Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2008., 20:50   #121
bas sam i ja htio postaviti isto pitanje.
Al mi nije jasno zasto si rekao ''Pretpostavljam da privatno odmah otpada''.
ja sam se malo raspitivao i kao privatna osoba moras napraviti ugovor i svaki mjesec platit 12.5 posto poreza od iznosa koji sjedne na tekuci racun,
mislim da ne trebas otvarat ni doo ni obrt.
jedino ak godisnje prelazis 85 000 kn ili se varam??

@SDF daj mi molim te posalji na pm di imas halu jer bas trazim nesto jer mi istice ugovor za 2 mjeseca.
djubre44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 12:10   #122
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Quote:
Pretpostavljam da privatno odmah otpada
Upravo suprotno, to je sigurno najjednostavnije. Kao fizička osoba možeš biti u sustavu PDV-a, izdavati račune i obračunavati pdv.
Da hočeš preko firme moraš vlasništvo prenijeti na firmu, kao temeljni kapital ili da "kupiš" od sebe.
Mislim da brkas pojmove "privatno" i "fizicka osoba", to nije jedno te isto.

Rekao bih da se ne isplati iznajmljivat privatno jer se polazi od toga da su musterije poslovni korisnici koji su u sustavu PDVa. Dakle da bi i iznajmljivac bio u sustavu PDVa on ne moze iznajmljivat nekretninu "privatno" vec mora otvorit ili obrt (kao fizicka osoba) ili doo (kao pravna osoba).

Ovo sto se doo-a tice mislim da si u pravu no mozda postoje i druge mogucnosti, recimo da kao privatna osoba iznajmi doou za neku smijesnu ali jos legalnu cijenu a doo to onda skuplje preprodaje.
Slazem se da je kao fizicka osoba (ali ne privatno) jednostavnije.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 15:19   #123
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Mislim da brkas pojmove "privatno" i "fizicka osoba", to nije jedno te isto.
Ja dobro znam razliku i kao što rekoh kao fizička osoba možeš tj. moraš ući u sustav pdv-a (85000 kn) i ne moraš biti pravna osoba. Znam ljude koji imaju i obrt i doo i još rentaju poslovne prostore i kao fizičke osobe.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 18:28   #124
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Ja dobro znam razliku i kao što rekoh kao fizička osoba možeš tj. moraš ući u sustav pdv-a (85000 kn) i ne moraš biti pravna osoba. Znam ljude koji imaju i obrt i doo i još rentaju poslovne prostore i kao fizičke osobe.
Ah, pogresno sam procitao sto si napisao, govorimo zapravo jedno te isto.
Sorry
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 20:44   #125
Quote:
knjigovodcica kaže: Pogledaj post
A jel si ti privatna osoba ili imaš obrt?
Trenutno nemam ni obrt ni doo!
Pod privatno sam mislio iznajmljivanje direktno od mene, a ne preko obrta ili doo!
Ne bi htio mijenjati vlasništvo nad nekretninama jer je ono dvojno!
Gledam kako najbolje iskoristiti pdv! Kakvu granu obrta ili doo da otvorim gdje bi rentanje bio primaran način poslovanja!
Možda agencija za nekretnine??? Nov sam u ovom pa nemojte zamjerit ako pitam gluposti!
SDF is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 21:28   #126
Quote:
SDF kaže: Pogledaj post
Ne bi htio mijenjati vlasništvo nad nekretninama jer je ono dvojno!
Gledam kako najbolje iskoristiti pdv! Kakvu granu obrta ili doo da otvorim gdje bi rentanje bio primaran način poslovanja!
Kako to misliš da obrt/firma nešto renta kada to ne posjeduje?

Netko je predložio da ti tvojoj firmi rentaš za manji iznos a ona dalje za veći samo ne vjerujem da bi poreznici to popušili nego bi ti obračunavali porez na tržišnu vrijednost.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 00:50   #127
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Kako to misliš da obrt/firma nešto renta kada to ne posjeduje?
Pa pogotovo s obrtom ne bi smio bit problem jer je vlasnik obrta ujedno i vlasnik nekretnine, nema prijenosa vlasnistva.
A i s doo-om se valjda moze napravit neka punomoc za iznajmljivanje, sve je OK dok se uredno plate porezi. Ne znam zasto ne bi mogao otvorit obrt i iznajmljivat nekretninu koju privatno posjeduje.

No porezi su kao sto si i sam rekao najmanji ako se ostaje ispod 85k Kuna, pogotovo ako se iznajmljuje privatnim osobama (sto doduse vjerujem ovdje nije slucaj) jer se ne mora zaracunavat PDV.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 13:08   #128
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Pa pogotovo s obrtom ne bi smio bit problem jer je vlasnik obrta ujedno i vlasnik nekretnine, nema prijenosa vlasnistva.
To bi se moglo iako ne vidim nikakve prednosti a vidim neke nepotrebne troškove. Jasno pošto nije jedini vlasnik treba napraviti ugovor sa suvlasnikom.

