Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2003., 12:35   #1
Krafne

60 dag ostrog brasna
1 germa (u salicu se od 4 dag secera uzeti malo secera, ostatak miksati s zutanjcima)
4 dag secera
4 zutanjka
malo vise od prstohvata soli
korica limuna
2-3 zlice ruma
pola l mlijeka
moze i 5 dag maslaca
vanili secer

1. dizati germu
2. prosijati brasno
3. miksati secer i zutanjke, dodati i jedan vanili secer
4. u brasno dodati germu i zutanjke, sol, rum, limun. koricu, te polako mlijeko (po potrebi dodati jos brasna)
5. klofati ili rukom ili miksati mikserom, pustiti tijesto 1 sat da odstoji, dno malo pobrasniti, a gore prekriti krpom
6. razvaljati tijesto na krpi 1,5 -2 cm debljine, kalupom izrezati, ne baciti ostatkice, paziti da se ne zalijepe,cekati opet da se digne jos 1 h
7. ugrijati ulje, gornju stranu uranjati u ulje (radi crte), kratko se pece, okrene na drugu stranu
8. staviti na salvete da upiju ulje, po zelji pekmez ili linolada (ja nemam spricu pa stavim zlicicu na vrh)
Tko voli moze ih uvaljati u staub.

Ostatke isto ispeci , nista ne bacamo!

Brzo ce nam doci maskare, ako Vam se svidja moj recept , navalite, a usput ako tko ima jos stogod boljega, samo dajte.
Mene uvijek muci crta kod krafni, kazu da ih treba peci s poklopcem, ali onda kapa voda u ulje?
Dajte na cunce jos koji recept i ideju.
ankada is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 13:45   #2
Eh Krafne... Ja sam kao klinac bio uz mamu kad ih je pekla pa sam pravio neke oblike od ostataka. To su bila vremena.

- 1 kg brasna
- 2 dcl mlijeka
- 1 dcl mineralne
- svjezi kvasac
- soli na vrhu noza
- 1 vanilijin secer
- malo obicnog secera
- 3 jajeta ( mogu i samo zumanjci)
- jos malo tople vode pri mucenju

Priprema: Sve dobro izmjesati i ostaviti oko 30 min da nadodje.
Kasnije oblikovati ( najbolje pomocu casa) i pecu u vruecm ulju.
Pecene krafne poseceriti secerom u prahu. Neki koriste isprice za kolace da ubrizgaju mermeladu unutar. Po volji naravno.
Cek dis aut
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 14:13   #3
U Istri se za maskare peku fritule. Nemam sada recept kod sebe, a ja ih radim od oka. Sutra pisem recept.
U casopisu Dobar tek je izasao recept za nekakve karnevalske smotuljke koji se prze na ulju. Odlicni su, samo ne znam smijemo li ovdje prepisati taj recept.
ljutika is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 19:20   #4
Quote:
ljutika kaže:
U Istri se za maskare peku fritule. Nemam sada recept kod sebe, a ja ih radim od oka. Sutra pisem recept.
U casopisu Dobar tek je izasao recept za nekakve karnevalske smotuljke koji se prze na ulju. Odlicni su, samo ne znam smijemo li ovdje prepisati taj recept.
di ti je fritula od krafne

...ili ti slatki ustipak
__________________
skuterii
Eladio is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 19:30   #5
Ma krafne su teške za napravit...
Uvijek nešto naopako ispadne..

ZAto ja krafne samo jedem
Najgore su one koje su pa bi mi valjda trebalo 3-4 da se bar približno najedem

A najbolje su Bobisove...one čokoladne su mrakkk!

Eh, ja volim kuhat onako konkretne stvari..kolače ) ne volim radit..samo jest!
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 21:46   #6
Ja puno vishe volim fritule..krafne su mi se zamjerile josh u djechjem vrticu...

A fritule njam, hladne josh bolje, slasne i masne
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 22:15   #7
Ma mogu i fritule, bez problema ..uopće nije problem..

Samo da nemaju grožđica..onda moram pljuckat
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 22:20   #8
ja obozavam one princes-krafne...jel se tako zovu one s kremom...ona krema je strava
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 22:22   #9
Quote:
Samantha Jones kaže:
ja obozavam one princes-krafne...jel se tako zovu one s kremom...ona krema je strava
hehe..

..nemaju veze s krafnama , , ali njam
kremsnite njam , ekleri njam ....

ali to su kolaci , a krafna je s marmeladom , cokoladom , ljesnjakom ...
__________________
skuterii
Eladio is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 22:25   #10
kako nema veze s krafnom.to je krafna punjena kremom.
A ti si vjerojatno mislio da ja mislim na princes-ustipke
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 22:27   #11
Te princes krafne nemaju veze s pravim krafnama..
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 22:29   #12
ako pogledas link sto je stavio el_mariachi vidi kako se tamo zove....krafna sa vanilijom
a ja je zovem princes-krafna
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 22:32   #13
E pa nije to to..

Princes-krafna je ono tijesto neko skroz drugo, pa prepiliš na pola pa staviš puno kreme..ne ovako malo ko u običnim krafnama..

