Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2017., 12:10   #2441
Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post
Hoćeš li insinuirati da pretpostavljaš kako ne bi bilo zainteresiranih firmi ili samo želiš kontrirati da iskažeš neko svoje unutarnje nezadovoljstvo?

Na ZSE ima ljudi koji redovito kupuju DDJH.
Zainteresirane firme su već odavno pokupovale iz ĐĐ ono što ih je interesiralo.
Jedna stvar je kupovati dionice, drugo je kupiti firmu. Što bi Orbico ili HS s Đurom? Niti mi je core business niti imaju bilo kratkoročne bilo dugoročne koristi. Doking još i ima nekih stvari s kojima bi se povezao (i to samo sa SV, ne i s ostalim članicama grupe), a još rasparcelirati ono što je ostalo po istom kapom je put uništenja ostalih.
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 12:16   #2442
Quote:
theD kaže: Pogledaj post
A sto mislis kako smo dobili situaciju oko Agrokora? Uostalom, treba postojati interes, a ne da se samo naredi "kupi to"
Situacija oko Agrokora je klasičan pokušaj Hostile Takeover koji nije uspio. Ako želiš reći da je i kod ĐĐ taj slučaj, onda bi to bio sigurnosni problem. Sanader-Hernady sastanak je isto bio sigurnosni problem, a teško da bi to mogli ponoviti.

Stoga ajmo radije biti realni. Jel trebam ponavljat pitanje i ponovno pitat da li su Kuwaićani JEDINI 'mogući/izgledni' kupci?
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 13:06   #2443
Quote:
Old Iggy kaže: Pogledaj post
Jedna stvar je kupovati dionice, drugo je kupiti firmu. Što bi Orbico ili HS s Đurom? Niti mi je core business niti imaju bilo kratkoročne bilo dugoročne koristi. Doking još i ima nekih stvari s kojima bi se povezao (i to samo sa SV, ne i s ostalim članicama grupe), a još rasparcelirati ono što je ostalo po istom kapom je put uništenja ostalih.
A Kuwaićanima je to core business? Ili možda gledaju dugoročno ulagati u Hrvatsku, ili poboljšati poslovanje ĐĐ?

Tako je nebitno što bi Roglić, Majetić, Bakić ili netko peti napravio s firmom ako bide interes i poštuju dogovore o razvoju firme. U Izraelu taj model funkcionira, ako postoji interes. Već sama činjenica da većina tih ima dionice u ĐĐ govori da interes postoji. A baš ne vidim Izraelce da su se potrgali dati nekim Kuwaićanima ili drugim Arapima tvrtku koja proizvodi oružje u svojoj zemlji.

Zato se postavlja pitanje, zbog čega bi Vlada davala dogovorom dionice po povlaštenoj cijeni Kuwaićanima - umjesto hrvatskim građanima? Što, hrvatska vlada je pametna, a izraelska nije? Ili je možda nedavni posjet Kolinde Kuwaitu imao neke veze s time i cijenom obnove tenkova? Pa već nakon njene posjete Orbanu je ispala neuka ko šiparica, sad će se još ići dalje do Putina blamirat.

Imam neku predodžbu što bi Bakić napravio od ĐĐ, znam i što bih ja napravio. Pretpostavljam da nismo jedini koji razmišljaju investirati tako da se novac dugoročno vrati, pa je nebitno tko bi iz Hrvatske bio zainteresiran za ĐĐ. Ali ako se daje nekim Kuwaićanima firma koja ima dobar potencijal i vojni program, želim da svaki građanin RH ima iste šanse. Tako stoji u Ustavu i zakonima RH.

Ako bi netko slučajno primio nešto za kupnju ĐĐ kako je Sanader radio, bila to Kolinda ili Damir, onda neka institucije rade svoj posao. Nadam se da se razumijemo, a ne da ovdje čitamo priče kako ĐĐ niš ne valja i da ga treba dati Kuwaićanima za kikiriki i par milja ispod stola. Već smo vidjeli onog sitnog dilera Alvareza kako je na svoju prostitutku iz Ukraine otvorio firmu u Parizu s temeljnim kapitalom od 10.000€ pa je tom firmom htio 'kupiti' Agrokor koji vrijedi milijarde kuna.

