Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2006., 13:27   #1
Exclamation INA-R-A - INA d.d.

Evo jedna tema koja će vjerojatno biti vrlo aktuelna u narednom razdoblju.

"PRILIKA SVIM HRVATIMA

Građanima besplatno svaka 20. dionica Ine

Ove jeseni građani Hrvatske mogli bi postati vlasnici 7,5 posto dionica Ine koje će moći kupiti na Zagrebačkoj burzi. Uz to, zaposleni i bivši radnici Ine pod posebnim će uvjetima otkupiti sedam posto dionica Ine, koliko su već ranije dobili branitelji. Tako bi već ove jeseni dionica Ine mogla biti najzanimljiviji vrijednosni papir na domaćoj burzi, a tisuće građana moglo bi se pretvoriti u ulagače



Već sljedeće zime hrvatski građani postali bi vlasnici više od 21 posto dionica Ine i to prema različitom modelu, odnosno preko burze, kroz dodjelu braniteljima i prodaju radnicima.

Priliku za kupnju Ininih dionica već će u rujnu imati svi građani Hrvatske, a zakon je propisao da se u kupnju 15 posto dionica, koliko će se prodavati na burzi, oni uključe uz pogodnosti koje će odrediti Vlada. Vlada ovih dana sa svojim konzultantima pokušava pronaći model prema kojem će građanima osigurati povoljnije uvjete, a neće narušiti utakmicu na burzi.

Ograničenje postotka

Iako Vlada šuti o mogućim pogodnostima, pojavile su se informacije i kritičari koji tvrde da će ulagači ostati bez mogućnosti kupnje dionica jer će Vlada svih 15 posto ponuditi građanima, i to pod povoljnim uvjetima te tako na pladnju ponuditi dionice 'torbarima' koji će ih otkupljivati od građana.

No, u Vladi takvu mogućnost opovrgavaju, a njezin glasnogovornik Ratko Maček kaže da će Vlada svakako ograničiti postotak koji će građani kupovati uz posebne uvjete i ostaviti mogućnost i institucionalnim ulagačima, kako to predviđa i Zakon o privatizaciji Ine, da se uključe u njezinu privatizaciju.

Iako u Vladi službeno ne žele govoriti o pragu na koji će postaviti ograničenje, doznajemo da će građani moći otkupiti polovinu dionica koje će se prodavati na burzi, odnosno 7,5 posto dionica Ine, što je 750 tisuća dionica. Važe se i pogodnost koju bi građani trebali imati pri toj kupnji. Jedna od mogućnosti je diskont, odnosno kupnja dionica uz popust, no to će biti teško izvesti, s obzirom da bi se na taj način teško postigla stvarna utakmica za Inine dionice na burzi.

Sprječavanje torbara

Zato je mnogo vjerojatnija mogućnost da građani koji ulože svoj novac u kupnju dionica Ine na burzi plate punu cijenu, ali da im se omogući da svaku dvadesetu dionicu steknu besplatno. No, Vlada će, kako doznajemo, vjerojatno i za to postaviti uvjet, pa će građani tu pogodnost iskoristiti samo ako godinu ili dvije ne prodaju svoje dionice u Ini. Na taj način pokušat će se spriječiti 'torbare' da se dokopaju dionica Ine tako što će ih za njih kupovati građani i ostvarivati pogodnost, odnosno popust.

Loša strana takve pogodnosti mogla bi biti samo ta da građani koji nemaju novac za kupnju 20 dionica Ine, što će stajati namanje dvadesetak tisuća kuna, u stvari ne mogu iskoristiti priliku za kupnju pod posebnim uvjetima.

Tu će mogućnost svakako ostvariti sadašnji i bivši radnici Ina Grupe. Vlada je krenula u pregovore s njihovim sindikalnim predstavnicima oko pogodnosti i popusta pod kojima će oni kupovati Inine dionice. U toj bi priči moglo biti i više zamki nego u onoj o pogodnostima za građane.

Zakon predviđa da Inini radnici otkupe sedam posto dionica Ine, što je gotovo 700 tisuća dionica. No, sindikati jednoglasno traže da svaki radnik može otkupiti dionice u vrijednosti od najmanje deset tisuća eura te da dionice plaćaju po nominali od 900 kuna, što bi značilo da svaki radnik može otkupiti najmanje 81 dionicu.

