Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2017., 20:59   #1
Ima li smisla ponovno biti student

U ovom mjesecu sam se ispisala s studija, zbog financijskih (ne)mogućnosti. No, isto tako, studij me satrao. Studirala sam informacijske znanosti tri godine, i nisam se makla s prve godine. Tj. nikad nisam upisala drugu godinu, iako sam zadnju godinu bila parcijala.

No, pružila mi se mogućnost da ipak platim školarinu (jednu godinu), ali ne bih na stari studij, a ostali studiji na lokalnom sveučilištu mi se čine bez perspektive ili me uopće ne zanimaju.

Zanimaju me neki studiji koji imaju veze s kulturom, tipa komparativna književnost, ili kulturalni studiji u Rijeci...
Ima li takvih kod nas?

Nemojte mi spamati temu s postovima tipa "To ti neće donjeti posao u struci." Nisam egoist, pa mogu raditi i neke poslove koje traže nekakvu diplomu, a ta diploma ne mora biti vezana za posao. Ili kao prodavačica.

Imam završenu gimnaziju.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 21:51   #2
Ima li tebi smisla?

Što očekuješ od studiranja ovaj put? Zašto ti nije išlo na informacijskima?
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 10:46   #3
Nije mi išlo na informacijskima tko zna zašto. Nisam baš učila, niti pisala bezbrojne seminare (praktički domaće radove) tijekom semestra.

Što očekujem od studiranja ovog puta? Diplomu. Da bar imam neke opcije osim prodavačice.

Ne znam ima li meni smisla.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 10:54   #4
Misliš li da će ovaj put biti drugačije i zašto?
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 11:13   #5
Quote:
Querencia kaže: Pogledaj post
Misliš li da će ovaj put biti drugačije i zašto?
Za zašto ne bi? Najveći problem s inf. zn. je bio u tjednim zadaćama iz nekoliko obveznih predmeta. Bila sam pretrpana. I nisam bila jedina. Prve godine je 15 studenata palo zajedno s menom. Govorili su da su svi pali isti predmet, a neki su pali više njih.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 11:14   #6
Ionako sam učila neke predmete, i nisu mi ispiti bili veliki problem.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 13:39   #7
Tko hoće nađe način, tko neće nađe izliku.
Ja sam na početku svojih tridesetih ponovo upisao faks. Uz posao nije lako, ali sam sam si kriv što to nisam rješio ranije. Buđenje u 6, odlazak na posao, poslije posla, po gužvi, brzo na drugi kraj grada na predavanja i vježbe koje traju sve do 21:00. Svaki dan. Imamo i seminarske, kolokvije, ispite, profesore koji ti kažu da to što ne stigneš na početak predavanja (jer ne možeš svaki dan ići ranije sa posla) neće biti problem, ali na kraju nije tako....Rezime svega je usješno položena i očišćena prva godina. Za drugu imam još veću motivaciju iako znam koja je to tortura.
Uglavnom, prema onome što si napisala mišljenja sam da se tebi ne studira. Seminarski iliti zadaće nisu razlog odustajanja. Teški profesori koji su znani kao veli tirani nisu problem. Tražiš bilo kakvu izliku da opravdaš zašto si odustala. Vjeruj mi, upis studija u drugom gradu ti neće pomoći.
E sad, da ne bi mislila da sam te "ribam" jer sam najpametniji htio bi ti dati savjet. Prvo, priznaj sama sebi da si izgubila par godina studiranja jer si bila lijena, a ne zbog seminarskih. Zašto je to tako možda leži u tome što te taj studij uopće ne zanima. Stani na loptu. Zaposli se. Radi godinu, dvije. Vidi šta te zanima. Kada se odlučiš šta te zanima kreni u tom smjeru. Jer na kraju lakše je studirati nešto što voliš nego bilo šta samo da dobiješ diplomu.
SnakeDoc is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 16:55   #8
Kao osoba koja je odustala od prvog faksa u sličnoj situaciji kao i ti (kemijsko inženjerstvo - odustao nakon dvije i pol godine pa upisao novinarstvo koje sad upisujem diplomski), mogu reći da se isplati.

Osim studentskih prava, zdravstvenog, iksice i studentskih poslova pruža ti se mogućnost da napreduješ u drugom području, upoznaš nove ljude i okušaš se u drugoj branši. Ja sam dosta radio u projektima u sklopu faksa (što obavezno, što istraživanjem u različitim stvarima koje me zanimaju) i to mi je donijelo posao u struci u kojem sam se brzo našao, a da ga praktički nisam ni morao tražiti.