Evo, otvorit ću sutra firmu za sto dolara u Kuwaitu, ta firma će otvorit firmu u Parizu s temeljnim kapitalom od 10.000€, pariška firma će dati jamstva američkoj firmi za kredit od milijun dolara koja će posredovati da kad kupim ĐĐ mogu na ime ĐĐ dignuti kredit od sto miljuna dolara. Potrošit ću novce preko ĐĐ tako da meni ode 10% od dobivenog kredita, otići nazad u Ameriku preko Kuwaita, a vi hrvatski porezni obveznici plaćajte dugove. Jel već viđena ta ideja ili ćemo ozbiljno o prodaji ĐĐ?
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 13:16   #2444
Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post
A Kuwaićanima je to core business? Ili možda gledaju dugoročno ulagati u Hrvatsku, ili poboljšati poslovanje ĐĐ?
Kome je točno CB nemamo pojma. Što bi nakon toga isto nemamo pojma. Ono što je bitno je samo kako i zašto bi prodali ĐĐ.
Bi li ga nakon toga većinski vlasnik rasparcelizirao, bi li poboljšao poslovanje - nakon toga državu nije briga.
Svi domaći navedeni su potpuno ne samo nezainteresirani niti ne vidim zašto bi išli u takav potez.

Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post
Tako je nebitno što bi Roglić, Majetić, Bakić ili netko peti napravio s firmom ako bide interes i poštuju dogovore o razvoju firme.
Čije dogovore? Koji interes? Možeš zamisliti firmu koja bi dala lovu bez da zna kasnije što će s tim, makar preprodati?

Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post
Zato se postavlja pitanje, zbog čega bi Vlada davala dogovorom dionice po povlaštenoj cijeni Kuwaićanima - umjesto hrvatskim građanima?
Pitaj vladu, na njoj je odluka. Na stranu što ne ide samo u suradnji s vladom.
Jesu li bile dionice na prodaju? Jesu. Je li bilo interesa? Ne previše. Odjednom ga ima?

Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post
Jel već viđena ta ideja ili ćemo ozbiljno o prodaji ĐĐ?
"Ozbiljno o prodaji ĐĐ" je na stolu u RH već preko 20 godina. Druga stvar je što su se samo prodavali oni na kojima se dalo i prije i poslije dobro zaraditi.
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 13:42   #2445
Potencijalni kupac mora donijeti i posao U Đuru. Prvo kupiti, pa tražiti je ludost. Ono što ĐĐ proizvodi ima strašnu konkurenciju u svijetu. Kuvajćanima on treba i to je to. Samo je pitanje kakav će odnos biti prema MORH-u i hoće li zadržati sve sastavnice holdinga.
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 14:12   #2446
Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post
Situacija oko Agrokora je klasičan pokušaj Hostile Takeover koji nije uspio. Ako želiš reći da je i kod ĐĐ taj slučaj, onda bi to bio sigurnosni problem. Sanader-Hernady sastanak je isto bio sigurnosni problem, a teško da bi to mogli ponoviti.

Stoga ajmo radije biti realni. Jel trebam ponavljat pitanje i ponovno pitat da li su Kuwaićani JEDINI 'mogući/izgledni' kupci?
Mislio sam na situaciju koja je dovela do cijelog problema... drzava je favorizirala jednog poduzetnika i na kraju je postala ovisna o njemu. Ovako kad bi opet drzavne firme prodavao pojedinom poduzetniku riskirao bi da cijela grana gospodarstva ovisi o njemu i opet imas potencijal za ono sto se sada dogadja u Agrokoru.
theD is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 14:38   #2447
Quote:
Old Iggy kaže: Pogledaj post
Kome je točno CB nemamo pojma. Što bi nakon toga isto nemamo pojma. Ono što je bitno je samo kako i zašto bi prodali ĐĐ.
Bi li ga nakon toga većinski vlasnik rasparcelizirao, bi li poboljšao poslovanje - nakon toga državu nije briga.
Ovo masno jednostavno nije točno. Država ima čak i zakonsku obvezu brinuti o tome. Pogotovo ako zadržava udio u vlasništvu, ako ne proda određeni dio vlasništva. Tako je bilo i s privatizacijom HT, pa čak i nakon prodaje cijelog HT.

A u pravu si za razlog, bitno je zašto i kako bi Vlada RH prodavala ĐĐ.

Quote:
Old Iggy kaže: Pogledaj post
Čije dogovore? Koji interes? Možeš zamisliti firmu koja bi dala lovu bez da zna kasnije što će s tim, makar preprodati?
Svatko tko kupuje zna zašto kupuje. Svatko tko prodaje zna zašto prodaje. RH bi mogla prodati ĐĐ privatnicima ako bolje rade od državnih zaposlenika. Ali ako lošije rade privatnici, čak i za svoje vlastite novce, ima i u EU i Britaniji slučajeva kad je država morala otkupljivati nazad svoje industrije. Hrvatsku tek čeka rasplitanje INA afere i rješavanje Mađara koji su korupcijom došli na čelo, a to ćemo bojim se SVI MI POREZNI OBVEZNICI platiti. Zar nam treba još 'škola'?

