Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2007., 19:10   #1
Prijedlog filozofima (C. G. Jung)

trenutno čitam jungovo djelo 'tumačenje prirode i psihe', u kojoj autor ne raspreda samo psihologiju, već se kritički obraća i na filozofiju, a i prirodne i društvene znanosti, na način koji prekrasno sintetizira i nudi i dan danas svježe hipoteze tumačenja stvarnosti.
zanimalo bi me biste li mi se htjeli pridružiti u čitanju ove knjige? ne mora biti odmah (možda je uz nietzschea previše), ali kada ta tema odahne...

prvotna ideja bila mi je otvoriti ovu temu na nekoliko različitih pdf-ova kako bi se vidjela razlika u razmišljanju i tumačenju istog materijala između pobornika ove ili one znanosti...i ima li uopće načina da se slože u pogledima. no za početak sam odlučila ovdje (gdje sam najviše 'kod kuće') pitati ima li uopće zainteresiranih. ako ima, plan je postaviti link na nekim drugim pdf-ovima s pozivom da se uključe u raspravu. da vidimo koliko se (ne)kužimo.

pa vas molim da se izjasnite: jeste li za tako nešto?
__________________
pravilne odluke ne podvrgavaju se situaciji - one stvaraju situaciju
nuala is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 19:31   #2
Osobno mi se tvoja ideja jako sviđa, no mislim da bi bio veći odaziv na psihologiji, jer su tamo, vjerujem, više upoznati sa radom i djelima C.G.Junga.
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 02:57   #3
mislim da je obaj pdf bolji...jer ja želim filozofksi pristup. pritom mislim na sintezu raznim područja, što jung u vlastitom djelu i radi: preispituje znanstvena otkrića, daje paralele s raznim filozofijama, mitovima, snovima, upliće arhetipove...
zapravo, čitav koncept uzročnosti dovodi u pitanje. mislim da je vrijedno razmatranja.

što i jest razlog zašto bih da bude povezano s još nekoliko pdf-ova.

malo provokacije nikad ne škodi - drži um u pripravnosti
__________________
pravilne odluke ne podvrgavaju se situaciji - one stvaraju situaciju
nuala is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 10:42   #4
Ja bih sad odmah napisao da ću se uključiti, ali sam se pokazao kao nepouzdan u tom smislu (vidi topic o Zaratustri). Tako da... Knjiga je tu kraj mene, krenut ću, a dalje... kako Duh puhne.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 18:24   #5
Ja ponovo nakon dosta godina citam od JUnga - Covjek i njegovi simboli

Mislim da bi to vecina clanova ovog foruma trebala procitat
Frater111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 17:50   #6
Bitna je razlika između znakova i simbola. I životinje se služe znacima, a simboli su specifičnost homo sapiensa.

Među prvim filozofskim knjigama koje sam čitao (prije 40-ak godina) bila je Suzana K. Langer: "Filozofija u novome ključu: Proučavanje simbolike razuma, obreda i umetnosti", izdanje 'Prosveta', Beograd, 1967.. ("Philosophy in the new Key", 1942.). Ima na netu kao pdf: http://monoskop.org/images/6/6c/Lang..._a_New_Key.pdf

Mislim i danas da je dolična knjiga za uvod u proučavanje jezika, znakova i simbola! Za prvi uvod, ako vam je tematika nepoznata a zanima vaš upravo širi filozofski okvir a ne sama psihologija, bolja od spomenute Jungove knjige "Čovjek i njegovi simboli" - koja, međutim, svakako također spada u ključnu literaturu i za filozofa.

Inače, možda je nekome promaklo da je od prvog upisa ovdje prošlo osam godina.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 18:22   #7
Ok. Pozdravljam ideju i priključujem se. S čitanjem počinjem navečer.

Autore, na kojoj si stranici?

Za sve koji se žele uključiti u ovo grupno čitanje, a tlaka im je ići u knjižnicu: http://www.scribd.com/doc/178719132/...ihe-PDF#scribd
NicolasBourbaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2015., 12:37   #8
Quote:
NicolasBourbaki kaže: Pogledaj post
Ok. Pozdravljam ideju i priključujem se. S čitanjem počinjem navečer.

Autore, na kojoj si stranici?

Za sve koji se žele uključiti u ovo grupno čitanje, a tlaka im je ići u knjižnicu: http://www.scribd.com/doc/178719132/...ihe-PDF#scribd
Autor je zapravo autorica, a tema je s kraja 2007. godine, tako da više sreće drugi put.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2024., 18:33   #9
Gle, dobra tema... trajala je ravno 7 dana.
__________________
If you wanna count me, count me out.
2120 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:08.