Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2010., 16:05   #41
Quote:
EXIT78 kaže: Pogledaj post
Izvini na cemu si ti?
Da bi te malo prosvetlio srbija ako nesto zna to je da pravi dobar softer...pa medju najboljim firmama u srbiji su softerske kuce... Robotika u srbiji ima dugu tradiciju...

2 prosvetljenje... nadji na netu pojam Beogradska šaka...jedna se nalayi Moskvi a druga na MTI-ju... Osnovu humanoidne robotike u svetu je postavio
beogradski institut Pupin...60-ih to sami Japanci priznaju... verovatno si cuo za Vukobratovica on je tata u tom domenu... Prvi hibridni racunar na svetu je napravljen na ETF-u...jedan je prodat amerima...

Glupo je pricati bez osnove...malo prouci temu pa se vrati...

POzz

i teoriju relativiteta je zapravo postavio einsteinov tast...

newton je prepisao djela nekog neimenovanog srpskog popa iz 13 stoljeća...

cijela europska civilizacija, uključujući antičku, vuče korijene iz civilizacije soraba (srba) koji su došli iz svemira...


cia je još 70-tih utvrdila da srbi imaju najsavršeniju genetiku na planetu...


evo sad vidim da cijeli japan i amerika samo čekaju srpske ideje iz robotike i ai (dok kod leskovca volovi još uvijek vuku kola sa kamenim kotačima ?!!??)...


među najboljima u propaloj srpskoj ekonomiji su softverske kuće....


jedno je volit i cijenit svoj narod ali drugo je okolo sra*t i sra*t....
__________________
silent killer
klonirani is offline  
Old 14.02.2010., 18:22   #42
@EXIT78
Za dokazivanje si na krivom mjestu za pocetak ,koliko se sjecam ovaj forum jos uvijek sadrzi .hr u sebi tako da se manje vise mozemo pozdravit sa objektivnošću.
Što se tice same teme ,moramo prvo objasnit izgleda sto je kvantiteta a sto kvaliteta jer to da Srbija izvozi puno vise od Hrv stoji ali ti proizvodi ,mila majko ,mene je sram u odredene proizvode gledat ,imam osjecaj da netko konstantno kopira sovjetske proizvode sa malim dodatkom danasnjice ,taj Lazar ,pa prvi put kad sam ga vidio nisam mogao vjerovati da je netko to uopce dizajnirao ,koja je svrha tog Lazara ,"da ga se unisti?" Ako je moguce znati ,kome uopce prodajte te .. proizvode jel?
The_11 is offline  
Old 14.02.2010., 18:59   #43
Milica sem za defanazivne zadatke moze koristi i za pojedine ofanzivne zadatke. Recimo za dejstvo po objektima koje je zauzeo neprijatelj sa aerosolnom bojnom glavom koja je razvijena na osnovu bojne glave sistema smelj. Nisam nasao podatke o karakteristikama domacih aeroslnim bojnih glavama vec samo za smlelj cija bojna glava ima efekat na cilju kao granata kalibra 122 mm i u stanju je da unisti pesadiju na povrsini od 50 m2. Vazno je istaci u vezi ove vrste bojnih glave dejstva da rovovi nepruzaju nikakvu zastitu od njih tako da se mogu upotrebiti za efikasno dejstvo po njima. .

http://srpskioklop-forum.niceboard.c...-smelj-t37.htm
1979 is offline  
Old 14.02.2010., 19:09   #44
Quote:
EXIT78 kaže: Pogledaj post
Izvini na cemu si ti?
Da bi te malo prosvetlio srbija ako nesto zna to je da pravi dobar softer...pa medju najboljim firmama u srbiji su softerske kuce... Robotika u srbiji ima dugu tradiciju...

2 prosvetljenje... nadji na netu pojam Beogradska šaka...jedna se nalayi Moskvi a druga na MTI-ju... Osnovu humanoidne robotike u svetu je postavio
beogradski institut Pupin...60-ih to sami Japanci priznaju... verovatno si cuo za Vukobratovica on je tata u tom domenu... Prvi hibridni racunar na svetu je napravljen na ETF-u...jedan je prodat amerima...

Glupo je pricati bez osnove...malo prouci temu pa se vrati...