Takvo nešto bit će nemoguće izvesti ako svoju priliku za kupnju iskoriste svi koji rade ili su nekad radili u Ina Grupi, jer se procjenjuje da takvih građana može biti od 15 do 50 tisuća. U tom slučaju Vlada bi im morala na kupnju ponuditi 40,5 posto, odnosno više od četiri milijuna dionica, umjesto sedam posto (700 tisuća dionica), koliko zakon predviđa.

Uz to, sindikati traže da se dionice otkupljuju uz startni popust od 20 posto, kojem bi se za svaku godinu staža dodao popust od jedan posto. Tako bi, primjerice, radnik koji je u Ini proveo 30 godina dionice kupovao po cijeni od 450 kuna. Kako takva situacija ne bi prouzročila 'torbarenje', sindikati predlažu da radnici u prve tri godine te dionice mogu prodavati samo na burzi, i to uz pravo države na prvokup.

Kako će Vlada odgovoriti na te zahtjeve tek će se vidjeti, ali je malo vjerojatno da može osigurati svakom radniku dionice u vrijednosti od deset tisuća eura, ako za kupnju bude zainteresirano više od deset tisuća zaposlenih. Teško će proći i popust od 20 posto, uz dodatni popust od jedan posto za svaku godinu staža, i sve to na obročnu otplatu od 20 godina. "


www.glas-slavonije.hr
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 13:59   #2
Kaj to znači da će dionica biti oko 1000 kn?
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 14:04   #3
Quote:
banderas kaže:
Kaj to znači da će dionica biti oko 1000 kn?
Nominala je 900kn... a knjigovodstvena vrijednost je nešto preko 1000kn prema podacima za 2004 godinu, a koliko će oni tražiti na IPO-u pitanje je

Npr VIRO je išao sa nominalom 100 a ponuda je bila 365, a knjigovodstvena manja

MOL je platio 200 dolara

Zadnje uređivanje spy : 10.08.2006. at 10:50.
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 14:09   #4
baš me zanima kad će krenuti prodaja dionica i kako bu to zgledalo
odgađaju iz godine u godinu...
stari mi je umirovljeni naftaš, nadam se da će i on dobiti ponudu za kupnju dionica pa možda i mene nešto zdopadne
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 17:03   #5
Jupppppppppppppppppppppiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiii...

Kupujem odmah tih 20!
Za početak, ne?
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 23:32   #6
Evo nekih izračuna prema izvještajima za 2004 godinu

Ukupni prihodi 19.265.000
Ukupna prodaja 17.988.000
Operativni troškovi 17.691.100
Dobit poslije oporezivanja 1.366.000
Aktiva 16.952.000
Kapital i rezerve 10.020.000
Dugoročne obveze 1.020.000
Kratkoročne obveze 4.066.000
Broj zaposlenih 16.147
Dobit/zaposlenom 84,6
Aktiva/zaposlenom 1.049,9
NPM 7,1%
ROA 8,1%
ROE 13,6%
BVPS 1.004,80 (knjigovodstvena vrijednost po dionici)
EPS 136,6 (zarada po dionici)
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 23:57   #7
ja sam zainteresiran pa makar i samo jednu kupio. Tako da se mogu pohvaliti da sam dioničar
obiwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 00:26   #8
Quote:
obiwan kaže:
ja sam zainteresiran pa makar i samo jednu kupio.
Ovisno o ponudi, to bi mogla biti dobra prilika jer su naftaši popularni radi porasta cijena nafte, jedino je problem što vlada vodi, na neki način socijalnu politiku kroz Inu, što joj predstavlja ograničenje. Ali s obzirom na modernizaciju rafinerija i buduću racionalizaciju poslovanja, mogla bi biti pravi bonbonček
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 20:11   #9
spy gomila krivih informacija, bit će navodno 7,5% braniteljima u fond 7,5% zaposlenicima bivšim i sadašnjima (čak ni nama zaposlenicima još nije jasno kako će taj dio funkcionirati radi li se o fondu ili po osobama, naravno da nema dovoljno dionica za sve zaposlenike niti će svi imati ista prava pri otkupu) i 15% na burzu, sad ako ti imaš dojam da svaki građanin može na burzu po jednu od tih 15% (koje će mol zgrabiti u trenu) tebe teško pere
__________________
joj ti imaš 20 prstiju i ja imam 20 prstiju ajmo se družit, a zajebavat ćemo one sa 19...
nehaj007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 23:23   #10
Quote:
nehaj007 kaže:
spy gomila krivih informacija, bit će navodno 7,5% braniteljima u fond 7,5% zaposlenicima bivšim i sadašnjima (čak ni nama zaposlenicima još nije jasno kako će taj dio funkcionirati radi li se o fondu ili po osobama, naravno da nema dovoljno dionica za sve zaposlenike niti će svi imati ista prava pri otkupu) i 15% na burzu, sad ako ti imaš dojam da svaki građanin može na burzu po jednu od tih 15% (koje će mol zgrabiti u trenu) tebe teško pere
To je članak iz novina, i to lokalnih, pravih informacija još nemamo, ako ih ti imaš biti će mi drago da ih staviš. Kada se objavi ponuda imati ćemo prave informacije, a da će MOL skupljati, kao strateški partner, dionice po javnim ponudama to mi je , ali sve je moguće osim drvene peći
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 01:34   #11
Jučer je Polančec bio na Z1, prvo ide IPO 15 %, a nakon toga dogovor sa radnicima(sindikatima) o daljnih 7 % za njih
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2006., 11:20   #12
pozdrav.oce li gradjanima ostati sta dionica za kupnju preko brokera sa obzirom da ce fondovi imati najvjerovatnije prioritet?
ex Nevera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 20:13   #13
Vijesti iz Hrvatske 14.09.2006 14:04

