Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2018., 18:44   #1
HRM - kako naprijed? sektor 2

Napomena moderatora:
Nastavak od Sektor 1

Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Da se i ja malo metnem s vami.....
OK, onako na prvu, mi smo treća engleska liga, a ti nam pričaš o Premiershipu...
Malo smo skromnijih apetita... iako, kad zapljuneš "mastiljavu" olovku i staviš stvari na piece of paper: u toj igri su dodatni metri još najmanji trošak.
Mislim, ako se ikad netko upusti u takvo nešto, stvar je inicijalno skupa ko vrag, bio to brod od 1500t sa svim đinđama, ili sve to rastegao još "malo"... jebiga, i veliki i mali trebaju iste đinđe...

A ako si mislio pentirati na modularnosti, to je u našoj brodogradnji akademska kategorija, a mi tu kao nešto malo seremo o tome uz pivo i duhan o Yetiju: svi nešto znaju o tome, ali nitko to nije vidio uživo.

Kako je netko (@Bark čini mi se prvi?) spomenuo StanFlex kao mogući uzor za Lego-konfiguraciju naše imaginarne mikroflotile, onda smo sporadično nastavili laprdati o tome, a kolega je "nabacivao" ulje na vatru s nekim modernim rješenjima u tom smislu.

Znajući "iskonske navade" naše brodogradnje, a napose promišljanja onih koji "oblikuju" plovila prema potrebama HRM, dalo bi se zaključiti da je moto naše drage HRM "Qui iacet, non fugit" (ovo bi bio bukvalni balkansko-google latinski prijevod za naše izvorno "Tko leži, ne bježi").
Pa nam flotila najradije leži u Lori: odnija đava prišu, tko je naletija, naletit će opet...
A brodogradnja opet taj moto interpretira: "Pajdo, zavari ti to dobro, tako da ga samo u rezalištu mogu razdvojit u "module"".

BTW, da se ja vratim na onaj StanFlex, pa čitam:
Danci ga promovirali s klasom Flyvefisken, dakle plovilo sasvim u sličnim gabaritima s glavninom naše flote: RTOP, OOB, nesuđeni švapski minolovac...
Dakle sasvim sličnim gabaritima, bogami solidnom motorizacijom (Codag) i brzinom, i namjenom... svih tih naših "specijaliziranih plovila" zajedno, pa još malo više...i to proizvoljno, po misiji, i u roku prenamjene od 48h...

A ludi danci (naravno u odnosu na pametne "nas"), te iste StanFlex module, osmišljene još prije gotovo pola stoljeća, 2012.g. godine koriste paralelno u 9 (devet!) klasa brodova.
Nešto od toga do danas otišlo na bubanj: Flyvefisken, (koji bi nama došao k'o budali šamar), nešto u rezalište (korvete Niels Juel)...
Ali projektiraju i grade, za nas svemirske i mokre snove: Absalone, fregate Ivar Huitfeldt i Tetis, "polarne" patrolce Knud Rasmussen... svi s minimalno tri slota za te module, pa do 6. Pa i najmanje patrolce i dron-minolovce! projektiraju s najmanje jednim slotom za te module.
Znači, ne samo da ih preko noći mogu prekonfigurirati u drugu klasu brodova, prema potrebama, nego se smjenjuju i generacije plovila, a bogati danci ne kupuju nove sustave, nego recikliraju stare: dizalicom ubaci modul, učita drugi software u komp u operativi i eto nove taktičke ili kakve god konzole.
Izgradili 101 modul u 11 tipova, i sve što im treba je jedan hangar za pohranu trenutno nekorištenih modula, i jedna dizalica za ugradnju.

Naravno, kod nas priča pada već na unifikaciji: valja imati volje i izgraditi ozbiljni broj brodova u serijama po potrebnim "veličinama", dok kod nas to ide u "seriji": 2 Kralja+1 Šibenik+2 finca+x OOB-a+2 neznamojoškojaminolovca+1 LM+2 DBM... ozbiljna serija slučajno (s)kupljenih unikata...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2018., 21:22   #2
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
OK, onako na prvu, mi smo treća engleska liga, a ti nam pričaš o Premiershipu...
Malo smo skromnijih apetita... iako, kad zapljuneš "mastiljavu" olovku i staviš stvari na piece of paper: u toj igri su dodatni metri još najmanji trošak.
Mislim, ako se ikad netko upusti u takvo nešto, stvar je inicijalno skupa ko vrag, bio to brod od 1500t sa svim đinđama, ili sve to rastegao još "malo"... jebiga, i veliki i mali trebaju iste đinđe...

