Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2008., 06:01   #821
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Ali, Ivane, čak i kada biste vi bili u pravu što alarmirate da se netko davi, pa trebamo li ga u tom slučaju gurnuti dublje, da skroz potone? Nije li bolje da mu damo ruku podrške da se izvuče, a ne mu iz ruke trgamo slamku spasa za koju se trenutno drži. Valjda to tako ide. Pozdrav
Individualna slamka spasa je smrtna rana planetarne ljudske zajednice. Svatko se "spashava" za sebe, dok globus roni u mulj bez povratka.

Pojedinacnom covjeku ne treba lazhna ruka spasenja, nego mokra krpa po glavi da mozdjane ohladi, sto mu ih recene lopuze i neznalice usijashe jos prije milenija.
Te mu jos i zhlica ufanja u osobni razbor i prosudbu treba, bez klecajucih i klanjajucih posrednika dojedne vjeroispovjesti.

Netko mora igrati i MAJSTORA zbog sudbinskog uloga u igri. To su snovi sve nase djece, Trazitelju Istine.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 11:15   #822
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže:
Kozmologos. Udara na um i na osjetila izvana.
Pa to me podsjeća na opis Nirvane. Kada svih šest osjetila uzimaju neformiranu Nirvanu kao objekt.

Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
Ti kao i Buda ne znas da covjek i JEST iskljucivo "koncept i ideja". Ako je tako onda je posve svejedno koji 'koncept" i koja "ideja".
Zbog ovoga neznanja Buda poducava plitko i jalovo, Traziteljice Istine.
Pannatti (koncept) je termin kojim Buddha opisuje čovjeka.

No dobro, dosta uspoređivanja sa budizmom. Prema tebi, Ivane, onaj koji bi htio 'iskustvo' nadnaravnosti treba samo čekati pa kud puklo da puklo?
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 11:26   #823
I pitanje za Satija. Kako to da Buddha kaže (u prvoj sutti Majjhima N.) da i puthujjano percipira Nirvanu (Nibbānaṃ nibbānato sañjānāti)? Kako si ti to razumio?
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 12:16   #824
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
Kakve "nadnaravne sposobnosti", pobogu?
MAJSTOR je to jasno izrekao ovako:

"Onaj koji hoce vaziti kao "ucitelj covjecanstva" mora dokazati nadnaravnost "urucivanja" vlastitog budjenja.
Lonna je u upitu jasno odvojila nadnaravne sposobnosti od nadnaravnosti iskustva. Prvo su siddhiji drugo je onostrano, višedimenzionalno, multidemenzionalno i neizrecivo .... Buda je pričao i o jednom i o drugom. Ti ni o jednom ni o drugom.
Lonna Imzadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 12:26   #825
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
Ti kao i Buda ne znas da covjek i JEST iskljucivo "koncept i ideja". Ako je tako onda je posve svejedno koji 'koncept" i koja "ideja".
Zbog ovoga neznanja Buda poducava plitko i jalovo, Traziteljice Istine.
Ja znam da je čovjek isključivo koncept i da um prima boju svega s čim se poistovjećuje i da u tom poistovjećivanju ego dobija svoj oblik. To je osnova u duhovnosti, pa kad je znam i ja i te kako je zna i Buda i da si pažljivo čita, otvoreno i sa razumijevanjem i ti bi uočio unutar njegovih govornih fnesa i nijansi da zna.
Neznaš ti dovoljno o budizmu da bi ga kritizirao. Tvoje znanje iz budizma je na nivou opće kulture.
Neznam ni ja dovoljno da bi ga branila. Ali na analizi par stihova iz jedne sutre se vidi da se tvoje komentiranje budizma temelji na aprirornom odbijanju a ne na znanju, uvidu i mudrosti. Zato dear
Lonna Imzadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 16:06   #826
Quote:
crazy person kaže: Pogledaj post
No dobro, dosta uspoređivanja sa budizmom. Prema tebi, Ivane, onaj koji bi htio 'iskustvo' nadnaravnosti treba samo čekati pa kud puklo da puklo?
Ali sto cekati, Dzenet, Mesiju, Nirvanu, Nedodjiju...?

U otrovu ljudske nepotpunosti plivaju sve vase vjeroispovjesti, vasi sveti oci i proroci su trovatelji
vasih umova.

Vi i cekate jer vam je kazano da cekate. "Koncept" vam porucuje da ste budale i izgubnici, ali i da se imate strpiti kako biste bili nesto drugo.

