Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2016., 14:49   #261
Ja bi uzela 30% od cijelog računa (pdv ti tu niš ne predstavlja ni najmodavcu ni najmoprimcu). Doduše, nemam situaciju s razmjernim dijelom režija jer je cijeli prostor u najmu.

Ako knjižiš kroz blagajnu, trebalo bi vjerojatno neku isplatnicu složiti itd.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 10:22   #262
da, napraviti ću isplatnicu jer su plaćanje novcem
u teb-u su mi rekli da se uzme troškova sa uključenim pdv-om razmjerno kvadratima koje iznajmljuješ
gtrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 11:29   #263
vezano za naplatu najma poslovnog prostora,da li prilikom potpisivanja ugovora o najmu kao najmodavac,dajete najmoprimcu da potpiše zadužnicu kako bi se osigurali da će se naplatiti cijeli najam?
nikada nisam radio sa zadužnicom pa me zanima da li vi to prakticirate, tj. kako to funkcionira, na koga glasi zadužnica(obrt ili vlasnika obrta) ?
__________________
jedan-devet-pet-nula
kamencic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 13:16   #264
Quote:
kamencic kaže: Pogledaj post
vezano za naplatu najma poslovnog prostora,da li prilikom potpisivanja ugovora o najmu kao najmodavac,dajete najmoprimcu da potpiše zadužnicu kako bi se osigurali da će se naplatiti cijeli najam?
nikada nisam radio sa zadužnicom pa me zanima da li vi to prakticirate, tj. kako to funkcionira, na koga glasi zadužnica(obrt ili vlasnika obrta) ?
Obično smo na prvoj strani zadužnice napisali cijeli naziv obrta, a na 4. str. je predviđen potpis jamca (jamac - platac) pa se tu unesu podaci valsnika.
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 21:15   #265
Pozdrav svima,

ovak, ne znam jel pitanje bilo, ali iskreno nemam sad ni previše vremena tražiti nego samo nabrzinu natipkat svoje.
Zanima me, supruga i mene zanima jedna kuća, znači kupili bi kuću 88 kvadrata koja u istom dvorištu ima i prostor od 100m2 koji je legaliziran kao poslovni prostor, pa me zanima sljedeće.. pošto nebi otvarali nikakav obrt, niti bi to iznajmljivali, niti ništa slično, dakle, više manje nebi se koristio osim kao, najvjerojatnije, skladište, da li mi moramo plačat nešta za to, da li su komunalije išta drugačije, znači, zanima me, kakvi su uopće troškovi za nekorišteni poslovni prostor..?!

Hvala!
PePeLePePe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2016., 01:13   #266
Quote:
PePeLePePe kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

ovak, ne znam jel pitanje bilo, ali iskreno nemam sad ni previše vremena tražiti nego samo nabrzinu natipkat svoje.
Zanima me, supruga i mene zanima jedna kuća, znači kupili bi kuću 88 kvadrata koja u istom dvorištu ima i prostor od 100m2 koji je legaliziran kao poslovni prostor, pa me zanima sljedeće.. pošto nebi otvarali nikakav obrt, niti bi to iznajmljivali, niti ništa slično, dakle, više manje nebi se koristio osim kao, najvjerojatnije, skladište, da li mi moramo plačat nešta za to, da li su komunalije išta drugačije, znači, zanima me, kakvi su uopće troškovi za nekorišteni poslovni prostor..?!

Hvala!
Ako nije u funkciji, kao da ga nemate
BILANCEDIN is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 14:28   #267
Quote:
BILANCEDIN kaže: Pogledaj post
Ako nije u funkciji, kao da ga nemate
A režije, struja, voda, koliko potorošiš, ili..?!
Oprostite ako sam dosadna, ali stvarno bi htjela dobro provjerit, bolje nego da se kasnije iznenadim s nečim..
PePeLePePe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 10:24   #268
Zanimljivo pitanje od mene :

- odustao sam od nekih usluga tipa pjeskarenja preko računa, jer naše hebene inspekcije nezanju što mi sve treba u poslovnom prostoru a da bi bio 100% siguran od inspekcije

E sad evo vama 2 pitanjca pa da vidim :

1.) poliranje automobila - teoratski, to mogu obavljati pod nadstrešnicom, mogu to raditi na terenu kod ljudi. Ako to doma radim pod svojom nadstrešnicom ili recimo nekakvim "krovom" - jel mi treba poslovni prostor?

