Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2017., 19:55   #1
Suprugova baka nas zlostavlja

Kako i naslov, kaže, suprugova baka od skoro 90 godina nas kontinuirano psihički, verbalno, a pod zadnje i fizički zlostavlja (uglavnom mene).

Nas troje živimo zajedno u stanu koji je suprugov, a ona ima pravo doživotnog uživanja.

Ne plaća ništa od režija i ni na koji način ne sudjeluje u troškovima kućanstva.
Također ni na koji način ne sudjeluje u održavanju stana i nema nikakve obveze u kućanstvu.

Vitalna je, potpuno zdrava i u formi, svaki dan ide u šetnje po nekoliko sati, tako da nije neka nemoćna bakica.

Problem je u tome što me patološki mrzi od prvog dana jer smatra da sam joj ja uzela primat u kućanstvu otkad sam se doselila i da se ''pravim gazdarica'' zato što kuham, spremam i održavam stan, a ona to ne podnosi i neprestano mi govori da je ona jedina gazdarica i da će me otjerati iz stana.

Ja joj na to sve ništa ne odgovaram jer ne pričam s njom već dugo vremena, otkad me prvi put udarila.

I tu dolazimo do srži problema, do sada nas je samo verbalno zlostavljala, vrijeđala, urlala, psovala, proklinjala na najgnjusnije moguće načine, no pod zadnje je počela šetati stanom s nožem u rukama i rezati nam sve moguće žice kojih se može dokopati. Nakon toga je počela mene naguravati, a onda me i udarila, sada već ukupno tri puta. Sve je eskaliralo danas kada je nasrnula na mene sa škarama i mahala mi njima pred licem i prijetila da će me ubosti. Ja sam samo stajala pred njom i rekla sam joj ajde, barem ćete onda završiti u zatvoru. Na to je posustala i odložila škare, ali uz prijetnju da će mi ih zabiti u leđa dok ne budem gledala i da pazim što radim.

Nakon toga je danas još dva puta fizički nasrnula na mene, jednom s rukama, drugi put sa metlom. Jučer je udarila i muža.

I sad smo odlučili da tako više ne možemo, ali ne znamo što poduzeti i kome se obratiti.

Razmišljali smo o policiji, ali ona bi sve poricala i bila bi naša riječ protiv njene, a s obzirom da je tako stara i da je naravno fizički slabija od nas, sumnjam da bi nam vjerovali.

Mi se nju ustručavamo i ružno pogledati, a kamoli dotaknuti, da nas ne bi tužila ili lažno prijavila policiji.

Ali ne možemo više ovako, dosta je.

Lijepo vas molim za savjet, kome ju prijaviti i kako to učiniti s obzirom da ona iako puno pije i pati od paranoja razne vrste, realno je poslovno sposobna. A u dom ne želi, kao ni na liječenje od alkoholizma od kojega boluje. Kod doktora nikada ne ide tako da u njenom kartonu nema ničega.

Protiv nje imamo samo dvije audio snimke, jedna na kojoj me vrijeđa i ružno mi psuje, a druga na kojoj mi prijeti da će me probost škarama ako ju budem zajebavala.

Molim vas lijepo, kome da se obratimo??

Hvala puno.
Molly K Darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 20:09   #2
policija obavezno
nakon toga socijalna sluzba i oduzimanje poslovne sposobnosti, pa smjestaj u dom
ova situacija kakva je sad moze jako naglo postati smrtno opasna, ne treba puno snage da se nekome smjesti noz u trbuh
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 20:10   #3
Kažeš da je stan suprugov, ali baba ima pravo na doživotno uživanje.
Jedino pametno što možete napraviti je da se odselite.
Nema tih novaca i stanova da živim u stanu sa starom vješticom koja prijeti da će mi zabosti škare u leđa. Takve obično dožive stotu jer ih ništa ne može uništiti. Zločesti ljudi se za ništa ne sekiraju. Oni uživaju maltretirati druge.
Ako krenete s policijom i tužbama bit će vam još gore.
Bolje se odselite nego da vam ispred zgrade govori Andrija Jarak u dnevniku.
__________________
Najveća od svih sloboda je kad si možeš dopustiti biti ono što uistinu jesi
My time is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 20:11   #4
Živite u njenoj kući?

Odselite.


Ona živi u vašoj kući?

Obavijestite ju da ne može više živjeti kod vas i da mora ići u dom.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 20:26   #5
ZgSash Ovako bismo najradije postupili jer njeno ponašanje već postaje slučaj za policiju, ali se bojim da će nas otpiliti jer osim te dvije audio snimke nemamo nikakvih dokaza, modrica i slično. A ona se na spomen zvanja policije razgoropadi i kaže neka ih samo zovemo i da će ona nas optužiti za koješta. Ali izgleda da ćemo ju morati prijaviti, koliko god mi je to nelagodno.

