Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2015., 12:48   #421
Pitanje glasi:
ako je vlasnik poduzeća ujedno i vlasnik, mora li i on koristiti godišnji odmor po ZOR-u i važi li za njega isto ništetnost o odricanju prava na go, jer sam negdje pročitala što se tiče rukovodećih osoba da se za njih ne mora voditi evidencija o radnom vremenu.... pa si mislim da možda ne bih trebala ni go evidentirati.
mala dani is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2015., 10:16   #422
Misliš, ujedno je i radnik u tom poduzeću?
Mislim da se ne može odreći go.
Kod rukovodećih osoba evidencija o radnom vremenu, tj. raspored radnog vremena može biti fleksibilniji, ali go mislim da se ne mogu odreći. To mi je nekako logično jer se vjerojatno prvo gleda ZOR, a onda ostalo. Iako, naravno da neće sam sebe tužiti zbog toga.
Ali sad i mene zanim točan odgovor
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2015., 11:59   #423
Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Misliš, ujedno je i radnik u tom poduzeću?
Mislim da se ne može odreći go.
Kod rukovodećih osoba evidencija o radnom vremenu, tj. raspored radnog vremena može biti fleksibilniji, ali go mislim da se ne mogu odreći. To mi je nekako logično jer se vjerojatno prvo gleda ZOR, a onda ostalo. Iako, naravno da neće sam sebe tužiti zbog toga.
Ali sad i mene zanim točan odgovor
Da i radnik je, naravno da sam sebe neće tužiti, pitanje je kako inspekcija na to gleda, s obzirom na to da je prvenstveno i šljaker i odgovorna osoba, ah ...
Mislim da se ipak mora voditi i forma je zadovoljena...

Nisam mu evidentirala GO jer ga nije ni koristio, to je ono kaj me brine,,,
mala dani is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 20:56   #424
Nekoliko pitanja sa šturim odovorima po netu, pa molim nekoga tko zna više:

1. Da li svima mora biti isplaćena božičnica u istom iznosu? Ili se može odrediti da određenim sektorima bude manja odnosno veća?
2. Načelno sam saznao da božičnica može ići i u naravi, da li to znači isto svima ista? Nadalje, da li se mogu kupiti paketi proizvodi pa podijeliti radnicima naravno do zakonsko neopporezivih 2500 kn?
3. Da li otpremnina ide isključivo na račun? Govorim i otpremnini za prekid radnog odnosa i onoj za odlazak u mirovinu? Odnosno da li u dijelu može i u naravi? U vidu nekakvog dara?

Pitanje se odnosi do zakonski neoporezivog iznosa u navedenim kategorijama i ignorirajte kolektivne ugovore i pravilnike, trenutno nebitni za priču.

Hvala!
Karta123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 22:10   #425
Quote:
Karta123 kaže: Pogledaj post
Nekoliko pitanja sa šturim odovorima po netu, pa molim nekoga tko zna više:

1. Da li svima mora biti isplaćena božičnica u istom iznosu? Ili se može odrediti da određenim sektorima bude manja odnosno veća?
2. Načelno sam saznao da božičnica može ići i u naravi, da li to znači isto svima ista? Nadalje, da li se mogu kupiti paketi proizvodi pa podijeliti radnicima naravno do zakonsko neopporezivih 2500 kn?
3. Da li otpremnina ide isključivo na račun? Govorim i otpremnini za prekid radnog odnosa i onoj za odlazak u mirovinu? Odnosno da li u dijelu može i u naravi? U vidu nekakvog dara?

Pitanje se odnosi do zakonski neoporezivog iznosa u navedenim kategorijama i ignorirajte kolektivne ugovore i pravilnike, trenutno nebitni za priču.

Hvala!
Spominješ u pitanju neke sektore kod poslodavca. To mi nekako vuče na poslodavca koji ima više od 20 zaposlenih i koji mora imati pravilnik.
U tom smislu pravilnik je važan jer se uvijek gleda što je povoljnije za radnika.

