Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2012., 12:50   #1
Maloljetnička trudnoća (Kako se postaviti ako vam kćer tinejdžerica ostane trudna)

Moderatorska napomena: tema je izdvojena s ovog topica.

Nica


mislim da bi svoju djecu trebala naučiti da misle svojom glavom na pravi način, a ne im usađivati striktna svoja mišljenja, ma koliko se tebi činila nekim nadidejama.
al to je za neku drugu temu.
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 13:50   #2
Quote:
mockingjay kaže: Pogledaj post
Jednako su neobrazovane i nepismene i one koje vrište o ubojstvu kada je riječ o abortusu unutar dopuštenog vremenskog okvira ne shvaćajući da je riječ tek o potencijalu, nikako živom biću. Nešto kompleksnijem potencijalu od svakodnevnih ili mjesečnih izlučevina svakog muškarca i/ili žene.
Što znači biti pismen ili nepismen? Kad provjeriš, onda etiketiraj.
I, da...kako bi nazvala osobu koja drugima lijepi pogrdne etikete, samo zato jer im se mišljenja razlikuju?

Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post
mislim da bi svoju djecu trebala naučiti da misle svojom glavom na pravi način, a ne im usađivati striktna svoja mišljenja, ma koliko se tebi činila nekim nadidejama.
al to je za neku drugu temu.
Smiješna si

Pa nije joj post zvučao, ko' da će djeci ispirati mozak s time....
sweetheart 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 14:18   #3
nema tu ništa smiješno.

to što se njoj to čini kao najgorom odlukom, ne znači da nužno uvijek i jest najgora odluka. a na njezinoj je djeci da promisle sama i odluku donesu sama.
kakva će biti i oće li biti dobra ovisi o mnogim stvarima. ali to ne bi trebalo biti jedino dogmatsko mišljenje njihove mame
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 14:36   #4
Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post
nema tu ništa smiješno.

to što se njoj to čini kao najgorom odlukom, ne znači da nužno uvijek i jest najgora odluka. a na njezinoj je djeci da promisle sama i odluku donesu sama.
kakva će biti i oće li biti dobra ovisi o mnogim stvarima. ali to ne bi trebalo biti jedino dogmatsko mišljenje njihove mame

A slušaj, lijepa odluka kojom će se dijete sutra ponositi - sigurno nije....

Imam i sama dvije kćeri i da im se trudnoća nedajBože dogodi kao posljedica silovanja, da liječnici kažu da je dijete deformirano ili da život moje kćeri bude u opasnosti..... mislim da bi većina ovdje u tim situacijama i sama djetetu sugerirala pobačaj.....

sve ostalo bi se dalo riješiti.....

I da, ako moje dijete još ovisi o meni, mislim da joj imam pravo reći svoje mišljenje i svoj stav....
sweetheart 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 14:43   #5
Ne bi li djete trebalo odgojiti tako da je u svakoj situaciji sposobno donositi svoje odluke i snositi posljedice za njih, kakve god one bile? Umjesto stvarati vlastite klonove?

Ont.da mi kcer u tinejdzerskim godinama ostane trudna, podrzala bih bilo koju njenu odluku. Ako odluci da ne zeli djete, ok, to je njeno pravo. Ako bi ga zeljela zadrzati, ucinila bih sto god mogu da joj pomognem. Ali odluka (i ev.posljedice) bi morale biti njene. Ja joj vjerojatno cak ne bih rekla ni sto mislim da bih ja napravila.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 15:02   #6
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ne bi li djete trebalo odgojiti tako da je u svakoj situaciji sposobno donositi svoje odluke i snositi posljedice za njih, kakve god one bile? Umjesto stvarati vlastite klonove?

