Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2004., 18:42   #1
Poslovni prostori - sva pitanja

Imam poduzeće već godinu dana. Bavim se uslugama, tj. izradom dekoracija od balona. Do sada nisam imao poslovni prostor u kojem bi radio. Uglavnom sam izrađivao svoje dekoracije na terenu. Npr. netko me nazove na telefon i dogovorimo se oko prvog sustreta, otiđemo na mjesto gdje će se odžati neki skup ili svadba i dogovorimo se o poslu.
Uzeo bih poslovni prostor u kojem bih obavljao dogovore (show room) i izrađivao male dekoracije (balonske bukete). Imam prijavljenu trgovinu ali za sada bavim se samo izradom (proizvodnjom - prazan balon ili prazne balonenapušem zrakom ili helijem i prodam kao bukete ili veće dekoracije) dekoracija.
Dali kod otvaranja takvog tipa poslovnog prostora trebam ishodovati neke dozvole i tko to odobrava.
Dali ima netko neka iskustva sa otvaranjem sličnih poslovnih prostora (cviječarne)?

Hvala
stefano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 13:18   #2
mislim da ne trebaš nikakve posebne dozvole.

minimalni tehnički uvjeti ti trebaju za trgovinu i ugostiteljstvo. moraš pazit na sanitarne preglede ako radiš s hranom.

nazovi državni inspektorat u svom gradu pa pitaj
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 15:09   #3
Hvala
stefano is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2004., 11:57   #4
Iznajmljivanje prostora firmi

Molim pomoc:

Ako kao privatna osoba iznajmim kat kuce pravnoj osobi, sto sve moram napraviti?

Ziro imam, treba potpisati ugovor, i onda kad oni mjesecno uplate, sto je s obvezama prema drzavi? Je li to nekih 13% poreza i kada se on placa? Skida li se automatski ili kako?

Thx unaprijed
Elaine is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2004., 13:10   #5
Možeš na crno
a ako je toj firmi potrebno da ima račun-onda imaš dvije mogućnosti-ili da ti oni jednostavne plate na žiro račun, ili da napravite ugovor o najmu i onda na taj iznos platiš porez.
Ugovorom se obvezuješ prepustiti na korištenje naznačeni prostor-potpiše se u par primjeraka i to je to. Ugovor je punovaljan.
Možeš u ugovoru navesti manji iznos, tako da će ti i porez biti manji, a drugo može i na crno
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2004., 14:20   #6
Tuco, thanks na odgovoru.

Jos jedno, glupo, pitanje - kad placam porez i kako?

(Laik, priznam )
Elaine is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2004., 14:22   #7
Porez ti se plaća ovako: iznos naveden u ugovoru umanji se za 30% zbog «troškova najmodavca» i na onaj iznos što ostane plaća se porez. Porez je 15%. Još se plaća prirez, koje se razlikuje od grada do grada, u Osijeku je 13%. On se obračunava na iznos poreza.
Znači ako je najamnina 1000kn, porez plaćaš na 700. porez ti iznosi 105 kn + prirez 13,65 kn.
Poreznu prijavu ne moraš raditi-iz porezne dobiješ uplatnicu.
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2004., 14:59   #8

Thanks! Sve mi je jasno, juhu!
Elaine is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2004., 13:31   #9
Ne racunas si sam porez, nego ugovor odneses na poreznu upravu i oni ti razrezu porez. Dobijes rjesenje i onda po njemu placas porez. Porez moras platiti bez obzira da li tebi firma plati ili ne
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2004., 16:45   #10
Thx.

Bolje im je da plate ili ...
Elaine is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 18:12   #11
Question d.o.o. i najam poslovnog prostora

Molim pomoć.....

Imam Kuću sa poslovnim prostorom. Također, uskoro ću osnovati d.o.o.

S obzirom da kuću, a samim time i poslovni prostor treba urediti (fasada, grijanje, promjena krovišta....) zanima me da li te troškove mogu staviti na firmu. Naravno taj poslovni prostor bi iznajmio firmi....

Hvala
 
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 18:20   #12
Možeš. Ali nemoj pretjerivat, recimo da ti je posl. prostor 20 m2, a potrošiš 100 m2 parketa i da s ostatkom urediš špajzu.
Moonlight Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 18:24   #13
Hvala...

A da li to npr. znači da ako u početku nemam izlaznih računa već samo te ulazne račune, da si onda to mogu odbiti kao predporez (naravno ako su firme izvođači u sustavu PDV-a)....

Imam još jedno pitanje u svezi režija (plin, voda, struja....). Predpostavljam da, s obzirom da svi prključci/režije glase na mene (na ime), njih ne mogu staviti u troškove??

Hvala još jednom
 
Odgovori s citatom
Old 06.05.2005., 18:30   #14
Normalno da možeš odbiti kao pretporez.

Što se tiče drugog pitanja, mislim da možeš pravdat troškove do visine 70% ukupnog troška, jedino PDV ne možeš jer računi ne glase na firmu. Za svaki slučaj se posavjetuj s nekim knjigovođom ili u poreznoj upravi.
Moonlight Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2005., 11:17   #15
Pecenjara, uvjeti za prostor?

Kome se obratiti da bi se saznalo o minimalnim tehnickim i sanitarnim uvjetima za otvaranje pecenjare ili bilo cega drugoga o cemu se mozda razmislja?

Npr. 1) treba li se za malu pecenjaru pilica imati tekuca voda u objektu ili je dovaljan kanistar?

2) Mora li objekt imati WC ili moze biti u blizini?.....itd.


Vjerovatno je vec bilo pa se unaprijed ispricavam.

Posebno bih cijenio ako netko moze kratko navesti korake....npr.:

1) Korak br. jedan: imas ideju za obrt/firmu
2) Trebas saznati potrebnu skolu/certifikat....kome se obratiti?
3) Minimalni uvjeti za prostor...kome se obratiti?....itd.


Sta se od ovoga moze naci na netu?

itd.

Slobodno ispravite ovu listu ako znate kako treba.

Hvala Vam
mladen_22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2005., 12:32   #16
probaj prvo pitati u državnom inspektoratu, oni vole pomoći odmah na početku a i znaju šta se smije a šta ne...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2005., 11:33   #17
Prvo si uzmi pravilnik i iz njega iščitaj osnovne min-teh uvjete za taj tip objekta (pravilnik o razvrstavanju i min.teh. uvj. ugostiteljskih objekata NN 52/04 su posljednja izmjena, ima ih milion) ili odi u Ured državne uprave u svojoj županiji/ ispostavu u gradu, odsjek za gospodarstvo i lijepo pitaj, obično su OK

imaš osnovne informacije za Primorsko-goransku županiju na www.udu-pgz.hr/info-servis.htm pa vidi malo tamo
medissima is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 09:27   #18
Stambeni prostor u poslovni?

Šta je sve potrebno da se stambeni prostor preimenuje u poslovni?

Hvala
mladen_22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 00:55   #19
Re: Stambeni prostor u poslovni?

Quote:
mladen_22 kaže:
Šta je sve potrebno da se stambeni prostor preimenuje u poslovni?

Hvala
Ugovor o zakupu gdje ti sam sebi ( ili tko ti već daje zakup) daješ na korištenje stambeni prostor u poduzetničke svrhe.
__________________
You can spand the whole life worrying, grumbling, brooding over thinga and being miserable, or the same energy could be used to uplift you to unimaginable heights.
Jedina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 00:58   #20
kolika je minimalna najamnina za tako nešto?
obiwan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:31.