Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2012., 07:28   #1
Odgovaranje po dogovoru

Pozdrav!
Evo javljam seforumašima kako bi vas pitao postoji li mogućnost odgovaranja po dogovoru u vašoj (srednjoj) školi?
U mojoj školi postoji i ja sam dospio u razred s najviše učenika koji imaju odgovaranje po dogovoru te tako mi, koji nemamo tu mogućnost, ostajemo zakinuti jer ovi imaju puno veće povlastice od svih nas. Odgovaranje po dogovoru možeš dobiti ako pohađaš gazbenu školu ili treniraš neki sport. Osobno smatram da, ako već škola nudi mogućnost odgovaranja po dogovoru onda neka da tu mogućnost svima ILI osnuje razred s učenicima po dogovoru. Ako već težimo da smo svi u školi jednaki, ovo je pravi primjer nejednakosti među učenicima te je to vrsta diskriminacije.
Što vi mislite o ovoj situaciji?
Hvala
CaSO4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 08:24   #2
Postoji u svim srednjim školama.
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 08:27   #3
Kakva diskriminacija?

Za odgovaranje po dogovoru moraš zadovoljavati određene kriterije. I ti imaš pravo zatražiti odgovaranje po dogovoru te moraš zadovoljavati iste kriterije kao i ostali koji su to pravo dobili.

Nije dobro što već sad upireš prstom u druge i govoriš "joj, zašto on to ima, a ja ne". Šta te boli briga za druge, ti vidi smatraš li da zaslužuješ odgovaranje po dogovoru i možeš li ga dobiti, te pokušaj ispuniti svoje školske obaveze najbolje što možeš u oba slučaja.
Neo The Anomaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 08:41   #4
Kakva glupost. Ljudi koji zaista nemaju vremena učiti svaki put jer se ŠKOLUJU u još jednoj školi bi trebali imati neke povlastice. Zašto bi netko tko nakon škole dođe doma i gleda tv, surfa po fejsu (a ne svira recimo 4 h neki instrument ili ne trenira 4 h svaki dan) dobio mogućnost da odgovara kad on to želi? Srednje škole se i ovako svode na šprdnju jer profesori praktički mole učenike da isprave ispite. Ne treba ih olakšati dodatno ljudima koji to ne zaslužuju i ne treba dodatno poglupljivati djecu. Tvoja obaveza je da budeš svaki sat spreman za odgovaranje i to je to.
Fashion Barbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 09:00   #5
Fashion, slažem se da moram svaki sat biti spreman, ali zašto onda i ovaj koji ide sa mnom u razred ne bi morao biti svaki sat spreman nego samo onda kada njemu to odgovara?

Uzmimo konkretan primjer. Treba odgovarati geografiju, prvo idu učenici s odgovaranjem po dogovoru i onda tek mi koji tu mogućnost nemamo. U tom razdoblju dok odgovaraju ovi po dogovoru gradivo ne stoji nego se s gradivom ide dalje... Učenici po dogovoru odgovaraju puno manje gradiva od nas koji odgovaramo kasnije, e to je DISKRIMINACIJA. Ako se već trudimo svi biti jednaki onda ovo nije način, i nema smilsla uopće pričati o nekakvim uniformama ili kutama u školama kada se rade ovakve podjele. To nema nikakvoga smisla.

Čast onima koji sviraju 4h, ali zar nije ŠKOLOVANJE primarno, a to što si si ti sam odbrao/la glazvenu školu je tvoja stvar i ako si ti ne znaš raspodijeliti vrijeme u kojem neće tvoja srednja škola patiti onda trebaš ipak prekinuti s izvannastavnim aktivnostima koje si si izabrao/la.

Ili svi ili nitko!!!
CaSO4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 09:22   #6
Quote:
CaSO4 kaže: Pogledaj post
Fashion, slažem se da moram svaki sat biti spreman, ali zašto onda i ovaj koji ide sa mnom u razred ne bi morao biti svaki sat spreman nego samo onda kada njemu to odgovara?