POzz
Robotika, umjetna inteligencija, software, prvi ovo, prvi ono....hic Rhodos, hic salta...sada....
60.-e su kameno doba moderne robotike, software-a, računala.....
Koji su recentniji povijesni rezultati: preprodaja MS software-a državnim institucijama, broj kopija POS programa, broj prodanih laptopa??? Uostalom, kao i kod nas...
Kada to što je pokrenuto u 60-im nije materijalizirano nikada, a do danas apsolutno ne postoji nikakav kontinuitet, kao da nije ni postojalo, odnosno služi samo kao argument za prepucavanja po forumima: i jedni i drugi se hvalimo tenkovima, koji su samo maskirani ruski tenkovi projektirani u 60-im, oklopna vozila su nam na platformama kamiona tehnološke razine 60-ih, zrakoplovi temeljeni na osnovama još starijim (uz obvezni dodatak one bljutave ruske zelene boje kokpita), i jedni i drugi smo otkrili da se AK može umjesto drvom obložiti plastikom....

Svu tu revolucionarno novu tehnologiju na Milicama, Vrapcima...razvijenije zemlje koriste u skladištima trgovačkih centara već godinama...
Glede Milicine inteligencije i superiornog software-a evo dajem mali hint:
Isto to primjeniti na T-84. Izbaciti posadu (dobije se par kubičnih metara prostora), skratiti platformu (time je olakšati), spustiti kupolu niže (jer nema posade), pojačati oklop (jer smo olakšali na drugim stvarima)...
Rezultat - integrirana bojišnica: iz beogradskog Generalštaba preko plazma ekrana generali vode ratove po cijelom svijetu, može se i unajmiti za potrebe manjih država. Gore leti Vrabac, putem kodiranih likova koje je nemoguće ometati zbog alien tehnologije, daje naloge tenkovskim bezposadnim brigadama (TBB), ove autonomno djeluju na strateškim pravcima, potpomognute samovoznim NORA-ma u pratnji, oko njih zuje kao zaštita Milice i Lazari (samo koga oni voze kad posada nema?) kao zaštita upravljana vlastitom logikom baziranom na teoriji roja, zračna potpora Galeb G-9, nadzvučni STOL bespilotni zrakoplov. Humanoidni roboti i prva generacija klonova gaze iza da se ispuni i ona "dok pješaštvo ne zgazi nogom..."
Uvodni prizor Terminator: Judgment day....

Mislim, come on, ljudi, radi se o Balkanu, ovdje je čudo neviđeno CNC stroj, i to uvozni, jer smo u privatizaciji sjebali i one stidljive vlastite pokušaje razvoja istih....

Osim toga, danas se veća lova vrti na razvoju gadgeta za svu tu željezariju, za koju nemamo ni sirovinu, niti ideju kako to uobličiti. Tu smo imali priliku zaposliti sve naše i vaše institute, firme i firmice, ali zaludu....pametni su nakon nekog vremena provedenog na zavodu za zapošljavanje otišli šljakati za strance, dok se mi zabavljamo Big Brotherima i Grand TV programima..i svađama tipa: "moj proizvod je manje primitivan od tvoga..".."da, ali zato moj djed ima više ordena iz WW I od tvoga, i veći kurac..."
električni_zec is offline  
Old 14.02.2010., 19:14   #45
Quote:
klonirani kaže: Pogledaj post

evo sad vidim da cijeli japan i amerika samo čekaju srpske ideje iz robotike i ai
.
Rec je o radovima tvorca prvog aktivnog egzoskeleta u svetu profesora Vukobratovica koji je tvorac zakona nultog momenta (ili na engleskom - Zero moment point, skraćeno ZMP) koga za svoje kretanje koriste humanoidni roboti. Beogradska škola robotike je osmislila zakon koji se odnosi na kretanje humanoidnih robota, na vrlo delikatan i osetljiv problem njihove stabilnosti i ravnoteže. Svi savremeni humanoidni roboti kao naprimer, svima poznati japanski "Asimo", ali i uopšte roboti koji se kreću uz pomoć ekstremiteta, poput "Big dog" robota koga za potrebe američke vojske razvija "Darpa" kreću se zahvaljujući ZMP-a Beogradske škole robotike.