Kuwaićani? Pa dobro jel itko od vas bio u Kuwaitu i drugim arapskim zemljama da zna kako se tamo radi? Mađarska i njihov socijalizam/korupcija su mila majka prema levatima kakvi rade u Kuwaitu. Kad sam pročitao ovdje informaciju o Kuwaićanima pomislio sam prvo da je vic o Muji i Hasi. A sad vidim da se Kolinda ozbiljno zavukla u to.

Quote:
Old Iggy kaže: Pogledaj post
Pitaj vladu, na njoj je odluka. Na stranu što ne ide samo u suradnji s vladom.
Jesu li bile dionice na prodaju? Jesu. Je li bilo interesa? Ne previše. Odjednom ga ima?
Ma apsolutno netočno. Trgujem na ZSE godinama, u više navrata sam kupovao i prodavao. Ima interesa ovisno o tržištu, našem tržištu. Iskrcavanje je postalo masovno kad je onaj levat od Linića stavio dvostruko opprezivanje, da mi kao dioničari moramo dvaput plaćat porez na dividendu. Ja sam se iskrcavao i prodavao od 2008.g., a nakon toga sam rješavao sve, svi su to radili. Linić je potopio cijelo tržište, taj kockar je napravio Grobex. Normalno da su mnogi izgubili interes za dionice i prodali sve, pa tko bi normalan ostao u takvom (socijalističkom) sustavu dvostrukog oporezivanja. A od Vlada ne znaš koja je bila gora, ona od Sanadera koja je nemilice krala, ili ona kasnije od Milanovića koja je govorila da ljudi trebaju stisnut remen a oni trošili kao nitko nikad ranije. Umjesto ulaganja u tenkove i oklopnjake, kupovao je ministar automobile za iznos s kojim se ĐĐ mogao pretvorit u tvornicu automobila.

Zato nemojmo te priče da nema interesa, da Đuro ne valja, da mi ne znamo što bi s tom tvornicom, i te slične demagogije. Ako vi ne znate, dajte je meni za iste uvjete kao Kuwaićanima i da me prati banka s kreditnim linijama za modernizaciju. Kroz pet godina zaposlit ću još toliko radnika koliko ih sad tamo radi, a kroz deset će pola istočne Slavonije proizvodit tamo za prosječnu europsku plaću. Shvatite da je tržište sad takvo kako je, i da vani na drugim tržištima isto nije bajno. Pa Hrvatska ima takav rast kakav ima samo par država u cijeloj EU. Normalno je da Kuwaićani žele isto zaradit kao i mi. Samo, oni neće ni lipe novca donijeti u Hrvatsku. Donijeti će garancije kojima će im hrvatske banke dati kredite. A cicati će čim više mogu van Lijepe naše.

Quote:
Loxhr kaže: Pogledaj post
Potencijalni kupac mora donijeti i posao U Đuru. Prvo kupiti, pa tražiti je ludost. Ono što ĐĐ proizvodi ima strašnu konkurenciju u svijetu. Kuvajćanima on treba i to je to. Samo je pitanje kakav će odnos biti prema MORH-u i hoće li zadržati sve sastavnice holdinga.
To su priče da će Kuwaićani donijeti posla. Oni samo misle uštediti tako da podmite nekoga kako bi uzeli tvornicu koja bi im trebala odraditi remont tenkova. Nakon toga bi prenijeti tehnologiju u Kuwait, potopili ĐĐ a mi porezni obveznici bi trebali sanirati dugove i kredite ĐĐ. Zar nam već nije bilo dosta takve 'škole' u Hrvatskoj? Sad je samo pitanje tko je u ovoj priči spreman za tal s Kuwaićanima. Hoće li se Damir ili Kolinda taliti s njima, to ćemo vidjeti. Vidimo da ĐĐ sustavno 'gubio' natječaje od MORHa odkad je Damir došao na čelo, tako da je lako moguće i da su oboje u igri.