Uzmimo konkretan primjer. Treba odgovarati geografiju, prvo idu učenici s odgovaranjem po dogovoru i onda tek mi koji tu mogućnost nemamo. U tom razdoblju dok odgovaraju ovi po dogovoru gradivo ne stoji nego se s gradivom ide dalje... Učenici po dogovoru odgovaraju puno manje gradiva od nas koji odgovaramo kasnije, e to je DISKRIMINACIJA. Ako se već trudimo svi biti jednaki onda ovo nije način, i nema smilsla uopće pričati o nekakvim uniformama ili kutama u školama kada se rade ovakve podjele. To nema nikakvoga smisla.

Čast onima koji sviraju 4h, ali zar nije ŠKOLOVANJE primarno, a to što si si ti sam odbrao/la glazvenu školu je tvoja stvar i ako si ti ne znaš raspodijeliti vrijeme u kojem neće tvoja srednja škola patiti onda trebaš ipak prekinuti s izvannastavnim aktivnostima koje si si izabrao/la.

Ili svi ili nitko!!!
Nije točno to što govoriš. U ovom slučaju bi stavljanje svih u isti položaj bila diskriminacija. Da li bi invalida natjerao da vježba na tjelesnom i bude jednak svima? Jednostavno ti ljudi zbog toga što i sam Ustav promiče što veći razvoj i obrazovanje mladih, imaju neke povlastice kako bi stigli uskladiti svoje ostale obveze. Ti ljudi ulažu u svoje obrazovanje dobrovoljno (što je vrlo pohvalno i u skladu sa duhom zakona i onoga što bi obrazovanje trebalo biti) i zbog toga (a vjerujem da nije dovoljno bilo što...npr ne radi se o tome da netko ide na tečaj engleskog 2 puta tjedno pa ne stigne učiti) imaju pravo na neke povlastice na koje ti nemaš. Ti imaš puno više slobodnog vremena, manje ulažeš u obrazovanje i sukladno tome imaš vremena za učenje. Nitko ne bi trebao odustati od što šireg obrazovanja i drugih aktivnosti jer je to naprosto glupo. Žao mi je što se osjećaš diskriminirano i što si na neki način ljubomoran, ali tvoja jedina obaveza je jedna škola, a njihova svakako nije. Mogu postati vrlo uspješni u tome što rade i zato im to i treba omogućiti. Država i ovako ima previše ljudi koji nisu ništa postigli i kojima je obrazovanja na zadnjem mjestu pa sigurno ne treba uvjetovati nekome da se ograniči samo na školu. Rad i odricanje trebaju biti nagrađeni i takvi ljudi sigurno ne trebaju biti u istoj poziciji s osobama koji ne rade i koji se ne trude. Povlastice treba i zaslužiti.

Evo na pravu (mom sad već bivšem faksu jer sam položila zadnji ispit ) ljudi koji imaju prosjek preko 4.2 mogu birati profesore kod kojih će odgovarati i to im znatno olakšava prolaz (nisu svi profesori jednako strogi, neki pitaju manje od drugih, itd). Svi su ljubomorni na to, ali tko im kriv što nemaju prosjek 4.2. To je prosjek koji zahtijeva učenje i odricanje i zašto se na kraju to ne bi nagradilo? Zašto bi nerad bio u istoj poziciji kao rad pod pretpostavkom da su svi iste inteligencije? Ili recimo besplatno studiranje...zašto bi osoba koja 3 puta pada istu godinu, studira već 10 god imala besplatno školovanje (kad apsolutno ničemu ne pridonosi u društvu) zajedno s osobom koja svaki dan uči i svoje obaveze redovito ispunjavanja. Imam dojam da učenici i studenti samo traže prava, a svoje obaveze nerado ispunjavaju. Pritom su još i ljubomorni na ostale i rado se uspoređuju s drugima.

