Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2010., 10:12   #161
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ali to što im je školovanje kod kuće savjetovao isus (kako ti karikiraš) nije krivi razlog!
jel to sad postalo politički nekorektno reći i da su osobe koje isus nešto savjetuje lude?
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 10:13   #162
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
kol'ko god nama (mainstream većini) ta uvjerenja bila nepojmljiva i čudna
Gdje je granica u roditeljskom pravu da radi s djetetom što god poželi? Gdje treba povući crtu? Je li netko tko se susreće i razgovara s Isusom netko tko želi obrazovati dijete u skladu sa svojim uvjerenjima, ili se pak radi o nečemu drugom?

Ekstrem koji nije uspoređivanje nego primjer kako crta negdje ipak postoji: meni su "nepojmljiva i čudna" Frizlova uvjerenja.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 10:19   #163
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ekstrem koji nije uspoređivanje nego primjer kako crta negdje ipak postoji: meni su "nepojmljiva i čudna" Frizlova uvjerenja.
činjenica je da Frizlova djeca nisu školovana kod kuće.
sunny_side is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 10:25   #164
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Gdje je granica u roditeljskom pravu da radi s djetetom što god poželi?
granica je utvrdljiva, ne baš jednostavno, ali je utvrdljiva i postoje službe koje se bave time radi li netko na štetu svog djeteta i treba li mu oduzeti roditeljstvo

Quote:
Je li netko tko se susreće i razgovara s Isusom netko tko želi obrazovati dijete u skladu sa svojim uvjerenjima, ili se pak radi o nečemu drugom?
hoćeš li reći da su svi vjernici katolici to 'nešto drugo'?
(molitva je normalni dio vjerničko života )
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 10:27   #165
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
hoćeš li reći da su svi vjernici katolici to 'nešto drugo'?
(molitva je normalni dio vjerničko života )
je, al je obično monolog, ne dijalog
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 10:28   #166
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
jel to sad postalo politički nekorektno reći i da su osobe koje isus nešto savjetuje lude?
nemojmo biti bukvalni
'isus im je savjetovao' sam ja shvatila kao metaforu, nek me lord ispravi ako je mislio doslovno samo na roditelje kojima isus savjetuje da ne šalju djecu u školu

činjenica jest da bi se za obrazovanje kod kuće uglavnom odlučilo mali broj ljudi specifična stila života i nekonvencionalnih uvjerenja, u to nema uopće dvojbe.
no i dalje vjerujem da, kad bi zadovoljili određene uvjete, na to imaju pravo. i ne vidim ništa loše u tome.

ako će mi dijete u školi učiti da je 'rozo za curice, a plavo za dečke', kao što ju sad uče u vrtiću, možda se i ja odlučim na homeschooling
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 10:42   #167
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
nemojmo biti bukvalni
'isus im je savjetovao' sam ja shvatila kao metaforu, nek me lord ispravi ako je mislio doslovno samo na roditelje kojima isus savjetuje da ne šalju djecu u školu
ma baš je naveden primjer majke iz slovenije koja ne šalje djecu u školu jer joj je isus tako rekao.

Quote:
ako će mi dijete u školi učiti da je 'rozo za curice, a plavo za dečke', kao što ju sad uče u vrtiću, možda se i ja odlučim na homeschooling
pa meni se čini sasvim ok da u vrtiću/školi čuje jedno, a doma drugo.

ovo s "nekonvencionalnim uvjerenjima": u čemu je problem da u školi čuju i nešto drugo? jer ako smiju čuti/učiti samo ono što im roditelji imaju za reći, to je onda ispiranje mozga (kojeg se s druge strane ti roditelji tako groze i to će im vjerojatno biti argument zašto ne slati dijete u školu)
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 10:53   #168
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ovo s "nekonvencionalnim uvjerenjima": u čemu je problem da u školi čuju i nešto drugo? jer ako smiju čuti/učiti samo ono što im roditelji imaju za reći, to je onda ispiranje mozga (kojeg se s druge strane ti roditelji tako groze i to će im vjerojatno biti argument zašto ne slati dijete u školu)
ama, ja nemam problema s tim što će mi dijete u školi čit, zajebavala sam se pokušavajuć natuknut point tih drugih, nekonvencionalnih, al očito nije uspjelo.
al mogu pojmit da postoje roditelji koji ne žele da im dijete uči neke stvari u školi (evo, toj navedenoj je bilo previše vila, vještica i drugih poganskih bića).
nema ih puno, sigurno, ali ako zadovolje uvjete koje bi propisale institucije - nek brate mili uče dijete da je bog stvorio čovjeka kol'ko god žele.

razlika između toga što bi dijete oni učili i onog što uči u židovskoj osnovnoj školi je samo u tome što židovi imaju novaca za pokrenut osnovnu školu!
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 11:08   #169
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
'isus im je savjetovao' sam ja shvatila kao metaforu, nek me lord ispravi ako je mislio doslovno samo na roditelje kojima isus savjetuje da ne šalju djecu u školu
Žena je dala dva primjera: obitelj koja često putuje i obitelj kojoj je Isus, pri jednom od višekratnih susreta, rekao da ne šalju dijete u školu jer se tamo uči o princezama i vješticamai svaštanešto grozno.

