Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2008., 22:53   #41
Bok Andromeda,

mislim da su ti nalazi koje si obavila dovoljni da se uspostavi dijagnoza - suhe oči (schrimerov test) i nalaz krvi (SS-a). Kod kojeg liječnika si bila?
Dobro je što ne moraš piti lijekove. Kao što vidiš iz gornjih mailova možda bi bilo dobro da si organizam malo "podigneš" s nekim homeopatskim pripravcima.

Drži se.
Karola is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 11:20   #42
Quote:
Karola kaže: Pogledaj post
Bok Andromeda,

mislim da su ti nalazi koje si obavila dovoljni da se uspostavi dijagnoza - suhe oči (schrimerov test) i nalaz krvi (SS-a). Kod kojeg liječnika si bila?
Dobro je što ne moraš piti lijekove. Kao što vidiš iz gornjih mailova možda bi bilo dobro da si organizam malo "podigneš" s nekim homeopatskim pripravcima.

Drži se.
Ja sam iz BiH, nisam iz Hrvatske, a lijecnik je dr Stefanovic, inace radi na VMA u Beogradu. Ja se nekako nadam da ce ova bolest cudotvorno nestati iz mog organizma, jer sam u poslednje vrijeme bila pod velikim stresom, pa kad se rijesim stresa, rijesice se i sve ostalo

Ma to ja samo tjesim sebe, a u sustini sam jako preplasena....nadam se da cu se uskoro pribrati i organizovati zvoj zivot na najbolji moguci nacin za mene. Drzim se onih primjera ljudi koji su po 15 i vise godina u remisiji bez lijekova, a sve zahvaljujuci promjeni stava u glavi, kako prema sebi, tako i prema drugima.
Malo me je doktor razocarao kada je rekao da ova bolest ima uvijek isti tok i da nema faze remisije- nije mi to jasno, kad sve ostale bolesti o kojima sam citala, kao lupus i RA, imaju remisije.


Razmisljala sam o fitoterapiji i homeopatiji, ali jos mi nije bas jasno da li mi uopste smijemo koristiti nesto za podizanje imuniteta, ako nam on ionako vec stvara probleme tj. pretjerano reaguje?

Ja sam ti prije nego sam uopste saznala da imam ovaj problem (ne volim to ni zvati bolescu) pila one kapsule ajkulinog ulja, kao i noni sok, a oboje je za podizanje imuniteta, pa mi se nesto cini da su i oni malo pogurali stvar.
Andromeda25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 13:25   #43
Quote:
Andromeda25 kaže: Pogledaj post
nije bas jasno da li mi uopste smijemo koristiti nesto za podizanje imuniteta, ako nam on ionako vec stvara probleme tj. pretjerano reaguje?
draga Andromeda to i mene zanima..jel netko zna odgovor?
mrkvica_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 15:24   #44
Pronasla sam clanak o postizanju remisije u autoimunim bolestima, pa koga interesuje, moze da procita-clanak je na engleskom.


http://autoimmunedisease.suite101.co...ion_and_flares
Andromeda25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 16:47   #45
Cao ljudi!

Dugo se nisam javljala. Drago mi je da forum nije utihnuo, sta vise, vidim da se jos ljudi javilo.
Mrkvice, drago mi je da ti terapija djeluje, i da su antitijela pala. Ja sam nakon pretraga izasla iz bolnice sa vitaminskom terapijom. Jos mi nisu dali resochin, jer nemam oticanje zglobova. Situacija sa suhocom je koliko-toliko pod kontrolom. Znam samo da su mi antitijela pala kada sam izasla iz bolnice. Ana je sa 160 pala na granicno pozitivnu, a SSA sa 360 pala na 260. Dok je SSB sa 15 porasla na 20. Uglavnom, nakon prihvatanja ideje o bolesti, ja sam odlucila da necu dopustiti da budem rob sjogrena i da cu uciniti sve sto mogu da sama sebi pomognem. Sa organskom ishranom i izbacivanjem secera i bijelog brasna (i jos kojekakvih budalastina), poprilicno se situacija popravila. Jer, jedino sam to promijenila i ANA je sama pala, bez ikakve terapije. Sada, da li je to bio razlog, nisam 100% sigurna, ali ja zelim da mislim da sam to ipak ja svojim trudom postigla. Trenutno sam na kojekakvim kontrolama, pa cu uskoro znati kakva je sada situacija, kada se stvarno jos bolje osjecam. Mnogi su mi rekli da stres igra veeeeliku ulogu u ovim nasim imunoloskim sistemima. Eh, kad bi svaki dan bio praznik, ne bi mi trebale kapi za oci i prskalice za usta .
I jos jedna stvar, nabavila sam Biotene paste za suha usta i sprej za suha usta. Zaista pomaze!