Zadnje uređivanje Fashion Barbie : 20.04.2012. at 09:32.
Fashion Barbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 10:03   #7
Quote:
Fashion Barbie kaže: Pogledaj post
Nije točno to što govoriš. U ovom slučaju bi stavljanje svih u isti položaj bila diskriminacija. Da li bi invalida natjerao da vježba na tjelesnom i bude jednak svima? Jednostavno ti ljudi zbog toga što i sam Ustav promiče što veći razvoj i obrazovanje mladih, imaju neke povlastice kako bi stigli uskladiti svoje ostale obveze. Ti ljudi ulažu u svoje obrazovanje dobrovoljno (što je vrlo pohvalno i u skladu sa duhom zakona i onoga što bi obrazovanje trebalo biti) i zbog toga (a vjerujem da nije dovoljno bilo što...npr ne radi se o tome da netko ide na tečaj engleskog 2 puta tjedno pa ne stigne učiti) imaju pravo na neke povlastice na koje ti nemaš. Ti imaš puno više slobodnog vremena, manje ulažeš u obrazovanje i sukladno tome imaš vremena za učenje. Nitko ne bi trebao odustati od što šireg obrazovanja i drugih aktivnosti jer je to naprosto glupo. Žao mi je što se osjećaš diskriminirano i što si na neki način ljubomoran, ali tvoja jedina obaveza je jedna škola, a njihova svakako nije. Mogu postati vrlo uspješni u tome što rade i zato im to i treba omogućiti. Država i ovako ima previše ljudi koji nisu ništa postigli i kojima je obrazovanja na zadnjem mjestu pa sigurno ne treba uvjetovati nekome da se ograniči samo na školu. Rad i odricanje trebaju biti nagrađeni i takvi ljudi sigurno ne trebaju biti u istoj poziciji s osobama koji ne rade i koji se ne trude. Povlastice treba i zaslužiti.

Evo na pravu (mom sad već bivšem faksu jer sam položila zadnji ispit ) ljudi koji imaju prosjek preko 4.2 mogu birati profesore kod kojih će odgovarati i to im znatno olakšava prolaz (nisu svi profesori jednako strogi, neki pitaju manje od drugih, itd). Svi su ljubomorni na to, ali tko im kriv što nemaju prosjek 4.2. To je prosjek koji zahtijeva učenje i odricanje i zašto se na kraju to ne bi nagradilo? Zašto bi nerad bio u istoj poziciji kao rad pod pretpostavkom da su svi iste inteligencije? Ili recimo besplatno studiranje...zašto bi osoba koja 3 puta pada istu godinu, studira već 10 god imala besplatno školovanje (kad apsolutno ničemu ne pridonosi u društvu) zajedno s osobom koja svaki dan uči i svoje obaveze redovito ispunjavanja. Imam dojam da učenici i studenti samo traže prava, a svoje obaveze nerado ispunjavaju. Pritom su još i ljubomorni na ostale i rado se uspoređuju s drugima.
Ovaj tvoj primjer s invalidnom osobom ne drži vodu jer ti od invalidne osobe ne možeš napraviti zdravu osobu, ali se odgovaranje po dgovoru može ukinuti...
Idem u gimnaziju. U gimnaziju se upisuju učenici s većim brojem bodova dakle, u gimnaziju neće ići neradnici već oni koji su se krzo cijelo svoje obrazovanje trudili i radili. Tako da ni ova teza da učenici koji nisu po dogovoru ne rade ništa. U gimnaziju neće ići niti učenici kojima je obrazovanje na zadnjem mjestu jer sigurno neće gimnaziju upisati netko tko poslije ne misli na fakultet jer si s gimnazijom, bez fakulteta, nitko i ništa.
Slažem se da je vrlo korisno što više se obrazovati, ali ako ti ne možeš organizirati vrijeme na taj način da ti primarna škola pati, onda bi trebao razmisliti koliko zapravo je za tebe samog korisno da si uključen na više grana obrazovanja... Zar nije korisnije da se netko odluči na jedan dio i na njemu bude odličan nego da bude na više grana i na svakoj prosječan?