Ont.da mi kcer u tinejdzerskim godinama ostane trudna, podrzala bih bilo koju njenu odluku. Ako odluci da ne zeli djete, ok, to je njeno pravo. Ako bi ga zeljela zadrzati, ucinila bih sto god mogu da joj pomognem. Ali odluka (i ev.posljedice) bi morale biti njene. Ja joj vjerojatno cak ne bih rekla ni sto mislim da bih ja napravila.
Dijete sa 14,15,16 godina je još uvijek dijete, pridodaj tome stanje i osjećaje sa kojima bi se trebala nositi u tom trenutku.....

btw. da je u pitanju npr. droga.... da li se ni tu ne bi mješala?

Jednostavno, po tvojoj računici, ti si je odgojila da sama donosi odluke i ona u petnaestoj odluči da se baš želi drogirati.... Uf...pa ne bi se valjalo ni tu mješati, kad se nitko ne bi drogirao, bili bismo klonovi, a to je ono najgore......
sweetheart 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 15:51   #7
ne mogu vjerovati da dijete uspoređuješ s drogom

je dijete je. ali nisi joj ti držala lampu dok se je*ala, ne trebaš niti dok sama razmišlja kako će joj život izgledati za godinu, 2, 5 ili 10.

to je odluka žene koja je to dijete napravila. da, ona je u tom trenutku žena sviđalo se to tebi ili ne.
na tebi je da odlučiš oćeš li joj i dalje pružat hranu, školovanje i krov nad glavom, ali nije na tebi da odlučuješ umjesto nje.
jer ti ćeš biti kriva ako joj život ne ispadne kako si je ona isplanirala. a realno, štogod sa 14 god napravila sa svojom trudnoćom, nešto će imati za okriviti te.

potpora u svakom slučaju -da.
realno i hladno objašnjenje obaju poslijedica -da.
svoje mišljenje -ne.
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 17:52   #8
Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post
ne mogu vjerovati da dijete uspoređuješ s drogom

je dijete je. ali nisi joj ti držala lampu dok se je*ala, ne trebaš niti dok sama razmišlja kako će joj život izgledati za godinu, 2, 5 ili 10.

to je odluka žene koja je to dijete napravila. da, ona je u tom trenutku žena sviđalo se to tebi ili ne.
na tebi je da odlučiš oćeš li joj i dalje pružat hranu, školovanje i krov nad glavom, ali nije na tebi da odlučuješ umjesto nje.
jer ti ćeš biti kriva ako joj život ne ispadne kako si je ona isplanirala. a realno, štogod sa 14 god napravila sa svojom trudnoćom, nešto će imati za okriviti te.

potpora u svakom slučaju -da.
realno i hladno objašnjenje obaju poslijedica -da.
svoje mišljenje -ne.
Ja sam uspoređivala, dvije ne tako lijepe situacije, u kojima se ti,ja ili bilo koji drugi roditelj može naći.....no shvatila si ti to.....

Možda je žena u pogledu da može ostati trudna, no koliko je jedna trudna četrnaestogodišnjakinja mentalno zrela da je možeš proglasiti ženom koja može hladne glave u tom trenu odlučiti što treba napraviti? To nekad nije sposobna niti žena u punom smislu te riječi, pa pogledaj malo ovaj forum!!!

Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post

i ja sam vikala da "ne bih nikad" dok nisam ostala trudna s jedva 19. od tad se više ne usudim tako nešto reći jer dobro znam što mi je prolazilo kroz glavu slijedećih nekoliko mjeseci.
jebeš "nikad" ako nikad nisi bio u takvoj situaciji.
E, baš.... jebeš ''nikad'' ako nikad nisi bila u toj situaciji.
Iskreno se nadam da NIKAD ni ti, ni ja niti nećemo biti - no do tada smiri živce i ne prosipaj previše pamet okolo, čisto da se ne bi jednog dana obilo o glavu
sweetheart 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 19:27   #9
Birajte riječi, cure.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 21:45   #10
Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
Ja sam uspoređivala, dvije ne tako lijepe situacije, u kojima se ti,ja ili bilo koji drugi roditelj može naći.....no shvatila si ti to.....
ne, nisam shvatila, jer je drogiranje i trudnoća nešto apsolutno neuporedivo.
ma da si u svakom slučaju ti kao roditelj podbacio.