Odnos prema MORHu će biti takav da će dragi naši sugrađani strancu plaćati remont vlastitih tenkova, rađen u vlastitoj tvornici koja je kupljena s vlastitim novcem iz hrvatskih banaka. Pa hajde da nama daju takve uvjete malo, a ne samp Kuwaićanima. Da se nas deset tu složi, kupili bi ĐĐ po istim uvjetima kao i Kuwaićani, kreditom od neke naše banke. Samo bi se zamjerili Damiru ili Kolindi pa bi oni nabavljali za MORH tenkove iz Amerike i Izraela idućih par godina, a nas zaobilazili.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 15:04   #2448
Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post
...Zato nemojmo te priče da nema interesa, da Đuro ne valja, da mi ne znamo što bi s tom tvornicom, i te slične demagogije. Ako vi ne znate, dajte je meni za iste uvjete kao Kuwaićanima i da me prati banka s kreditnim linijama za modernizaciju. Kroz pet godina zaposlit ću još toliko radnika koliko ih sad tamo radi, a kroz deset će pola istočne Slavonije proizvodit tamo za prosječnu europsku plaću. Shvatite da je tržište sad takvo kako je, i da vani na drugim tržištima isto nije bajno. Pa Hrvatska ima takav rast kakav ima samo par država u cijeloj EU. Normalno je da Kuwaićani žele isto zaradit kao i mi. Samo, oni neće ni lipe novca donijeti u Hrvatsku. Donijeti će garancije kojima će im hrvatske banke dati kredite. A cicati će čim više mogu van Lijepe naše...

Wow...
Aj sad lijepo napravi due dilligence i napisi poslovni plan sa horizontom 5 godina i brzo na bilo koju banku po kredu...
I spasi ĐĐ od tih pustinjskih glodara...


P.S. a koje to "hrvatske banke"?
__________________
Knowledge is power. Information is liberating. Education is the premise of progress, in every society, in every family.
SaleRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 15:04   #2449
Quote:
theD kaže: Pogledaj post
Mislio sam na situaciju koja je dovela do cijelog problema... drzava je favorizirala jednog poduzetnika i na kraju je postala ovisna o njemu. Ovako kad bi opet drzavne firme prodavao pojedinom poduzetniku riskirao bi da cijela grana gospodarstva ovisi o njemu i opet imas potencijal za ono sto se sada dogadja u Agrokoru.
Lega, nije mi poznato koliko ljudi znaju o Agrokoru. Većina u Hrvatskoj ni ne zna kako je ta firma stajala i radila, i po kakvim uvjetima je Todorić morao uzimati kamatu. Za Hrvata je kamata 12% godišnje, za Nijemca je 2% godišnje, za Amerikanca 1% godišnje. To kako su Švabe i Rusi u talu kasirali i kamatarili ne samo Todorića nego velik broj hrvatskih firmi je bilo bolno za gledat godinama. Sad se tek nakon ulaska u EU smanjuje kamatna stopa i Hrvati mogu pristupit kapitalu p povoljnijim uvjetima. Dobro je Toda i izdržao koliko su ga izjeli sa svih strana.

Da se razumijemo, bilo je malverzacija. Ali da samo znate kakve se rade malverzacije u njemačkim, talijanskim, ruskim i američkim firmama onda bi shvatili da je Toda mala beba u usporedbi s njima. U Hrvatskoj ima možda pet osoba koje znaju stvarno stanje u Agrokoru, i nijedna trenutno ne radi na rješavanju problema dobavljača. Ne zato jer ne žele, nego zato jer nemaju (dovoljno/imalo) ljudi koji imaju kompetencija za tako nešto. Shvatite da je super dok još uvijek postoji Konzum, jer uopće nije ni bila riječ o Agrokoru nego o Konzumu.

Nije problem ovisnost Hrvatske o samo jednom poduzetniku, ima i drugih poduzetnika a ima i drugih trgovina. Druge trgovine ne žele prodavati hrvatske proizvode, aj nabroji na prste hrvatske proizvode u Lidlu ili Kaufčandu. Problem je sigurno bio Sanader jer je uzeo mito kad se prodavala INA. Problem je ako netko podmiti našeg Damira ili Kolindu a oni pomisle da mi nećemo reagirati. A ova priča s Kuwaićanima smrdi uzduž i popreko, nekako asocira na onu Sanaderovu avanturu. To je ko da Cigo ušeće u banku da je kupi za cash u omotu novina, eto toliko mi ima smisla ta priča s Kuwaićanima. S obzirom da je DDJH oko dvadesetak kn nominalna i da ih ima 7 i pol milja nakon dokapitalizacije, sve mi više nešto smrdi u državi Danskoj. Pardon, Kuwaitu. Ako je jako teško dobit Hernadyja koji je u susjedstvu, de si zamisli kako bi bilo dobiti Abdula ili Muhameda.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 15:24   #2450
Quote:
SaleRi kaže: Pogledaj post

Wow...
Aj sad lijepo napravi due dilligence i napisi poslovni plan sa horizontom 5 godina i brzo na bilo koju banku po kredu...
I spasi ĐĐ od tih pustinjskih glodara...