A da mi se to nije dogodilo, svejedno bih koristio studentska prava i radio, istraživao se u područjima koje me zanimaju. Jednostavno, shvatio sam da ne želim gubit vrijeme na gluposti dok ima puno tog što želim proć u životu. Diploma je samo jedna stvar koja je praktički usput.

Jest da imaš jebada i na tom drugom faksu, nekaj ti bude lakše, nekaj teže, nekaj potpuno nepotrebno, al jednom dok prođe period gdje ćeš moći pogledat iza sebe i reć da si konačno uspjela u nečemu neće ti bit bitno ništa drugo.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 18:26   #9
Bolonjski sistem se fura na vise malih zadataka, kracih kolegija, konstantno odrzavanje paznje i angazmana kroz to, vrednovanje konstantnog aktivnog angazmana kroz studij i van formalnih ispita... sad ovisi o faksu, smjer itd ali vjerojatno je to neka generalna tendencija danas.

Nisam shvatio da li pitas ima li studija poput onoga kulturologije u Rijeci, ali u nekom drugom gradu (nije navedeno u kojem)- ili pitas ima li kulturologije u Rijeci?
U svakom slucaju postoji kulturologija u Ri.
Komparativna knjizevnost samo u FFZG, drugdje ostaje kroatistika koja ima puno jezicnih elemenata (ali i bolje mogucnosti zaposljavanja zbog toga, iako i dalje suficitarno).

Malo je kotradiktorno medjutim ici na takve izbore ako je glvni motiv studiranja kako si spomenula vise opcija od prodavacice nakon faksa. Smjerovi profila kakav zelis nisu bas jako zaposljivi i visoka je mogcnost da i sa time na kraju radis kao prodavacica.Iako u teorijii postoji niz mogucih mjesta za rad ona su generalno dosta malobrojna i ogranicena i to najcesce nisu struke koje se studiraju iz pragmaticnih razloga.

S druge strane moze koristiti utoliko sto na administrativnim poslovima (tajnice, referenti itd) za neka napredovanja moze biti uvet imanje diplome, bez obizra koje. Ali za rad u struci takvog tipa vjerojatno treba dosta srece ili veze.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 24.10.2017. at 18:38.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 19:04   #10
Pitam za slične studije. Znam da su ti studiji ograničeni na pojedine gradove, ali bi radije studirala nešto vezano uz kulturu/društvo. Sad, jasno mi je da ti smjerovi nisu zapošljivi. Ionako ja biti spisateljica, a nije baš hmmm, zanimljivo ako pod bilješkom o autoru piše "radi kao prodavačica". Čak je i bolje napisati da se trenutno autor bavi pisanjem, ali je završio taj i taj studij ili što već.

No, ukoliko to propadne, diploma, pa za uredske generalne poslove gdje nije bitna koja je diploma.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 21:03   #11
Pa kulturologija u Rijeci je dobar izbor ako te to zanima. Osim širokog spektra uvida u grane svih humanističkih znanosti, dobiješ i uže usmjerenje u kojem se želiš kretati. Svojim radom i preferencijama, naravno. A pritom su ti otvorena sva vrata za jako puno djelatnosti, od medija do znanstvenih i kulturnih ustanova, ali i pojedinih tvrtci nevezanih za sam studij. Naravno da to nije deficitarno, ali uvijek će se moći naći nešto.

Moj rođak je to završio i prvi mu je posao bio kao PR u jednoj farmaceutskoj kompaniji. S tim da se htio prijaviti za bilošto što mu dođe, a kako se na studiju dosta bavio medijima, ovo mu je došlo prirodno.

Mislim, svatko treba za sebe vidjeti što voli i što želi raditi tako da mu i sam pojam studiranja ne pada teško što je bliže onome čime se inače u životu želi baviti. Garancije ne postoje, ali postoje načini kako da se istakneš i na kraju iskoristiš pravu priliku za sebe.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 21:35   #12
Ja iskreno ne mislim da bi trebala upisivati faks dok ne nađeš nešto što baš želiš.

Redovito studiranje po bolonji je full time posao i zahtijeva ogromne količine vremena, truda, motivacije i volje. I tako je čak i kad studiraš nešto što zbilja želiš i voliš, a ne mogu ni zamisliti kako je kad upišeš nešto eto tako.
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 22:45   #13
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Pitam za slične studije. Znam da su ti studiji ograničeni na pojedine gradove, ali bi radije studirala nešto vezano uz kulturu/društvo.
Studiji koji bi odgovarali tvojim interesima su sociologija i antropologija. Oboje možeš studirati u Zadru.