Quote:
Možda je žena u pogledu da može ostati trudna, no koliko je jedna trudna četrnaestogodišnjakinja mentalno zrela da je možeš proglasiti ženom koja može hladne glave u tom trenu odlučiti što treba napraviti? To nekad nije sposobna niti žena u punom smislu te riječi, pa pogledaj malo ovaj forum!!!
ali zato si ti tu da misliš hladnom glavom za nju?
ne, ne možeš hladnom glavom razmišljati ni ti tada. ono što možeš je pomoći joj da shvati što će se desiti u oba slučaja. ne sa "pobačaj je najgora solucija" nego sa "nisi se štitila, sada imaš 2 staze pred sobom. obje su teške. jedna je staza na kojoj ćeš roditi dijete s 15godina. neće biti lako, neće biti bezbolno, neće biti bez puno odricanja, ali imat ćeš dijete koje ćeš voljeti najviše na svijetu i koje će uvijek biti tvoje dijete i tvoje najveće postignuće. a ja ću biti uz tebe da ti dam podršku, da ti pomognem, da te savjetujem i pričuvam ga kada ti treba. druga staza je staza na kojoj ćeš pretjrpjeti 15min fizičke boli, riješiti se svih muka i obaveza roditelja, imati bezbrižne tinejdžerske dane, izlaziti kad hoćeš, mijenjati dečke ko čarape ako hoćeš, ali psihička bol i ožiljak će ostati preko srca za čitav tvoj život i najvjerojatnije si nikada nećeš moći do kraja oprostiti. oba puta te vode u život koji niti jedan moderan roditelj ne želi svom djetetu, ali sama si se dovela u ovu situaciju i sada sama moraš odlučiti što učiniti. imaš max 2 mjeseca za to i što dulje čekaš bit će gore. u svakom slučaju, štogod odlučiš, nije pogrešna odluka i ja sam tu za tebe."



Quote:
E, baš.... jebeš ''nikad'' ako nikad nisi bila u toj situaciji.
Iskreno se nadam da NIKAD ni ti, ni ja niti nećemo biti - no do tada smiri živce i ne prosipaj previše pamet okolo, čisto da se ne bi jednog dana obilo o glavu
o čemu ti pričaš? ja sam rodila dijete s 19 god. i ne, nikad ne bih savjetovala svojoj kćeri niti da pobaci niti da dijete zadrži.

da mi je mama savjetovala:
pobačaj-mržnja prema majci jer mi je u najnestabilnijem trenutku života rekla da ubijem svoje dijete.
zadržavanje-mržnja prema svojoj majci u svim onim trenutcima kad mi je dosta faxa, života, njegovog oca, njenih glupih savijeta, svih ljudi koji me podcjenjuju i svih ljudi koji su me odbacili jer eto imam dijete i svega ostaloga što se nakupi jako brzo i kada bih se najradije ubila al ne smijem jer će onda dijete ostat na skrbništvu tim istim osobama koje atm mrzim.


jesi li ti ikada bila u takvoj situaciji?
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 22:03   #11
i da se razumijemo, da se mogu vratiti natrag, ne bih ga pobacila.
ali da sam pobacila, da se mogu vratit natrag, vjerojatno bih se isto držala svoje odluke.

obožavam svog pizdeka i on mi je atm jedina sreća u životu.
ali sa 90% prijatelja manje, propalom vezom u kojoj imam dijete i faxom za koji nemam energije, vremena ni volje završiti ga, generalno uopće nisam sretna osoba. zapravo mrzim samu sebe iz dna duše večinu vremena. ne jer imam dijete, nego jer sam se dovela u ovu situaciju u kojoj ne samo da trenutno nemam vjere da ću od svog života napraviti po pitanju karijere išta vrijedno spomena i ponosa, nego se uz to zbog čitave situacije smatram lošom majkom.