P.S. a koje to "hrvatske banke"?
Ako je Damir već sve dogovorio s Antom i Kuwaićanima, misliš li da bi takav ĐĐ imao posla za MORH u Hrvatskoj u idućih nekoliko godina? Ne bih se zamjerao Anti jer je on bio i ostao ok čovjek još od vremena rada s bankama u Francuskoj do danas. Iako ne vjerujem da bi se Ante išao s time igrati, njemu je dosta bilo onih par problema u Francuskoj. Ovdje je čist i vjerojatno će ostati takav. Bolje savjetnik s simboličnom plaćom nego milijuni s problemima na leđima. A tako nekako i ja razmišljam, ne treba mi ĐĐ ako to nosi neplanirane ili nepotrebne probleme. Vidi Sanadera kako je završio, sad vozi Reno star desetak godina, živi skromno i ima sto zdravstvenih i drugih problema.

PS. One banke kojima Hrvati plaćaju naknadu za vođenje računa i na koje dobijaju plaću. Množiti znaš, pomnožiti klijente i plaće s naknadom pa ćeš naći odgovor.

Koje bi ti rješenje predložio za ĐĐ, osim prodaje Kuwaićanima?
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 15:31   #2451
Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post
Ako je Damir već sve dogovorio s Antom i Kuwaićanima, misliš li da bi takav ĐĐ imao posla za MORH u Hrvatskoj u idućih nekoliko godina? Ne bih se zamjerao Anti jer je on bio i ostao ok čovjek još od vremena rada s bankama u Francuskoj do danas. Iako ne vjerujem da bi se Ante išao s time igrati, njemu je dosta bilo onih par problema u Francuskoj. Ovdje je čist i vjerojatno će ostati takav. Bolje savjetnik s simboličnom plaćom nego milijuni s problemima na leđima. A tako nekako i ja razmišljam, ne treba mi ĐĐ ako to nosi neplanirane ili nepotrebne probleme. Vidi Sanadera kako je završio, sad vozi Reno star desetak godina, živi skromno i ima sto zdravstvenih i drugih problema.

PS. One banke kojima Hrvati plaćaju naknadu za vođenje računa i na koje dobijaju plaću. Množiti znaš, pomnožiti klijente i plaće s naknadom pa ćeš naći odgovor.

Koje bi ti rješenje predložio za ĐĐ, osim prodaje Kuwaićanima?
Potrudih se posteno, ali doista ne razumijem sto je pjesnik zelio reci.
Uz najbolju volju......
Tako da te pustam da koncipiras plan spasavanja i ponovnog uzleta ĐĐ...

P.S. To nisu "hrvatske banke"...
P.P.S. Nemam ama bas nikakvih kvalitetnih, pouzdanih / provjerenih informacija o poslovanju ĐĐ-a da bi mogao promisljati ili predlagati bilo sto.. A s druge strane, imam pametnijeg posla od analitike njihovih financijjskih izvijesca (bilanci, RDG-ova) po FINA-inim stranicama..Vjerujem da oni sami valjda znaju sto rade.. Ako ne znaju.. opet njihov problem.. Ja sam samo promatrac sa strane...
__________________
Knowledge is power. Information is liberating. Education is the premise of progress, in every society, in every family.

Zadnje uređivanje SaleRi : 15.09.2017. at 15:42.
SaleRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 15:48   #2452
Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post
Odnos prema MORHu će biti takav da će dragi naši sugrađani strancu plaćati remont vlastitih tenkova, rađen u vlastitoj tvornici koja je kupljena s vlastitim novcem iz hrvatskih banaka.
Čudo neviđeno, platiti tržišnu cijenu za proizvod ili uslugu koju si naručio

Što nisi uložio u Đuru prije tri godine za 20kn po dionici ili prije tri mjeseca kada je trebalo oko 100.000 eura kao minimalan ulog za sudjelovanje u dokapitalizaciji? Imao bi nekoliko posto dionica i uložio vlastite novce u budućnost tvrtke u koju tako vjeruješ. Umjesto toga je lakše kukati i plakati za propuštenim prilikama te pisati gluposti i razne teorije.

