Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2010., 18:55   #201
dokaz da je poslovni prostor

Quote:
legaos kaže: Pogledaj post
Kako fizička osoba može dobiti nešto što se zove "dokaz da je poslovni prostor" (teta u uredu za gospodarstvo jedne općine kaže da se to primjenjuje od cca. 2007.g, novi znakon ili propis, nisam siguran).

Naime, u dotičnom poslovnom prostoru se prije 2007. g. obavljala djelatnost koja bi se obavljala sada, ali ako nema tog dokaza "da je posl. prostor", nije moguće ići u daljnju proceduru otvaranja (neću spominjati čega).

Ako se radi o prenamjeni iz stambenog u poslovni, ev. netko zna koliko to košta i koliko dugo traje?

itko zna?
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 01:38   #202
dokaz da je poslovni prostor

Quote:
legaos kaže: Pogledaj post
Kako fizička osoba može dobiti nešto što se zove "dokaz da je poslovni prostor" (teta u uredu za gospodarstvo jedne općine kaže da se to primjenjuje od cca. 2008.g, od 31.10.2008.stupio na snagu zakon da prostor mora imati i namjenu)

Naime, u dotičnom poslovnom prostoru se prije 2007. g. obavljala djelatnost koja bi se obavljala sada, ali ako nema tog dokaza "da je posl. prostor", nije moguće ići u daljnju proceduru otvaranja (neću spominjati čega).

Ako se radi o prenamjeni iz stambenog u poslovni, ev. netko zna koliko to košta i koliko dugo traje?

itko ?
legaos is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 06.03.2010., 11:05   #203
Legaosić,
teta u gospodarstvu ti treba reći koji su tehnički uvjeti za obavljanje djelatnosti koju obavljaš, a ti njoj trebaš reći točno o kakvom se prostoru radi pa te ona također treba uputiti, dati popis svega što trebaš napraviti da prenamjeniš prostor. Za različite djelatnosti postoje različiti uvjeti...

Kako da ti netko kaže koliko će koštati ili koliko će trajati kad ne znamo o čemu se radi niti o kakvom se prostoru radi
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 11:11   #204
A jel može odogovor molim Vas na moje pitanje. Stari ima drugu kucu, pa bih nju pretvorio u poslovni prostor tj jel moguce? Djelatnost obavljana bi bila izrada softwera kao i web dizajn, znaci samo na racunalima. Pa kad bi on to preveo kao poslovni prostor ja bih to kupio od njega. Hvala unaprijed.
sashab is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 20:13   #205
Re: dokaz o posl. prostoru

Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post
Legaosić...
Za različite djelatnosti postoje različiti uvjeti...
Kako da ti netko kaže koliko će koštati ili koliko će trajati kad ne znamo o čemu se radi niti o kakvom se prostoru radi
Dante, radi se o sljedećem: imam sličnu situaciju kao ova što ću citirati:

"Turisticka agencija posluje od 1997. i u prvoj poslovnici (prostoru)je dobila min.teh.uvjete bez problema.
Nakon 11 godina, broj zaposlenih se povecao i agencija trazi i nadje novi prostor koji treba urediti.
Uredjenje pocinje u travnju 2008. i trebalo je trajati do rujna 2008.
Prije pocetka radova obavjesten je Ured za turizam koji daje min.teh.uvjete. Dali su upute koju papirologiju treba
obaviti i uputu da se dodje do njih kada bude gotovo da pogledaju i daju min.-teh.uvjete.
Radovi su zavrsili - prostor spreman za pregled 01.11.2009.
Doslo se u ured za turizam i oni kazu:
Zao nam je. Ne mozete dobiti min.teh.uvjete jer je od 31.10.2008.stupio na snagu zakon da prostor mora imati i namjenu, a taj prostor nema.
Kuca ima urednu gradjevinsku dozvolu za objekat i bas sve,
osim namjene jer se za nju nije znalo. Naknadno je ne zele izdati.
Agencija se zalila, zali se i dalje, ali odgovori uvijek ostaju negativni.
Napomena: kada se preselila poslovnica, agencija je obavijestila sve sluzbe (grad, poreznu, komunalno...) da se preselila i od tada prima racune s porezima, pristojbama....
na novoj adresi kao da je sve u redu. Ali ne moze u miru raditi zbog straha od inspekcje.
Kako se moze rijesiti ovaj problem i kani li se taj glupi zakon o namjenama mjenjati.
Molim za pomoc"


Budući da sam sada objasnio, pa je i svim forumašima jasno čime se bavim, a to je turizam, odnosno turistička agencija. Naime, ja otvaram još jednu poslovnicu, (zakonski moram imati min. 16m2, da bih zadovoljio MTU, itd, da sad ne objašnjavam...)

