Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2013., 23:13   #221
Quote:
malac kaže: Pogledaj post
Imam poslovni prostor 40m2. Uredio bih ga i iznajmljivao kao igraonica tj. za dječje rođendane. Ne bi otvarao poduzeće već bih ga iznajmljivao kao privatna osoba. Dakle privatna osoba - privatnoj, i to više različitih osoba mjesečno... Da li je to moguće? Dakako sa svakim se radi ugovor i prijava na poreznoj.
Najam bi trajao otprilike 1 dan, ili čak i manje 3-4 sata.
Hvala.
I mene ovo zanima ioako je post star 2 godine.
U pitanju je konoba koju bi iznajmljivala za manje fešte.
Da li je to legalno ikako moguće bez silnih osnivanja firmi i sl.
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 11:25   #222
ne znam odgovore na tvoja pitanja, ali imam svoja. bi li ti bio voljan meni otkriti uspoređene troškove davanja stambenog i poslovnog prostora? dakle, za isti prostor, kolika su davanja ako je stambeni, a kolika ako je poslovni.
uraira is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 19:32   #223
Quote:
uraira kaže: Pogledaj post
ne znam odgovore na tvoja pitanja, ali imam svoja. bi li ti bio voljan meni otkriti uspoređene troškove davanja stambenog i poslovnog prostora? dakle, za isti prostor, kolika su davanja ako je stambeni, a kolika ako je poslovni.
višestruko su veći troškovi i davanja. s obzirom da je prostor poveći i k tome u centru grada gdje je već zakonski minimum po kojem moraš plaćat porez na iznajmljeni prostor znatan, ušteda nije zanemariva radi li se o stambenom ili o poslovnom prostoru unutar kojeg se registriraju djelatnosti.

trebao bi mi reći gdje imaš stambeni odnosno poslovni prostor i kolika je kvadratura pa ti mogu dat neki okvir.

inače sam u međuvremenu pokrenuo prenamjenu, odnosno zadužio svoje za to.

moja pitanja su praktične naravi, ali kako nema voljnih iščitavam na drugim pdfovima iskustva poduzetnika.
nebrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 20:47   #224
svi imamo te probleme
a probleme nitko da unisti u korjenu
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 09:40   #225
prvo:uraira je ženskog roda
drugo..nemam još prostor, tek pametujem. stoga sam htjela nekog tko mi zna usporediti red veličina davanja za stambeni u odnosu na poslovni prostor. kužiš? koliko je otprilike skuplja režija i naknade za poslovni od stambenog.
ali uzmi primjer: trnje (vrbik), 21m2, poslovni prostor u odnosu na istu kvadraturu stambenog u istom kvartu. eto, ako ti se da..
ali svakako ćeš mi prepričati putešestvije pri svojoj prenamjeni
pozdrav!
uraira is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2013., 00:08   #226
Pozdrav, planiram otvoriti j.d.o.o. i za te potrebe uzeti u zakup namješteni poslovni prostor prilagođen mojoj djelatnosti.
Dobio sam prijedlog ugovora od zakupodavca u kojoj mi nisu potpuno jasne dvije točke.

Naime, u jednoj točki je jasno definirano koje su obveze zakupodavca i zakupca što se tiče održavanja, popravaka, režija, da bi u jednoj točki bilo navedeno sljedeće: "Poreze i druge javne terete iznajmljene stvari snosi zakupac."
Molim Vas da mi protumačite na što se odnosi navedena točka, jer u svim primjerima ugovora koje sam vidio je navedeno da te troškove snosi zakupodavac.

Druga stvar koje me muči je da smo dogovorili cijenu najma koju je potrebno uplatiti na račun, a u ugovoru je navedeno: "Porez na zakup snosi zakupac." Da li to znači da bi još na iznos najma trebao plaćati porez ili zakupodavac od ukupnog iznosa najma plaća porez?
tzuio is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2013., 20:48   #227
Quote:
tzuio kaže: Pogledaj post
Pozdrav, planiram otvoriti j.d.o.o. i za te potrebe uzeti u zakup namješteni poslovni prostor prilagođen mojoj djelatnosti.
Dobio sam prijedlog ugovora od zakupodavca u kojoj mi nisu potpuno jasne dvije točke.

