Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2014., 16:50   #241
hvala!
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 00:46   #242
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
HVALA Devilg.:-)

samo me muci koliko M2 da stavim u najam u tom ugovoru budući da samo visi tabla na nekretnini a ne koristi se poslovni prostor?
ima li tko primjer ugovora da mi posalje?
Krivo sam se izrazila, nece ici poslovni prostor u najam jer nije poslovni.
Treba li raditi prenamjenu prostora iz stambenog u poslovni
ako je samo sjediste firme registrirano na toj adresi?
Da li u praksi vecina radi ugovor o najmu ako je rijec o sjedistu firme?
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 09:25   #243
Ovisi za koju djelatnost, da li trebas minimalne tehnicke uvjete? Ako ne, moze i stan biti "poslovni prostor"
technorocker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 09:28   #244
Ok. Hvala
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 01:38   #245
Minimalno 5m2,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 14:06   #246
kako ide s priznavanjem troškova struje i vode ako stan prijavim kao poslovni prostor? znam da se nekad davno priznavao dio troška, ali ne znam koliko i je li to jos uvijek moguce?
Leptiric is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 01:28   #247
Quote:
Leptiric kaže: Pogledaj post
kako ide s priznavanjem troškova struje i vode ako stan prijavim kao poslovni prostor? znam da se nekad davno priznavao dio troška, ali ne znam koliko i je li to jos uvijek moguce?
Praksa je 30% troškova...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 15:15   #248
Savrsena tema da i ja postavim pitanje koje me muci a nikako da nadem odgovor...
U planu mi je kupnja garaze u prizemlju zgrade te prenamjena iste u trgovinu sportske opreme itd.
Pitanje je:
Da li trgovina u malom prostoru tipa 15-20m2 mora imat sanitarni čvor?
Kakva je procedura za prenamjenit garazu u poslovni prostor, kome se uopce obratit za pokrenut takvo nešto?

Zadnje uređivanje Corry 305 : 18.11.2014. at 15:17. Reason: failing
Corry 305 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 14:31   #249
Tek osnovani j.d.o.o. između ostalog registiran je i za pružanje usluga smještaja.
Društvo bi koristilo u svrhu iznajmljivanja turistima 2 mala apartmana (već se iznajmlj. i imaju kategoriz.)koja su u vlasništvu osnivača društva
Osnivač j.d.o.o.-a uzeo je apartmane na kredit. J.d.o.o. bi ove apartmane ziznajmljivao turistima.

Može li društvo sklopiti ugovor na način da umjesto plaćanja najamnine preuzme obvezu plaćanja kredita i režija od vlasnika?
Mora li osnivač vlasnik prostora prijaviti ovakav ugovor poreznoj upravi, osnosno postaje li ovakvim ugovorom obveznik predujma za porez na dohodak od imovine?
Može li društvo ovakvim ugovorom priznati kao trošak društva plaćanje kredita i režija ?

Isplati li se uopće iznajmljivati na firmu obzirom da je sada vlasnik iznajmljivao kao fizička osoba i plaćao paušal od 2*1.200 kn+ 1.800,00 kn pdv-a na proviziju agenc?
Društvo nije u sustavu PDV-a.
Cijenim Vaša razmišljanja. Hvala.
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2014., 17:41   #250
Odgovaram sama sebi
1.ne
2.da
3.da
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 01:20   #251
Molim pomoć,

D.o.o. je već davno osnovan na adresi gdje i sam stanujem, nisam vlasnik starinskog imanja, ali sam vlasnik d.o.o. - a.

To je imanje koje se sastoji od kuće za stanovanje, garaže i pomoćne prostorije koje se oslanjaju na kuću. I (vrlo važno) drvenog štaglja veličine 30 x 7 m, starog preko 70 godina,sa svim papirima, a koji se sastoji od 4 prostorije, štale (visine 2,30 m)cca 35 m2,, štaglja za utovar sijena visine 5 m, parme (prostorija cca 30 m 2 sa wc, vodom), te odostraga velike neuređene prostorije, koja sada služi za skladištenje svega i svačega. Sve je 1 na 1 vlasništvo, i taj štagalj - zgrada je nezavisna jedinica na imanju. Niti jedna od postojećih uređenih prostorija nema dovoljnu visinu za bilo kakvu proizvodnju.