Ali, ima caka. Prostor, mora imati namjenu.

Znači po novom zakonu, (ja imam situaciju kao i kolege iz gornjeg posta s jednog drugog foruma), ali budući da se bojim velikih kazni ne želim ulaziti u taj poslovni prostor jednostavno zato što nema namjenu, iako se u istom prostoru odvijala djelatnost turističke agencije do 2007. i onda nastaje prekid, prostor je prazan i sada (ove godine 2010.) ulazim ja na scenu; međutim kao što sam rekao - ured za gospod. kaže "taj prostor nema namjenu".

Eto to je moje pitanje i dilema. Napraviti kao kolege iz gornjeg posta koji rade praktički nelegalno?

Ili ne ulaziti u posao zbog nemogućnosti dobivanja "namjene poslov. prostora" (to nije MTU, da ne bude zabune).

Moje pitanje je kako dobiti "namjenu", dali ta procedura traje 15 dana ili 2 i više mjeseca. Ako se radi o dužem periodu, meni se to ne isplati čekati zbog prirode posla, a onda moram ući u drugi prostor, koji mi je na lošijoj lokaciji...

Možda netko zna ili je imao sl. situaciju?

LP
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 21:05   #206
iznajmljivanje apartmana bez građevinske

Zanimalo bi me postoji li ikakva mogućnost za legalno iznajmljivanje apartmana ili otvaranje bilo kakve gospodarske djelatnosti u izgrađenoj i završenoj kući ali koja nema urednu građevinsku dozvolu
mali čoek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 21:54   #207
Nažalost odgovor je ne...
Za sve ti treba građevinska dozvola.
Ne treba jedino za starije građevine, sad se ne mogu sjetiti, ali starije od 1950. čini mi se...
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 01:22   #208
Opet hvala unaprijd, a jel moze netko odgvorit na moje?
sashab is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 11:03   #209
Moguće je preimenovati stambeni u poslovni prostor, a tebi za izradu software-a i web dizajn ne treba poslovni prostor djelatnost ne zahtjeva takvu kategorizaciju...
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 11:47   #210
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Moguće je preimenovati stambeni u poslovni prostor, a tebi za izradu software-a i web dizajn ne treba poslovni prostor djelatnost ne zahtjeva takvu kategorizaciju...
znam, ali to bi bas bila firma s vise zaposlenih tako da mi treba, ne privatno nesto. A kasnije bi isla i agencija za reklame i sl.
sashab is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 17:29   #211
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Nažalost odgovor je ne...
Za sve ti treba građevinska dozvola.
Ne treba jedino za starije građevine, sad se ne mogu sjetiti, ali starije od 1950. čini mi se...
Mislim da je 1969. u pitanju, čini mi se da su tada uvedene građevinske.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 22:06   #212
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Mislim da je 1969. u pitanju, čini mi se da su tada uvedene građevinske.
Sve što je građeno prije 1968. ne treba dozvola
__________________
Oni koji se brzo obogate,u velikoj su pogibelji da brzo osiromaše
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 14:58   #213
pomoć početnici

Ovako, hoću otvorit d.o.o., tvrtka bi se bavila nekim internet biznisom, tako da joj poslovni prostor nije potreban.

Ali, firmu moram registrirat na neku adresu, što će bit moj stan. Moram li nužno sama sebi iznajmiti dio stana i plaćati si najamninu?
i mora li taj "dio stana" ispunjavat neke tehničke uvjete?
koliko sam skužila iz zakon tehničke uvjete moraju ispunjavat samo firme koje se bave ugostiteljstvom, turizmom i sl.
Nyka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2010., 14:07   #214
Question Minimalni tehnički uvjeti,beach bar ???

Pozdrav ,
upravo sam u projektu izgradnje beach bara na plazi ,pa me zanima jel mozda netko zna buduci da je za minimalne tehnicke uvjete potreban wc ,da li kemiski wc (montazni ) zadovoljavaju te uvjete i sta bi oni sve tribali sadrzavati da bi pokrili min.teh. uvjete ,mislim jel dovoljno da je samo wc ili mora imati umivaonik,staklo i slicno ,jel ima tko iskustva s tim ??
tony85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 16:07   #215
btw,
malo sam njuškao i zvao, da vidim kako se kreću cijene poslovnih prostora (lokala), i kreću se od 2500 na više, nekidan sam bio u ulici grada Mainza (nova zgrada) i frajer kaže 2800 rohbau, pitam ja jel može neki popust, kaže on 2700 da ne zaboravim reći da mu je banka nedavno stavila treću plombu, očito taj investitor misli da će doći neki glupi bogati Europljanin i iskesati mu 126000 eura za prazan prostor na nebaš nekoj ludo frekventnoj lokaciji
europe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 11:52   #216
Iznajmljivanje prostora