Naime, u jednoj točki je jasno definirano koje su obveze zakupodavca i zakupca što se tiče održavanja, popravaka, režija, da bi u jednoj točki bilo navedeno sljedeće: "Poreze i druge javne terete iznajmljene stvari snosi zakupac."
Molim Vas da mi protumačite na što se odnosi navedena točka, jer u svim primjerima ugovora koje sam vidio je navedeno da te troškove snosi zakupodavac.

Druga stvar koje me muči je da smo dogovorili cijenu najma koju je potrebno uplatiti na račun, a u ugovoru je navedeno: "Porez na zakup snosi zakupac." Da li to znači da bi još na iznos najma trebao plaćati porez ili zakupodavac od ukupnog iznosa najma plaća porez?
Očito da zakupodavac želi da ti pored iznosa najma snosiš i iznos poreza kojim će njega teretiti Porezna.

Porez na najam je 12% + prirez na 70% iznosa najma, s time da treba paziti ako ste u Ugovoru naveli manji iznos od tržišne vrijednosti koju Porezna ima u svojim tablicama, razrezat će po tablici onda.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 13:05   #228
Thumbs up poslovni prostor

Imam prazni mali poslovni prostor(cca 25m2) u strogom centru grada splita..
ima želju otvoriti nesto svoje, jer s iznajmljivanjem bas ne ide
Ovdje sam da skupim neke ideje, savjete što otvoriti
hvala
ankr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 13:28   #229
Plaćanje režija?

Unajmili bi stan koji bi koristili kao ured (stanodavci ga oglašavaju kao uredski prostor (isključivo rad na kompjuterima), iako je stambeni). Napravili bi ugovor gdje naša firma plaća najamninu stanodavcu na žiro račun, a mi bi plaćali režije. Računi naravno glase na stanodavca. Možemo li mi kao firma plaćati te račune koji glase na njega nesmetano? Na ovom threadu je negdje pisalo da u tom slučaju naša firma ne može odbiti PDV za te račune (iako bi mi plaćali račune, ali ne glase na firmu nego na stanodavca).

Negdje smo vidjeli da se firmi režije zaračunavaju po nekom većem koeficijentu. Što to znači? Kako se to prijavljuje? Jel to prijavi stanodavac, kako i kome?

Također, kako se plaća npr. voda koja se dijeli na broj stanara u zgradi? Jer, sve što u uredu trošimo od vode je to da idemo na wc i popijemo koju čašu vode. Ne tuširamo se, ne peremo veš, ljubimca, ne boravimo u prostoru vikendima niti izvan 8 radnih sati. Ima li to kakvog utjecaja kod obračuna? Možda se zaračunava taj neki veći koeficijent za firme, ali onda se ne broji koliko zaposlenika boravi u uredu?

Ne znam baš postaviti konkretno pitanje jer nemam pojma kako to ide, ali nadam se da će biti netko tko će me shvatiti Hvala!
lollipop is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 12:44   #230
Quote:
lollipop kaže: Pogledaj post
Ne znam baš postaviti konkretno pitanje jer nemam pojma kako to ide, ali nadam se da će biti netko tko će me shvatiti Hvala!
Direktor treba otići osobno u HEP, vodovod i druge institucije sa ugovorom o najmu, žigom firme i dokumentom o registriranoj firmi. Tamo će ti promijeniti tarifu na skuplju i prebaciti račune na ime firme. Onda će ti se i PDV priznati po tim računima. Za vodu najbolje pitaj tetu na šalteru kako se točno računa.
Feferon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 11:21   #231
Voda se placa u postotku potrosnje gdje ili vodovod ili dogovorom stanara se dogovori postotak. U mojem slucaju je vodovod odrezao manje (4,5% od ukupne) pa onda naknadnim dogovorom sa suvlasnicima povisen na 6,5%. Ovisi o kvadraturi, poslu itd. (Praonica ima veci % nego ured)
technorocker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 11:31   #232
Javna površina ispred prostora