Neko je na forumu napisao da je pio noni sok i te stvari za dizanje imuniteta. U nasem slucaju je imunitet u disbalansu, sto znaci da su nam potrebni imunomodulatori, a ne imuno-podizači. Sto znaci, echinacea, noni sok i sl. - zaboraviti. Ima kojekakvih proizvoda kao sto je ecomer koji su ''imunomodulatori'', ali nisam to probala. Dobar put je hraniti organizam vitaminima i mineralima i ostalim stvarima sto je potrebno organizmu, ali ne koristiti nesto sto ce podici leukocite visoko, pa onda...opa! nema suza, nema pljuvacke...

Za sada toliko, cujemo se opet!
Pozdrav !
SSy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 21:20   #46
Quote:
SSy kaže: Pogledaj post
Cao ljudi!

Dugo se nisam javljala. Drago mi je da forum nije utihnuo, sta vise, vidim da se jos ljudi javilo.
Mrkvice, drago mi je da ti terapija djeluje, i da su antitijela pala. Ja sam nakon pretraga izasla iz bolnice sa vitaminskom terapijom. Jos mi nisu dali resochin, jer nemam oticanje zglobova. Situacija sa suhocom je koliko-toliko pod kontrolom. Znam samo da su mi antitijela pala kada sam izasla iz bolnice. Ana je sa 160 pala na granicno pozitivnu, a SSA sa 360 pala na 260. Dok je SSB sa 15 porasla na 20. Uglavnom, nakon prihvatanja ideje o bolesti, ja sam odlucila da necu dopustiti da budem rob sjogrena i da cu uciniti sve sto mogu da sama sebi pomognem. Sa organskom ishranom i izbacivanjem secera i bijelog brasna (i jos kojekakvih budalastina), poprilicno se situacija popravila. Jer, jedino sam to promijenila i ANA je sama pala, bez ikakve terapije. Sada, da li je to bio razlog, nisam 100% sigurna, ali ja zelim da mislim da sam to ipak ja svojim trudom postigla. Trenutno sam na kojekakvim kontrolama, pa cu uskoro znati kakva je sada situacija, kada se stvarno jos bolje osjecam. Mnogi su mi rekli da stres igra veeeeliku ulogu u ovim nasim imunoloskim sistemima. Eh, kad bi svaki dan bio praznik, ne bi mi trebale kapi za oci i prskalice za usta .
I jos jedna stvar, nabavila sam Biotene paste za suha usta i sprej za suha usta. Zaista pomaze!

Neko je na forumu napisao da je pio noni sok i te stvari za dizanje imuniteta. U nasem slucaju je imunitet u disbalansu, sto znaci da su nam potrebni imunomodulatori, a ne imuno-podizači. Sto znaci, echinacea, noni sok i sl. - zaboraviti. Ima kojekakvih proizvoda kao sto je ecomer koji su ''imunomodulatori'', ali nisam to probala. Dobar put je hraniti organizam vitaminima i mineralima i ostalim stvarima sto je potrebno organizmu, ali ne koristiti nesto sto ce podici leukocite visoko, pa onda...opa! nema suza, nema pljuvacke...