E sad ja bih nastavio proizvodnju, u jednom zadnjem dijelu tog štaglja, gdje bih mogao dobiti visinu od 2,6 m2, tj. trebao bih potpuno preurediti taj dio nekih 18 m 2 ( da ne preuređujem cijeli štagalj, jer ga trenutačno koristimo za neke druge stvari, a i vrata su prilično visoka i nezgrapna za bilo kakvu akciju preuređenja. Zapravo bih narušio onaj starinski štih, bilo kakvim zahvatima.) Neznam da li sam napomenuo da je sve drveno.

1. Da li trebam unajmiti od vlasnika cijelu tu građevinu 210 m2( a ne bih koristio ni 1/3 toga svega), jer je tu wc i voda za radnike, da bih dobio MTU za proizvodnju drvene galanterije na tih 18 m2, mislim kako da inspektorima predstavim to sve, jer to je jedna neuređena prostorija, koju tek treba preurediti u nekakvu radionu, razvest struju, i napraviti sve po propisima.

2. Da li da prvo napravim doregistraciju djelatnosti, ili da prvo napravim zahtjev za za MTU za djelatnost kojom se mislim baviti, a nije mi osnovna, pa onda doregistriram firmu

3. Da li trebam uvoditi novi priključak za struju na d.o.o., iako već koristim ovaj postojeći na imanju, ali si nemogu pravdati troškove
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 14:02   #252
Molim pomoć od iskusnijih:

1. Da li postoji kakvo ograničenje kolika kvadratura stambenog prostora se može prijaviti kao poslovni? Meni bi odgovaralo staviti cijeli stan minus kvadratura jedne manje prostorije (sobe).
2. Za moju djelatnost ne trebaju MTU, ali dolaze klijenti. Da li moram ili mogu imati požarni aparat, plan evakuacije itd...

Sheeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 12:27   #253
Pa da odgovorim sama sebi....

1. Ne postoji, ali inspekcija može provjeriti da u poslovnom dijelu stana nema neki krevet ili nešto što očito nije dio za poslovne shvrhe.
2. Treba imati, kao i natpisnu ploču na ulazu u stan, a na zgradi može biti.
Sheeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 18:24   #254
Quote:
Sheeva kaže: Pogledaj post
Pa da odgovorim sama sebi....

1. Ne postoji, ali inspekcija može provjeriti da u poslovnom dijelu stana nema neki krevet ili nešto što očito nije dio za poslovne shvrhe.
2. Treba imati, kao i natpisnu ploču na ulazu u stan, a na zgradi može biti.
POzdrav, mozes li navesti i izvor informacije?

Što se toga tiče (premda nije ista stvar), meni su rekli da si trećinu troškova za najam stana u kom živim i rećžije mogu prebaciti na doo

2. To ja jos moram provjeriti neki su tu spominjali i naljepnice itd, neki samo na kaslić, ne znam, vidjet cu vec.

Meni to treba za doo te za MTU (min teh uvjete) za priručno skladište. ALi kolio sam čuo kod čovjeka ukomisiji sve je to proforma, moram sam neke police imat, krov nad time i to je to...
Ali naravnos ve to ceme kostat prek tisucu kuna samo u vezi uvjeta prostora (pristojbe, atest struje, vatrogasni, prva pomoc, oznake zafirmu).

I rekli su mi da ne moram nigdje imati istaknuto radno vrijeme kad tonijerpodajni prostor niti išta... A ja nisma jos propustio pitat covjeka, jel me moze koja inspekcija kaznit nakon što ta komisija to provjeri. Čovjek (iz te komisije za MTU) mi nije baš onak isprve reko da ne može, nego kao "pa ne može" nakon krace stanke
JEr eecimo mene je zanimalo za slucaj, ne znam, eto ja njeg aposlusam i nema nikakvog radnog vremena, nema table na kuci neg neka naljepnica na vratima, i to sve prodjekomisiju,m i onda da mi dodje inspekcijed i nest me hebe e ovo je tebalo bit ovak ia ono onak...