http://static.astronomija.co.rs/nauk...acki_korak.htm
1979 is offline  
Old 14.02.2010., 19:20   #46
Quote:
1979 kaže: Pogledaj post
Rec je o radovima tvorca prvog aktivnog egzoskeleta u svetu profesora Vukobratovica koji je tvorac zakona nultog momenta (ili na engleskom - Zero moment point, skraćeno ZMP) koga za svoje kretanje koriste humanoidni roboti. Beogradska škola robotike je osmislila zakon koji se odnosi na kretanje humanoidnih robota, na vrlo delikatan i osetljiv problem njihove stabilnosti i ravnoteže. Svi savremeni humanoidni roboti kao naprimer, svima poznati japanski "Asimo", ali i uopšte roboti koji se kreću uz pomoć ekstremiteta, poput "Big dog" robota koga za potrebe američke vojske razvija "Darpa" kreću se zahvaljujući ZMP-a Beogradske škole robotike.

http://static.astronomija.co.rs/nauk...acki_korak.htm

a dise to sve vidi na milici il čemu drugom kaj su srbi napravili
JoZ@ is offline  
Old 15.02.2010., 02:41   #47
Quote:
1979 kaže: Pogledaj post
Rec je o radovima tvorca prvog aktivnog egzoskeleta u svetu profesora Vukobratovica koji je tvorac zakona nultog momenta (ili na engleskom - Zero moment point, skraćeno ZMP) koga za svoje kretanje koriste humanoidni roboti. Beogradska škola robotike je osmislila zakon koji se odnosi na kretanje humanoidnih robota, na vrlo delikatan i osetljiv problem njihove stabilnosti i ravnoteže. Svi savremeni humanoidni roboti kao naprimer, svima poznati japanski "Asimo", ali i uopšte roboti koji se (kreću uz pomoć ekstremiteta, poput "Big dog" robota koga za potrebe američke vojske razvija "Darpa" kreću se zahvaljujući ZMP-a Beogradske škole robotike.

http://static.astronomija.co.rs/nauk...acki_korak.htm
pobrisan mi je prijašnji post pa ga evo objavljujem ponovno ali bez 'vrijeđanja' (iako ne znam gdje je to bilo vrijeđanje??)


principi koje je taj vaš znanstvenik 'otkrio' su stari barem 200 godina...

da si upućen u fiziku , znao bi da je taj zakon samo proširenje jednog drugog, zapravo samo izričaj tog zakona vrzan za robotiku i taj način 'hoda' androidnog robota se smatra zastarjelim i MIT već 20-tak godina radi na drugačijem hodu (momentu oko prednjeg oslonca- dakle nema nultog momenta). ja sam već naveo par stvari koje mnogi u srbiji smatraju činjenicama. kada se ponovo susretnem sa ovakvom arogancijom i vrijeđanjem inteligencije sugovornika, drago mi je da juge više nema...

sve to liči na onu scenu iz nekog filma: ' ne sjećam se ja baš cijelog vica, niti kako je to sve išlo, ali na kraju je srbin bio najpametniji i sve njih je na kraju prevario.....HAHAHAHAHAHA!'
to je zapravo silovanje realnosti bez potrebe za poštivanjem sugovornika...

što bi mi hrvati tek trebali onda reći da mohorovčića, na primjer...

da je otkrio zemljotres???

ovo je još jedam mit iz srbijanske mitomanije samo se ovaj put govori o robotici...

dat ću ti hint pa se obrazuj sa kolegom: D'Alembert i princip virtualnih radova...
a to ti je oko 300 godina staro štivo i mora ga poznavati svaki strojar, građevinar, zapravo svatko prirodoslovne ili tehničke struke...


možda je netko iz japana odao počast nekom svom kolegi iz srbije zbog pionirskih poduhvata u embrionalnoj fazi robotike...
ali da roboti hodaju zbog zakona koji je 'izmislio' srbin... to nije za smijeh, to je za mučninu...sorry na kritici ali to je zbilja primitivno stajalište.

(iako napominjem da se danas radi na androidima koji se ne gibaju na taj način da se svi momenti poništavaju, već suprotno...)
te da netko duguje srbinu razlog zbog kojeg njegov robot hoda je ništa drugo nego pastirska logika i pojednostavljivanje stvari do najprimitivnijeg nivoa...

neprosvijećenost i nacionalna egomanija i shizofrenija su još živi kod naših susjeda (na žalost)....



isto kao vaše bajke o milici i star trek konceptu srbijanske vojske...