Dionice INA-e na Londonskoj burzi

Dionice INA-e bit će ponuđene na prodaju nakon njihova uvrštenja u prvu kotaciju Zagrebačke burze te nakon uvrštenja GDR-ova na Londonsku burzu
U postupku javne ponude dionica (IPO-a) hrvatske naftne kompanije Ina, država će izložiti najmanje 15, a najviše 17 posto dionica te tvrtke, rečeno je na sjednici Vlade održanoj u četvrtak.
«Prospekt za izdavanje dionica Ine u završnoj je fazi izrade», kazao je, predstavljajući Vladin model IPO-a Ine potpredsjednik Vlade zadužen za gospodarstvo, Damir Polančec dodavši kako odluka o načinu prodaje sadržava nominalnu cijenu dionice od 900 kuna.
u svom nacrtu privatizacije Ine posebno mjesto dala hrvatskim građanima.
«Svaki hrvatski državljanin može s pravom prvenstva i uz posebne uvjete kupiti dionica Ine u vrijednosti do najviše 38.000 kuna.

http://www.bankamagazine.hr/dnevnevi...-14.3421975459
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 10:23   #14
Mada sigurno idem u unutra za tih 38.000 kuna, nije mi baš jasna računica:
38000/900=42,22 dionice!!!???
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 10:47   #15
baš me zanimaju povlastice za kupnju nas koji smo unutar firme, kak će to izgledati...
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 11:26   #16
Quote:
emili kaže:
baš me zanimaju povlastice za kupnju nas koji smo unutar firme, kak će to izgledati...
Još bolje nego za nas ostale.
Ako ne znaš šta ćeš s njima, otkupi ih u moje ime. Deal!?
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 11:57   #17
INA grupa je velika, bit će sigurno dosta takvih koji neće htjeti otkupiti dionice na koje imaju pravo ...ima nas svakakvih....
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 12:22   #18
emili, a bit će većina niskokvalificiranih radnika ine koji se bore s otplatom kredita a kamo li da razmišljaju o dionicama
__________________
joj ti imaš 20 prstiju i ja imam 20 prstiju ajmo se družit, a zajebavat ćemo one sa 19...
nehaj007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 12:28   #19
Quote:
nehaj007 kaže:
emili, a bit će većina niskokvalificiranih radnika ine koji se bore s otplatom kredita a kamo li da razmišljaju o dionicama
da, na te sam i mislila...možda sam se krivo izrazila, ne da neće htjeti nego neće biti u mogućnosti o tome ni razmišljati...
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 13:43   #20
Quote:
freelancer kaže:
Mada sigurno idem u unutra za tih 38.000 kuna, nije mi baš jasna računica:
38000/900=42,22 dionice!!!???
Probaj podijeliti sa 1900, vidjeti ćeš da ispadnje okrugliji broj

Quote:
emili kaže:
baš me zanimaju povlastice za kupnju nas koji smo unutar firme, kak će to izgledati...
Povlastica će biti to što ćete vjerojatno kupovati po nominali, ili blizu nominale, ali ćeš vjerojatno imati zabranu prodaje određeno vrijeme, da ne rušite cijenu
spy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:56.