2.) prodavanje robe (nebitno jel odjeća, alati itd) ajmo reći po nekakvim organiziranim "lokalnim" kućama. Znači ja odem u veleprodaju na skladište, uzmem sitni alat i organiziram sa kolegom kod njega doma prodaju za zainteresirane. Uzmem si laptop, printer, fiskalna je unutra, blagajna je pokretna. Jel se smije to tako raditi? Znači niti alat imam doma na skladištu pa mi netreba opet odma skladište, jedino trpam u auto, dođem, momci kupe što žele, ja izdam račune, i vratim alat na veleprodaju što nisam prodao.

Hvala!
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 10:38   #269
Quote:
Geralt kaže: Pogledaj post
2.) prodavanje robe (nebitno jel odjeća, alati itd) ajmo reći po nekakvim organiziranim "lokalnim" kućama. Znači ja odem u veleprodaju na skladište, uzmem sitni alat i organiziram sa kolegom kod njega doma prodaju za zainteresirane. Uzmem si laptop, printer, fiskalna je unutra, blagajna je pokretna. Jel se smije to tako raditi? Znači niti alat imam doma na skladištu pa mi netreba opet odma skladište, jedino trpam u auto, dođem, momci kupe što žele, ja izdam račune, i vratim alat na veleprodaju što nisam prodao.
To bi, u principu, mogao registrirati kao pokretnu trgovinu.
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 11:27   #270
imam to pod djelatnosti

tj imam ovo:

* prijevoz za vlastite potrebe
* kupnja i prodaja robe
* pružanje usluga u trgovini
* obavljanje trgovačkog posredovanja na domaćem i inozemnom tržištu
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 23:39   #271
Quote:
PePeLePePe kaže: Pogledaj post
A režije, struja, voda, koliko potorošiš, ili..?!
Oprostite ako sam dosadna, ali stvarno bi htjela dobro provjerit, bolje nego da se kasnije iznenadim s nečim..
Da da, samo koliko potrošiš i to je sve.
BILANCEDIN is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 14:28   #272
Bok svima!
Pitanje vezano uz iznajmljivanje poslovnog prostora...
Imamo poslovni prostor u vlasništvu oca. Iznajmljuje ga kao fizička osoba, s time da je prostor solemniziran i najam se dijeli na oca, majku i mene. Tako nam je savjetovano još davno kako bi se izbjegao prag ulaska u PDV, no tada je prag za ulazak u sustav PDVa bio niži (mislim 85.000 kn), sada je ako se ne varam 230.000 kn i nikako ga ne prelazimo (da bar). Svatko od nas mjesečno plaća porez na najam.

E sad, netko je sugerirao da bismo trebali otvoriti firmu kako bismo iznajmljivanje prostora s nas fizičkih osoba prebacili na firmu. Dakle firma bi služila samo tome da taj prostor daje u najam.

Da li postoji scenarij u kojem bi bilo pametnije otvoriti firmu koja bi iznajmila poslovni prostor umjesto da to radimo kao fizičke osobe?

(info: ja zaposlen drugdje, otac i majka penzići, dakle nije da već imamo firmu niti bih ja dao otkaz)
Hvala!
plavi222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 17:12   #273
Mislim da za ovo nema smisla otvarati firmu, jer otvoranje firme je skup sport, a zatvaranje još skuplji, a održavanje isto nešto košta, imaš hrpu nekih nameta koje moraš plaćati (šume, turistička članarina, HGK itd.). Vama je svejedno jel svi troje plaćate porez ili ide na jednu osobu pa ta jedna plaća porez (visina poreza je ista). Plus, mislim da u ovom vašem slučaju isto tako nema veze kolika vam je zarada, sve da je i iznad 200 tisuća, ali to nisam 100% sigurna (to pravilo se odnosi na obrtnike i na firme). Imali bi više zeznacije s firmom, a na dobit bi ionako morali plaćati porez, nije da to plaćanje poreza možete izbjeć; pa plaćati predujmove poreza, ovako kako imate sada vam je po mom mišljnenju puno bolje.
lollipop is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 11:51   #274
Quote:
lollipop kaže: Pogledaj post
Mislim da za ovo nema smisla otvarati firmu, jer otvoranje firme je skup sport, a zatvaranje još skuplji, a održavanje isto nešto košta, imaš hrpu nekih nameta koje moraš plaćati (šume, turistička članarina, HGK itd.). Vama je svejedno jel svi troje plaćate porez ili ide na jednu osobu pa ta jedna plaća porez (visina poreza je ista). Plus, mislim da u ovom vašem slučaju isto tako nema veze kolika vam je zarada, sve da je i iznad 200 tisuća, ali to nisam 100% sigurna (to pravilo se odnosi na obrtnike i na firme). Imali bi više zeznacije s firmom, a na dobit bi ionako morali plaćati porez, nije da to plaćanje poreza možete izbjeć; pa plaćati predujmove poreza, ovako kako imate sada vam je po mom mišljnenju puno bolje.