bitno je živjeti u bakovitoj iluziji izgleda...
__________________
silent killer
klonirani is offline  
Old 15.02.2010., 03:52   #48
Quote:
1979 kaže: Pogledaj post
- Nevidljivog suparnika lovimo „elektronskim ušima“ zvukometrijskih sistema: na bazi akustike ne samo da dobijamo koordinate izvora zvuka, već precizno prepoznajemo o kom tipu puške, topa, rakete je reč. Ti podaci se šalju našem sistemu koji je automatski spreman da neutrališe protivnika. U savremenim borbenim dejstvima nema mnogo vremena za premišljanje i zato veštačka inteligencija odrađuje mnogo toga sama, a čovek postaje pre svega kontrolni faktor - kaže pukovnik Mladen Pantić, direktor VTI.
U pitanju je uredjaj koji radi po istom principu koji koristi americki uredjaj za otkrivanje snajpera koji je bio prikazan u emisiji Oruzje buducnosti na diskaveriju. Ovakvi uredjaji su u stanju da pomocu osetljivih mikrofona precizno odrede polozaj neprijateljskog snajpera. Jedina razlika jeste u taktici upotrebe americki uredjaj koji je prikazan u emisije je davao putem glasa i vizualno polozaj neprijateljskog snajperiste dok bi u varijatni dejstva o kojoj govori direkor VTI srpski uredjaj podatke o neprijatlju slao direkno robotima ili borbenim stanicama koje bi automatki okretale cevi kako bi neutralisale protivnika.

Zadnje uređivanje 1979 : 15.02.2010. at 04:15.
1979 is offline  
Old 15.02.2010., 10:15   #49
kolko je meni poznato to može odredit smjer iz kojeg je pucano
a ne i daljinu i visinu
JoZ@ is offline  
Old 15.02.2010., 11:32   #50
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
kolko je meni poznato to može odredit smjer iz kojeg je pucano
a ne i daljinu i visinu
Noviji sistemi mogu da odrede pored smera i daljinu i visinu ili elevaciju pod kojom je hitac ispaljen u odnosu na senzor. To sto si rekao odnosi se na starije sistemi za zvucno izvidjanje poput onih iz drugog svetskog rata koji su mogli da odrede samo smer pa je bilo potrebno koristiti vise sistema da bi se odredio polozaj cilja a ja ovde pricam o novijim savremenim sistemima sa vise mikrofona koji su se pojavili pre svega par godina. Prevod dela teksta koji govori o jednom od takvih sistema koji koristi zvuk da odredi polozaj snajpera kompjuter obevestava korisnika o smeru, daljini i elevaciji.
1979 is offline  
Old 15.02.2010., 12:54   #51
Quote:
1979 kaže: Pogledaj post
Noviji sistemi mogu da odrede pored smera i daljinu i visinu ili elevaciju pod kojom je hitac ispaljen u odnosu na senzor. To sto si rekao odnosi se na starije sistemi za zvucno izvidjanje poput onih iz drugog svetskog rata koji su mogli da odrede samo smer pa je bilo potrebno koristiti vise sistema da bi se odredio polozaj cilja a ja ovde pricam o novijim savremenim sistemima sa vise mikrofona koji su se pojavili pre svega par godina. Prevod dela teksta koji govori o jednom od takvih sistema koji koristi zvuk da odredi polozaj snajpera kompjuter obevestava korisnika o smeru, daljini i elevaciji.


ti jednostavno ne znaš dovoljno o fizici problema....

zato se i dešavaju ovakva naivna tumačenja te fantaziranja o upotrebi i ulozi nekakvih sustava.

kad bi poznavao fiziku zvučnog tlaka, valne duljine zvuka, gradijent zvučnog tlaka i slično, znao bi da se takva fizika ne može upotrebljivati u navođenju preciznih uređaja. to može služiti za okvirnu lokaciju i to na gruboj skali a ne za nišanske uređaje.