znam točno što bi čekalo moju kćer. pogotovo ak bi bila još mlađa od mene. i ne bih je mogla prisiliti na to
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 23:05   #12
Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post
obožavam svog pizdeka i on mi je atm jedina sreća u životu.

ne jer imam dijete, nego jer sam se dovela u ovu situaciju u kojoj ne samo da trenutno nemam vjere da ću od svog života napraviti po pitanju karijere išta vrijedno spomena i ponosa, nego se uz to zbog čitave situacije smatram lošom majkom.
Manje bitne stvari sam obrisala, citiram ono sto smatram bitnim.
Obozavas ga.
Ne volis sebe.
Ne vjerujes da ces ostvariti karijeru vrijednu ponosa.
Smatras se losom majkom.
Moj je prijedlog:
Iskoristi to obozavanje svog djeteta i ostvari jednu karijeru vrijednu ponosa, voli ga i dalje, bavi se njime, ne onako povrsno, nego zbiljski, budi bolja mama...posveti se tome vise i uzivaj u svojem majcinstvu i karijeri uspjesne mame. (relativno uspjesne, nemoj se zanositi s nekim idealim, toga nema)
Ako stvoris od tog djeteta sretnu osobu, zadovoljnu samom sobom, ostvarila si karijeru vrijednu ponosa i divljenja.
Da, sebe ces sigurno morati malo zapostaviti, ali nemoj se zato mrziti ...stignes neke stvari obaviti i naknadno, nikad ne znas sto te ceka.
I mnoge koje su rodile planski u sretnom braku...mogu se osjecati isto kao i ti,...dakle, nemoj da ti to bude izgovor, za ucenje,fax i vlastitu srecu ok, neka, nek to ceka...ali izgovora da ne mozes biti bolja mama (ako sada nisi time zadovoljna) jednostavno nema - mozes.
Hrabro i sretno!
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 23:20   #13
Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post
ne, nisam shvatila, jer je drogiranje i trudnoća nešto apsolutno neuporedivo.
ma da si u svakom slučaju ti kao roditelj podbacio.



ali zato si ti tu da misliš hladnom glavom za nju?
ne, ne možeš hladnom glavom razmišljati ni ti tada. ono što možeš je pomoći joj da shvati što će se desiti u oba slučaja. ne sa "pobačaj je najgora solucija" nego sa "nisi se štitila, sada imaš 2 staze pred sobom. obje su teške. jedna je staza na kojoj ćeš roditi dijete s 15godina. neće biti lako, neće biti bezbolno, neće biti bez puno odricanja, ali imat ćeš dijete koje ćeš voljeti najviše na svijetu i koje će uvijek biti tvoje dijete i tvoje najveće postignuće. a ja ću biti uz tebe da ti dam podršku, da ti pomognem, da te savjetujem i pričuvam ga kada ti treba. druga staza je staza na kojoj ćeš pretjrpjeti 15min fizičke boli, riješiti se svih muka i obaveza roditelja, imati bezbrižne tinejdžerske dane, izlaziti kad hoćeš, mijenjati dečke ko čarape ako hoćeš, ali psihička bol i ožiljak će ostati preko srca za čitav tvoj život i najvjerojatnije si nikada nećeš moći do kraja oprostiti. oba puta te vode u život koji niti jedan moderan roditelj ne želi svom djetetu, ali sama si se dovela u ovu situaciju i sada sama moraš odlučiti što učiniti. imaš max 2 mjeseca za to i što dulje čekaš bit će gore. u svakom slučaju, štogod odlučiš, nije pogrešna odluka i ja sam tu za tebe."





o čemu ti pričaš? ja sam rodila dijete s 19 god. i ne, nikad ne bih savjetovala svojoj kćeri niti da pobaci niti da dijete zadrži.

da mi je mama savjetovala:
pobačaj-mržnja prema majci jer mi je u najnestabilnijem trenutku života rekla da ubijem svoje dijete.
zadržavanje-mržnja prema svojoj majci u svim onim trenutcima kad mi je dosta faxa, života, njegovog oca, njenih glupih savijeta, svih ljudi koji me podcjenjuju i svih ljudi koji su me odbacili jer eto imam dijete i svega ostaloga što se nakupi jako brzo i kada bih se najradije ubila al ne smijem jer će onda dijete ostat na skrbništvu tim istim osobama koje atm mrzim.