Čestitam na tome što si završila pravo...
Ovaj tvoj primjer na fakultetu također ne drži vodu jer je bilo potrebno svojim radom i trudom dobiti prosjek 4,2... Upisati se u glazbenu školu može svatko, ali prosjek od 4,2 ne može baš svatko jer je to jako teško- pogotovo na pravu koji je na glasu kao vrlo težak fakultet (Ili se varam!?).
Ako si ti radio i trudio se onda je dobro imati povlastice, ali ako si ti upisao nešto a nemaš nekakve rezultate zar je onda potrebno dobiti povlastice.
Quote:
Fashion Barbie kaže: Pogledaj post
Povlastice treba i zaslužiti.
Evo i sama si to rekla pa onda sama sebi skačeš u usta, zapravo...
CaSO4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 11:39   #8
Quote:
CaSO4 kaže: Pogledaj post
Ovaj tvoj primjer s invalidnom osobom ne drži vodu jer ti od invalidne osobe ne možeš napraviti zdravu osobu, ali se odgovaranje po dgovoru može ukinuti...
Idem u gimnaziju. U gimnaziju se upisuju učenici s većim brojem bodova dakle, u gimnaziju neće ići neradnici već oni koji su se krzo cijelo svoje obrazovanje trudili i radili. Tako da ni ova teza da učenici koji nisu po dogovoru ne rade ništa. U gimnaziju neće ići niti učenici kojima je obrazovanje na zadnjem mjestu jer sigurno neće gimnaziju upisati netko tko poslije ne misli na fakultet jer si s gimnazijom, bez fakulteta, nitko i ništa.
Slažem se da je vrlo korisno što više se obrazovati, ali ako ti ne možeš organizirati vrijeme na taj način da ti primarna škola pati, onda bi trebao razmisliti koliko zapravo je za tebe samog korisno da si uključen na više grana obrazovanja... Zar nije korisnije da se netko odluči na jedan dio i na njemu bude odličan nego da bude na više grana i na svakoj prosječan?

Čestitam na tome što si završila pravo...
Ovaj tvoj primjer na fakultetu također ne drži vodu jer je bilo potrebno svojim radom i trudom dobiti prosjek 4,2... Upisati se u glazbenu školu može svatko, ali prosjek od 4,2 ne može baš svatko jer je to jako teško- pogotovo na pravu koji je na glasu kao vrlo težak fakultet (Ili se varam!?).
Ako si ti radio i trudio se onda je dobro imati povlastice, ali ako si ti upisao nešto a nemaš nekakve rezultate zar je onda potrebno dobiti povlastice.
Evo i sama si to rekla pa onda sama sebi skačeš u usta, zapravo...

Išla sam i ja u opću gimaziju. Više od pola razreda su roditelji upisali u gimnazije radi svoje ambicije. Danas svaki roditelj smatra da mu je dijete sposobno za fakultet i ići u neku drugu školu je postalo praktički sramota. Osnovna škola je sve lakša i sve više je učenika koji se upisuju sa 60 bodova u gimnazije da bi na kraju išli na popravne već na kraju 1. razreda. Nije baš u skladu s time da namjeravaju na fakultete. Pola mog razreda ili nije upisalo faks ili je upisalo kojekakvu privatnu školu koju starci plaćaju 30 000 kn samo radi njihove želje da njihovo dijete ima neku diplomu.

Ti govoriš da bi osoba koja ima ambiciju završiti srednju glazbenu školu (što recimo mora ako će jednog dana na akademiju i nije mu dovoljna samo srednja škola, a u srednju mora ići), trebao odustati od toga i zadovoljiti se samo nekim osnovnim, površnim znanjem s kakvim većina izlazi iz srednje škole? Nije li upravo ta ambicija i odricanje za svoj san od malih nogu vrijedno divljenja i možda nekih povlastica kad već imaju opravdan razlog za to?