Vi ste sanjachi tudjih snova - pa onda i cekajte.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 16:14   #827
Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Lonna je u upitu jasno odvojila nadnaravne sposobnosti od nadnaravnosti iskustva. Prvo su siddhiji drugo je onostrano, višedimenzionalno, multidemenzionalno i neizrecivo .... Buda je pričao i o jednom i o drugom. Ti ni o jednom ni o drugom.
Tvoj jasni upit veli ukljucuje i ovo:

"Naveo si da bi nadnaravne sposobnosti bile znak da je prosvjetljen."

Taman posla.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 16:27   #828
Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Ja znam da je čovjek isključivo koncept i da um prima boju svega s čim se poistovjećuje i da u tom poistovjećivanju ego dobija svoj oblik.
Nikakvu boju covjek ne prima, nego on jest ta boja i ta "poistovjecenost".

Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
To je osnova u duhovnosti, pa kad je znam i ja i te kako je zna i Buda i da si pažljivo čita, otvoreno i sa razumijevanjem i ti bi uočio unutar njegovih govornih fnesa i nijansi da zna.
Onda bi to jednako tako uocili i Sati i Bango, i Fazlija i crazy person, ali, eto, nisu. Kao ni ti.

Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Neznaš ti dovoljno o budizmu da bi ga kritizirao.
Ne znas ni ti biti pristojna, pa?
Istinski MAJSTOR razaznaje NEISTINU u jednom jedinom slovcu Budinom. Duhovne parije stemaju koncepte, MAJSTORI ih obaraju petom.

Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Tvoje znanje iz budizma je na nivou opće kulture.
Neznam ni ja dovoljno da bi ga branila. Ali na analizi par stihova iz jedne sutre se vidi da se tvoje komentiranje budizma temelji na aprirornom odbijanju a ne na znanju, uvidu i mudrosti. Zato dear
MAJSTORSTVO je natkriljenost nad svakom kulturom i svim vasim "Wikipedijama", Traziteljice Istine.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 16:29   #829
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
Tvoj jasni upit veli ukljucuje i ovo:

"Naveo si da bi nadnaravne sposobnosti bile znak da je prosvjetljen."

Taman posla.
Nije nego sam napisala ovo

Quote:
Da li je majstor Ivan dokazao ili igdje spominjao svoje siddhije ili opisivao svoj "osjetilni usudni odmak od Datosti četiri dimenzije". I ako nije zašto nije. Ako je gdje?
PIšeš vrlo pažljivo. Čitaš malo površnije.
Lonna Imzadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 16:34   #830
Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Nije nego sam napisala ovo
Sto god da si htjela uprskala si isto to mjesto s neistinom koju MAJSTOR nije izrekao, a koja glasi:

"Naveo si da bi nadnaravne sposobnosti bile znak da je prosvjetljen."
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 16:52   #831
Quote:
Onda bi to jednako tako uocili i Sati i Bango, i Fazlija icrazy person, ali, eto, nisu. Kao ni ti.
Taj zaključak je proizvoljan.

Vidi kako se praviš važan .....
Quote:
Istinski MAJSTOR razaznaje NEISTINU u jednom jedinom slovcu Budinom. Duhovne parije stemaju koncepte, MAJSTORI ih obaraju petom.
Dajem ti argumentirani otpor , a ti da si jači tvoja zvijezda bi bila zasjala. Ali Majstor umjesto da blista jasnoćom, čistoćom misli, umjesto da iznosi snažne argumenate, besprjekorno bistri istinu ispred tragatelja, umjesto da čvrsto razbija ono lažno i ne bitno, on samo u svakoj drugoj rečenici kaže JA ZNAM, a vi Tražitelji Istine ne znate. Onaj tko je vidio istinu ne mora se služiti podcjenjivanjem sugovornika. Snaga istine je dovoljna.

Vidi opet kako se praviš važan:
Quote:
MAJSTORSTVO je natkriljenost nad svakom kulturom i svim vasim "Wikipedijama", Traziteljice Istine
Ne vidi se nadkrljenost Majstore. Čuje se samo poklič; ja sam najbolji....Žalim ali nisi uvjerljiv.
Lonna Imzadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 17:26   #832
Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Dajem ti argumentirani otpor , a ti da si jači tvoja zvijezda bi bila zasjala. Ali Majstor umjesto da blista jasnoćom, čistoćom misli, umjesto da iznosi snažne argumenate, besprjekorno bistri istinu ispred tragatelja, umjesto da čvrsto razbija ono lažno i ne bitno, on samo u svakoj drugoj rečenici kaže JA ZNAM, a vi Tražitelji Istine ne znate. Onaj tko je vidio istinu ne mora se služiti podcjenjivanjem sugovornika. Snaga istine je dovoljna.
Povrsna si, Traziteljice Istine.