jesi li ti ikada bila u takvoj situaciji?
Oboje (maloljet. trudnoća i droga) su nesretne situacije u koje dijete može lako upasti i smatram da roditelj tu treba odigrati veeeeliku ulogu.
Nigdje nisam napisala da bih odlučila umjesto nje.....
Napisala sam da bih bez sumnje izrekla svoj stav i mišljenje.
Smatram da ipak imam više iskustva od nje sa 14/15 godina.....


Ovo tvoje boldano si dobro napisala i mislim da bih nešto u tom stilu i rekla svojoj kćeri, no pročitaj još jednom što si napisala.....
Prvi dio si završila sa:'' dijete će biti tvoje najveće postignuće, nešto najvrijednije u životu''
drugi dio sa:'' preko tvog srca će ostati ožiljak zauvijek i nikad si nećeš moći oprostiti'' -da, to je tvoje mišljenje, a i moje Samim time ti ipak na neki način sugeriraš što da napravi.....

Što se tiče ove mržnje prema majci..... ovo prvo što si navela, veoma teško bih sama sebi oprostila, a ona vjerojatno mi ne bi nikada....
ovo drugo bi nekako lakše podnijela
pokušala bih joj pomoći tako što bih bila tu za nju kad god osjetim da sam joj potrebna.....

Ja sam na prvoj godini faksa ostala trudna, napustila faks radi toga.....



Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post
i da se razumijemo, da se mogu vratiti natrag, ne bih ga pobacila.
ali da sam pobacila, da se mogu vratit natrag, vjerojatno bih se isto držala svoje odluke.

obožavam svog pizdeka i on mi je atm jedina sreća u životu.
ali sa 90% prijatelja manje, propalom vezom u kojoj imam dijete i faxom za koji nemam energije, vremena ni volje završiti ga, generalno uopće nisam sretna osoba. zapravo mrzim samu sebe iz dna duše večinu vremena. ne jer imam dijete, nego jer sam se dovela u ovu situaciju u kojoj ne samo da trenutno nemam vjere da ću od svog života napraviti po pitanju karijere išta vrijedno spomena i ponosa, nego se uz to zbog čitave situacije smatram lošom majkom.

znam točno što bi čekalo moju kćer. pogotovo ak bi bila još mlađa od mene. i ne bih je mogla prisiliti na to
Mlada si, dosta si zrela.....
Ne poznajem te, no prema tvojim postovima stvarno nikada ne bih zaključila da si loša majka.....dapače, potpuno suprotno....

A kako znaš i da nema tog pizdeka da bi bila sretnija????? Možda bi te mučili slični problemi i možda isto ne bi bila sretna..... Ovako pričekaj.....ne znam koliko je to tvojih 90 % prijatelja, ja sam ih uvijek imala samo par i oni su mi vrijedniji od stotinu poznanika ili lažnih prijatelja, tvoja veza.... vjerojatno bi ionako propala prije ili kasnije, no sad bar imaš nešto vrijedno iz nje..... što se faksa tiče..... ja sam odustala jer sam se udala i počela živjeti južno u pripi*dini i nisam mogla nastaviti, ti i nisi svjesna koliko si sretna jer živiš tamo di ti je sve pod nosom i na dlanu, znaš šta bi neke dale za tu mogućnost?