Pa eto kako svaki sustav nije savršen, tako i na pravu ima ljudi (jasno, ne govorim generalizirano) koji nisu zaslužili 4.2 prosjek (da sad ne prepričavam na koji način se mogla dobiti veća ocjena) i zar bi to trebalo baciti sjenu na sve? Uopće ne sumnjam da netko koristi te povlastice u srednjoj školi za to da se izvuče od odgovaranja. Možda netko tko nije uspješan u sportu i tko se time ne misli baviti, a eto iskorištava situaciju. No, sustav generalno nije savršen i u svakom slučaju je prioritet profesora (i cijelog obrazovnog sustava) da omogući ljudima što šire znanje. Generalno ne smatram da bi trebalo težiti tome da se kvalificiramo samo za jedno područje (neovisno o srednjoj) jer to nas ne čini akademicima. Što vrijedi FER-ovcu diploma ako ne zna kad je završio 2. svjetski rat i tko je Hitler? Što vrijedi moja diploma ako ne znam zbrojiti bez kalkulatora nešto? Zar doista treba odustati od svih područja koja te zanimaju radi nečeg totalno površnog kao što je srednja škola i koje je zapravo samo prijelazno razdoblje ka karijeri, a faks biraš prema afinitetima koje moraš otkriti i prije? Što zapravo tu tebe smeta? To što ti nemaš povlastice ili što oni imaju? Mene takve stvari nisu nikad smetale. Prolazila sam s 5.0, bila najbolja učenica u generaciji i imala brdo hobija sa strane. Nije me uopće zanimalo tko se provukao, dobio 5 iako nije trebao, tko markira test pa kasnije dobije isti test koji smo pisali, itd. Gledaš svoja posla i trudiš se da ti što bolje prođeš.

Mislim da općenito nisi upoznat s pojmom diskriminacije jer taj pojam ne označava da bi svi trebali biti jednaki već kaže da bi pod istim uvjetima trebali biti jednaki. To znači da ako netko ima drugačije uvjete, zaslužuje i drugačiji tretman. To što netko ide u još jednu srednju školu je njegov izbor koji je koristan i opravdan. Nečiji izbor je da ne vjeruje u Boga, pa ne mora na vjeronauk. Netko će htjet (možda u Vukovaru) učiti na srpskom jeziku, pa i to je njegov izbor iako time komplicira ljudima život i trebao bi se uklopit sa svima, itd. Zašto zavidjeti nekom tko će nakon škole otići u još jednu školu i svirati klavir 5 h na dan dok ti imaš vremena otići na nogomet, pisati po forumu, itd. On ima cilj, želi postati glazbenik, ide paralelno u dvije škole inače ne bi mogao u akademiju i ne bi bilo više glazbenika. Zašto se takvoj osobi ne bi nekad izašlo u susret i opravdalo pokoji sat, dogovorilo ponekad odgovaranje, itd. Ta osoba tako i onako mora naučiti jednako što i ostali (i odgovarat 2 ili koliko već puta po polugodištu) i izaći na isti ispit. Samo eto, zbog obaveza kojih ima će im se izaći u susret. U srednjoj se generalno profesori sve više boje učenika i njihovih roditeljia (kojima su klinci uvijek u pravu i problem je u profesoru ako klinac pada razred) pa su već tada kad sam ja išla u srednju (a završila sam 2007. srednju) počeli sve manje pitati nenajavljeno i blic testova je bilo sve manje i manje. U razredu nismo imali nikog s povlasticama, ali većina ljudi ne bi naučila ni kad bi im se najavilo da sljedeći sat ženska pita cijeli sat. Na kraju krajeva, test je najavljen unaprijed barem 2 tjedna pa opet ekipa ne nauči Da ne kažem da bi profesor mogao kad god želi prozvati učenika da ispravi ocjenu, a to je počelo izgledati tako da profesor dogovara s učenikom kad će ispraviti ocjenu i vuče ga za rukav da odgovara konačno. Praktički misle da ih moraš 100 puta ispitati prije nego im zaključiš negativnu ocjenu, a to nije tako. Svi imate i previše povlastica pa su vam neki fakulteti šok. Eto, na mom 90% učenika je došlo iz gimnazija gdje su prolazili s 5 pa nas je 1% završilo u roku. Iz srednje ne nosiš ocjene već nosiš radne navike.

