Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2011., 16:56   #201
Ja ludim, ljudi dragi. I dalje uplaćujem na žiro i preko njega kupujem na internetu. Ženska u PBZ-u me danas doslovno oprala po stoti put da zašto ja to radim, da će mi oporezivat!?! Ne znam više što otvoriti da budem mirna, ovo me muči za poludit jer svatko kaže drugačije....kaj će mi moji reć ako mi slj. god dođe da moram platit porez?!?!


Molim, ako netko ima PROVJERENU info, a ne nagađanja da mi kaže što je istina.
Gear is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 22:41   #202
Novac koji uplaćuješ na svoj žiro račun se neće oporezovati. Oporezive uplate na žr su prihodi od neke djelatnosti, a to nije svaka uplata.
Nije rijetkost da tetice u banci ne znaju baš naš porezni sistem
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 10:19   #203
A ako mi netko uplaćuje, često, da obavim kupnju preko neta za tu osobu? Kako se to onda gleda?

Totalno sam zbunjena, jer svaki put kad dođem u banku rade drame očito zato što od žira nemaju nikakvu zaradu, dok kod tekućeg i ostlih rn imaju
Gear is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 15:53   #204
gledaj, ono što si ti sebi uplatila, nema šanse da se oporezuje! zakonski, ignoriraj tu ženu za šalterom i idući joj put reci da malo prouči stvari koje je trebala znat prije nego što je trebala sjest na to mjesto

a ako ti drugi ljudi uplaćaju, za to bi morala vodit opravdanja poreznoj ako su neki veći iznosi, ali ako su to samo uplate, neće te nitko (vjerojatno) gnjavit s obzirom da se to nigdje ne fakturira kao nekakva isplata zarade i slično. ali ako želiš da budeš mirna, jednostavno neka ti te osobe dadnu novce na ruke, pa ih ti sama uplati sebi na žiro
hmore85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 08:41   #205
Ok, hvala na info , neću se onda više s time opterećivat....
Gear is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 12:55   #206
Žiro & porez

Zanima me kako se tretiraju vlstite uplate na ziro racun, jer sam bio jucer uplatit sam sebi neke novce i ona sta radi u pbz-u je rekla da postoji neko ogranicenje godisnje uplate do kojeg je neoporezivo i naravno odma mi pousala uvalit tekuci za 9kn mjesecno. Inace ziro mi je trebao prije 2g zbog ugovora i jasno mi je kako to funkcionira s porezom i sl, ali mi nije jasno kad sam uplacujem jer to nije prihod od rada nego npr. dobio od babe i sl...
chuspy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 18:25   #207
Pa ako si uplatis 1500€ poreznu bi moglo zanimati odakle ti tolika lova osim ako si dobio na lotu a i onda moras platit porez
Ali ako uplacujes sitan iznos, ne vjerujem da bi bilo problema.
A ona bankarica ce ti sgiurno pokusati uvaliti njihove usluge, nista cudno.
DarkStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2011., 14:56   #208
Ne znam dali sam pogodio temu, ispravite me ako ima koje bolje mjesto.

Student sam i imam tekući (Maestro myCard) i žiro račun (Visa Electron Business) u PBZ-u. Trebam prvenstveno kupovati i ponekad prodavati stvari na netu preko PayPala-a, Moneybookers-a (ne eBay nego web shopovi). Dakle mogu jedino račune spojiti sa Visa karticom, kakvi su "nedostaci" toga što je to žiro račun i još k tome nije devizni?

Na tekućem imam minus, dali to predstavlja neki problem u poslovanju sa žiro računem te uzimanja usluge internet bankarstva na istom? Dali ta usluga obuhvaća i tekući ili moram i za njega poesbno uzimati (njega ću također koristiti za uplate uplatnicama)?
Jammes is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 11:19   #209
Studenti

Imam ja pitanje: Ja sam student i imam otvoren žiro u jednoj i tekući u drugoj banci. Osnovna definicija s početka kaže da se s tekućeg računa ne oporezuje dok porez vrijedi za žiro, međutim meni još nije uzeto niti kune sa žiro računa nikad! (radim isključivo preko studentskog centra) Kolika mi je satnica toliko sam i dobio, niti sam primjetio da mi se stanje računa odjednom smanjilo, što je bio slučaj sa tekućim u Hypo banci. Od njih sam saznao da uzimaju svaki mjesec kad postoji transakcija 7 kn za 'troškove obrade podataka'(čitaj potkradam te).

Može li netko ovo objasniti, ako se žiro oporezuje kako meni nije uzeto ništa?
Hvala
Doktor sporta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 12:12   #210
Redovna plaća na žiro račun?

Pozdrav,

Imam otvoren u banci tekući, na koji primam plaću, i žiro račun na koji mi sjeda honorar (mora ići na žiro). E sad, da se ne zezam sa dva računa, da li se smije i plaća primati na žiro rn? Jasno mi je da žiro ne može u minus, ali u životu ga nisam nikad koristio tako da me za to baš briga. Samo bi sebi olakšao život sa jednim računom.
enigmus_hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 12:29   #211
Quote:
Doktor sporta kaže: Pogledaj post
Imam ja pitanje: Ja sam student i imam otvoren žiro u jednoj i tekući u drugoj banci. Osnovna definicija s početka kaže da se s tekućeg računa ne oporezuje dok porez vrijedi za žiro, međutim meni još nije uzeto niti kune sa žiro računa nikad! (radim isključivo preko studentskog centra) Kolika mi je satnica toliko sam i dobio, niti sam primjetio da mi se stanje računa odjednom smanjilo, što je bio slučaj sa tekućim u Hypo banci. Od njih sam saznao da uzimaju svaki mjesec kad postoji transakcija 7 kn za 'troškove obrade podataka'(čitaj potkradam te).

