Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2016., 13:46   #61
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Zašto nije moguće zamisliti da baš ničega nema?
Nije moguce zamisliti nistavilo,ako na to mislis.Da bi nesto video i zamisljao potrebna ti je svest i cula,ali toga nema.Kao kad se nisi rodio,takvo je stanje nistavilo.Znaš li kako je bilo kad te nije bilo? Ne znas normalno.Nistavilo nije neka crnina,to je praznina apsolutna praznina bez icega i to je nemoguce zamisliti jer sve sto zamislis je nesto.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2016., 14:05   #62
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Zašto nije moguće zamisliti da baš ničega nema?
Zato što u tom slučaju nisi ništa ni zamislio.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2016., 14:08   #63
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
.Znaš li kako je bilo kad te nije bilo? Ne znas normalno.Nistavilo nije neka crnina,to je praznina apsolutna praznina bez icega i to je nemoguce zamisliti jer sve sto zamislis je nesto.
Znaš li kako je to bilo kada si se tek rodio?
Prvi dan života? Drugi dan?
Treći mjesec, četvrti?
Prva godina života... ?
Ne znaš?
To dakle znači da toga i nije bilo
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2016., 14:14   #64
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Znaš li kako je to bilo kada si se tek rodio?
Prvi dan života? Drugi dan?
Treći mjesec, četvrti?
Prva godina života... ?
Ne znaš?
To dakle znači da toga i nije bilo
Ne nago nas navodi na to da se zapitamo o čemu to mi zapravo pričamo kada pominjemo rođenje...o kojem, kao, ne znamo ništa.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2016., 14:23   #65
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
Ne nago nas navodi na to da se zapitamo o čemu to mi zapravo pričamo kada pominjemo rođenje...o kojem, kao, ne znamo ništa.
Možemo mi svašta "znati" o svemu živome, ali sjećanja na vlastita proživljena iskustva su nam ne samo selektivna nego i krcata velikih crnih rupa


Molim te, uberi avatar DavMla, sad sam ga tek zapazila
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2016., 14:42   #66
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Možemo mi svašta "znati" o svemu živome, ali sjećanja na vlastita proživljena iskustva su nam ne samo selektivna nego i krcata velikih crnih rupa


Molim te, uberi avatar DavMla, sad sam ga tek zapazila
Makar imamo žive svjedoke - roditelje.

A možda su me (nas) fakat u koprivama našli, kako to tetka voli reći.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2016., 19:57   #67
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Znaš li kako je to bilo kada si se tek rodio?
Prvi dan života? Drugi dan?
Treći mjesec, četvrti?
Prva godina života... ?
Ne znaš?
To dakle znači da toga i nije bilo
Primali smo informacije iz sveta oko sebe preko cula i registrovali.Dakle tu smo opet bili na neki nacin svesni okoline iako se toga ne secamo.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2016., 21:22   #68
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
Makar imamo žive svjedoke - roditelje.
Da, to je istina.
Iako se ne sjećamo ničega prije 3., 4. ili 5. godine života, imamo roditelje koji nam potvrđuju da smo tada postojali, makar i u tom nesvjesnom stanju. A za postojanje prije rođenja i poslije smrti nemamo nikoga tko bi nam o takvom postojanju mogao posvjedočiti i zato u to možemo samo (ne) vjerovati.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 07:12   #69
Postojanje nije znati da je osoba živa, da ju vidimo, da možemo s njom razgovarati.
Postojanje je, kada tu osobu ne možemo više fizički vidjeti, dodirnuti, osjetiti - ali vjerujemo da ona negdje postoji.

Postojati - to znači biti prisutan sa samim sobom u trenutku.
Postojiš ako se ostvaruješ kroz druge osobe - pomažeš im, voliš ih, mrziš ih - tako i ti postojiš. Inače, ne postojiš, samo si sjena svoga fizičkog ja.
__________________
2. uvlačenje/ulizivanje je štetno za zdravlje; prije ili kasnije, ponestane kisika za razmišljanje i valja "izroniti". A onda......

Zadnje uređivanje u-prolazu : 30.04.2016. at 07:36.
u-prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 04:46   #70
U-PROLAZU

Quote:

1. Kako znamo da postojimo?
2. Kako znamo da smo postojali?
3. Kako znamo da ćemo postojati?
U beskrajnom nebeskom prostoru ništa drugo n postoji do svest i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti: naprezanje, kretanje, opažanje, osećanje, pamćenje, mišljenje i razumevanje.