Za sada toliko, cujemo se opet!
Pozdrav !
Pozdrav i tebi SSy,

Ja sam napisala da sam koristila noni sok, ali i Ecomer kapsule ajkulinog ulja- ne bih ja rekla da su i one imunomodulatori, vec upravo imunopodizaci, jer poslije njih i noni soka, kojeg sam pila istovremeno (naravno uz savjet tete iz apoteke), javila mi se ta suhoca usta, koju do tada nisam imala...a kad je rijec o ishrani, mislim da si u pravu- mnogo toga mozemo regulisati sa hranom, a o stresu da i ne govorim. Ja sam 100% ubjedjena da je to kod mene sve krenulo zbog stresa i dok ne promijenim kod sebe osobinu da ja svima moram sve udovoljiti i usaditi se na glavu ako treba, a u sebi nositi bijes, tugu i ostale negativne emocije- e nista onda od mene

Ja sam narucila neke tablete iz SAD-a, koje navodno pomazu za suhocu ociju...dobicu ih krajem decembra. Ako bude kakvih poboljsanja od njih, odmah javljam
Andromeda25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 21:34   #47
Pozeljna ishrana kod autoimunih bolesti

http://www.suite101.com/blog/daisyel...mmune_diseases


Top 10 namirnica, koje pomazu "ozdravljenju" imunog sistema su:
-cvekla ili cikla
-sitaki gljive
-avokado
-kelj
-grejpfrut
-borovnica
-brazilski orasi
-soja
-zeleni caj
-cesnjak

Postoji jos mnogo namirnica, sve su nabrojane u clanku...
Andromeda25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 21:24   #48
Cao ljudi!

Samo da prijavim da sam bila na kursu makrobiotike. U potrazi za dobrim rjesenjima, ucinilo mi se korisnim da cujem sta to oni nude. Ukratko, kurs je bio samo uvod u makrobiotiku, sto znaci da tu ima jos puno toga sto nisam cula, ali cini mi se interesantnim princip balansiranja o kojem se u makrobiotici govori. Naime, sa hranom se balansira stanje u kojem se nalazimo, pa ako smo previse yang (u nasem slucaju - suhi), onda se moramo vise yinirati (u nasem slucaju više vlažnosti) i slicno. Mozda cudno zvuci, ali pocinje mi imati smisla. Uglavnom, imacu individualnu konsultaciju sa makrobioticarkom, pa cu vidjeti sta ima da mi kaze za nase stanje. (Jos jednom da napomenem, moja antitijela su pala ljetos kada sam izasla iz bolnice, bez ikakve terapije. Jedino sto sam promijenila je bila ishrana.)
Pozdravljam vas!
SSy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 23:30   #49
Quote:
SSy kaže: Pogledaj post
Cao ljudi!

Samo da prijavim da sam bila na kursu makrobiotike. U potrazi za dobrim rjesenjima, ucinilo mi se korisnim da cujem sta to oni nude. Ukratko, kurs je bio samo uvod u makrobiotiku, sto znaci da tu ima jos puno toga sto nisam cula, ali cini mi se interesantnim princip balansiranja o kojem se u makrobiotici govori. Naime, sa hranom se balansira stanje u kojem se nalazimo, pa ako smo previse yang (u nasem slucaju - suhi), onda se moramo vise yinirati (u nasem slucaju više vlažnosti) i slicno. Mozda cudno zvuci, ali pocinje mi imati smisla. Uglavnom, imacu individualnu konsultaciju sa makrobioticarkom, pa cu vidjeti sta ima da mi kaze za nase stanje. (Jos jednom da napomenem, moja antitijela su pala ljetos kada sam izasla iz bolnice, bez ikakve terapije. Jedino sto sam promijenila je bila ishrana.)
Pozdravljam vas!

