Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2017., 20:43   #401
Quote:
2+2=3 kaže: Pogledaj post
ne razumijem, nema mi tu logike a logika je alat razumijevanja s kojim baratam kao ljudsko biće.
recimo da sam mentalno "ili spiritualno" zakinut pa ne razumijem "višu logiku" toga što govoriš.
radije bih ne postojao nego bio djelić nekog drugog bića
Nema "drugog bića".
Ne postoji nikakav vanjski Bog koji stvara svijet, ljude, biljke, životinje i kamenje.
(Ti čini se ne razumiješ ni taj nesretni new age na kojeg upozoravaš druge da ga se čuvaju ... )

Quote:
ok, nas ljudi tu na zemlji ima poprilično puno, zar smo baš svi izabrali zaborav "ako je uopće riječ o izboru"?
ta statistika nije veoma izgledna
Nema nikakve "statistike" ni u ontologiji ni u nju ejdžu ni u mitovima.
Statistiku su izmislili ljudi, rekla bih uglavnom zato da naprave makar lažni red u prividnom kaosu stvari i pojava.

Quote:
i iskreno, ne smatram se ljudskim bićem jer ne mogu biti u istoj košari kao mnogi malevolentni paraziti kojima je jedini smisao postojanja beskrajna pakost i pohlepa.
ili oni nisu ljudi, ili ja nisam.
Ti samo razmišljaš dualistički (mrak-svjetlost / dobro-zlo/ ja-drugi) kao većina ljudi na planeti. Osim dualističkog, postoji i tzv dijalektični način razmišljanja, koji uz pomoć spekulacije nadilazi naizgled nepomirljive suprotnosti prvog načina.

Quote:
razlika imeđu ovoga što ti pišeš i ovoga što ja pišem je u tome da ovo što ja pišem možeš razumjeti ako si logično i razumno biće.
a ovo što ti pišeš ne možeš razumjeti ako si logično i razumno biće, fali još nešto.
To je upravo ta razlika između tzv dualističkog, analitičkog te dijalektičkog razmišljanja. Analitički je način razumijevanja, koji "fiksira identitete", dočim je dijalektički način onaj koji ih nadilazi (tzv "borba i jedinstvo suprotnosti")
Ovo što je Lady napisala možeš razumjeti ako si logično i razumno, ali i spekulativno biće (tj ako osim lijeve također koristiš i desnu stranu mozga). Ova posljednja dimenzija je ono što nedostaje isključivo racionalnom načinu razmišljanja, tzv razmišljanju lijeve hemisfere.
Redukcionistička (akademska) znanost koja za istinito priznaje samo ono što se može dokazati ponovljivim eksperimentima u laboratoriju koristi se npr isključivo lijevom stranom, uz potpuno isključenje desne. Problem je što se do prave spoznaje ne može doći koristeći se isključivo jednom stranom mozga
Quote:
dakle ili sam ja iz ovog ili onog razloga nesposoban za shvaćanje toga ili ni ti sama ne znaš šta pišeš nego ponavljaš religijske klišeje kao papiga bez razumijevanja
A koja bi to "religija" bila?
Kako se zove, gdje su joj crkve, kojem se Bogu moli ... ?
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)