Istina se ne može saznati ni o čemu drugom do o svesti i njenih sedam sposobnosti.

Istina se ne može saznati ničim drugim do pomoću svesti i njenih sedam sposobnosti.


Quote:
Po čemu to možemo zaključiti da postojimo, u jednoj sekundi?
Pomoću svesti i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti.

"Mislim, dakle, postojim"!
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 15:17   #71
1. Kako znamo da postojimo?

Znanje nije preduvijet za postojanje. Kamen postoji.

2. Kako znamo da smo postojali?

Kad ti elektra dođe isključit struju zbog neplaćenih računa

3. Kako znamo da ćemo postojati?

Ne znamo.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 15:24   #72
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Znanje nije preduvijet za postojanje. Kamen postoji.
Kako znaš da postoji?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 02:36   #73
IMPULSIVE:


Quote:
1. Kako znamo da postojimo?
Znanje nije preduvijet za postojanje. Kamen postoji.
2. Kako znamo da smo postojali?
3. Kako znamo da ćemo postojati?

Ne znamo.
Pogledaj moj video na YOUTUBE pod naslovom «Zakon postojanja i novi narod» ili pročitaj knjigu pod istim naslovom. Tu imaš odgovore na tvoja postavljena tri pitanja. Odgovor na prvo pitanje još pre pet stotina godina je dao Dekart kada je rekao: «Mislim, dakle, postojim». Kad budeš pogledao video ili pročitao knjigu, razumećeš odgovore na pitanja ŠTA je Svest, KAKO ona postoji i ZAŠTO, Razumećeš i da nesvesne materije nema, tj. da je materija samo napregnuta i pokrenuta Svest i da je ceo svemir i svaki kamen u njemu sagrađen od Svesti. I da, shodno tome, čestice i delovi Svesti koje grade jedan kamen, isto kao i one koje grade telo čoveka (jer u oba primera građa je ista), mogu da opažaju svoju okolinu i sebe, takođe i osećaju, pamte, misle, razumeju i znaju da postoje, da su uvek postojale i da će uvek da postoje. Istina o postojanju Materije/Svesti, života i prirode nikada od čoveka nije bila skrivena. Sve je poznato. Treba samo malo mućnuti glavom i sve činjenice posložiti u smislenu logičku celinu i sistem.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 09:43   #74
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Znanje nije preduvijet za postojanje. Kamen postoji.
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Kako znaš da postoji?
Postojanje = znanje.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 02:26   #75
JEDNOSTAVKO:

Quote:
Postojanje = znanje.
Znanje nije postojanje. Nikada i nigde ne postoji ZNANJE (samo po sebi), već uvek i samo ZNALAC KOJI ZNA = JASTVO/SVEST.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 09:02   #76
Postojanje je odnos subjekta i objekta. Subjekt postoji kroz svoj objekt a i objekt onda u svom subjektu Ljubav je tajna dvaju svjetova i to
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 10:22   #77
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
Znanje nije postojanje. Nikada i nigde ne postoji ZNANJE (samo po sebi), već uvek i samo ZNALAC KOJI ZNA = JASTVO/SVEST.
Slažem se da ne postoji znanje samo po sebi, ali ne postoji ni "znalac" sam po sebi. Svijest je uvijek svijest o nečemu, ali ni jedan određeni sadržaj nije suštinski za svijest. Kad uklonimo svaki sadržaj ostaje samo "Ja jesam", dakle znanje o vlastitom postojanju, što pokazuje da se znanje i postojanje ne mogu razdvojiti. Ne postoji ništa samo po sebi.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 10:24   #78
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ne postoji ništa samo po sebi.
Tako i ne vrijedi nista samo po sebi
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 10:27   #79
ADDX

Quote:
Postojanje je odnos subjekta i objekta.
Znači li to da, ako odnosa između subjeta i objekta, nema, da tada subjekta i objekta, takođe, nema?
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 10:38   #80
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
ADDX
Znači li to da, ako odnosa između subjeta i objekta, nema, da tada subjekta i objekta, takođe, nema?
Pa naravno. I jedan i drugi su neshvatljivi, odnosno besmisleni bez onog drugog. To je esencijalna relacija. Isto kao odnos između univerzalnog i partikularnog.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:55.