My time U pravu si, ona za sebe stalno govori da će nas sve nadživjeti i da nam neće doći ni na sprovod i, citiram, da smo truli i da ćemo krepat prije nje i da će nastojati živjeti što duže samo da nas zajebava.

Na žalost ne možemo se odseliti jer nam financije ne dopuštaju, morali bismo plaćati novi stan i režije tamo i još režije u ovom stanu jer je muž vlasnik i sve su režije na njega, a to si trenutno ne možemo priuštiti. Ja studiram, samo muž radi i selidba nam za sada nije opcija, na žalost.

Kemik ona živi kod nas, ali ima pravo doživotnog uživanja.

Hvala svima na odgovorima, cijenim svaki savjet.

Ja sam sada počela pisati prijavu centru za socijalnu skrb, ali sada ne znam trebamo li ju prvo prijaviti njima ili policiji.

Strah me da nas nitko neće ozbiljno shvatiti jer je tako stara, a sustav štiti stare i nemoćne i rijetko kada se protiv njih nešto poduzima.
Molly K Darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 20:29   #6
samo vi napravite sto sam vam rekao
bez brige, nije tesko prepoznati kad starci serendaju
nedjelovanjem sigurno necete nista postici, a velike su sanse da netko bude zaista ozlijeden
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 20:35   #7
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
samo vi napravite sto sam vam rekao
bez brige, nije tesko prepoznati kad starci serendaju
nedjelovanjem sigurno necete nista postici, a velike su sanse da netko bude zaista ozlijeden
Vjerojatno ćemo tako i napraviti, samo čekam da se muž vrati kući i da onda krenemo nešto poduzimati, policija, czss, tko god nam može pomoći.

Zna li netko koliko su audio snimke relevantan dokaz policiji u nekom eventualnom postupku?
Molly K Darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 20:37   #8
gle, imao sam relativno slicnu situaciju doma
jedino rjesenje se na kraju pokazao dom
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 20:42   #9
Mi smo nju htjeli dati u dom prije nego sam ja uselila i ona je pristala pod prvo. Muž je tada krenuo kupovati novi namještaj i opremati stan i kada je već uložio jako puno novca, ona se predomislila i rekla da u dom ne ide ni mrtva. Tako da smo zaglavili tu s njom u stanu.

U dom neće, a na silu ju ne možemo staviti jer ima poslovnu sposobnost.
I realno jest poslovno sposobna, ne mogu lagati. Samo je zločesta, ali to se državu ne tiče.
Molly K Darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 21:58   #10
Teško će tu policija napraviti reda. Oni dođu, naprave zapisnik i predlože za sud. Reagiraju samo ako se nešto stvarno desi, ali onda je kasno.
Vidiš i sama koliko ima slučajeva obiteljskog nasilja. Teško je živjeti u takvom okruženju i strahu za svoj život. Ona će biti još gora ako dođe policija. Tek će vas nakon toga maltretirati.
Baš briga babu, može vas i ubiti i otići u zatvor, ima 90 godina, ionako zna da joj je kraj blizu. Vjerojatno je zločesta od uvijek i to se ne može promijeniti.
Što misliš da može napraviti soc. služba? Po meni ništa. Samo dođu, razgovaraju i naprave zapisnik. Neće oni strpati babu u dom na silu.
Nju nitko ne može otjerati iz stana ako ima pravo uživanja.
To je vjerojatno bio njen stan koji je prepisala na unuka uz doživotno uzdržavanje. Ništa joj ne možete.
Ili ćete živjeti svaki dan u tom paklu ili se odseliti. Na tvom mjestu ja bi našla bilo kakav posao uz fax i odite u podstanare. Neće ni to trajati vječno. Jednom će i ta vještica otegnuti papke.
__________________
Najveća od svih sloboda je kad si možeš dopustiti biti ono što uistinu jesi
My time is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 22:28   #11
Quote:
Molly K Darling kaže: Pogledaj post
Protiv nje imamo samo dvije audio snimke, jedna na kojoj me vrijeđa i ružno mi psuje, a druga na kojoj mi prijeti da će me probost škarama ako ju budem zajebavala.
Ovako nesto prvi put cujem, sta je sve u stanju uraditi sa 90, plus je vitalna, u snazi i pije k'o velika