Ako imaš kakav konkretan primjer u srednjoj osobe koja to ne zaslužuje (recimo nešto kakti trenira, ali to zapravo nije istina) požali se razredniku i to je to.

Zadnje uređivanje Fashion Barbie : 20.04.2012. at 12:04.
Fashion Barbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 17:06   #9
Quote:
CaSO4 kaže: Pogledaj post
Čast onima koji sviraju 4h, ali zar nije ŠKOLOVANJE primarno
Ne, to je glupost. Školovanje je samo formalni dio koja svaka budala treba odradit i nikoga previše ne zanima. Ono što je važnije su rezultati u različitim područjima koji školi donose reputaciju - dakle osvojit neki sportski turnir, a da pored toga piše ime škole, otići na državno iz sviranja nečega, ili čisto nešto napravit, a da se zna da si iz te škole, je puno važnije. Takvi učenici promoviraju školu i sklapaju ugovor sa školom o međusobnoj suradnji. A nitko neće pristat na ugovor gdje i druga strana nema neke povlastice, jel
Neo The Anomaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 18:09   #10
Slažem se s više-manje svim što su napisali Fashion Barbie i Neo, ali ne mogu ne komentirati ovo...

Quote:
CaSO4 kaže: Pogledaj post
Upisati se u glazbenu školu može svatko
Ne, zbilja ne može. Čak i osnovne glazbene škole imaju (doduše zaista elementaran) prijamni ispit sluha, intonacije i ritma. Uz to, niži razredi osnovne glazbene škole imaju tek cca četiri nastavna sata tjedno (dva sata instrumenta, dva sata solfeggia). Pa se onda, budući da se to ne smatra tolikim opterećenjem, klinci u osnovnoj školi ne mogu dogovarati za odgovranje.

S druge strane, srednja glazbena:
a) Ima prijamni ispit za koji se treba itekako pripremiti i koji ne prođu svi. Dapače.
b) Ima minimalno 15 školskih sati tjedno nastave (=1/3 nastavnog programa prosječne srednje škole), što, naravno, ne uključuje još barem par sati dnevno za vježbanje instrumenta i ostale domaće zadaće.
c) Ne predviđa da tih 15 školskih sati tjedno bude u lijepo izbalansiranom rasporedu, iz čega često proizlaze situacije da osoba provede 7 školskih sati dnevno u gimnaziji, i onda još toliko u drugom turnusu u glazbenoj. Pa se ti pripremi za odgovaranje sljedeći dan.