čim sam pročitao da će milica koristiti ovakav sustav 'navođenja' vidio sam da je riječ o bajci...

nadalje, kada bi to i funkcioniralo, gdje bi milica gađala???

u auspuh???

za 3D okvirnu lokaciju potrebna su minimalmo 3 mikrofona, sa tim što se tada gubi mogućnost određivanja pogreške, znači za najprimitivniju realnu lokaciju treba bar 5 međusobno udaljenih mikrofona, što daje zaključak da milice moraju imati međusobnu komunikaciju via radio-link, dakle moraju biti umrežene . i to sve na skali tolerancije preciznosti od nekoliko metara.
(ili je milica neupotrebljiva)

dakle, ništa od radio tišine...
zapravo ništa od zasjede...

by the way, vojni snajperi se sve češće proizvode sa razbijačem zvuka, koji mnogi pogrešno zovu prigušivačem...
upravo zbog otkrivanja lokacije,
a i haubice takođe...

ništa novo nije stiglo iz srbije, osim jedan primitivan pokušaj prezentacije hi-tech sposobnosti nepostojeće vojne znanosti...
__________________
silent killer
klonirani is offline  
Old 15.02.2010., 14:01   #52
i ne samo to
zavisi i u kakvom okruženju se puca
sve to utječe na preciznost određivanja lokacije snajperiste

može uređaj otprilike odredit i udri po tom djelu
JoZ@ is offline  
Old 16.02.2010., 13:01   #53
Nova Yuguimport budzevina
Sad malo lici na cehoslovasku Danu

echolite is offline  
Old 16.02.2010., 16:27   #54
Quote:
1979 kaže: Pogledaj post
Noviji sistemi mogu da odrede pored smera i daljinu i visinu ili elevaciju pod kojom je hitac ispaljen u odnosu na senzor. To sto si rekao odnosi se na starije sistemi za zvucno izvidjanje poput onih iz drugog svetskog rata koji su mogli da odrede samo smer pa je bilo potrebno koristiti vise sistema da bi se odredio polozaj cilja a ja ovde pricam o novijim savremenim sistemima sa vise mikrofona koji su se pojavili pre svega par godina. Prevod dela teksta koji govori o jednom od takvih sistema koji koristi zvuk da odredi polozaj snajpera kompjuter obevestava korisnika o smeru, daljini i elevaciji.
http://www.youtube.com/watch?v=yiwlrvmHdag
to je jedan od takvih sistema koji se testiraju
BD-zg is offline  
Old 16.02.2010., 19:53   #55
Evo i slike sistema za otkrivanje snajpera koga amerikanci koriste u iraku. Sistem je montiran na vozilo i namena mu je otkrivanje odakle je dosao napad na konvoj. Svakako da ti sistemi nisu svemocni ali je dobro sto i u Srbiji rade na razvoju slicnih sistema koji ce pored detektovanja polozaja snajpera moci da se koriste i za otkrivanje polozaja neprijateljske artiljerije. Inace ovakvi sistemi pored zvuka pucnja za otkrivanje polozaja neprijatelja koriste i zvuk koji proizvodi meci pri kretanju a pojedini sistemi su prema tvrdnjama proizvodjaca u stanju da odrede i kalibar snajpera koji je dejstvovao.


Zadnje uređivanje 1979 : 16.02.2010. at 20:05.
1979 is offline  
Old 17.02.2010., 09:51   #56
Za vrijeme rata sam bio na minobacačima na zadarskoj bojišnici 93. i 94. Mi cijelo vrijeme nismo mijenjali položaj naših minobacača jer Srbi nisu znali di smo nego su tukli nasumično a ni mi nismo znali di su srpski.
Predlaga sam jednostavnu metodu otkrivanja: Nek tijekom noćnih dvoboja dva udaljena motritelja mjere štopericom vremenski razmak između bljeska i pucnja. Tada se dobije udaljenost minobacača do motritelja zbog razlike brzine zvuka i svjetlosti. Napravi se više mjerenja radi dobijanja prosječnih i točnijih rezultata, zatim spoje kružnice udaljenosti jednog i drugog motritelja i tako dobijemo položaj. I onda da ih sutradan iznenada "sastavimo". Al, hebi ga, nikom se nije dalo to napraviti.
Sinji strijač is offline  
Old 17.02.2010., 12:42   #57
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Za vrijeme rata sam bio na minobacačima na zadarskoj bojišnici 93. i 94. Mi cijelo vrijeme nismo mijenjali položaj naših minobacača jer Srbi nisu znali di smo nego su tukli nasumično a ni mi nismo znali di su srpski.
Predlaga sam jednostavnu metodu otkrivanja: Nek tijekom noćnih dvoboja dva udaljena motritelja mjere štopericom vremenski razmak između bljeska i pucnja. Tada se dobije udaljenost minobacača do motritelja zbog razlike brzine zvuka i svjetlosti. Napravi se više mjerenja radi dobijanja prosječnih i točnijih rezultata, zatim spoje kružnice udaljenosti jednog i drugog motritelja i tako dobijemo položaj. I onda da ih sutradan iznenada "sastavimo". Al, hebi ga, nikom se nije dalo to napraviti.

