaše afričke adrese koju nikad niste ni imali dolaskom na šalter policije prevedete na vašu splitsku, omišku ili trogirsku adresu.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...3/Default.aspx

A moja pitanja su:

1. Tko kaže da su te dozvole lažne?
2. Tko garantira da Kamerun, Senegal i Uganda ne daju mogućnost "offshore" registracije boravišta, te polaganje vozačkog ispita putem interneta, naravno legalno?
3. Ako je sve pod stavkom 2. točno, zašto onda ovakav naslov?
4. Ako je sve pod stavkom 2. točno, zar ne bi onda Republika Hrvatska, kao potpisnica svih UN konvencija, istih onih koje su potpisali Kamerun, Senegal i Uganda, morala odobriti te vozačke dozvole?

Pod stavkom 4. sve to Republika Hrvatska je uredno i radila, dok netko nije vidio da je mali čovjek dosjetljiv. Ono što me posebno smeta je to da nikome nije ništa bilo čudno niti kada je netko došao prvi puta, nego sada odjednom, kada je više ljudi htjelo ( sasvim razumljivo ) na taj način doći do vozačke dozvole, policija se diže na noge - što mi govori samo jedno, da pogoduju mafiji u autoškolama koja kartelski drži cijene na ovoj razini.

Može li neko pravno objašnjenje ove priče?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2012., 10:53   #50
pogodovanje mafiji....

u HR, vozački ispit možeš polagati ako imaš neki HR dokument (putovnica, osobna, domovnica, čak i osobna za strance) ili dobivaš vozačku ako mijenjaš svoju stranu dozvolu za HR dozvolu.
a u kamerunu, senegalu i sličnim državama...što ćeš pokazati kao dokument? na temelju čega će oni tebi izdati vozačku dozvolu, koga će upisati kao polaznika? tebe, po osobnoj karti?
kao stranac, ili moraš imati reguliran legalni boravak u toj zemlji (vozačka dozvola u ugandi) pa pristupiti ispitu ili moraš imati svoju nacinalnu dozvolu da bi dobio njihovu.

recimo, u švedskoj te uopće ne tangiraju.
nacionalnu vozačku možeš zamijeniti jedino ako je iz europskih zemalja. nadam se da će se kod nas vrlo brzo donijeti propis koji bi to uredio na isti način i sve te lijeve vozačke zabranio.

a kak se polaže u kamerunu, čitaj od nekoga tko je to i obavio
http://www.chiareport.com/2010/09/dr...n-cameron.html

zanimljivi dio:
No one required of me and the other candidates for the driver’s license test to have taken or passed a written test demonstrating our understanding of road signs which carry with them the measures for public safety.

baš super imati takvog vozača na cesti
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2012., 11:40   #51
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
1. Tko kaže da su te dozvole lažne?
Neki od clanaka navode da su dozvole nabavljane preko posrednika.
Kako onda nisu lazne?
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2012., 13:19   #52
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
pogodovanje mafiji....

u HR, vozački ispit možeš polagati ako imaš neki HR dokument (putovnica, osobna, domovnica, čak i osobna za strance) ili dobivaš vozačku ako mijenjaš svoju stranu dozvolu za HR dozvolu.
a u kamerunu, senegalu i sličnim državama...što ćeš pokazati kao dokument? na temelju čega će oni tebi izdati vozačku dozvolu, koga će upisati kao polaznika? tebe, po osobnoj karti?
kao stranac, ili moraš imati reguliran legalni boravak u toj zemlji (vozačka dozvola u ugandi) pa pristupiti ispitu ili moraš imati svoju nacinalnu dozvolu da bi dobio njihovu.
Pa, registrirati boravak je vjerujem najmanji problem. Ne bi me čudilo da se nude takvi servisi preko interneta.

Quote:
a kak se polaže u kamerunu, čitaj od nekoga tko je to i obavio
http://www.chiareport.com/2010/09/dr...n-cameron.html

zanimljivi dio:
No one required of me and the other candidates for the driver’s license test to have taken or passed a written test demonstrating our understanding of road signs which carry with them the measures for public safety.

baš super imati takvog vozača na cesti
Uopće nije poanta u tome kako se polaže u Kamerunu. Poanta je u tome, ako je vozačka dozvola tamo legalno izdana, a Kamerun je članica i potpisnica UN konvencija, kao i Hrvatska - u čemu je onda problem? Evidentno ni policija nije vidjela problem, dok se nije pojavila masa građana sa istim zahtjevom.

Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Neki od clanaka navode da su dozvole nabavljane preko posrednika.
Kako onda nisu lazne?
Katrin, barem bi ti kao pravnica trebala znati kako su ovo "navodi" što i u samom tekstu kaže.
Koji je dokaz da su lažne, osim "navoda"?
Bilo bi dobro da mi odgovoriš i na druge stavke.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2012., 13:24   #53
Pa cuj, i sve ostalo su navodi i nagadjanja, isto kao i tvoja pitanja. S obzirom da svi raspolazemo samo s informacijama iz medija, tesko cemo dokuciti istinu.
Ako je netko legalno, prema propisima druge zemlje tamo dobio vozacku, a kod nas se takve dozvole samo prevode, onda nema razloga da se to i ne napravi.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2012., 14:27   #54
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Pa, registrirati boravak je vjerujem najmanji problem. Ne bi me čudilo da se nude takvi servisi preko interneta.
aha. pogledaj kak kod nas ide procedura.

potvrda o zaposlenju, potvrda o prijavi mjesta prebivališta, potvrda da plaćaš zdravstveno osiguranje (ne drži me za riječ, tak je bilo donedavno)....tko zna što još da bi dobio dozvolu stalnog boravka a i tada treba proći neko vrijeme prije nego to dobiješ, pa tek onda prijava za vozački, pa polaganje..

znam da nije isto u kamerunu ali nije to ni samo tak.
inače ne bi zahtijevali od stranaca potvrdu legalnog boravka.

za većinu dolazaka se traži i viza pa je pitanje da li se na osnovu toga može uopće pristupiti vozačkom ispitu (ako traže vizu za ulaz u zemlju, misliš da bi bez provjere izdali nekom nepoznatom vozačku njihovu samo tak?) ili se može samo sa "permanent residence" vizom, ako i to.
jer piše da se kod prijave vozačkog mora predočiti dokument iz kojeg se vidi datum rođenja, a to opet povlači pitanje prijevoda i priznavanja dokumenata.
ostaje činjenica da to i nije samo tak kak si ti to prezentiral.
Quote:
Uopće nije poanta u tome kako se polaže u Kamerunu. Poanta je u tome, ako je vozačka dozvola tamo legalno izdana, a Kamerun je članica i potpisnica UN konvencija, kao i Hrvatska - u čemu je onda problem? Evidentno ni policija nije vidjela problem, dok se nije pojavila masa građana sa istim zahtjevom.
da li UN konvencija ima veze s vozačkim dozvolama, to treba istražiti a ne napamet tvrditi.
ako ima s nečim veze, onda ima sa bečkim protokolom o prometu iz 1968 i regulativama o prometnim pravilima, svjetlima i znakovima. ako ti se da, traži. meni se ne da (senegal je potpisnik, kamerun nije).

a jedan od mogućih problema je da se vozačka u kamerunu izdaje na rok od jedne ili tri godine
https://docs.google.com/open?id=0B-V...00tZUZmZkR2LVU

kak je naša vozačka u tom slučaju vezana uz kamerunsku, sumnjam i da postoji objašnjena procedura ali bi po svemu naša vozačka trebala biti izdana na rok od tri godine (jer se mora osigurati prijevod) sa obnavljanjem po predočenju produženja.

no, ako je i došlo do navale, do stupanja na snagu zakona koji bi to uredio, ministar može to regulirati uredbom jer se ne može sa sigurnošću znati da vozači sa takvim dozvolama imaju potrebna znanja.
uostalom, to se lako provjeri ako se propiše da takvi vozače polože naše testove i vožnju
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2012., 15:13   #55
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Pa cuj, i sve ostalo su navodi i nagadjanja, isto kao i tvoja pitanja. S obzirom da svi raspolazemo samo s informacijama iz medija, tesko cemo dokuciti istinu.
Ako je netko legalno, prema propisima druge zemlje tamo dobio vozacku, a kod nas se takve dozvole samo prevode, onda nema razloga da se to i ne napravi.
E, upravo o tome ja i pričam. Volio bih znati epilog ove priče.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2012., 20:05   #56
svi bi opet naglasavam, iz medija je vrlo tesko doznati pravu istinu.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2012., 12:46   #57
Imam jedno pitanje. Da li ja mogu zamjeniti svoju G2 kanadsku vozacku? U kanadi imaju G1, G2 i G, nije velika razlika izmedu G2 i G pa samo pitam, da ne platim pregled kod doktora itd pa da mi kazu da ne mogu zamjeniti jer imam G2 umjesto G?
__________________
Happy mind, happy life.
medstud is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2012., 14:12   #58
Quote:
medstud kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje. Da li ja mogu zamjeniti svoju G2 kanadsku vozacku? U kanadi imaju G1, G2 i G, nije velika razlika izmedu G2 i G pa samo pitam, da ne platim pregled kod doktora itd pa da mi kazu da ne mogu zamjeniti jer imam G2 umjesto G?
A mi bi trebali znati što je G2 kanadska vozačka?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 00:21   #59
Mislila sam da mozda tu netko ima iskustva s time, da je zamjenio ili zna nekoga ko je zamjenio kanadsku za hrvatsku (osobni automobil), pa zato pitam
__________________
Happy mind, happy life.
medstud is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 09:15   #60
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
A mi bi trebali znati što je G2 kanadska vozačka?
G je "puna vozačka" dozvola tj.možeš vozit kad želiš,koliko ljudi želiš..G1 i G2 imaju ograničenja da s tobom mora bit stariji vozač,da smiješ vozit u određeni broj maloljetnika,...
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:12.