Quote:
SDF kaže: Pogledaj post
Gledam kako najbolje iskoristiti pdv! Kakvu granu obrta ili doo da otvorim gdje bi rentanje bio primaran način poslovanja!
Kako to misliš "iskoristiti pdv"? Može se iskoristiti pdv u ulaznim računima ali kad jednom rentaš njih ionako neće biti puno
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 13:48   #129
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Quote:
Pa pogotovo s obrtom ne bi smio bit problem jer je vlasnik obrta ujedno i vlasnik nekretnine, nema prijenosa vlasnistva.
To bi se moglo iako ne vidim nikakve prednosti a vidim neke nepotrebne troškove. Jasno pošto nije jedini vlasnik treba napraviti ugovor sa suvlasnikom.
Koje troskove?
Moguce da se opet nesto ne razumijemo.
Pa vlasnik nekretnine moze biti samo pravna ili fizicka osoba. Obrt uopce nema pravnu osobnost te vlasnik nekretnine ionako moze biti samo osoba sa imenom ili prezimenom ili neka prava osoba (doo, dd...).
Mozda se doduse naidje na suca koji odobri uknjizavanje na "ime prezime, obrt za ..." ali ne vidim neki smisao toga. U slucaju obrta se ionako odgovara osobnom imovinom tako da se odgovornost ne moze izbjec a troskovi bi bili manje vise isti.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 15:53   #130
Nisam mislio na vlasništvo, mislio sam na čiste troškove obrta od otvaranja preko doprinosa, itd...
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 18:12   #131
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
To bi se moglo iako ne vidim nikakve prednosti

Kako to misliš "iskoristiti pdv"? Može se iskoristiti pdv u ulaznim računima ali kad jednom rentaš njih ionako neće biti puno
Pod iskoristiti pdv mislim na prebijanje pdv-a! Recimo kupovanje građevinskog materijala i sl. koje mi je potrebno za postojeće nekretnine (recimo)!
SDF is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 18:13   #132
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Nisam mislio na vlasništvo, mislio sam na čiste troškove obrta od otvaranja preko doprinosa, itd...
Otvaranje obrta nije financijski prezahtjevno! A na doprinose računam pošto sam trenutno nezaposlen....
SDF is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 20:17   #133
Quote:
SDF kaže: Pogledaj post
Pod iskoristiti pdv mislim na prebijanje pdv-a! Recimo kupovanje građevinskog materijala i sl. koje mi je potrebno za postojeće nekretnine (recimo)!
Pa u startu možeš "renovirati" prostor kupiti ovo i ono (recimo) ali kad jednom rentaš nemaš više troškova takvog tipa koje bi mogao pravdati.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 22:43   #134
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Pa u startu možeš "renovirati" prostor kupiti ovo i ono (recimo) ali kad jednom rentaš nemaš više troškova takvog tipa koje bi mogao pravdati.
tocno i netocno
ako je u ugovoru navedeno nesto poput npr."Zakupodavac snosi troškove investicijskog održavanja poslovnog prostora....", onda ti se moze desiti da imas troskove takvog tipa
__________________
život je lijep !
emanuela is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 12:11   #135
Quote:
emanuela kaže: Pogledaj post
tocno i netocno
ako je u ugovoru navedeno nesto poput npr."Zakupodavac snosi troškove investicijskog održavanja poslovnog prostora....", onda ti se moze desiti da imas troskove takvog tipa
Pa upravo tako! Recimo procurila mi voda i morao sam mijenjati komplet parkete! Mislim da poreznu za to nije briga dokle god se plaća porez!
SDF is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 15:04   #136
Pa teoretski da ali to su sitnice.

btw. morao bi biti lud čovjek ako takav objekat ne bi osigurao a onda ionako nemaš ništa sa tim, jedini pdv ti je u računima osiguravatelja.

Zašto misliš da poreznike ne zanimaju takve stvari?
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 18:42   #137
Dobro, nisam mislio da ih ne zanima nego sam htio reči da mislim da nebi bilo problema od strane inspekcije dokle god se porez uredno plaća!
Konkretno, da li ja mogu preko, ajmo reč, soboslikarskog obrta rentat poslovne prostore? Znači izdavat račune na ime obrta?
SDF is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 15:23   #138
Može li stan biti poslovni prostor?

U jednoj sam nedoumici, zanima me da li mogu stan (cca 60m2 gdje bih i živio) koji bih uzeo u najam unajmiti kao poslovni prostor (zbog troškova i pdv-a) i kakva je procedura ako se radi o informatičkoj djelatnosti, konkretnije marketing i oglašavanje. Da li taj stan može poslužiti kao ured i mora li zadovoljiti min. Tehničke uvjete poslovanja ( negdje sam pročitao da oni ne postoje za takvu vrstu djelatnosti), dok s druge strane sasvim druga priča, nazvao sam gospodarsku komoru i rekli su da se u stanu mogu obavljati po novom zakonu samo određene informatičke djelatnosti kao što su 74.13 Istraživanje tržišta i 74.14 Savjetovanje, dok za (74.40) Promidžbu Marketing i ostalo vezano za oglašavanje potrebno je imati registrirani poslovni prostor, da se mora pitati suglasnost ostalih stanara i još sto stvari koje se trebaju zadovoljiti po novome... da li ima netko sličnu situaciju? Da li je moguće nekako prikazat troškove režija (struje, vode, plina, komunalija...) jer najmodavac nije u potpunosti zadovoljan zbog papirologije prebacivanja režija. Zahvaljujem na odgovorima!
glasnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 16:53   #139
Sorry adm nisam vidio da je topic već otvoren na tu temu...
glasnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 21:19   #140
Ovo sa stanom razumijem,ali što je s garažom.Dali se i ona može prenamjeniti u poslovni prostor.
masni 1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:13.