Cao SSy,

Drago mi je sto su ti antitijela pala zahvaljujuci ishrani, jer ja puno nade polazem u promjenu ishrane. Podijeli i sa nama savjete makrobioticarke, kada ih dobijes. Svaki savjet i pozitivno iskustvo je dobrodoslo
Andromeda25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 13:51   #50
Andromeda, pozdrav
Mene nije neko vrijeme bilo na forumu, jer sam se nakon nalaza imunofiksacije (koji su hvala Bogu bili u redu, koliko mogu) htjela malo maknuti od ove bolesti.
Mogu ti reći da se nisam osjećala tako loše. Suhoća očiju i usta je bila neznatna.
Ako si pročitala priješnje postove, ja sam na terapiji Quensylom koji je antimalarik.
Međutim, sad me opet čeka kontrola (na koju idem svaka dva mjeseca) i već mi je loše
Pročitala sam sta si radila od nalaza, ali nigdje nisam vidjela proteine?
Oni su u cijeloj priči jako bitni jer su pokazatelji upala i još dosta negativnih stvari.

Pozdrav
zeljkaxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 16:40   #51
Quote:
zeljkaxx kaže: Pogledaj post
Andromeda, pozdrav
Mene nije neko vrijeme bilo na forumu, jer sam se nakon nalaza imunofiksacije (koji su hvala Bogu bili u redu, koliko mogu) htjela malo maknuti od ove bolesti.
Mogu ti reći da se nisam osjećala tako loše. Suhoća očiju i usta je bila neznatna.
Ako si pročitala priješnje postove, ja sam na terapiji Quensylom koji je antimalarik.
Međutim, sad me opet čeka kontrola (na koju idem svaka dva mjeseca) i već mi je loše
Pročitala sam sta si radila od nalaza, ali nigdje nisam vidjela proteine?
Oni su u cijeloj priči jako bitni jer su pokazatelji upala i još dosta negativnih stvari.

Pozdrav
Pozdrav i tebi, Zeljkaxx

Ma znam i ja da sam trebala uraditi jos neke nalaze, ali eto dr kaze da je i ovo dovoljno za dijagnozu. Sto se tice upala, da ih imam, sigurno bi vrijednosti sedimentacije ili CRP-a bile povecane- mislim da te vrijednosti ne mogu biti normalne, ako imas neku upalu. Ja sam ih radila vec 2 puta u razmaku od mjesec dana i oba puta su bili ok.

A sto se tice proteina, pretpostavljam da mislis na IgA, IgG, IgM, IgE, C3, C4....u decembru cu otici kod jedne dr koja je specijalista za imune bolesti i onda nju pitati sta trebam jos uraditi od nalaza.
Ja se osjecam super, da ovako ostane stalno, bila bih sretna. Tu i tamo zaboli na kratko neki zglob, koristim kapi za oci, pijuckam vodu kad mi se javi suhoca usta i sve za 5


Jedino sto se psihicki znam opteretiti, pa upadnem u faze samosazaljenja i depresije, al to me prodje jako brzo. Jos uvijek se privikavam na novonastalu situaciju, ali racunam da ce mi biti bolje-jos je sve "frisko"
Andromeda25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 10:19   #52
Draga Andromeda,

iskreno ne znam šta bih ti rekla.
Meni je sedimentacija povišena cijeli život a na zadnjim nalazima je pri gornjoj granici, što je za mene iznimno dobro. CRP mi je OK. Čak sam zbog povećanih limfnih čvorova, prošle godine vadila limfni čvor radi biopsije.
Međutim muče me proteini, koji rastu.
Upravo sam uzela uputnicu za nove pretrage. AKo i dalje budu imali tendenciju rasta ne ginu mi kortikosteroidi.
Ali svo zlo bilo u tome.
Ja sam osobno isprepadana tim proteinima. Ne znam koliko si informorana, ali Sjogren je autoimuna bolest koja od svih drugih autoimunih bolesti ima najevecu sansu da preraste u nesto maligno.
To su primjerice Hodgkin, plazmacitom i još neka druga maligna oboljena krvi.
Maligna oboljena krvi se mogu detektirati preko lanaca proteina u krvi.
Tu je jako dobra pretraga imunofiksacija. Gledaju se kappa i lambda lanci proteina, te njihov odnos.
Naravno, najbolje bi bilo kada bi sve bilo u granicam normale.
Ali kad nije, bolja solucija je da nalaz pokaže poliklonalne lance proteina. To znači da je riječ o upali.
Problem je kad nalazi pokažu da je riječ o monoklonim lancima proteina.
Ne želim te plašiti, ja samo prenosim ono što sam čula od svog imunologa i ono što sam sama pročitala po internetu.
Možda je bolje znati manje, tim prije što sam laik i kad iz cijelog konteksta izvučeš neku stvar, onda to zna izgledati mnogo gore nego što u stvarnosti jeste.
Mislim da je najbitnije, naravno ako mozes, ne opterećivat se sa tim, imati pozitivan stav i zdravo se hraniti.
Što više sirove i organske hrane, naravno bez mesa.