...


"Čelik je jeftin, a zrak džabe"
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2018., 11:22   #3
Izgleda kako HRM prelazi s "prljavo" bijele na "snježno" bijele odore, što svakako treba podržati ako je istina.
Još da porade na dizajnu i strukiranju, bez kroja s duplim botunima, iz sedamdesetih, bio bi to vidljiv dobar napredak.


Posebno me pozitivno iznenadila ova mlada pripadnica HRM-a zbog vojničkog držanja i skladnosti odore (hlaće), jedino malo opasač joz zategnuti kad je samokres vjerojatno pun.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2018., 23:56   #4
zato je RH puška tu. još da su tu i HRM brodovi i još odvojeni administrativno od obalne straže. izgrađeni u domaćem škveru.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2018., 15:18   #5

Predobra varijanta za m.pješaštvo.moglo bi zap.RM-a razmislit o uvođenju ove varijante za "morske prašinare"...
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2018., 17:35   #6
Isplati se radit posebna varijata za 14 ljudova?
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2018., 17:58   #7
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Isplati se radit posebna varijata za 14 ljudova?
A čuj, kad već imaju u ponudi.....,prihvatljive cijene?!Čateks d.d ,zaboravio...
Imamo i salatu klasa brodova pa smo živi!
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2018., 23:09   #8
Quote:
Bark kaže: Pogledaj post
A čuj, kad već imaju u ponudi.....,prihvatljive cijene?!Čateks d.d ,zaboravio...
Imamo i salatu klasa brodova pa smo živi!


ovakva jedna pošalje HRM na dno,ako hrabro ne pobignu.

K.u.K. kriegsmarine U-5.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2018., 10:15   #9
Nemoj jebat... ipak, U-5 ima 4 torpeda, dakle jedan RTOP ima šansu pobjeći (pretpostavljam Šibenik, najbrži je )... barem dok se ovi ne vrate po nova torpeda...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2018., 10:27   #10
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post


ovakva jedna pošalje HRM na dno,ako hrabro ne pobignu.

K.u.K. kriegsmarine U-5.
Nemaju ni di biža't brižni, ova od sto lit im dođe u Loru i upokoji ih sve...,ne bi znali ni ča ih je pregazilo
Što bi napravile današnje,koje su umrežene u kompleksni sustav zračno-pomorskih(brodovlje) komunikacijskih veza..,te veća autonomija istih i neovisnost s površine , sve manji potpisi..; magnetski, toplinski i akustični?!Pa i gumenjak bi leti u ariju!?
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2018., 08:21   #11
kako dalje?
https://www.youtube.com/watch?v=zwVQ7M5IFt8
all engines full ahead
https://www.youtube.com/watch?v=00z0KFI2Utk

život na moru i sa moren nije baš za svakog i to ne razumi baš svako. neka nas čuva Sv.Ante.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2018., 14:25   #12
Quote:
Bark kaže: Pogledaj post
Nemaju ni di biža't brižni, ova od sto lit im dođe u Loru i upokoji ih sve...,ne bi znali ni ča ih je pregazilo
Što bi napravile današnje,koje su umrežene u kompleksni sustav zračno-pomorskih(brodovlje) komunikacijskih veza..,te veća autonomija istih i neovisnost s površine , sve manji potpisi..; magnetski, toplinski i akustični?!Pa i gumenjak bi leti u ariju!?
Ali kolega HRM ne kani ratovati, niti konvencionalno, niti asimetrično/hibridno.

Jedino, pazi jedino ako narko bosovi, ili puno vjerojatnije "migranti" ne počnu koristi podvodna plovila,j er tek je mali korak( po mojim informacijama) da umjesto štapa/kolca počnu koristiti vatrene štapove, financirane.....
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2018., 22:46   #13
šjor profešur zaratin, nismo mi tili ratovat ni 41. ni 91. pa je ariva vrag po svoje. i nije nas njanke pita jeli nas voja oli ne. misliš da će treći put pitat?
a neće jerbo nije nikad.
ja bi velu gustirnu učinija pri nego lito dojde i svit i blago budu žedni.