Pričekaj još malo da ti dijete naraste i počne razgovarati sa tobom, kad vidi da si tužna pa te zagrli i na svoj način utješi kao nitko do tada, pričekaj.... jer što je dijete starije to je tebi fizički lakše, imat ćeš više vremena, više snage..... pa ja sa sa svojom petipolgodišnjakinjom uživam, uživala sam i prije, no sa puno više stresa - sada se samo čudim di je nestala ona bebica i zar sam tu čudesnu, pametnu i do kraja zaljubljenu u mene osobu - uistinu ja donijela na svijet?
Strpi se malo, mlada si, a ono najvrijednije već imaš.... Sad ti on crpi snagu, a kad još malo poraste, on će ti je stostruko vratiti......
sweetheart 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 00:24   #14
ma nije stvar samo u ožiljku i najvrijednijem što će imati. može ona imati još djece, kad god ih bude imala, bit će to nešto najvrijednije, a ožiljci blijede i može se živjeti s njima... i to bi trebalo dodat na onaj govor nije crno bijeli svijet

stvar je u tome što tvoje mišljenje 14godišnjakinji u takvoj situaciji nije samo "tvoje mišljenje", to je situacija u kojoj je ona toliko prestrašena, nesigurna i zbunjena da će joj svaka tvoja sugestija s 80% šanse biti ono što će ona u konačnici i napraviti. :/ ne zato jer je to htjela nego zato jer ju je strah.

kad sam ja došla doma i rekla da sam trudna dobila sam "kurvo!" i zahtjev da pobacim. da nisam mjesec dana prije o tome razmišljala i razgovarala s nekim drugim prije nego s njom, mog djeteta sad ne bi bilo


i hvala na utjesi objema
bit ću ja ok. nije mi žao jer mislim da bi veza bila u redu, žao mi djeteta koje odvajam od oca i oca jer ga stvarno jako voli. al to je opet druga prića.
koju bi trebao slušat psiholog, a ne čitat forum hr i pol mog faxa i fejsa. al ok moram prestat pisat po forumu kad sam u ku*cu
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 01:02   #15
Ma baš zbog toga što bi bila uplašena i zapravo nesvjesna svega u tom trenu, sugerirala bih joj da dijete ostavi...

Zašto?

Smatram, kad jednom napraviš abortus - gotovo je, prešao si neku granicu, napravio si to i nema povratka,niti vraćanja.....
ako rodi.... bila bih spremna 100 % uvijek biti uz njih, a mislim da to puno znači - da to nisam spremna ispuniti, onda joj se ne bih miješala....

Ne znam, osobe koje ja znam često se sjete svoje izgubljene djece..... moje dijete bi sad bilo toliko i toliko, izgledalo bi, zvalo se..... zamišljaju kako bi bilo i šta bi bilo, da je bilo.....
dok one koje su zadržale djecu usprkos svemu i svima, nekako posebno ponosno govore o njima, te o tome kako je bilo i teško i na rubu, al' sve se isplatilo.....

Znam ja da ožiljci zacijeljivaju, no ovo je ipak ožiljak koji si sam izabrao, grižnja savjesti hebena je stvar i kod stvari na koje nisi imao utjecaja, a komoli na ove na koje si se sam odlučio....

Piši ti i dalje po forumu, nekad mi se čini da realni svijet samo tu i postoji, jer na faceu i ovom svijetu u kojem živimo svi imaju savršene brakove, djecu, ispunjene živote i svi su prezadovoljni sa svime......
sweetheart 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 01:06   #16
zivot pise nevjerojatne price..
i svima na je lako pametovati po forumu sve dok se ne nadjemo u datoj situaciji..

Black posije kise dolazi sunce, sve ce biti okej, i ostatak floskula koje tako isprazno zvuce, ali zapravo su tocne.
i znam da ti to znas

sad nazad na temu..
..ono sto je po meni kljucno je da abortus mora ostati legalan.
pravo izbora mora postojati.

da se nadjem u situaciji da moja maloljetna kci ostane trudna, rekla bih joj da cu je podrzati sto god ona odluci, ali odvela bih je na razgovor psihologu. nekome tko je objektivan, nepristran i strucan.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 08:44   #17
Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
Dijete sa 14,15,16 godina je još uvijek dijete, pridodaj tome stanje i osjećaje sa kojima bi se trebala nositi u tom trenutku.....

btw. da je u pitanju npr. droga.... da li se ni tu ne bi mješala?