Dakle, interesira me najam pp koji je već neko vrijeme prazan, i uredno je kafić do raširio svoj štekat ispred sebe i ispred tog prostora. Mogu li biti 100% sigurna da im to neće biti omogućeno ako iznajmim ovaj prostor?
Crveni Mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 16:20   #233
KUPNJA POSL. PROSTORA IZ DOBITI

Molim za pomoć, hitno!!!
Da li trgovačko društvo može na osnovu dobiti ili umanjenja temeljnog kapitala kupiti zemljište za poslovni prostor ili poslovni prostor? Ako se može kolika su davanja, odnosno koje sve poreze treba platiti?

Hvala
__________________
Buahahahahahaha
Sandrex is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 16:23   #234
Minimalni tehnički uvjeti za bravarsku radionu?

Da li moram da imam odvojen sat za industrijsku struju i da li mora netko da izađe na teren da provjeri prostor u kojem bi izrađivao kapije ograde itd. Posjedujem svoju radionu ali nije legalizirana i nije prijavljena kao poslovni prostor.Što mi je činiti da li da prijavim rad na terenu u obrtnici ili da navedem lokaciju,što se dalje dešava?
Normalno je da nemogu da izrađujem kapije i ograde ispred nečije kuće nego u radnji,a ako se to mora legalizirati itd,trenutno nisam u mogućnosti,ne znam što da radim.Pomoć please
bravar007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 22:00   #235
mene zanima procedura u ovom slučaju:

d.o.o. je registriran na određenoj adresi, budući da se bavi uslužnom djelatnosti (prijevoz ) nije vezan za tu adresu kao za poslovni prostor niti se služi nekretninom za obavljanje djelatnosti već je to samo sjedište firme.
treba li d.o.o. napraviti ugovor o najmu sa fizičkom osobom koja je vlasnik nekretnine na toj adresi koja je ujedno i sjedište firme?
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 22:04   #236
Da. Moras imati sjediste u "vlasnistvu" bilo da firma kupi prostor bilo da iznajmis prostor.
technorocker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 23:31   #237
Quote:
technorocker1 kaže: Pogledaj post
Da. Moras imati sjediste u "vlasnistvu" bilo da firma kupi prostor bilo da iznajmis prostor.
Znaci napraviti ugovor o najmu posl.prostora s vlasnikom nekretnine na koju je adresu d.o.o. registrirano.
Koliko min.moze biti mjesecni-godisnji najam?
Ugovor kod javnog biljeznika?
Prijava u PU?
Ispata najma fizickoj osobi na ziro ili moze gotovina?
U joppu se ne prikazuje?
Porez placa najmodavac u kom % ?
Jos nesto trebam znati o tom?
HVALA u naprijed!
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 02:46   #238
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
Znaci napraviti ugovor o najmu posl.prostora s vlasnikom nekretnine na koju je adresu d.o.o. registrirano. Da
Koliko min.moze biti mjesecni-godisnji najam? Ovisi o lokaciji, imaju tablice koliko je min.po m2, npr.Trešnjevka 60 kn/m2
Ugovor kod javnog biljeznika? Ne treba
Prijava u PU? Da
Ispata najma fizickoj osobi na ziro ili moze gotovina? Žiro
U joppu se ne prikazuje? Ne, jer porez plaća vlasnik na temelju rješenja PU
Porez placa najmodavac u kom % ? Zagreb cca 10% (12% na 70% iznosa najma + prirez)
Jos nesto trebam znati o tom? Ugovor ovjeravaš u centralnoj PU, a nosiš u nadležnu ispostavu svom referentu
HVALA u naprijed!
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 15:10   #239
HVALA Devilg.:-)

samo me muci koliko M2 da stavim u najam u tom ugovoru budući da samo visi tabla na nekretnini a ne koristi se poslovni prostor?
ima li tko primjer ugovora da mi posalje?
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 16:20   #240
Iznajmi jednu sobu i stavi wc na zajednicko koristenje (tak mora bit)
technorocker1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:20.