Zadnje uređivanje Nea-- : 01.03.2017. at 20:55.
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 20:52   #402
Quote:
LadyDaenerys kaže: Pogledaj post
Hvala, čitam već neko vrijeme tvoje postove sjajni su mi. 💚
Čini se da volimo sličnu literaturu.
I meni je sve tvoje sjajno
I divim se kako znaš lijepo i suvislo ispričati priču, to je rijetka osobina (sigurno se dok pišeš negdje kraj tebe nalazi anđeo Hanijel(a)... ♥♥♥)
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 22:28   #403
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
I meni je sve tvoje sjajno
I divim se kako znaš lijepo i suvislo ispričati priču, to je rijetka osobina (sigurno se dok pišeš negdje kraj tebe nalazi anđeo Hanijel(a)... ♥♥♥)
Nadam se da je doista tako. Hanijeli sam se više puta obratila kada sam se željela dobro izraziti ili ostaviti dobar dojam, naprimjer kad sam pripremala seminarske radove ili odlazila na prve spojeve. 💚
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 23:46   #404
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Nema "drugog bića".
Ne postoji nikakav vanjski Bog koji stvara svijet, ljude, biljke, životinje i kamenje.
(Ti čini se ne razumiješ ni taj nesretni new age na kojeg upozoravaš druge da ga se čuvaju ... )
new age je kupus i mix svega i svačega, filozofije, religije, ufologije, astrologije itd...
razlog zašto mnogi inteligentni ljudi padnu na to jer new age radi na način da u malo istine izmješa puno laži.
i zbog te malo istine, cijela stvar se prividno čini legitimnom.
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Nema nikakve "statistike" ni u ontologiji ni u nju ejdžu ni u mitovima.
Statistiku su izmislili ljudi, rekla bih uglavnom zato da naprave makar lažni red u prividnom kaosu stvari i pojava.
nema ničega zavjereničkog u znanosti kao što je statistika, radi se samo o analizi podataka, npr. izračunati kolika je šansa da dobijemo na lottu, (npr. jedan u 3 milijarde) posve matematički i realno.
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Ti samo razmišljaš dualistički (mrak-svjetlost / dobro-zlo/ ja-drugi) kao većina ljudi na planeti. Osim dualističkog, postoji i tzv dijalektični način razmišljanja, koji uz pomoć spekulacije nadilazi naizgled nepomirljive suprotnosti prvog načina.
ali kako špekulaciju uzeti za ozbiljno?
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
A koja bi to "religija" bila?
Kako se zove, gdje su joj crkve, kojem se Bogu moli ... ?
meni ovo zvuči kao propovjed katoličkog svećenika:
Quote:
LadyDaenerys kaže: Pogledaj post
..Mi smo Njegov/Njen čudesan izraz..
..Stoga postoji samo jedna Božja želja, a to je ujedno samo jedna želja naše duše (koja je, dakle, i sama božanska)..
..S obzirom da Onaj tko je Svemoguć, ne ostaje s neispunjenim željama, ta je želja ostvarena kroz čudo postojanja ovoga svijeta. I ljudi u njemu...
...kao što ne postoji ništa što Bog nezna...
...duša iskušava sebe i svoju beskrajnu slavu, odnosno Božju beskrajnu slavu...
ja ne pokušavam osporiti ono u što vjerujete, pokušavam razumjeti.
ali ne ide.
vjerovatno jer sam zapeo na tom "dijalektičkom načinu razmišljanja" kojeg nikako ne mogu prokužit a trudio sam se.
2+2=3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 21:18   #405
Quote:
2+2=3 kaže: Pogledaj post
ali kako špekulaciju uzeti za ozbiljno?
A ja tebe pitam, kako je ne uzeti za ozbiljno?
Uzimati za ozbiljno samo ono strogo racionalno, u analitičkom smislu tj bez i najmanje primjese iracionalnog, isto je što i uzimati sebe samog za ozbiljno, odnosno pretpostavljati da smo nekakvo apsolutno mjerilo nečega i da nam naša ograničena čula i ograničena ljudska spoznaja pruža svu istinu koja postoji.
To naprosto nije tako...
Zato dijalektika uvijek uzima u obzir i suprotnost onoga što je "utvrđena istina", odnosno ona ne gubi iz vida i drugu stranu, koju analitička filozofija a priori odbacuje (kao lažnu, nepostojeću, nemoguću i sl).
Dijalektičar je svjestan vlastitih ograničenja i zato on u svaki pojam uvrštava i njegovu suprotnost, pa tako kad kažemo da je nešto "racionalno", takvo dijalektično racionalno nije pročišćeno od svake iracionalnosti, nego je uključuje u sebe - tj prema dijalektičaru istinska racionalnost mora u sebe uključivati i iracionalno, da bi uspješno funkcionirala.
Naprotiv, prema analitičkoj dualnosti je takvo što "glupost" tj nešto može biti ILI racionalno ILI iracionalno. Dualnost uvijek sve dijeli na ili-ili. Isključujuća je. Dijalektika radi sintezu i nadilazi obje suprotnosti stvarajući nešto treće, što je "spoj" te dvije suprotnosti, odnosno nova kvaliteta.


(BTW, tipičan katolički svećenik smatra da je nju ejdž sotonski tako da ti ništa njuejdžovsko ne može zvučati kao "religija", pogotovo ne abrahamska religija u kojoj je bog vanjsko biće koje ima svoje namjesnike na Zemlji (svećenike i crkvu) putem koje se obraća pastvi itd itd. U nju ejdžu stvarno svega ima, ali ono zajedničko cjielom tom miš-mašu je da je živo biće=izraz Boga, ili ako hoćeš dijalektično filozofski: svaki od nas je važan dio Cjeline/Stvarnosti)
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 22:34   #406
ne razmuijem taj tvoj dualistički način razmišljanja.
ali kao netko tko drži sve opcije otvorene dok se ne dokaže ili pokaže suprotno, priznajem da sam možda i u krivu što se tiče mog determinizma.
možda, postojanje funkcionira na način koji ja ne razumijem.

na kraju krajeva, tko ili što sam ja?
zrnce prašine koje se rotira na jednom drugom, plavom zrncu prašine u sred masivne misterije u kojoj se miješaju i vrijeme i prostor na nezamislive načine.
2+2=3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 23:28   #407
Quote:
2+2=3 kaže: Pogledaj post
na kraju krajeva, tko ili što sam ja?
zrnce prašine koje se rotira na jednom drugom, plavom zrncu prašine u sred masivne misterije u kojoj se miješaju i vrijeme i prostor na nezamislive načine.
Možda si zrnce prašine, ali ne obično: Ti si zrnce prašine koje ZNA da je zrnce ... i sve ovo ostalo... a to je već mnogo!!!
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 12:40   #408
Sreća što je doletio dobri anđeo čuvar i spasio stvar
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:24.