Odakle si ti uspjela iskopati ni više ni manje nego nekakav moj stav prema katolicima, samo Isus zna.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 11:10   #170
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Odakle si ti uspjela iskopati ni više ni manje nego nekakav moj stav prema katolicima, samo Isus zna.
pa iz rečenice da je netko tko se susreće i razgovara s isusom 'nešto drugo'
možda si smetnuo s uma da je kod vjernika susret i razgovor s bogom/isusom normalan, poželjan štoviše
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 11:20   #171
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
pa iz rečenice da je netko tko se susreće i razgovara s isusom 'nešto drugo'
možda si smetnuo s uma da je kod vjernika susret i razgovor s bogom/isusom normalan, poželjan štoviše
da, ali kao sto je daisy rekla to je obicno monolog a ne dijalog
inace ljude koji razgovaraju s imaginarnim frendovima odvezu momci u bijelom
(ili od toga naprave biznis k'o u medjugorju )
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 11:21   #172
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
da, ali kao sto je daisy rekla to je obicno monolog a ne dijalog
lord nije spominjao dijalog. rekao je samo

Quote:
Je li netko tko se susreće i razgovara s Isusom
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 11:25   #173
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
lord nije spominjao dijalog. rekao je samo
procitaj post od koke2004 na koji se lord nadovezao

evo dio:
Drugi slučaj mi je totalno van svake pameti. Roditelji (pogotovo mama) - žive u susjedstvu moje mame - su totalni vjerski fanatici. Oni svoju djecu ne šalju u školu, jer im je previše poganska. U knjigama za školu ima previše zmajeva, vještica, princeza, itd., a to je protivno kršćanskom nauku. Mama kaže da joj je Isus rekao (imala je par susreta s njim) neka djecu školuje sama. Kaže da, zašto bi djeca učila pjesmice, ako mogu učiti psalmove. I kaže da bi željela da dijete ide u školu, ali ne zbog socializacije, nego da drugoj djeci ispriča o svojim susretima s Isusom. Meni je te djece žao (imaju ih 5, od toga su 2 školarca).
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 12:09   #174
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ama, ja nemam problema s tim što će mi dijete u školi čit, zajebavala sam se pokušavajuć natuknut point tih drugih, nekonvencionalnih, al očito nije uspjelo.
ma jasno mi je bilo da se zajebavaš, nego a) moram skratit postove jer se mali dosta kratko igra sam sa sobom i b) smatram da je najveća mana školovanja kod kuće (ako pod njim podrazumijevamo baš da roditelji djecu uče te svoje "nekonvencionalne ideje", odnosno ako je riječ o roditeljima koji razgovaraju s isusom, i tu ne mislim da mu se mole) baš u tome što dijete nema prilike čuti ništa osim onoga što mu roditelj ima za reći.

Quote:
al mogu pojmit da postoje roditelji koji ne žele da im dijete uči neke stvari u školi (evo, toj navedenoj je bilo previše vila, vještica i drugih poganskih bića).
nema ih puno, sigurno, ali ako zadovolje uvjete koje bi propisale institucije - nek brate mili uče dijete da je bog stvorio čovjeka kol'ko god žele.
meni jedino nisu jasni uvjeti kad ih zadovoljava osoba koja je luda ko šlapa, kako se to lijepo u narodu kaže

Quote:
razlika između toga što bi dijete oni učili i onog što uči u židovskoj osnovnoj školi je samo u tome što židovi imaju novaca za pokrenut osnovnu školu!
gugl mi kaže da to baš i nije tako:

židovska škola:
Škola je otvorena za sve jer to nije religijska nego javna škola, koja sve radi po programima Ministarstva znanosti, školstva i sporta, kao i sve ostale škole u Hrvatskoj. Naša diploma jednako je vrijedna kao i sve druge, samo je 'atmosfera u židovstvu', jer se uči hebrejski jezik, židovska povijest i kultura - kaže Silvija Heim, učiteljica hebrejskog jezika.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 12:20   #175
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
smatram da je najveća mana školovanja kod kuće (ako pod njim podrazumijevamo baš da roditelji djecu uče te svoje "nekonvencionalne ideje", odnosno ako je riječ o roditeljima koji razgovaraju s isusom, i tu ne mislim da mu se mole) baš u tome što dijete nema prilike čuti ništa osim onoga što mu roditelj ima za reći.
i ja to smatram, ali svejedno mislim da imaju pravo izabrat ne poslat dijete u institucionalnu školu