Nego, kako je to u njenim ocima ti zajebavas? Sto se tocno desi u momentu kad krene na tebe, ili vikati na vas? Mislim, jel joj stvarno nesto zasmeta sto ona smatra da ne bi tako trebalo ili bez razloga sve to radi?
Napravi jos snimaka da imas, takodje se potrudite nabaviti dokaze da je alkoholicarka, ako znaju to i ljudi iz okoline da posvjedoce ako bude zatrebalo.
Ako ima kakve sanse u stanu da se izolujete od nje, tipa da uopce ne sjedite s njom dok gledate tv, radije ga prebacite u svoju sobu i ignoristete je sto vise...
TheSpy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 22:38   #12
Quote:
Molly K Darling kaže: Pogledaj post
I tu dolazimo do srži problema, do sada nas je samo verbalno zlostavljala, vrijeđala, urlala, psovala, proklinjala na najgnjusnije moguće načine, no pod zadnje je počela šetati stanom s nožem u rukama i rezati nam sve moguće žice kojih se može dokopati. Nakon toga je počela mene naguravati, a onda me i udarila, sada već ukupno tri puta. Sve je eskaliralo danas kada je nasrnula na mene sa škarama i mahala mi njima pred licem i prijetila da će me ubosti. Ja sam samo stajala pred njom i rekla sam joj ajde, barem ćete onda završiti u zatvoru. Na to je posustala i odložila škare, ali uz prijetnju da će mi ih zabiti u leđa dok ne budem gledala i da pazim što radim.
Ne znam što čekate, ako je ovo sve istina.

Ne mislite valjda djecu odgajati kraj nje?

Isti čas se zove policija za nasilje u obitelji (za to ti reagiraju ekspresno) i za prijetnje po život. Ako ju prijaviš da ti je prijetila kako će te ozbiljno ozlijediti/ubiti, bakica se može naći u velikom problemu. A i trebala bi, jer ovo je suludo ponašanje. Bila zla ili ne, činjenica da maše škarama/nožem govori da si (ste) u ozbiljnoj opasnosti. Što ima veze što je stara, ako je zbilja tako vitalna i svjesna, zašto vam ne bi vjerovali? S njom moraju postupati kao i sa bilo kojom drugom mlađom osobom u istoj situaciji.

I ako zbilja ima problem s alkoholom, onda pretpostavljam da bi u trenu ludila, ako ju prijavite, usput i napuhala ponešto promila, što bi svakako išlo vama u prilog.
Lizzy D is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 23:01   #13
My time Bila bi najbolja opcija sve ostaviti i otići u drugi stan, slažem se. Ali puno plaćamo za moju školarinu na faksu i moram maksimalno iskoristiti akademsku godinu, tako da sada ne mogu tražiti posao. A novaca jednostavno nemamo za drugi stan sada. Imat ćemo kroz par godina, ali do tada se svašta može desiti, svjesna sam toga. I zato želim da se krene u neku pravnu proceduru protiv nje, da se njeno ponašanje zabilježi, pa se nadam da će institucije ipak nešto napraviti. Znam da zvuči jalovo, ali čini mi se da je to sve što nam je sada na raspolaganju.

TheSpy Bogami da pije, litru i pol piva minimalno na dan plus par čašica štoka na to, a jednom u mjesec i pol, dva se ful oblije i tu onda ne pričamo ispod pet litara piva i tko zna koliko štoka. Ali to onda bude jako ružno za gledati i slušati, nakon zadnje takve njene seanse ja sam se tresla tri dana i od stresa mi je proradila štitnjača, a mužu je buknuo hepes.

Evo sad konkretno jučer sam ja stavila jednu kuhinjsku krpu na pranje i ona me napala da je to njena krpa i kako se usuđujem dirati njenu krpu i da ju smjesta vratim. A krpa je bila prljava i ja sam ju normalno stavila na pranje i na njeno mjesto stavila drugu. Evo, kunem se, znači to je bio razlog da me jučer fizički napadne. Krpa. Prošli put sam u 6 ujutro ušla u kuhinju i ona je bila tamo i već je bila pijana i počela je urlati na mene da se gubim iz njene kuhinje i stana. A ja svo to vrijeme nisam uopće komunicirala s njom ni riječima ni pogledima ni gestama, nikako, otkako me prvi put udarila totalno sam ju ignorirala sve do jučer, tako da ne znam uopće zašto se osjećala toliko izazvanom od mene kada nismo bile ni u kakvom kontaktu.

Eliza Day Na žalost je sve istina. Djecu ionako ne možemo trenutno imati, imamo problema u tom području, i to joj je još jedan razlog da se okomljuje na nas, stalno nam se ruga zbog toga, meni da sam jalova, a mužu da nije sposoban napraviti dijete. To me zapravo i najviše boli i ljuti. Kao da ima radar za najosjetljivija emocionalna mjesta i tamo udara i napada.

Do sada sam joj šutila, danas sam joj sve sasula u lice što imam, ali se ne povlači, drska je, izaziva, krevelji mi se i unosi u lice, psuje i vrijeđa i što muž kaže, ponaša se više kao zvijer i životinja nego kao čovjek.

A ne može joj se ništa, zaštićena je kao lički medvjed, zna da ju ne smijemo pipnuti i obilato to koristi.