"Neprobudjeni ne umije razaznati probudjenog" ni u kojem slucaju. Razgovaras, eto, tek s jos jednim "egom" koji je umislio nekakvo MAJSTORSTVO.

Taj "ego" je prije koji dan bas ovdje "cvrsto" razbio "ono lažno i ne bitno", objavljujuci Budinim ucenicima da patnju ne uzrokuje "zhelja" nego "svjesnost". Gdje ces sjajnije zvijezde od toga? Ali pojeo vuk magare, zasad.

Kad na polazistu nije suzvuchja", sto ce svako nadogradjivanje? Osim da vas bocka u snivanju tudjih koncepata.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 17:49   #833
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
Povrsna si, Traziteljice Istine..
I te kako duboka majstore, površno me ti gledaš.

Quote:
"Neprobudjeni ne umije razaznati probudjenog" ni u kojem slucaju. Razgovaras, eto, tek s jos jednim "egom" koji je umislio nekakvo MAJSTORSTVO.
Teško mi se probijati kroz ovaj haiku ali ako je ovdje u pitanju tvoj ego koji je umislio majstorstvo, onda momak upravo ga spenkam po guzi jer za tim vapi.


Quote:
Taj "ego" je prije koji dan bas ovdje "cvrsto" razbio "ono lažno i ne bitno", objavljujuci Budinim ucenicima da patnju ne uzrokuje "zhelja" nego "svjesnost". Gdje ces sjajnije zvijezde od toga? Ali pojeo vuk magare, zasad.
Taj ego sam pogladila. On je zborio istinu na mudar način koji mi je imponirao.

Quote:
Kad na polazistu nije suzvuchja", sto ce svako nadogradjivanje? Osim da vas bocka u snivanju tudjih koncepata
Prva rečenica mi je nerazumljiva.
A šta se tiče bockanja pri spavanju i snivanju - neka su dobrodošla
Lonna Imzadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 18:01   #834
Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Prva rečenica mi je nerazumljiva.
Odakle si ti, boga mu? Da nisi iz Bangova ili Fazlijina mjesta, da ti smeta "novohrvatski"?

"Suzvuchje" je "rezonancija", ali ti jos niti "tocak" od "kotaca" ne razlikujes - pravo si duboka.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 18:34   #835
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
Odakle si ti, boga mu? Da nisi iz Bangova ili Fazlijina mjesta, da ti smeta "novohrvatski"?

"Suzvuchje" je "rezonancija", ali ti jos niti "tocak" od "kotaca" ne razlikujes - pravo si duboka.
U tvom prenošenju duhovnih sadržaja često ima veću prednost učenjie Tomislava Ladana nego smisao onog što želiš prenijeti, pa bi trebao malo preispitat prioritete, odnosno ima li prednost vitičasti starohrvatski i "nabeđeni" novohrvatski ili sadržaj kojeg bi bilo dobro prenositi jasno, pregledno i nedvosmisleno.


Quote:
ali ti jos niti "tocak" od "kotaca" ne razlikujes - pravo si duboka.[
Ali sad sam shvatila kad kažeš dubina šta misliš. A ja mislila da pričamo o duhovnosti. A ono momak ne pokazuje prstom gdje je istina nego se samodopadno s prstićem igra ....
Lonna Imzadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 22:54   #836
Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
U tvom prenosˇenju duhovnih sadrzˇaja cˇesto ima vec´u prednost ucˇenjie Tomislava Ladana nego smisao onog sˇto zˇelisˇ prenijeti, pa bi trebao malo preispitat prioritete, odnosno ima li prednost viticˇasti starohrvatski i "nabe?eni" novohrvatski ili sadrzˇaj kojeg bi bilo dobro prenositi jasno, pregledno i nedvosmisleno.
Oznaka je tvoje povrsnosti i to sto ismijavas jezicni standard materinskog jezika. "Novohrvatskim" nazivljes uobicajene izricaje promisljenog priopcavanja, dok za "spankanje" i slicne anglo-krelacije iskazujes sablasno nagnuce.

Kako moze biti "duboka" osoba koja prezire vlastiti pravogovor?
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 23:47   #837
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
Oznaka je tvoje povrsnosti i to sto ismijavas jezicni standard materinskog jezika. "Novohrvatskim" nazivljes uobicajene izricaje promisljenog priopcavanja, dok za "spankanje" i slicne anglo-krelacije iskazujes sablasno nagnuce.