Naravno da ima slučajeva da netko uspije upisati srednju glazbenu, ali onda ništa ne vježba i pola predmeta markira. I naravno da ima slučajeva da netko uz gimnaziju ide na milijun izvannastavnih aktivnosti koje mu se na formalnoj razini ne vrednuju. I naravno da bi ova druga osoba više zaslužila odgovarati po dogovoru. Ali, barem sudeći po mom osobnom srednjoškolskom iskustvu, broj takvih slučajeva je zaista jedva prisutan. Tako da...
mmearmfeldt is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 00:00   #11
Mislim da bi nekima trebalo omogućiti odgovaranje po dogovoru ali ono što je meni glupo je što neki učenici koji se bave sportom (a nije sad da idu po olimpijadama i međunarodnim natjecanjima) smatraju da oni ne moraju uopće dolaziti na nastavu tjelesnog odgoja i da moraju imat 5. OK da ne moraju svaki put doći, ali jednom u dva tjedna bi mogli. Po toj bismo logici mi koji učimo engleski van škole trebali bit oslobođeni engleskog na nastvai jer smo mi na tečaju po tom udžbeniku radili još u prvom srednje. Isto tako oni koji idu u glazbenu školu glazbenog itd.
number 19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 07:17   #12
Quote:
number 19 kaže: Pogledaj post
Mislim da bi nekima trebalo omogućiti odgovaranje po dogovoru ali ono što je meni glupo je što neki učenici koji se bave sportom (a nije sad da idu po olimpijadama i međunarodnim natjecanjima) smatraju da oni ne moraju uopće dolaziti na nastavu tjelesnog odgoja i da moraju imat 5. OK da ne moraju svaki put doći, ali jednom u dva tjedna bi mogli. Po toj bismo logici mi koji učimo engleski van škole trebali bit oslobođeni engleskog na nastvai jer smo mi na tečaju po tom udžbeniku radili još u prvom srednje. Isto tako oni koji idu u glazbenu školu glazbenog itd.
Ja sam prije turnira (sto je bilo 3 vikenda mjesecno) bila oslobođena određenih vježbi na tjelesnom jer su radile negativan utjecaj na moj sport. Bila sam sportski razred, nitko nije bio oslobođen tjelesnog, neki su čak imali i 3 iz njega
__________________
The gods made heavy metal,and they saw that it was good.They said to play it louder than hell,we promised that we would.
Demona is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 07:48   #13
Ja imam frenda koji je išao paralelno u glazbenu školu i gimnaziju. Nije mogao cijelu srednju odlučiti čime bi se bavio i na kraju je upisao Pravni fakultet u Zagrebu jer je to odnijelo prevagu. Nema nikakvih problema na faksu jer je naučio da se mora organizirati. On je išao u jednu školu, pa došao doma, pojeo nešto, otišao u drugu školu. Napisao zadaću kad bi se vratio doma i onda još vježbao instrument. U sve to je morao negdje uklopiti slobodno vrijeme za izlaske, kavu, itd. Danas odlično organizira vrijeme (što je najbitnije za fakultet poput prava), a i nema problema sa svakodnevnim učenjem. S druge strane, neki su naučili npr povijest, javili se i dobili 5. Onda su ostavili povijest sa strane 10 dana-2 tjedna i navikli su generalno na vrijeme u mjesecu kad manje uče, kad odmaraju tjedan dana, itd. Još su navikli na dane kad uče samo po 2-3 h, kad imaju hrpu slobodnog vremena, a neki su se navikli i na kampanjsko učenje. Takvima nije pomoglo to što dolaze iz gimnazija u kojima su prošli s 5 (kao i moj prijatelj glazbenik) jer nisu pokupili radne navike i to se odrazilo na fakultetu. Radne navike su razlikovale one koji su uspješno završili faks (ili ga doveli do kraja) i one koji nisu. Svi smo došli iz gimnazija u kojima smo prolazili s 5.

Dakle, svakako se ne treba posvetiti samo srednjoj školi jer nijedna srednja škola ne zahtijeva toliko vremena da se još nešto ne bi uz to moglo raditi. No, to nešto sigurno oduzima puno vremena i zahtijeva žrtvu jer ćete se osjećati kao da ste već na faksu ili radite, itd. Drago mi je da profesori barem malo izlaze u susret jer nekad ni to nisu, ali kao što sam već rekla, srednje škole također postaju sve lakše i profesori se sve više općenito dogovaraju s učenicima u stvarima u kojima zapravo mogu imati potpunu autonomiju.
Fashion Barbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 22:03   #14
S nama su se u 4. razredu dogovorili oko stavljanja datuma kad ćemo odgovarati i funkcioniralo je kako treba 2-3 mjeseca. Ali onda, kad ne bi stigli naučiti, sve više njih je počelo izbjegavati dogovorena ispitivanja. Tako se i nastavilo u 2. polugodištu. Sad sam mišljenja da dogovoreno ispitivanje samo potiče kampanjsko učenje i tek rijetkima, koji stvarno redovito prate na nastavi i uče, pomaže da organiziraju vrijeme.
__________________
samo guraj naprid, šta drugo moš.
Fanhp is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 17:57   #15
začetnik teme bi se trebao primiti knjige a ne tjerati mak na konac
gle mali, nemaš pojma koliko vremena oduzimaju stvari poput glazbene ili sporta.
iz osobnog iskustva govorim, pohađala sam u isto vrijeme dvije srednje škole i da nisam imala odgovaranje po dogovoru zbilja ne znam kada bih našla vremena za spavanje. kako sam srednju glazbenu upisala nešto kasnije, pohađala sam ju i tokom faksa na kojem sam još uvijek, i znam što znači ustati ujutro u 7 i vratiti se doma u ponoć, trošeći silno vrijeme na trčanje s jednog mjesta na drugo, pišući zadaće na hodnicima jer drukčije ne bih stigla itd.