Hvala vam svima puno na savjetima i razumijevanju. Čekam da se muž vrati pa ćemo vidjeti to za policiju, ne znam bi li uvažili te audio snimke, a czss-u ćemo ju sigurno prijaviti, napisala sam im dopis, trebamo još samo poslati.
Molly K Darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 23:18   #14
Ja bih promijenio bravu od ulaznih vrata kad otiđe van i otišao na par dana nekamo. Pa nek se snalazi, možda bi se malo opametila.
Ako nastavi, sljedeći put ju ne bih nikad ni pustio u stan.
Na silu ne može ući, nek vas tuži. Kakvo je naše sudstvo, to traje godinama, do tad će krepat..
boemzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 23:25   #15
Nisam upratila, jel ima ona ikog osim tvog supruga? Nekoga tko bi vas pokušao "zaštititi" ili vam barem pomogao s policijom, centrom..
__________________
Tisuću razloga za ljubav, tisuću razloga za smijeh...
sanjcho is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 23:58   #16
boemzg Zvuči primamljivo, ali s obzirom da ima pravo na uživanje stana dok je živa, time bismo prekršili bitnu odredbu darovnog ugovora i on bi postao nevažeći, a stan bi otišao nazad njoj, ako se ne varam. Tako da to ne možemo učiniti.

sanjcho Nema nikoga osim mog svekra, muževog tate, a njenog sina. Sa svima drugima se posvađala ili ih je nadživjela. Ali on je na našoj strani, zna kako nam je jer je prošao kroz sve ovo s njom prije 25 godina. Ona je isto tako patološki mrzila moju svekrvu kao sada mene i isto su svi živjeli skupa, ali stan je tada još bio njen. Izbacila ih je na Badnjak na ulicu. Toliko o njoj.
Molly K Darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 00:04   #17
a bokte ovo je cisti horor. Otici ce vam zdravlje, psiha, ti si i stitnjacu spomenula pa ono...mladi ste, mislite na sebe.
Idite to rjesavati pod hitno, prijavljujte redom, obavite razgovor i sa advokatom (postoje li besplatne konsultacije?) da vidite sto vam je ciniti s te strane... uh, ne bih ja ovo ovoliko dugo mogla trpiti pod istim krovom, pukla bih.
TheSpy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 00:10   #18
Alkohol i zločesti karakter su najgora kombinacija.
Autorice, kad ti muž nije kod kuće bolje se makni od nje i budi u svojoj sobi.
To je strašno što vam predbacuje za djecu. Tako se može ponašati samo totalno bez osjećajna osoba koja je frustrirana sa svime u životu.
Ako se ne možete odseliti, poduzmite sve što možete i nemoj se svađati sa njom. Ignoriraj ju totalno.
Baš mi je žao kada čitam ovakve postove.
Nije mi jasno kako osoba od 90 godina može biti takva. Umjesto da je sretna što nije sama i da ima svog unuka i njegovu ženu pored sebe koji joj u svemu pomažu. Nikada neću shvatiti zločeste ljude koji uživaju maltretirati druge.
Nadam se da ćete uspjeti što prije riješiti ovu situaciju.
__________________
Najveća od svih sloboda je kad si možeš dopustiti biti ono što uistinu jesi
My time is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 01:03   #19
ja bi prvo promjenio bravu na vašoj spavaćoj sobi i zaključavao. jebote još najbolje da se baba sjeti pa dam vam podmeće svašta.

drugo, jednostavno nemoj par dana doslovno ništa raditi, NIŠTA, niti kuhati, niti prati, ništa, ti i muž jedite vani

treće, tako dugo dok je ona živa, vi zbog stresa neće moći imati dijete, a odgajati dijete pored te babetine je užas užasa

četvrto, prijavite ju centru za socijalnu skrb, i oni obavezno da dođu kad je i muž doma, jer će kad oni odu biti doma oluja

peto, ak ona ima penziju na što točno ona to troši?
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 01:07   #20
Quote:
boemzg kaže: Pogledaj post
Ja bih promijenio bravu od ulaznih vrata kad otiđe van i otišao na par dana nekamo. Pa nek se snalazi, možda bi se malo opametila.
Ako nastavi, sljedeći put ju ne bih nikad ni pustio u stan.
Na silu ne može ući, nek vas tuži. Kakvo je naše sudstvo, to traje godinama, do tad će krepat..
bogme i ovo je dobra ideja

jednostavno, kad ode u šetnju, za to vrijeme promjenite bravu, čisto da joj pokažete da možete

i jednostavno kad počne lupati da je se pusti unutra ne reagirajte

kaj susjedi vele za nju?

još sam treba da vam i susjede okrene protiv vas

svakako razgovor sa nekim pravnikom čisto da dobijete neke smjernice

ako sad to ne riješite a baba je vitalna, to znači minimalno još 5 godina pakla, sory, ali ja to ne bi mogao
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:40.