šta onda u tom slučaju?? Dodje mi da stavim kameru na glavu i sve snimam, ko rusi u autima
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 12:59   #255
Imam otvoren j.d.o.o i bavim se usluznom djelatnoscu

prostor sam recimo unajmio od roditelja i to stima

sad me zanima jos jedan prostor koji bi unajmio i prosirio svoju djelatnost i na tu drugu lokaciju

sto sve trebam napraviti da mogu otvoriti poslovnicu br.2 ?

kupim jos jednu fiskalnu blagajnu
napravim ugovor o najmu
prostor ne treba minimalno tehnicke uvjete
robif is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2016., 21:53   #256
Pozdrav svima
imam par pitanja vezano za iznajmljivanje poslovnog prostora.

Znam da dosta najmodavaca prilikom iznajmljivanja poslovnog prostora u ugovoru navedu manju cifru kako bi najmodavac platio manji porez. Znači primjer , poslovni prostor se iznajmi za 10.000 € a u ugovoru se navede da je iznajmljen na cca. 2 000 €.

E sad, moje pitanje ,da li postoji kakav način da se napravi ovjereni dokument (pored ugovora o najmu koji je napravljen na manji iznos) u kojem bi se naveo stvaran iznos (u ovom slučaju 10 000 €) u slučaju ako najmoprimac ne ispoštuje plaćanje dogovorenog iznosa.
Koji su vaši postupci u slučaju neispoštovanja ugovora npr. da ostane dužan 3 000 €. Da li se isplati plaćat odvjetnika radi tih manjih cifri?

Sve je teže naći nekog tko bi dao cijelu najamninu unaprijed, i dosta njih traži da plate u više rata, čisto me zanima kako da se zaštitim na taj način u slučaju neplaćanja najamnine.
__________________
jedan-devet-pet-nula
kamencic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 15:42   #257
Quote:
kamencic kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima
imam par pitanja vezano za iznajmljivanje poslovnog prostora.

Znam da dosta najmodavaca prilikom iznajmljivanja poslovnog prostora u ugovoru navedu manju cifru kako bi najmodavac platio manji porez. Znači primjer , poslovni prostor se iznajmi za 10.000 € a u ugovoru se navede da je iznajmljen na cca. 2 000 €.

E sad, moje pitanje ,da li postoji kakav način da se napravi ovjereni dokument (pored ugovora o najmu koji je napravljen na manji iznos) u kojem bi se naveo stvaran iznos (u ovom slučaju 10 000 €) u slučaju ako najmoprimac ne ispoštuje plaćanje dogovorenog iznosa.
Koji su vaši postupci u slučaju neispoštovanja ugovora npr. da ostane dužan 3 000 €. Da li se isplati plaćat odvjetnika radi tih manjih cifri?

Sve je teže naći nekog tko bi dao cijelu najamninu unaprijed, i dosta njih traži da plate u više rata, čisto me zanima kako da se zaštitim na taj način u slučaju neplaćanja najamnine.
pa stavi pravu cijenu u ugovor
gtrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2016., 20:41   #258
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Praksa je 30% troškova...
nije nužno da troškovi režija glase na firmu?
kako se knjiže onda ti računi za režije?
gtrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2016., 22:51   #259
Quote:
gtrap kaže: Pogledaj post
nije nužno da troškovi režija glase na firmu?
kako se knjiže onda ti računi za režije?
Nije nužno. Najčešće ni ne glase na firmu nego na najmodavca, kod manjih poduzetnika. Režije se tada mogu knjižiti direktno kao trošak, a ne kao URA. Tj. nema odbitka pretporeza.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2016., 11:24   #260
Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Nije nužno. Najčešće ni ne glase na firmu nego na najmodavca, kod manjih poduzetnika. Režije se tada mogu knjižiti direktno kao trošak, a ne kao URA. Tj. nema odbitka pretporeza.
super, nebi ih knjižio kao URE
već kroz blagajnu, da li se uzima onda samo 30 % troškova
i uzima li se 30 % na cijeli iznos računa sa pdv-om ili ide bez pdv-a?
gtrap is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:48.