Jednostavno, po tvojoj računici, ti si je odgojila da sama donosi odluke i ona u petnaestoj odluči da se baš želi drogirati.... Uf...pa ne bi se valjalo ni tu mješati, kad se nitko ne bi drogirao, bili bismo klonovi, a to je ono najgore......
Ako je djete od malena odgajano da misli svojom glavom, da promislja situacije, da bude odgovorno samo prema sebi i okolini, i da pri tome jos bude kvalitetno informirano o drogama, spolnosti i sl., vjerojatnost da ce sa 14 upasti u nevolje sa bilo kojim od toga je zanemariva.

Problemi sa drogom, maloljetnicke trudnoce i jos kojesta su izmedju ostalog i posljedica odnosa roditelja i djeteta, ili preciznije receno odnosa roditelja prema djetetu i nacinu odgoja, odnosa prema "tabu temama" i sl. Pa je tako neusporedivo manja mogucnost da ce se maloljetnicka ili neplanirana trudnoca dogoditi djetetu s kojim roditelji jos od vrticke dobi razgovaraju i objasnjavaju otvoreno i prilagodjeno dobi, nego djetetu ciji se roditelji prema spolnosti odnose kao prema necemu sramotnom, nepristojnom i sl.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 12:30   #18
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ako je djete od malena odgajano da misli svojom glavom, da promislja situacije, da bude odgovorno samo prema sebi i okolini, i da pri tome jos bude kvalitetno informirano o drogama, spolnosti i sl., vjerojatnost da ce sa 14 upasti u nevolje sa bilo kojim od toga je zanemariva.

Problemi sa drogom, maloljetnicke trudnoce i jos kojesta su izmedju ostalog i posljedica odnosa roditelja i djeteta, ili preciznije receno odnosa roditelja prema djetetu i nacinu odgoja, odnosa prema "tabu temama" i sl. Pa je tako neusporedivo manja mogucnost da ce se maloljetnicka ili neplanirana trudnoca dogoditi djetetu s kojim roditelji jos od vrticke dobi razgovaraju i objasnjavaju otvoreno i prilagodjeno dobi, nego djetetu ciji se roditelji prema spolnosti odnose kao prema necemu sramotnom, nepristojnom i sl.



Imam dvije kćeri i za ovo tvoje boldano mogu reći: daj Bože da je to stvarno tako, nitko sretniji od mene......

Ne znam, mislim da su stvari ipak malo drukčije.....
Odakle da ja znam kako će moje dijete reagirati kada dođe u pubertet?
Kako će reagirati, kad počne izlaziti vani i susretne se sa svim tim stvarima o kojima je sa roditeljima razgovaralo?
Mislim da je pomalo naivno vjerovati da ih pričom možemo pripremiti na sve to...
druga okolina, ljudi, sitacije, pritisak sa ove ili one strane.... hoće li roditeljski glas u glavi odzvanjati i upozoravati ili pomalo blijedjeti dok znatiželja ne prevlada?

Od droge nikad nisam probala niti travu, svi moji jesu (bile su tad i tabletice popularne)...
Znaš zašto?
Zato što sam se bojala da mi se ne svidi toliko da neću poslije moći odustati.
A znatiželjna bila jesam, i par puta usprkos strahu i svim svojim znanjem o drogi - ipak sam skoro popustila....

Sa 17 sam bila luuuudo zaljubljena u lika s kojim sam hodala...... mama me polako počela upozoravati da je malo posesivan, nisam je fermala u početku, no počela sam drukčije i pomnije pratiti i gledati na neke stvari..... uskoro je bio bivši..... nije me mama nagovorila, samo mi je skrenula pažnju i dan danas sam joj zahvalna(imao taj fiks ideje i o ženidbi).....

U principu smatram da djeca trebaju sami odlučivat o većini stvari u svom životu, no postoje situacije u kojima treba hitno reagirati....