Kako moze biti "duboka" osoba koja prezire vlastiti pravogovor?
sablasno nagnuće spenkanju????

prezirem pravogovor?????

dušo, Lonna te izbacila iz takta i počeo si govoriti koještarije i zato proglašavam ovaj razgovor gotovim i objavljujem

U PRENOŠENJU ŽEDNIH PREKO VODE
LONNA 1 : iVAN 0



Izvinjavam se ovim mirnim dragim pametnim ljudima budistima i simpatizirerima budizma jer sam skrenula sa teme....
Lonna Imzadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 01:55   #838
Quote:
crazy person kaže: Pogledaj post
I pitanje za Satija. Kako to da Buddha kaže (u prvoj sutti Majjhima N.) da i puthujjano percipira Nirvanu (Nibbānaṃ nibbānato sañjānāti)? Kako si ti to razumio?
Mulapariyaya sutta je najteža za razumevanje u celoj Majjhima nikayi, a ovaj deo je verovatno jedan od najtežih u toj sutti. I ti od celog pali kanona nađe baš to mesto. Alal ti vera

Podrazumeva se onda da će ga razni tumači razumeti na različite načine. Ono što je jasno jeste da putthujjano ne može do kraja razumeti nibbanu, jer bi inače bio prosvetljeni, a ne putthujjano. On percipira nešto što smatra nibbanom i na osnovu percepcije konstruiše, zamišlja vođen subjektivnim sklonostima ukorenjenim u mentalnim nečistoćama. Taj mentalni proces se naziva u ovoj sutti maññana, a drugde papañca (a prevodi na engleski sa "proliferation").

U svojoj analizi ove sutte Bhikkhu Bodhi kaže da se u komentarima objašnjava kako se ovde ne misli na pravu nibbanu, već na različite ideje o nibbani koje su imali ljudi njegovog doba. Tako su neki učitelji smatrali krajnjim dostignućem prvi, drugi ili treći stupanj zadubljenja. I ako se setiš Budinih dana pre probuđenja, on je posećivao razne učitelje kao što je bio recimo Alara Kalama, koji su mogli da ga vode samo do jednog od stupnjeva zadubljenja, smatrajući da je to krajnji cilj. No ono što je karakteristično za putthujjana jeste da pošto je u njemu iluzija sopstva neokrnjena, on uspostavlja relaciju ja, moje sa svime, pa i sa nibbanom (pitanje, šta se dešava sa mnom kad se prosvetlim?), a to kako Buda kaže u sutti jeste indikator odsustva potpunog razumevanja.

Ja toliko, zapravo i više nego što sam mislio na početku
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 02:21   #839
Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
sablasno nagnuće spenkanju????

prezirem pravogovor?????

dušo, Lonna te izbacila iz takta i počeo si govoriti koještarije i zato proglašavam ovaj razgovor gotovim i objavljujem

U PRENOŠENJU ŽEDNIH PREKO VODE
LONNA 1 : iVAN 0



Izvinjavam se ovim mirnim dragim pametnim ljudima budistima i simpatizirerima budizma jer sam skrenula sa teme....

MAJSTOR je eto iscijedio iz tebe tek jedan prezir, tamo gdje pod zhitom chami jos citava prasuma. A sve pod krinkom "duboke duhovnosti". Dakako da ti nije jasno kako bi takva zlocha mogla biti prosvijetljenja i sad i oduvijek.

Zar nije kul kako te MAJSTOR lurka i stalka? Ne blejmaj za to MAJSTORA nego svoju tanku izobrazbu. Sablasni novoengleski nece je nadomjestiti.

Zadnje uređivanje MAJSTOR Ivan : 24.02.2008. at 06:45.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 12:03   #840
Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Mulapariyaya sutta je najteža za razumevanje u celoj Majjhima nikayi, a ovaj deo je verovatno jedan od najtežih u toj sutti. I ti od celog pali kanona nađe baš to mesto. Alal ti vera
Pa mogli su je onda stavit na kraj, a ne na početak Nikaye.

Quote:
Sati kaže:
U svojoj analizi ove sutte Bhikkhu Bodhi kaže da se u komentarima objašnjava kako se ovde ne misli na pravu nibbanu, već na različite ideje o nibbani koje su imali ljudi njegovog doba.
Da, poslušao sam predavanja Bhikkhu Bodhi-a, ali me nije baš uvjerilo to objašnjenje. Jedan razlog je što se puthujjhano definira na početku kao onaj koji ne poznaje ariyadhammu, pa čak niti sappurisadhammu, a bez obzira na to opet percipira sve dhamme iz baš tih dhamma - od baza za arupa jhane pa do Nibbane. Nekako sumnjam da su te sve dhamme pripadale nekoj općoj kulturi tada.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:57.