Ako ko ima komentar na pvaj moj post, bice mi drago cuti jos neko misljenje.

Pozdrav tebi i svima ostalima
zeljkaxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 11:00   #53
Cao ljudi!

i posebno, cao zeljkaxx!
ukoliko sam dobro zapamtila, kod tebe je nedavno dijagnosticiran sjogren. doduse, mi smo svi ''friski'' u ovome, tako da svi prolazimo kroz slicnu situaciju. surfanje po internetu, citanje, informiranje...jer, niko ti nista ne govori, a kada vide dijagnozu, odmah neki sazaljivi pogled ti upute...kao...tako mlada, a autoimuna bolest...avaj...i, naravno, buduci da nismo doktori, nase laicko razumijevanje naseg problema rezultira nekada i pretjeranim rekacijama, panikom...nerazumijevanjem onog sto citamo, iako osjecamo da je to jako ozbiljno...i, buduci da sam i ja kroz to prosla, i jos uvijek prolazim, imam potrebu da te malo 'protresem' i kazem...ako smo vec morali da budemo autoimunasi, dobro smo prosli!

rekla si: 'Ne znam koliko si informorana, ali Sjogren je autoimuna bolest koja od svih drugih autoimunih bolesti ima najevecu sansu da preraste u nesto maligno.'

lupus, reumatoidni artritis...to su mnogo gore bolesti od nase...kod SLE-a i RA-a, sistemska pozadina bolesti rezultira problemima sa plucima, narocito bubrezima, srcem, kozom, zglobovima...i, kod ovih bolesti su unutrašnji urgani znatno vise ukljuceni, nego kod sjogrena. istina, mi spadamo u rizicnu grupu glede limfoma i sl., ali to ne znaci da ce se desiti! postoje podaci koji kazu da 5% ljudi sa sjogrenovim sindromom razviju i limfom...ali, mi znamo da smo rizicna grupa...sta je sa onim ljudima koji nemaju sjogrena, pa opet razviju limfom? ponavljam, mi jesmo rizicna grupa, ali buduci da to znamo, mozemo vise i paznje obratiti na potencijalne simptome, i na vrijeme djelovati...sve ostalo je bozje davanje...

prema tome, znam da prolazis kroz period straha, panike, pitanja tipa 'zasto ja?' i 'gotovo je sa mnom' i sl. ali, sto prije to otreses, bice bolje. zatim, preporucila bih knjigu The Sjögren's Syndrome Handbook, 3rd Edition (http://www.sjogrens.org/). u toj knjizi, izmedju ostalog, govori da pasivan stav prema bolesti (tipa ja tu nista ne mogu, samosazaljenje, prepustanje) dovodi do potencijalnih komplikacija, dok aktivan stav (tipa, idem da pokusam sa hranom, vjezbanje, rad na sebi i sl.) je doveo do poboljsanja, iako su pacijenti koristili istu terapiju!
prema tome, aktivan stav prema bolesti moze dovesti do poboljsanja!
zeljkaxx, znam da moras proci kroz ovu fazu, ali bice bolje !
zato smatram da je ovaj forum jako dobar, jer mozemo da razmijenimo iskustva, da vidimo da nismo same u ovome, da se podrzimo...ovo je kao jedan vid terapije. znate ono: Hi, my name is SSy... bilo bi super kada bi se mogle nekada naci i uzivo...doci ce i za to vrijeme

eh, ja sam se bas raspisala...