Quote:
Sad, jasno mi je da ti smjerovi nisu zapošljivi. Ionako ja biti spisateljica, a nije baš hmmm, zanimljivo ako pod bilješkom o autoru piše "radi kao prodavačica". Čak je i bolje napisati da se trenutno autor bavi pisanjem, ali je završio taj i taj studij ili što već.
Ako si talentirani spisatelj, ljudi se neće zamarati tvoj obrazovnim backgroundom. Kad nekog obožavaš čitati, totalno ti je nebitno što je završio.
Granin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 09:39   #14
Rijeka ti je super, imaš i dosta dobar centar za ženske studije na Filozofskom.
http://czs.uniri.hr/
Andrijakos is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:45   #15
Mislim da najprije trebaš poraditi na pravopisu ako se želiš baviti pisanjem ("s menom") jer to ubada u oči puno više od činjenice da nemaš diplomu. Uostalom, ne znam koga bi uopće bilo briga za to da ju nemaš.

Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Za zašto ne bi? Najveći problem s inf. zn. je bio u tjednim zadaćama iz nekoliko obveznih predmeta. Bila sam pretrpana. I nisam bila jedina. Prve godine je 15 studenata palo zajedno s menom. Govorili su da su svi pali isti predmet, a neki su pali više njih.
Zašto bi bilo drugačije idući put? I na ostalim studijima postoji puno zadaća, seminara, kolokvija i općenito obaveza.

Ako misliš misliš da to možeš, savjetovala bih ti da upišeš dvopredmetni studij neka dva traženija jezika, npr. anglistiku i germanistiku. S njima su mogućnosti jako široke: prevoditelj knjiga, simultani prevoditelj, sudski tumač, profesor jezika (bilo u školi, bilo u školi stranih jezika), turistički vodič, davatelj instrukcija i još puno toga. Istovremeno ti se dobar dio studija sastoji od proučavanja književnosti na tom jeziku, što te vjerojatno privlači. Osim toga, odlično poznavanje engleskog i njemačkog otvorilo bi ti mnoga vrata da se odlučiš odseliti iz Hrvatske. S druge strane, s diplomom kulturologije i natucanjem jezika u Njemačkoj i Irskoj najveći domet je NKV posao.
Grimma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 18:39   #16
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Pitam za slične studije. Znam da su ti studiji ograničeni na pojedine gradove, ali bi radije studirala nešto vezano uz kulturu/društvo. Sad, jasno mi je da ti smjerovi nisu zapošljivi. Ionako ja biti spisateljica, a nije baš hmmm, zanimljivo ako pod bilješkom o autoru piše "radi kao prodavačica". Čak je i bolje napisati da se trenutno autor bavi pisanjem, ali je završio taj i taj studij ili što već.

No, ukoliko to propadne, diploma, pa za uredske generalne poslove gdje nije bitna koja je diploma.
Ja svakome kažem da upiše ono što voli i u čemu se sto posto vidi, inače fakultet može postati pakao koji ti pojede živce i volju za životom.

Kažeš da želiš postati spisateljica. Ako ti se ne studira, nemoj, uštedi vrijeme i novac. Započni karijeru, piši... praksa i samo praksa. Ako si sigurna da ćeš upisani studij i završiti, upiši ga i završi.

Kad osoba redovno odrađuje svoje studentske obveze jednostavno je prisiljena boraviti u određenom informacijskom krugu, isto kao i kad učiš jezik, ili se odseliš u stranu zemlju gdje svi pričaju drugi jezik pa ga i ti moraš naučiti. Puno je faktora o kojima ovisi završavanje fakulteta i količina usvojenog znanja nakon diplome.

Dakle, ako si si sto posto sigurna da to želiš i da možeš završiti, upiši!
Prokhorov is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 16:18   #17
Quote:
Grimma kaže: Pogledaj post

Ako misliš misliš da to možeš, savjetovala bih ti da upišeš dvopredmetni studij neka dva traženija jezika, npr. anglistiku i germanistiku.
Netko kome je previše posla na informacijskim znanostima ne bi izdržao 2 dana na anglistici ili germanistici, a kamoli na kombinaciji tih studija. Govorim iz prve ruke. A gotovo svatko tko studira informacijske će priznati da je taj smjer više-manje sprdnja.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 19:58   #18
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
Netko kome je previše posla na informacijskim znanostima ne bi izdržao 2 dana na anglistici ili germanistici, a kamoli na kombinaciji tih studija. Govorim iz prve ruke. A gotovo svatko tko studira informacijske će priznati da je taj smjer više-manje sprdnja.
Studirala sam inf.zn. u Zadru, ne u Zagrebu.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 22:20   #19
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Studirala sam inf.zn. u Zadru, ne u Zagrebu.
Zadar je pak sprdnja od faksa
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 22:35   #20
Šteta kaj nema više izvanrednih studija. Bolonja je koma za starije studente.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:17.