Eh, jebi ga, staro je pravilo: ako želiš da se nešto obavi kako treba, obavi to sam....

S motriteljima sam imao svakavih iskustava: te tuku s takve i takve udaljenosti (naravno debelo van parametara konkretnog oruđa), te ide konvoj oklopnih vozila (u biti 1-2 terenca), te tuku sami po sebi...
Mislim da sam bio jedan od rijetkih koji je pogledao ona Pravila službe JNA o pojedinom topu, minobacaču, pa sam imao bar okvirnu predodžbu o mogućnostima svakog, a nije me bilo sram niti pitati topnike...

Žalosno je što smo uglavnom ratovali s istim sredstvima i mi i oni, naši su (uglavnom) prošli vojni rok u JNA, pa ako su u svojoj domeni, trebali su nekog vraga i znati...međutim, bilo je tu puno navrnutog, bar ispočetka, kasnije su se stvari malo iskristalizirale.
Ipak se puno toga temeljilo na dovitljivosti ljudi direktno na terenu, a bilo je i cirkusa sa MB minama drugih zemalja-proizvođača. Zbog štednje su se uvijek isprobavale direktno u borbi, a i skrpani tenkovi i topovi su tukli gdje je njih volja, a ne gdje hoćemo (bar je dobro što su pucali na pravu stranu cijevi )

Odosmo u off..
električni_zec is offline  
Old 17.02.2010., 17:21   #58
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Za vrijeme rata sam bio na minobacačima na zadarskoj bojišnici 93. i 94. Mi cijelo vrijeme nismo mijenjali položaj naših minobacača jer Srbi nisu znali di smo nego su tukli nasumično a ni mi nismo znali di su srpski.
Predlaga sam jednostavnu metodu otkrivanja: Nek tijekom noćnih dvoboja dva udaljena motritelja mjere štopericom vremenski razmak između bljeska i pucnja. Tada se dobije udaljenost minobacača do motritelja zbog razlike brzine zvuka i svjetlosti. Napravi se više mjerenja radi dobijanja prosječnih i točnijih rezultata, zatim spoje kružnice udaljenosti jednog i drugog motritelja i tako dobijemo položaj. I onda da ih sutradan iznenada "sastavimo". Al, hebi ga, nikom se nije dalo to napraviti.
Čak postoji i naprava koja prema vibraciji tla izračunava koliko je udaljeno oružje koje stvara te vibracije izmišljeno je u drugom svijetskom ratu naravno ko drugi nego glupi njemci
BD-zg is offline  
Old 17.02.2010., 18:36   #59
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Čak postoji i naprava koja prema vibraciji tla izračunava koliko je udaljeno oružje koje stvara te vibracije izmišljeno je u drugom svijetskom ratu naravno ko drugi nego glupi njemci
Malo sam skeptičan po pitanju ovakvog rješenja:
niti najmoderniji uređaji ne mogu dati precizne podatke seizmici o sastavu tla, koje je po defaultu nehomogeno. Previše je tu lomova valova, različitih brzina širenja valova, da bi to dalo koliko-toliko relevantan podatak, sa preciznošću koje traži topništvo....

Ali je dobro čuti da se i oni već tada nisu pouzdavali samo u Hansa na vrh brda, koji je vikao: čini mi se da je zadimilo tamo, iza žute kuće...
električni_zec is offline  
Old 17.02.2010., 21:10   #60
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Čak postoji i naprava koja prema vibraciji tla izračunava koliko je udaljeno oružje koje stvara te vibracije izmišljeno je u drugom svijetskom ratu naravno ko drugi nego glupi njemci
Ako se ne varam, Njemci su se oslanjali na mnogo jednostavniji, a samim tim i uspjesniji sistem - koristili su najobicnije mikrofone kako bi na osnovu vremenske razlike odredili gdje je orudje...

Npr. imas tri stanice na koje zvuk dolazi sa razlicitim zakasnjenjem, kad uporedis rezultate dobijes manje-vise preciznu lokaciju...

Osim ako ja ne racunam, jer se moja matematika svodi na sabiranje i ne idem preko trocifrenih brojeva, odnosno cehova u birvaktilskim hasisarskim kafanama...
...ska is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:55.