Hvala! Slično sam razmišljao, no dobro dođe potvrda ekipe koja nešto zna o tome
plavi222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 18:36   #275
Znači pjeskarim u svom štaglju, i očito trebam to sve prenamjeniti u poslovni prostor (struju nemam, ne koristim unutra).

E sad, odvučem kompresor i pjeskaru 300m od kuće, na livadu, zabijem 4 stupa sa limom da kompresor nije na kiši i sebi napravim od najlona zatvorenu buksu gdje budem pjeskario.

Jel i za to trebam poslovni prostor?
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 00:35   #276
Recimo da je vlasnik/direktor doo-a zaposlen drugdje pa zbog toga doo nema zaposlenih. Doo ima unajmljen prostor od 10m2 u obiteljskoj kući, točna prostorija nije definirana. Osnovna djelatnost su informatičke usluge, tj. bavi se računalnim programiranjem i promidžbom/reklamiranjem. Treba li imati evakuacijski plan i protupožarni aparat i neke druge stvari osim internog akta, blagajničkog maksimuma i naljepnice "bez računa se ne računa"?
studentvz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 10:59   #277
Pokušavam pronaći neki zakon ili propise u vezi stvari koje poslovni prostor mora sadržavati, ali ne uspijevam. Jel me može netko usmjeriti gdje da gledam uopće ili kome se mogu obratiti za informacije?
__________________
Split happens
tommek13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2018., 13:01   #278
Pozdrav svima. Ovako imam jedno pitanje pa tko se razumjei zbilja bih voljels da me posavjetuje. Planiram otvoriti beauty salon. Na koristenje sam dobila kucu u roh bau stanju. Kuca ima oko 150m2. Sad me zanima posto je to jako velika investicija ici sve sredivat, dali postoji opcija da se uredi samo nekih 40.m2? Ili se mora na kucu sve stavit tipa fasada na sve i vrata i prozori na sve da bi se uopce mogla dobit dozvola za otvaranje?
littlepen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2018., 23:18   #279
Pozdrav! Mislim da moraš imati uporabnu dozvolu a to ne možeš dobiti bez tih završnih radova. Nisam ni blizu stručnjak ali ono što znam upućuje na to bi trebala riješiti vanjski dio. MOžda se neko iskusniji od mene javi.
Imam i ja pitanje
Uskoro ću postati vlasnica kuće 15km od Zagreba. Prizemlje oko 50 m2 planiram urediti za potrebe male proizvodnje, a da zadovoljava min.teh uvjete za proizvodnju hrane, kozmetike ili za medicinsku djelatnost. S obzirom da je to poprilična investicija zanima me ima li netko predodžbu koja je realna cijena najma takvog prostora i postoji li uopće tržište.
Da li je prenamjena prostora kompliciran/skup postupak?
Unaprijed hvala na svim mišljenjima i komentarima!
pozz
zrine2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2018., 23:19   #280
Pozdrav! Mislim da moraš imati uporabnu dozvolu a to ne možeš dobiti bez tih završnih radova. Nisam ni blizu stručnjak ali ono što znam upućuje na to bi trebala riješiti vanjski dio. MOžda se neko iskusniji od mene javi.
Imam i ja pitanje
Uskoro ću postati vlasnica kuće 15km od Zagreba. Prizemlje oko 50 m2 planiram urediti za potrebe male proizvodnje, a da zadovoljava min.teh uvjete za proizvodnju hrane, kozmetike ili za medicinsku djelatnost. S obzirom da je to poprilična investicija zanima me ima li netko predodžbu koja je realna cijena najma takvog prostora i postoji li uopće tržište.
Da li je prenamjena prostora kompliciran/skup postupak?
Unaprijed hvala na svim mišljenjima i komentarima!
pozz
zrine2012 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:35.