ljudi, pozdravljam vas puno!
SSy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 14:05   #54
Quote:
SSy kaže: Pogledaj post
Cao ljudi!

i posebno, cao zeljkaxx!
ukoliko sam dobro zapamtila, kod tebe je nedavno dijagnosticiran sjogren. doduse, mi smo svi ''friski'' u ovome, tako da svi prolazimo kroz slicnu situaciju. surfanje po internetu, citanje, informiranje...jer, niko ti nista ne govori, a kada vide dijagnozu, odmah neki sazaljivi pogled ti upute...kao...tako mlada, a autoimuna bolest...avaj...i, naravno, buduci da nismo doktori, nase laicko razumijevanje naseg problema rezultira nekada i pretjeranim rekacijama, panikom...nerazumijevanjem onog sto citamo, iako osjecamo da je to jako ozbiljno...i, buduci da sam i ja kroz to prosla, i jos uvijek prolazim, imam potrebu da te malo 'protresem' i kazem...ako smo vec morali da budemo autoimunasi, dobro smo prosli!

rekla si: 'Ne znam koliko si informorana, ali Sjogren je autoimuna bolest koja od svih drugih autoimunih bolesti ima najevecu sansu da preraste u nesto maligno.'

lupus, reumatoidni artritis...to su mnogo gore bolesti od nase...kod SLE-a i RA-a, sistemska pozadina bolesti rezultira problemima sa plucima, narocito bubrezima, srcem, kozom, zglobovima...i, kod ovih bolesti su unutrašnji urgani znatno vise ukljuceni, nego kod sjogrena. istina, mi spadamo u rizicnu grupu glede limfoma i sl., ali to ne znaci da ce se desiti! postoje podaci koji kazu da 5% ljudi sa sjogrenovim sindromom razviju i limfom...ali, mi znamo da smo rizicna grupa...sta je sa onim ljudima koji nemaju sjogrena, pa opet razviju limfom? ponavljam, mi jesmo rizicna grupa, ali buduci da to znamo, mozemo vise i paznje obratiti na potencijalne simptome, i na vrijeme djelovati...sve ostalo je bozje davanje...

prema tome, znam da prolazis kroz period straha, panike, pitanja tipa 'zasto ja?' i 'gotovo je sa mnom' i sl. ali, sto prije to otreses, bice bolje. zatim, preporucila bih knjigu The Sjögren's Syndrome Handbook, 3rd Edition (http://www.sjogrens.org/). u toj knjizi, izmedju ostalog, govori da pasivan stav prema bolesti (tipa ja tu nista ne mogu, samosazaljenje, prepustanje) dovodi do potencijalnih komplikacija, dok aktivan stav (tipa, idem da pokusam sa hranom, vjezbanje, rad na sebi i sl.) je doveo do poboljsanja, iako su pacijenti koristili istu terapiju!
prema tome, aktivan stav prema bolesti moze dovesti do poboljsanja!
zeljkaxx, znam da moras proci kroz ovu fazu, ali bice bolje !
zato smatram da je ovaj forum jako dobar, jer mozemo da razmijenimo iskustva, da vidimo da nismo same u ovome, da se podrzimo...ovo je kao jedan vid terapije. znate ono: Hi, my name is SSy... bilo bi super kada bi se mogle nekada naci i uzivo...doci ce i za to vrijeme

eh, ja sam se bas raspisala...

ljudi, pozdravljam vas puno!

Samo da se nadovezem na ovaj post- odem ja kod jedne dr specijaliste opste medicine (jako dobre dr) nakon uspostavljene dijagnoze da malo popricam sta mi je dobro ciniti, a sta ne i pogleda ti ona moje nalaze i kaze : "Ovo ti jos nije autoimuna bolest, a vrlo je moguce da je sve pokrenuto stresom (sto ja znam da jeste) i da je cak i nesto prolazno.....prvo sto trebas napraviti je veliko spremanje sebe, izbaci tu negativnu energiju, jer je nedopustivo da je ti u svojim godinama imas."
Naravno, rekla je da pripazim i na ishranu i sto manje razmisljam o bolesti.....i zaista mislim da je u svemu ovome kljuc.