Može li netko ovo objasniti, ako se žiro oporezuje kako meni nije uzeto ništa?
Hvala
Zarada koju ostvaruješ preko Stud. centra je oporezovana (tvoj poslodavac je na nju već platio porez) pa ti se zato ne oporezuje ono što sjedne na žiro (jer je porez već plaćen).

Ovo za Hypo nije ništa čudno, svaka banka naplaćuje vođenje tekućeg računa.
Ne znam u kojoj banci imaš žiro, ali npr. u PBZ-u možeš otvoriti stud. paket u kojem dobiješ tekući račun (s odobrenim prekoračenjem od 1000kn + 1000kn limit za kupnju Maestro karticom na rate), žiro račun (uz koji ide Visa Electron kartica kojom možeš kupovati na netu i koristiti na PayPal-u), internet bank., mobilno bank. i stud. American Express karticu s limitom od 2000kn mjesečno. I to sve te košta samo 4,98kn mjesečno.

Više o tome:
http://www.pbz.hr/Default.aspx?sec=1300
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 20:38   #212
Quote:
enigmus_hr kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Imam otvoren u banci tekući, na koji primam plaću, i žiro račun na koji mi sjeda honorar (mora ići na žiro). E sad, da se ne zezam sa dva računa, da li se smije i plaća primati na žiro rn? Jasno mi je da žiro ne može u minus, ali u životu ga nisam nikad koristio tako da me za to baš briga. Samo bi sebi olakšao život sa jednim računom.
Ja sam bio primao placu na ziro nema frke samo sto ti se to oporezuje pa moras obavezno praviti poreznu prijavu u 2. mjesecu, ja je jedne godine nisam pravio jer sam u toj godini radio svega 2 mjeseca, i dosla je kazna 600kn jer nisam podnio poreznu prijavu. A bilo je uplaceno poreza 20kn viska, i tako umjesto da dobijem nazad 20 morao sma njima dati 600kn.

Zasto ne prebacis sve na tekuci, ili primas honorar na ruke, po zakonu smijes primati i placu na ruke.
DarkStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 22:42   #213
Quote:
enigmus_hr kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Imam otvoren u banci tekući, na koji primam plaću, i žiro račun na koji mi sjeda honorar (mora ići na žiro). E sad, da se ne zezam sa dva računa, da li se smije i plaća primati na žiro rn? Jasno mi je da žiro ne može u minus, ali u životu ga nisam nikad koristio tako da me za to baš briga. Samo bi sebi olakšao život sa jednim računom.
Ne može. Tekući je za redovna primanja (plaće, mirovine), a žiro za honorare.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 13:28   #214
Quote:
DarkStar kaže: Pogledaj post
... i tako umjesto da dobijem nazad 20 morao sma njima dati 600kn.
Jel to znači da iduće godine moram podnjeti prijavu poreza, obzirom da sam na žiro rn. ove godine samo primila lovu od dividende?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 17:29   #215
Meni je isla tada prije 10 godina placa, dakle sluzbena placa na ziro umjesto na tekuci, radio sam na ugovor bez staza, danas se tako vise ne moze jer je to rad na crno.
Firma je uplacivala porez i ako uplate vise, nakon porezne prijave dobijes rjesenje i dobijes lovu nazad, ako su uplatili manje onda moras ti drzavi nadoknaditi porez.
Ako ne podneses prijavu za porez a primas placu na tekuci onda ide ta kazna od 600kn, ne znam koliko je sada.
DarkStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 18:56   #216
Quote:
DarkStar kaže: Pogledaj post
Ako ne podneses prijavu za porez a primas placu na tekuci onda ide ta kazna od 600kn, ne znam koliko je sada.
Misliš valjda na žiro?
STIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 19:16   #217
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Jel to znači da iduće godine moram podnjeti prijavu poreza, obzirom da sam na žiro rn. ove godine samo primila lovu od dividende?
Dividenda, za sad, nije oporeziva, tako da to ne trebaš prijavljivati.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 19:23   #218
Quote:
DarkStar kaže: Pogledaj post
Meni je isla tada prije 10 godina placa, dakle sluzbena placa na ziro umjesto na tekuci, radio sam na ugovor bez staza, danas se tako vise ne moze jer je to rad na crno.
Firma je uplacivala porez i ako uplate vise, nakon porezne prijave dobijes rjesenje i dobijes lovu nazad, ako su uplatili manje onda moras ti drzavi nadoknaditi porez.
Ako ne podneses prijavu za porez a primas placu na tekuci onda ide ta kazna od 600kn, ne znam koliko je sada.
Čini mi se da se tu miješa plaća po Ugovoru o radu i honorar po Ugovoru o dijelu koji ide na žiro.
Budući da nisam sigurna da sam sve polovila, a i Ugovor o djelu je doživio dosta promjena u zadnjih 10 g., ovo stavljam samo kao razmišljanje

Napomena: uplate, po Ugovoru o djelu, se ne moraju posebno prijavljivati u Prijavi poreza na dohodak. Odnosno, ako se radi prijava iz nekog drugog razloga moraju se navesti i primici po Ugovoru o djelu. Ako se ne radi prijava poreza na dohodak, samo zbog pimitaka po Ugovoru o djelu se ne mora ni raditi.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 21:49   #219
@STIB da ziro ne tekuci
mislim da je tada se to zvalo bas tako ugovor o djelu, bili smo prvo dobivali placu na ruke ( u koverti) pa ih je onda drzava natjerala da nam isplacuju na ziro bas zbog tog oporezivanja.
DarkStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 22:57   #220
mene zanima jel se može vidjeti stanje žiro računa na bankomatu i dići novce?
Omega_vu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:33.