Quote:
meni jedino nisu jasni uvjeti kad ih zadovoljava osoba koja je luda ko šlapa, kako se to lijepo u narodu kaže
meni nije jasno zašto bi obrazovanje kod kuće nužno morao izvoditi roditelj? spominjala sam već da to može značiti i unajmiti privatnog učitelja (za to samo moraš biti dovoljno bogat ili bojat se, primjerice, otmice djeteta kao svojedobno rajići) ili da se u nekoj ovakvoj zajednici ustanovi školica koju bi pohađala tamošnja djeca

Quote:
Škola je otvorena za sve jer to nije religijska nego javna škola, koja sve radi po programima Ministarstva znanosti, školstva i sporta, kao i sve ostale škole u Hrvatskoj. Naša diploma jednako je vrijedna kao i sve druge, samo je 'atmosfera u židovstvu', jer se uči hebrejski jezik, židovska povijest i kultura - kaže Silvija Heim, učiteljica hebrejskog jezika.
bah, nije šija nego je vrat

nego, ja stvarno ne zagovaram pravo da svak tko poželi i tko ni sam nema tri liste u glavi uči doma djecu koječemu. ionako se čak i kod homeschoolinga, treba zadovoljiti određeni nastavni plan i program.
samo sam za to da se drugačiji načini poučavanj djece dekriminaliziraju
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 12:42   #176
Zar nije već bila tema o školovanju kod kuće? U Hrvatskoj je to i tako nemoguće, za bolesnu djecu se organizira po bolnicama ili polažu ispite na kraju, za sportaše i tako nešto postoje dopisne škole, ne znam uopće kome je to potrebno i zašto.

Da ne govorimo da dijete kad-tad mora izaći iz staklenog zvona i suočiti se sa stvarnim svijetom.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 16:22   #177
Quote:
sunny_side kaže: Pogledaj post
znači zato što je većina nekvalificirana, onima koji bi za provođenje školovanje kod kuće imali znanja, volje i razloga treba braniti?
Šala mala. S obzirom da je rasprava odlutala u off, a taj off sam ja pokrenula, htjela sam od off-a napraviti on.
koka2004 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 16:35   #178
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Šala mala. S obzirom da je rasprava odlutala u off, a taj off sam ja pokrenula, htjela sam od off-a napraviti on.
a tema je trebaju li roditelji imati pravo preuzeti odgoj i obrazovanje svoje djece u svoje ruke i u kojoj mjeri? većina ljudi (koji se javljaju na ovoj temi) smatra da je država ta koja ima dužnost, a onda i pravo odgajati i obrazovati.
sunny_side is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 19:57   #179
Ja svoje dijete nikada ne bi ostavila doma i tamo ga držala u tamnici i kao obrazovala.
Pa sada po stranu samo učenje, tko bi joj napisao već u prvom razredu prvo ljubavno pismo, što bi mi pričala prije spavanja, kako bi mogla znati i upoznati njezine prijatelje iz razreda i veseliti se svim njihovim aktivnostima.
Ma nema šanse čak da je i moguće..
miamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 22:17   #180
Da se razumijemo, ja nisam apriori protiv takvog oblika školovanja djeteta. I upravo zato sam dala dva posve oprečna primjera.

Jedna je stvar, ako roditelji školovanje kod kuće koriste zato, da zbog načina života koji traži stalna seljakanja po svijetu, obitelj ostane zajedno, a drugo je ako se isto koristi da se dijete izolira od okoline. Jer po tome roditelj može držati dijete u izolaciji sve dok ga uspije naučiti ono što sustav od njega traži. Sad, ima li na to pravo ili ne je sekundarno pitanje. Mene više muči, je li to u interesu djeteta ili nije?

Ja vjerujem da bi neki roditelji željeli školovati svoju djecu doma jer nam je školski sustav loš i smatraju da je obrazovanje djece nakon završene škole nedovoljno te su uvjereni da bi oni taj posao obavili bolje. I da, u nekim slučajevima djeca školovana doma imaju veće formalno znanje.
Ali što nakon toga? Institut školovanja kod kuće nakon osnovne škole više ne postoji. Dijete ima 15 godina i prvi put kreće u školu. U razred gdje su djeca koja su prošla osam godina škole i imaju iskustva (dobra i loša), koja dijete školovano kod kuće ne može nigdje dobiti. Nije li to prevelika trauma za jedno dijete u pubertetu?

A drugi slučaj - što ako dijete ne prođe na toj provjeri znanja na kraju godine (možda ima loš dan, možda ima probleme s koncentracijom, možda mu je svejedno)? I najesen mora u školu. Postoji li mogućnost da takvo dijete ne doživi školu kao kaznu za svoj neuspjeh?

Ja se bojim da se zloupotrebe takvog načina školovanja mogu svesti na minimu samo jako strogim nadzorom i da je to moguće jedino u nekoj jako dobro sređenoj državi, što mi nismo.
koka2004 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:22.