Da se sa 14/15/16 zaljubi i hoda sa nekim narkomanom( narkomana ne moraš odmah prepoznati kao narkomana) ili 10 god. starijim tipom, majke mi mile zatvorila bi je u sobu i lancima vezala ako treba....radije nek me mrzi, nego da srlja u propast.....

Što se abortusa tiče.....
Kako znaš kako će na psihu 14/15/16- godišnjakinje taj čin utjecati?
Hoćeli je početi pucati opaka grižnja savjesti, hoće li početi svaki svoj neuspijeh shvaćati kao kaznu za to što je učinila, hoće li na kraju sebi nešto, radi toga napraviti?????
s druge strane, možda sve shvati preolako, pa za tri mjeseca opet dođe trudna sa odlukom da je odlučila pobaciti....

ako rodi, najgore što je može zadesiti je - njezino dijete
ako joj već sugeriram što da napravi, bila bi spremna ja preuzeti brigu o djetetu dok ona ne završi školu. udaju joj u tim godinama ne bih dopustila.... ako će me mrziti zbog toga, neka...
doći će i vrijeme kad će odrasti i drukčije početi gledati stvari.....

I, da, post pišem po drugi put, ovaj forum će me izludjeti
sweetheart 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 12:46   #19
Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
Ma baš zbog toga što bi bila uplašena i zapravo nesvjesna svega u tom trenu, sugerirala bih joj da dijete ostavi...

Zašto?

Smatram, kad jednom napraviš abortus - gotovo je, prešao si neku granicu, napravio si to i nema povratka,niti vraćanja.....
ako rodi.... bila bih spremna 100 % uvijek biti uz njih, a mislim da to puno znači - da to nisam spremna ispuniti, onda joj se ne bih miješala....

Ne znam, osobe koje ja znam često se sjete svoje izgubljene djece..... moje dijete bi sad bilo toliko i toliko, izgledalo bi, zvalo se..... zamišljaju kako bi bilo i šta bi bilo, da je bilo.....
dok one koje su zadržale djecu usprkos svemu i svima, nekako posebno ponosno govore o njima, te o tome kako je bilo i teško i na rubu, al' sve se isplatilo.....

Znam ja da ožiljci zacijeljivaju, no ovo je ipak ožiljak koji si sam izabrao, grižnja savjesti hebena je stvar i kod stvari na koje nisi imao utjecaja, a komoli na ove na koje si se sam odlučio....

Piši ti i dalje po forumu, nekad mi se čini da realni svijet samo tu i postoji, jer na faceu i ovom svijetu u kojem živimo svi imaju savršene brakove, djecu, ispunjene živote i svi su prezadovoljni sa svime......
vidiš, da moja ostane trudna tak mlada, pogotovo s 14,15,16, ja bih radije da pobaci. to joj naravno nikad ne bih rekla.
mislim da bi joj bilo puno lakše u životu nositi se s time na savijesti nego 10god prerano nositi se s djetetom

kad napraviš abortus, nema vraćanja.. ali i kad rodiš dijete, nemaš vraćanja. osim ak davanje djeteta na posvajanje smatraš nekom opcijom, ali ta opcija za mene ne postoji ni u kojem slučaju..

i onda imaš hrpu mamica koje odlepršaju u školu, na fax u drugi grad i ostave klinca s bakom i dedom. zbljuv.
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 12:55   #20
Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post

i onda imaš hrpu mamica koje odlepršaju u školu, na fax u drugi grad i ostave klinca s bakom i dedom. zbljuv.
nedam se da ne idem previse off, ali zasto je to lose ako baka i djeda mogu preuzeti ulogu roditelja. ako djetetu mogu pruziti dom i ljubav i sve sto mu treba? ako se majka vec ne moze odlucit na abortus, pa se dijete rodi, a ona ima podrsku svojih roditelja i sama ne moze ne zeli ne zna kako s djetetom, pa zar mu nije bolje kod bake i djeda...samo bi tada da se to jasno definira, a ne da mama tu i tamo uleti, a baka dodje ko produzeni baka-servis.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:12.