Ne bi me uopće čudilo da država ovu ponudu odbije i razjebe firmu, ne bi bilo prvi put da se odbila neka dobra ponuda i uništila tvrtka ili više puta "spasila" sa milijunima kuna iz proračuna.
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 15:50   #2453
Quote:
SaleRi kaže: Pogledaj post
Potrudih se posteno, ali doista ne razumijem sto je pjesnik zelio reci.
Uz najbolju volju......
Tako da te pustam da koncipiras plan spasavanja i ponovnog uzleta ĐĐ...

P.S. To nisu "hrvatske banke"...
PS. U pravu si da je većina u stranom vlasništvu. Međutim, hrvatske su u smislu da ih hrvatski građani pune gotovinom od svojih plaća, u hrvatskim kunama, svaki mjesec, cijelu godinu. Dakle, u njima je novac hrvatskih građana. Da kojim slučajem svi hrvatski građani dođu istovremeno do banaka i traže SVOJ novac, sve strane banke bi istog trenutka bile u situaciji kao i Agrokor, i ne bi mogle isplatiti novce koje hrvatski građani imaju.

Samo u gotovini hrvatski građani imaju preko 20 milijardi eura na tim računima. Toliko o tome kako ljudi 'nemaju novaca'. Ispravnija je tvrdnja da ljudi ne daju novaca. Ne daju novce za rasipništvo, gledaju kako će uložit u nekretnine ili nešt slično. Vrijedan je narod, sad si samo zamisli koliki bi od tih ljudi uložili u nešto korisno. Da imaju podršku države i sigurnost kapitala, budi uvjeren da bi ,nogi htjeli uložiti u domaću industriju.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 16:04   #2454
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Čudo neviđeno, platiti tržišnu cijenu za proizvod ili uslugu koju si naručio

Što nisi uložio u Đuru prije tri godine za 20kn po dionici ili prije tri mjeseca kada je trebalo oko 100.000 eura kao minimalan ulog za sudjelovanje u dokapitalizaciji? Imao bi nekoliko posto dionica i uložio vlastite novce u budućnost tvrtke u koju tako vjeruješ. Umjesto toga je lakše kukati i plakati za propuštenim prilikama te pisati gluposti i razne teorije.

Ne bi me uopće čudilo da država ovu ponudu odbije i razjebe firmu, ne bi bilo prvi put da se odbila neka dobra ponuda i uništila tvrtka ili više puta "spasila" sa milijunima kuna iz proračuna.
Ulagao sam u Đuri prije recesije 2007.g. i u dva navrata nakon toga, zadovljan sam bio s njihovim radom. Nisam uložio prije tri godine jer nisam imao nikakvih ni vanjskih ni unutarnjih informacija kako stvari stoje. Stekao sam dojam da nešto nije u redu s natječajem i preskočio ĐĐ pa otišao na druge dionice. Neka su drugi zaradili ako su znali bolje i imali bolje informacije. Znam dosta ljudi koji su izgubili na ĐĐ u zadnjih deset godina i nije mi žao da sam uzeo druge a ne ĐĐ prije tri mjeseca. Maksimalna dobit nerijetko nosii maksimalan rizik, koji tada nisam bio spreman preuzeti.

E sad, ako je ponuda Kuwaićana dobra, ima li negdje za pročitati što, koliko i kako nude za koji udio u firmi? Ili je to još jedan pokušaj da se selektivno prikaže dobra ponuda u medijima, a spriječava javna prodaja svih dionica kako se prodavao HT?
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 16:06   #2455
Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post
PS. U pravu si da je većina u stranom vlasništvu. Međutim, hrvatske su u smislu da ih hrvatski građani pune gotovinom od svojih plaća, u hrvatskim kunama, svaki mjesec, cijelu godinu. Dakle, u njima je novac hrvatskih građana. Da kojim slučajem svi hrvatski građani dođu istovremeno do banaka i traže SVOJ novac, sve strane banke bi istog trenutka bile u situaciji kao i Agrokor, i ne bi mogle isplatiti novce koje hrvatski građani imaju.