Kad prestanemo da se samosazaljevamo i odlucimo da mi same mozemo da ovo rijesimo (jer smo, moramo priznati, donekle sa svojim ponasanjem i izazvale ovakvo stanje....bar ja znam da to u mom slucaju vrijedi), tada ce nam i biti bolje.


Ja smatram da jos toliko opcija ima da se isproba, da ce jednostavno bar jedna morati da upali

Ja sam krenula prvo od ishrane- izbacila brasno i secer i smanjila na najmanju mogucu mjeru crveno meso...odnosno, pridrzavam se principa alkalne dijete, koja je jako korisna za sve autoimune bolesti, jer od "kiselog" organizma i krecu svi problemi.
Link za alkalnu dijetu
http://www.jeffreywarber.com/hc%20pa...alinediet.html

Uzimam i kapsule Glukozamin sulfata, jer je dobar za zglobove, vitamin E i uskoro cu poceti i sa nekim kapsulama za ublazavanje simptoma suvih ociju.
Razmisljam i o homeopatiji, ali za sad se drzim ovoga.
Andromeda25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 18:50   #55
Andromeda25, hvala ti na ovom linku sa alkalnom dijetom. Makrobiotika izmedju ostalog balansira izmedju alkalne i kisele hrane, a na ovom site-u ima dobar prikaz hrane po ovim kategorijama, koji ce mi zaista posluziti!

Cujemo se!
SSy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 19:22   #56
Quote:
SSy kaže: Pogledaj post
Andromeda25, hvala ti na ovom linku sa alkalnom dijetom. Makrobiotika izmedju ostalog balansira izmedju alkalne i kisele hrane, a na ovom site-u ima dobar prikaz hrane po ovim kategorijama, koji ce mi zaista posluziti!

Cujemo se!

Nema na cemu, SSy, tu smo da pomognemo jedna drugoj
Andromeda25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 23:41   #57
Pozdrav cijeloj ekipi
Draga moja SSy bas je dobro cuti nekoga ko tako trezveno razmislja . Sve sto si napisala ja znam..., barem teoretski ali nikako da napravim nesto i promijenim u zivotu.
Samo se tresem svaka cca 2 mjeseca kad idem na kontrolu, a za ne faliti moj imunolog mi svaki put na listu pretraga doda neku novu od koje ću se ja dodatno tresti.
Sutra idem vaditi EFP a u četvrtak sam naručena kod imunologa. Ako mi i dalje proteini budu rasli, sleduju me kortikosteroidi.
Kao što sam već prije negdje napisala, njih se uzasavam.
Ali kad posmislim sta se sve moze zakomplicirati, onda mi kortikosteroidi izgledaju ko maciji kasalj.
Ja muku mucim sa limfnim čvorovima vec godinama. U više navrata sam radila punkcije i svaki put mi kazu da je rijec o reaktivnim čvorovima, što je i biopsija prošle godine potvrdila. Nisu znali zasto su reaktivni ali niko se nije zabrinuo niti me uputio dalje. Do imunologa sam dosla kad su me pocetkom godine u roku od sat vremena zabolile sve kosti toliko da nisam mogla stati na noge.
I tako je krenulo, ANA, SSa, SSb, protien ovaj, protein onaj....i ja zavrsih na ovom forumu
Zivim sa deckom koji ne dozvoljava da se govori o bolesti. Ako ste citali Tajnu (The Secret od Rhonde Byrne) znat ce te da je osnovno da se o bolesti ne prica. Sebe jednostavno moramo gledati kao zdrave ljude i zahvaljivati na savrsenom zdravlju, smijati se i ne dozvoliti stresu da nam se priblizi. Tako berm kazu u knjizi . To je jedini put ka ozdravljenju.
A sto se tice prehrane, pokusavam uvesti prehranu od isključivo svježih namirnica, što uključuje samo voće i povrće. Bez mliječnih proizvoda i mesa.
Malo je teško..., ma kako malo, puno je tesko!
A nije da je neukusno. Bas sam danas jela salatu od svježeg kupusa, brokula, šampinjona, začinjenu sa limunovim sokom i maslinovim uljem. Mogu reći da je bas ukusna.
A imam recept i za kolac....
Smiksate rogač, kokosovo brašno, orahe, datulje, brusnice. Dodate malo vode, cimeta i meda te sve to oblikujete u kuglice.
Mogu reći da je jako ukusno i, naravno, zadovoljava potrebu za slatkim.