Zovi ti to tako..al krivo zoveš..
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 22:35   #14
ono je princes-ustipak
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 22:40   #15
Quote:
Samantha Jones kaže:
ono je princes-ustipak
je imas pravo

..samo kod nas u rijeci to idalje zovu krafna




..sad sam se sjetio jer sam jednom davno bas jeo princez krafnu ..
odlicno
__________________
skuterii
Eladio is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 22:46   #16
imam u kuci gotovu dr.oetker smjesu za princes ustipke,a to su one dvi kapice preklopljene punjene slagom.na kutiji pise princes-ustipci
indian
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 22:52   #17
evo i recept za princes-ustipke

princes-ustipci

Tijesto: 1/2 l vode, 1/4 l ulja, 25 dkg brasna, 6 jaja. Krema: 32 dkg secera, 6 zumanjaka, 20 dkg brasna, 2 vanili secera, 1 l mlijeka, snijeg od 6 bjelanjaka, 18 dkg secera. Sitni secer za posipanje.

Priprema:

Ovo je stari provjereni recept, koji Vam nikada ne moze ne biti dobar. Samo je potrebno slijediti upute. U vodu dodati ulje, kuhati i kada zakuha dodati brasno, umijesati sa kuhacom, da postane ujednaceno i gusto, vrlo malo vratiti na vatru. Smaknuti sa vatre i ostaviti da se ohladi. U hladno umutiti 6 jaja, jedno po jedno, najbolje sa metlicama, spiralnim za dizano tijesto. Pecnicu zagrijati na temperaturu od 225 stupnjeva, vaditi zlicicom kuglice i stavljati na namasten pleh, da se ne dodiruju. Najbolje je praviti hrpice malo vece od oraha. VAZNO: PECI 30 MINUTA, NE OTVARATI PECNICU, ZA TO VRIJEME.
KREMA; Najjednostavnije je kuhati je u duploj posudi, bez brige da ce zagoriti, uzeti lonac, staviti mlijeko, uzeti siru posudu, serpu, dublju tavu, nasuti vodu, te kuhati fil na pari. Od mlijeka odvojite 2 dcl, umijesati zumanjke secer, brasno, (mozete zamijeniti sa gustinom pola), vanili secer, te umijesati u vruce mlijeko i kuhati, mijesati povremeno sa zicom, dok ne postane dovoljno gusto. Izraditi snijeg s mikserom, od 6 bjelanjaka i dodavati postepeno 18 dkg secera. U vruc fil umijesati sa kuhacom snijeg, te ostaviti fil da se ohladi. Fil poveca masu, te morate racunati na lonac od 4 litre. Peceno tijesto prerezite po pola i filujte sa filom, po zelji moze se na vrh staviti slag, te poklopiti kapicom od tijesta. Pospite sa sitnim secerom koji ste stavili u sito, cjedilo za caj.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2003., 10:09   #18
Heba te evo me sa već drugim receptom na Gastronomiji. Ufaaaaa kako sam ponosna na sebe

Dakle dalmatinske fritule a la moja mama:

Sastav

50 dag brašna
3 žutanjka
2 jogurta
0,3 dl rakije (može najobičnija rakija, ja volim staviti grapu ili ako hoćete special aromu npr brandy)
2 žlice šećera
1 vanilin šećer
1 prašak za pecivo (neki stavljaju kvasac ali onda nisu onako sočne, napušu se i imaju dosta zraka)
malo soli i naribana kora od limuna ili naranče, već prema ukusima
1 manja jabuka koju oglulite i naribate
Grožđice, prema ukusu, ja ne preferiram


Brašno pomiješati sa praškom za pecivo, žutanjcima, dodati jogurt, koricu od limuna (ili eventualno naranče, rakiju i vanilin šećer i naribane jabuke. Sve zajedno izmiskati dok smjesa ne bude glatka. Pustiti jedno pola sata da stoji. Zagrijati ulje. Fritule se u ulje spuste (meni najlakše) malom žličicom (svako toliko je namočiti u vodu da se ne ljepe za žličicu i da imaju onaj fini okrugao oblik)a one stare dalmatinske bake uzmu u šaku tjesta i kad stisnu šaku koliko van 'pobjegne' na gornji rub ruke odvojite žlicom i bacite u ulje, ja se tako sva zapackam pa ne pribjegavam. Pazit da ulje nije prevrelo da ne ostanu sirove unutra. Kad fino požute van s njima i na upijajući papir da posauga ulje. Šećer u prahu po njima opcijski. Ja ga ne stavljam.

Ma kakvi crni kolači i krafne, fritule rulles
Sandra October is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2003., 11:40   #19
Nije tesko!

I ja sam vjerovala dok ovaj recept nisam dobila da ih je tesko napraviti. Stvarno nije. Pokusajte, necete se kajati, ja nisam maher za dizane kolace, ali ove krafne sam uspjela.
Jesu li fritule ustipci? Fritule i krafne nisu isto, ako su fritule ustipci, kod nas se rad na dva nacina, prvi da u tijesto gusce nego za palacinke jos dodam naribane jabuke i malo ruma.
Drugi nacin je da se s germom umijesi i onda budu lijepi prhki, kasnije se uvaljaju po zelji u kristal secer.
ankada is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2003., 14:27   #20
Re: Nije tesko!

Quote:
ankada kaže:
I ja sam vjerovala dok ovaj recept nisam dobila da ih je tesko napraviti. Stvarno nije. Pokusajte, necete se kajati, ja nisam maher za dizane kolace, ali ove krafne sam uspjela.
Jesu li fritule ustipci? Fritule i krafne nisu isto, ako su fritule ustipci, kod nas se rad na dva nacina, prvi da u tijesto gusce nego za palacinke jos dodam naribane jabuke i malo ruma.
Drugi nacin je da se s germom umijesi i onda budu lijepi prhki, kasnije se uvaljaju po zelji u kristal secer.
koliko ja znam , da

__________________
skuterii
Eladio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:07.