Samo u gotovini hrvatski građani imaju preko 20 milijardi eura na tim računima. Toliko o tome kako ljudi 'nemaju novaca'. Ispravnija je tvrdnja da ljudi ne daju novaca. Ne daju novce za rasipništvo, gledaju kako će uložit u nekretnine ili nešt slično. Vrijedan je narod, sad si samo zamisli koliki bi od tih ljudi uložili u nešto korisno. Da imaju podršku države i sigurnost kapitala, budi uvjeren da bi ,nogi htjeli uložiti u domaću industriju.
Ok. Slozili smo se da bankarski sustav nije u hrvatskim rukama..
Jos samo da rijesimo dio oko toga da bi ti ulagao novac u neke kompanije, ali ocekujes "podrsku drzave i sigurnost kapitala".. I tata bi sine.. Ali, trziste kapitala u svijetu pociva na nekim sasvim drugacijim zakonitostima...Uistalom, nitko im ne brani da svoj novac uloze u neku, primjerice japansku ili njemacku ili svedsku kompaniju...zar ne? Kapital nema granica... No, da je sa kapitalom lako trgovati to bi onda radila i moja punica.. Do tog dana ona ipak drzi odredjene iznose na bankama, a i na jos pokojem mjestu..
__________________
Knowledge is power. Information is liberating. Education is the premise of progress, in every society, in every family.
SaleRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 16:12   #2456
Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post
E sad, ako je ponuda Kuwaićana dobra, ima li negdje za pročitati što, koliko i kako nude za koji udio u firmi? Ili je to još jedan pokušaj da se selektivno prikaže dobra ponuda u medijima, a spriječava javna prodaja svih dionica kako se prodavao HT?
Čekaj, imaš iskustva sa dionicama i ne znaš gdje možeš saznati osnovne informacije sad odmah ili idući tjedan?

Kako ti vidiš budućnost Đure, ako se ova ponuda odbije?
Kako ti vidiš budućnost natječaja za oklopna vozila u Kuvajtu na kojem sudjeluje Đuro sa AMV, ako se ova ponuda kuvajtskih investitora ne prihvati?
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 16:17   #2457
Quote:
SaleRi kaže: Pogledaj post
Ok. Slozili smo se da bankarski sustav nije u hrvatskim rukama..
Jos samo da rijesimo dio oko toga da bi ti ulagao novac u neke kompanije, ali ocekujes "podrsku drzave i sigurnost kapitala".. I tata bi sine.. Ali, trziste kapitala u svijetu pociva na nekim sasvim drugacijim zakonitostima...Uistalom, nitko im ne brani da svoj novac uloze u neku, primjerice japansku ili njemacku ili svedsku kompaniju...zar ne? Kapital nema granica... No, da je sa kapitalom lako trgovati to bi onda radila i moja punica.. Do tog dana ona ipak drzi odredjene iznose na bankama, a i na jos pokojem mjestu..
Pa da, tako je. U Hrvatskoj preko 80% ljudi drži ušteđevinu na banci, oročenu. Vani isto toliko ljudi drži svoje novce u dionicama i fondovima. Neki su ostali bez novaca, pogotovo 2007.g. Izgleda da naše punice, bake i ostala rodbina na kraju uopće nisu ispali bedasti kad je recesija poharala SAD.

Novac koji mi ulažemo je skroman u usporedbi s novcima kojima dnevno dečkići iz brokerskih kuća raspolažu dok na pauzi piju kavu s curama iz Hanfe. Tako da je jasno kako sigurnost ulaganja kod nas ima puno više parametara koji vani jednostavno ne postoje (ili ih običan ulagač ne vidi).

To svi moramo uzeti u obzir ako želimo da kapital radi normalno, i da stvara neku sitnu dobit. Zato je nekad bolje i propustiti priliku koja se naknadno pokaže dobrom ako nismo bili sigurni tko ili što stoji iza toga.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 16:22   #2458
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Čekaj, imaš iskustva sa dionicama i ne znaš gdje možeš saznati osnovne informacije sad odmah ili idući tjedan?

Kako ti vidiš budućnost Đure, ako se ova ponuda odbije?
Kako ti vidiš budućnost natječaja za oklopna vozila u Kuvajtu na kojem sudjeluje Đuro sa AMV, ako se ova ponuda kuvajtskih investitora ne prihvati?
Podsjeca me na jednog dragog frenda koji se prije desetak godina navukao na Forex bajku.. Onda je u par mjeseci postao "strucnjak" za financijske transakcije i svima u drustvu objasnjavao dali uloziti u seceranu ili u solanu.... Na kraju je sprasio oko 200.000 Kn koji su bili namijenjeni za vikendicu u Trscu...
Onda je imao "malih" problema sa svojom dragom suprugom, a danas ne komentira ni nogometne utakmice, a kamoli prognoze o rastu neke kompanije..
__________________
Knowledge is power. Information is liberating. Education is the premise of progress, in every society, in every family.
SaleRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 16:25   #2459
Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj preko 80% ljudi drži ušteđevinu na banci, oročenu. Vani isto toliko ljudi drži svoje novce u dionicama i fondovima. Neki su ostali bez novaca, pogotovo 2007.g.
2009.
__________________
Knowledge is power. Information is liberating. Education is the premise of progress, in every society, in every family.
SaleRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 17:00   #2460
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Čekaj, imaš iskustva sa dionicama i ne znaš gdje možeš saznati osnovne informacije sad odmah ili idući tjedan?
Ok, onda kad ti znaš reci mi da li je Kolinda osigurala posao unaprijed s Kuwaićanima ili to još nije done deal? Budući da je više od 90% natječaja u kojima sudjeluje država namješten, onda mi ti možeš s sigurnošću isčitati i tu informaciju?

Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Kako ti vidiš budućnost Đure, ako se ova ponuda odbije?
Ono što ti misliš je da će propasti svijet, ĐĐ, Hrvatska. Ono što je izvjesno kod takvih pregovora je da će ići drugi krug pregovora. To se zove pregovaračka pozicija, to su osnove. Jedino neiskusni imaju ideju da je sve to kako Bandić kaže ("Tejk it ot liv it."). Kuwaićani se cjenkaju, Hrvati su neiskusni u tome. Nakon prihvaćanja svih uvjeta na prvom pregovoru, Kuwaićani će reći da su Hrvati papci i da nemaju pojma, da ih treba iskoristiti. Neće to reći otvoreno Hrvatima na engleskom, nego će se smiješkati i govoriti na arapskom. Ako snima kamera bit će pristojni. Kad vide da su Hrvati zagrizli, mijenjat će klauzule, dodavati anekse ugovora, odugovlačit potpis, sve u svoju korist. Njima je to igra i tradicija, već deset godina igraju tu igru da vide koliko su Hrvati očajni. Neće zaboravit Hrvatima da su poslali ženu na pregovore s njima (to je ponižavajuće Arapima, vi to teško možete shvatiti) To je uobičajeno u arapskom svijetu, a u hrvatskom nepojmljivo. Ako Hrvati na kraju odluče da neće biti potpisa ni nakon drugog kruga jer im dozlogrdi otezanje, Kuwaićani će poslat nekoga sa strane da osigura zadnju pregovaranu poziciju. Potpisat će naknadno ugovor i krenut s natezanjem. Nakon nekog vremena kad u ĐĐ i Hrvatskoj vide kako će im biti s Kuwaićanima, požalit će da nisu s drugima potpisali suradnju. Očito se neki Hrvati moraju još 'školovati', to će im biti škola. Budućnost Đure ako se išta radi s Kuwaićanima je za čisti izlazak. Meni. Tko želi neka se slobodno 'školuje'.

Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Kako ti vidiš budućnost Đure, ako se ova ponuda odbije?
Kako ti vidiš budućnost natječaja za oklopna vozila u Kuvajtu na kojem sudjeluje Đuro sa AMV, ako se ova ponuda kuvajtskih investitora ne prihvati?
Ako ĐĐ ovisi o Kuwaićanima, onda je već sad ta firma propala. Onda ju je bolje odmah zatvoriti, prije nego Kuwaićani počnu radit gubitke. Ne potpisati ništa, zatvoriti taj dio tvornice gdje se rade tenkovi, dati ljudima otpremninu od nas poreznih obveznika tako da imaju za idućih 6 mjeseci dok si ne nađu posao i nek se ljudi sami snalaze. Onaj dio ĐĐ koji radi s profitom radit će i dalje, ne mora cijeli svijet propasti.

Ako Kuwaićani ne prihvate, neka kupe ruske tenkove T-90 ko Iračani. Skuplje će ih koštati. Rusi znaju s Arapima, imaju iskustva. Preobuka i zapošljavanje novih inženjera će ih još više koštati. Nakon nekog vremena će vidjet da su kikasli pa će se vratit. Bit će kasno, dotad će možda neki privatnik preuzet taj dio pogona i tamo proizvodit baterije ili nešto slično za Rimac Concept One (karikiram, možda možeš razumijeti). Imat će ljude jer ih je zaposlio, ali sad će cijena biti dvostruko veća nego danas. Zbog arapskog ponosa, prihvatit će, samo da ne moraju opet s Rusima imat posla koji im otvoreno znaju reći suka u lice ako nešto ne valja.

Hrvatska će imat jednog gubitaša manje, tenkovi će vozit dokad ima djelova, nakon toga će uzet nešto drugo, modernije i skuplje. Pa će onda cijenit svoje i kako je to bilo svoj na svome.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:28.