Uh napisah ja svasta
Svejedno, dobro je znati da vas mogu naci tu
Pozdrav svima
zeljkaxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 16:57   #58
pozdrav svima.
ne znam uopće gdje da počnem, šta da kažem ali...čitam vaše postove i ponekad nađem uznemirujuće mnogo sebe u njima.
sve svoje "simptome" sam pripisivala nečem drugom - vrtoglavicu i slabost niskom tlaku i anemiji, bolove u zglobovima na rukama fizičkim naporima i pisanju, suhe oči i usta kontracepcijskim pilulama... jedino nisam znala od kud svrbež, a evo sad imam neko objašnjenje. jedina zagonetka su česte upale mjehura...
jedino što nikad nije bilo tako strašno da bi pomislila da imam neku bolest koja bi to sve objasnila.
pitanje - da li mislite da će me doktorica shvatiti ozbiljno ako joj dođem s teorijom o sjoergen sindromu? a i da me shvati ozbiljno, koje pretrage bi predložila? vađenje krvi jel da?
hvala!
snowshoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 23:01   #59
Quote:
snowshoe kaže: Pogledaj post
pozdrav svima.
ne znam uopće gdje da počnem, šta da kažem ali...čitam vaše postove i ponekad nađem uznemirujuće mnogo sebe u njima.
sve svoje "simptome" sam pripisivala nečem drugom - vrtoglavicu i slabost niskom tlaku i anemiji, bolove u zglobovima na rukama fizičkim naporima i pisanju, suhe oči i usta kontracepcijskim pilulama... jedino nisam znala od kud svrbež, a evo sad imam neko objašnjenje. jedina zagonetka su česte upale mjehura...
jedino što nikad nije bilo tako strašno da bi pomislila da imam neku bolest koja bi to sve objasnila.
pitanje - da li mislite da će me doktorica shvatiti ozbiljno ako joj dođem s teorijom o sjoergen sindromu? a i da me shvati ozbiljno, koje pretrage bi predložila? vađenje krvi jel da?
hvala!
Pozdrav snowshoe,

Ja sam dosla svojoj doktorici sa tom teorijom i sama trazila da mi da uputnicu za krvne pretrage. Ako vec sumnjas na Sjogrena (kao sto sam ja sumnjala), nemoj se uopste razmisljati kako ce te dr shvatiti. Jednostavno joj reci koje simptome imas i na sta sumnjas. Pretrage koje bi trebala uraditi su brojne- ja sam prvo uradila kompletnu krvnu sliku, sedimentaciju i CRP faktor, a nakon toga i reuma faktor i antitijela (ANA, SS-a, SS-b). Na osnovu ovog ce te upucivati dalje, ako bude bilo potrebno.

Ja sam glupe kontracepcijske pilule pila par godina sa prekidima (zbog policisticnih jajnika) i mozda su i one imale svog udjela u mojoj bolesti. Ja ih vise nikome ne bih preporucila, a i ti mozda trebas razmisliti da ih prestanes koristiti, jer je neko rekao da je osjecao bolove u zglobovima dok ih je pio (ne znam da li na ovoj temi ili nekoj drugoj).
Andromeda25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 20:21   #60
Pozdrav cure,

Evo jos jedan link o prirodnim lijekovima za Sjogrenov sindrom

http://www.earthclinic.com/CURES/sjogrens_syndrome.html

Da li neko zna sta je baking soda?
Andromeda25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:21.