Sveti moj Antone prosvitli di triba, i čuvaj nan ovo dice ča je ostalo.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2018., 22:52   #14
To ja znam, ali MORH očito ne.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 11:28   #15
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Ali kolega HRM ne kani ratovati, niti konvencionalno, niti asimetrično/hibridno.

Jedino, pazi jedino ako narko bosovi, ili puno vjerojatnije "migranti" ne počnu koristi podvodna plovila,j er tek je mali korak( po mojim informacijama) da umjesto štapa/kolca počnu koristiti vatrene štapove, financirane.....
Za se ranit fošinom...!!
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 12:51   #16
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
To ja znam, ali MORH očito ne.


slažen se šjor profešur. kako se stvari u geopolitici minjaju možda najbolje svjedoči primjer turske koja je bila na rubu rat sa RF nakon rušenja aviona u Siriji,pa je nakon toga došlo do previranja u samoj Turskoj i naglo zahlađenje odnosa Turske prima zemljama EU. posebice prima švabama, i približavanje RF i Kini.
prije 8 (osam) godina i misec dana točnije 9. svibnja, na dan pobjede/pada nacizma/dan EU ... u Moskvi na Crvenom trgu tradicionalno se održava parada. to znamo svi. te godine tim trgom su prolazile postrojbe iz Ukrajine,VB,SAD.
prije osam godina.
toliko o vrimenu,geopolitici,vječnom savezništvu (SFRJ kao primjer), i o tome šta nama triba a šta ne.
------------------------------------
https://www.theguardian.com/world/20...lkans-sarajevo
Turkey brings a gentle version of the Ottoman empire back to the Balkans
https://www.morh.hr/hr/vijesti-najav...du-splitu.html
https://turkishnavy.net/submarines/g...209-type-1400/
https://turkishnavy.net/submarines/p...209-type-1400/
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 22:38   #17
Quote:
babarogac kaže: Pogledaj post
A tako će i bit. Pljuni to meni ode,

ako ne izađe u roku par godina nešto o nabavi ili zajedničkom

projektu s nekim .... pod morem.


Sve sam dosad pogodio. Koka vidi!!!
Evo, ošo ministar u Njemačku i nešto od vojnoj suradnji.

Obzirom da je dovoljno intelegentan, a i pravi domoljub, a vjerovatno čita

i moja pisma na forumu.

On će njih pitati da nam za uzvrat, što su nam oteli parsto tisuća

radne snage

da bi bilo korektno da ta suradnja bude u vidu gradnje ni manje ni više

nego U boote !!!

I to .... u škveru!!!

Kakva drugo suradnja može biti ? A da bi maksimalno izvukli mi koristi???

babarogac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 23:39   #18
Quote:
babarogac kaže: Pogledaj post
Evo, ošo ministar u Njemačku i nešto od vojnoj suradnji.

Obzirom da je dovoljno intelegentan, a i pravi domoljub, a vjerovatno čita

i moja pisma na forumu.

On će njih pitati da nam za uzvrat, što su nam oteli parsto tisuća

radne snage

da bi bilo korektno da ta suradnja bude u vidu gradnje ni manje ni više

nego U boote !!!

I to .... u škveru!!!

Kakva drugo suradnja može biti ? A da bi maksimalno izvukli mi koristi???

moga bi ti na partijsku odgovornost zbog promišljanja o tome. znaš momak. želiš li ti pročišćenje kroz bol? u sovjetskom savezu bi za ovo bija bar streljan,ako nebi završija u Sibiru.
RH je zadnju ponudu imala neformalno od suradnje talijana i rusa oko S-1000.
navodno je fincantieria ti talijani koji su bili navodno protiv RH podmorničkih i protupodmorničkih mogućnosti , nudile su sklapanje na petom navozu BIS-a.

pisalo se o tome davno dok je RF bila moralnopolitički podobna. štaviše selektivno je podobna i danas, naročito € gazproma u ligi prvaka , druga ruta plinovoda, ...

prodajte ili dajte ST škver talijancima. ionako ste nas i prije davali mukte, pa možete i sad.
https://www.fincantieri.com/en/produ...naval-vessels/
možda koja banica kapne i za nas.
do kad više pizda mu materina. triba li Jadro nazad u Majdan?
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 23:49   #19
ako ćemo pravo i pošteno Stirlingovu pogonu dajen prednost prije vodikovih ćelija kod nas.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2018., 12:43   #20
A čime bi "hranio" stirlinga?
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:35.