odgovaranje po dogovoru je minimalna stvar kojom se može izaći u susret onima
koji se zanimaju za više stvari, a žele oboje ili više toga raditi temeljito
sad uvijek ima onih koji će to iskorištavati
+ problem može biti i u profesorima

no te se već stvari rješavaju drukčije
Wawindaji is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 12:58   #16
Quote:
CaSO4 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Evo javljam seforumašima kako bi vas pitao postoji li mogućnost odgovaranja po dogovoru u vašoj (srednjoj) školi?
U mojoj školi postoji i ja sam dospio u razred s najviše učenika koji imaju odgovaranje po dogovoru te tako mi, koji nemamo tu mogućnost, ostajemo zakinuti jer ovi imaju puno veće povlastice od svih nas. Odgovaranje po dogovoru možeš dobiti ako pohađaš gazbenu školu ili treniraš neki sport. Osobno smatram da, ako već škola nudi mogućnost odgovaranja po dogovoru onda neka da tu mogućnost svima ILI osnuje razred s učenicima po dogovoru. Ako već težimo da smo svi u školi jednaki, ovo je pravi primjer nejednakosti među učenicima te je to vrsta diskriminacije.
Što vi mislite o ovoj situaciji?
Hvala
Pa naravno da niste jednaki po stupnju obrazovanja i aktivnosti. Zasto bjezati od cinjenice?

Zasto ljudi ne bi bili polivalentni i odakle tebi pravo da odredjujes sto je kome primarno?

Gdje bi stigli kad bi osnivali razred za pojedine grupacije ljudi radi onih kojima je nepravda sto netko naprosto ima vise interesa pa sukladno tome i ostvaruje veca prava?

pokusaj ti ici u srednju glazbenu paralelno sa srednjom strukovnom ili gmnazijom pa nesto reci
EDIT: Morala sam reagirati na dezinformaciju da glazbenu skolu moze upisati svatko.
To vrijedi kad je u pitanju funkcionalna ili privatna glazbena skola, ali npr.Bersu ili Markovca ne moze upisati svatko.Uostalom, vrlo je povrsno gledati koliko je tesko negdje upasti i to si uzimati za argument u raspravi s osobom koja mozda 10 godina pohadja glazbenu i aktivna je u njoj.

Sto se samog upada tice, tamo djeca, kao sto je netko vec rekao, polazu ispit muzikalnosti, ritma i sluha, a cujem da su odnedavno dobrano podigli palicu.

Nadalje, ti fakultet i upad na isti usporedjujes sa upadom u osnovnu ili srednju skolu. Nije li nesrazmjer vise no ocit?
No, ne samo to, ti i PROSJEK ocjena na fakultetu usporedjujes sa UPISOM u osnovnu glazbenu skolu.

Ja bih se, da idem istjerivati pravdu a ne osobni cilj, itekako informirala o tematici i razmislila o logickom rangiranju stvari koje usporedjujem kad je tezina istih u tijeku procjene.
__________________
Prolaze ljudi, ali stoje sati

Zadnje uređivanje Free like a wind : 13.05.2012. at 14:13.
Free like a wind is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:24.