Imam poslovni prostor 40m2. Uredio bih ga i iznajmljivao kao igraonica tj. za dječje rođendane. Ne bi otvarao poduzeće već bih ga iznajmljivao kao privatna osoba. Dakle privatna osoba - privatnoj, i to više različitih osoba mjesečno... Da li je to moguće? Dakako sa svakim se radi ugovor i prijava na poreznoj.
Najam bi trajao otprilike 1 dan, ili čak i manje 3-4 sata.
Hvala.
malac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 20:13   #217
Porez pri prodaji poslovnog prostora

Imam d.o.o. u cijem je vlasništvu poslovni prostor. Planiram prodati poslovni prostor drugoj pravnoj osobi (obrt). Kupac koji ga kupuje platio bi ga u 30-36 rata s tim da bi tek po isplati cjelokupnog iznosa, poslovni prostor prešau u vlasništvo kupca. Da li se racun mora ispostaviti na cjelokupan iznos ili se moze ispostavljati mjesecno ? Koji se porezi placaju i tko ih placa?

(kad sam ja kupovao taj poslovni prostor platio sam 5% poeza na nekretnine, a ne PDV)
i.scriptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2011., 15:26   #218
Dijeljenje poslovnog prostora

Mogu li dvije različite djelatnosti različitih firmi obavljati posao u jednom poslovnom prostoru (radi smanjenja troškova, dakako) i kako bi to trebalo papirnato riješiti? Nekakvim ugovorom pretpostavljam..

Nejasno mi je i sljedeće: Tvrtka A se bavi trgovačkom djelatnošću a tvrtka B uslužnom djelatnošću za koju nisu potrebni minimalno tehnički uvjeti. Budući tvrtka A mora ispunjavati MTU, da li to znači da prostor mora biti fizički razdvojen nekom vrstom pregrade (to nam nije zgodno)?

Zanima me, usput, može li se uslužna djelatnost (zanatstvo) u manjem obimu baviti i trgovinom a da i dalje prvenstveno pruža usluge (i da nisu potrebni MTU)?
Petar P. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 20:25   #219
Otkazni rok - Poslovni prostor

Molim vas brz odg, ako tko zna. Moja firma je obavljala djelatnost u unajmljenom poslovnom prostoru u čijem je ugovoru o zakupu upisan otkazni rok od 90 dana. Naime, firma se odlučila iseliti iz prostora i obavijestila je najmodavca o tome 45 dana ranije. Da, zakonski bi se trebalo platiti svih 90 dana, ali ako firma ode nakon 45 koji su penali? Naime, firma se zatvara i platit će prostor dok god bude u njemu, ovih sljedećih 45 dana, ali na koji način se izvući od naplaćanja za ostalih 45 dana? Hvaaalaa
krups is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 15:46   #220
PRENAMJENA POSLOVNOG PROSTORA

Pozdrav,

volio bih se konzultirati sa vama u vezi nekoliko stvari. Za početak, radi se o poslovnoj realizaciji dvije tvrtke koje bih locirao u svom prostoru. Kako sam stambeno poslovni prostor naslijedio od bake i djeda, a djed u poslovnom dijelu nekada imao odvjetnički ured koji je i figurirao kao poslovni prostor, a ja ne želim registrirati svoje tvrtke na poslovni prostor zbog višestruko većih davanja, zanima me:

1.procedura i cijena da poslovni prostro ponovno prenamjenim u stambeni?(cilj je dakle da tvrtke registriram na stambeni i tako unajmim prostor)
2. kako je riječ o dvjema jedinicama (stambenoj i poslovnoj) na istom katu da li je moguće da registriram obe tvrtke na stambeni dio znači čisto formalno , a da u biti koristim poslovne prostore? Ili je to rizik koji nije vrijedan, pa je bolje ići za rješnjem pod 1.?
3. budući da sam zaposlen u ministarstvu jasno mi je da ne moram plaćati doprinose za sebe, te da mogu biti direktor u obe. No, kako bi mi se ova druga tvrtka bavila specifičnom djelatnosti u razmišljanju sam da u toj drugoj sebe stavim za prokurista, a da zaposlim na mjesto direktora prijatelja - zanima me kolika ću minimalna davanja morati imati za njegovo mjesto direktora?
4. propisi su mi više manje dobro poznati, no ono što bi me zanimalo je praktične prirode, ne u smislu kako varati državu - nego mehanizmi poslovanja i uštede na prijavi i uopće racionalizacija poduzetničkog poslovanja što je osobito bitno sada u startnom periodu?
Uopće volio bih da samnom podijele iskustva prekaljeni poduzetnici.

Moji su svi po državnim instituciama, tako da eto nemam osim par prijatelja koga pitati.

Hvala
nebrac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:14.