Ako zakon kaže max. 2.500,00 neoporezivo, a pravilik kaže da svi imaju pravo na to, onda je to to.
I ne može jedinima manje, drugima više. gleda se što je povoljnije za radnika.
Ako u pravilniku ne piše ništa u vezi toga, nego se pravilnik poziva na zakon, onda se vodiš odlukom poslodavca, tj. može i različito.

božičnica može i u naravi.

Otpremnine mogu u naravi ali ne sve.
One prema ZOR-u moraju u novcu (jer im je cilj da radniku pruže financijsku sigurnost barem neko vrijeme zbog gubitka posla) , a one prema zakonu o porezu na dohodak (odlazak u mirovinu) mogu i u naravi.

Ali opet, ako su te stvari regulirane pravilnikom, onda se ne može ići izvan toga, gleda se ono što je povoljnije za radnika. Zato je bitan pravilnik i ne može se u tom kontekstu ignorirati.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 09:58   #426
Izgubljen ugovor o radu

Pozdrav

molim vas misljenje...naime radi se ugovoru o radu za dva djelatnika (jedan je prijavljen na odredeno a drugi na neod.) koji su u seljenju i raznim pretumbavanjima u firmi izgubljeni.
A ni djelatnici ih nemaju da mi donesu svoj primjerak.
E sada mene vlasnik traži da ja za njih napravim nove ugovore od 01.01.2016. da ih potpisu....
Nisam sigurna mogu li tako - jer su onda ispada da ce tek 01.01. poceti raditi a oni vec rade tu dvije godine.
Odnosno ako i netko za to pita ja nemam ugovore za zadnje dvije godine...??
tammy123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 11:10   #427
Naime, htio bi preći kod drugo poslodavca, a kod trenutnog imam ugovor koji sam morao potpisati takvog kakav je.

EVO ONAJ DIO KOJI ME MALO MUČI
Članak 16
Nakon prestanka ovog ugovora o radu, Radnik ne smije:

*sa osobom kojom poslodavac surađuje u trenutku prestanka ovog radnog odnosa sklopit ugovor o radu.

*zabrana traje dvije godine

*Poslodavac nije dužan radniku isplaćivati naknadu.

Namjeravam preći u konkurentnu firmu, odnosno u firmu koja daje posao našoj firmi. Razlog je plaća i bolji uvjeti. U trenutnoj firmi primam ispodprosječnu plaću. Iako do sad nije poslodavac radio nikome probleme, me ipak malo sve to muči.

HVALA UNAPRIJED!
passenger1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 12:22   #428
Quote:
passenger1 kaže: Pogledaj post
Naime, htio bi preći kod drugo poslodavca, a kod trenutnog imam ugovor koji sam morao potpisati takvog kakav je.

EVO ONAJ DIO KOJI ME MALO MUČI
Članak 16
Nakon prestanka ovog ugovora o radu, Radnik ne smije:

*sa osobom kojom poslodavac surađuje u trenutku prestanka ovog radnog odnosa sklopit ugovor o radu.

*zabrana traje dvije godine

*Poslodavac nije dužan radniku isplaćivati naknadu.

Namjeravam preći u konkurentnu firmu, odnosno u firmu koja daje posao našoj firmi. Razlog je plaća i bolji uvjeti. U trenutnoj firmi primam ispodprosječnu plaću. Iako do sad nije poslodavac radio nikome probleme, me ipak malo sve to muči.

HVALA UNAPRIJED!
Ako ta firma daje posao sadašnjoj firmi onda nije konkurentska firma jer ne rade isti posao.
Ili to nisi najbolje objasnio.

vidi ZOR od čl. 102 na dalje, osobito čl. 102 st.5

(5) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka ne obvezuje radnika ako njegov cilj nije zaštita opravdanih poslovnih interesa poslodavca ili ako se njime, s obzirom na područje, vrijeme i cilj zabrane, a u odnosu na opravdane poslovne interese poslodavca, nerazmjerno ograničava rad i napredovanje radnika.

O tome što je opravdano, što nije, odlučuje , eventualno, sud. Sve ovisi o okolnostima.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 19:10   #429
Quote:
passenger1 kaže: Pogledaj post
Naime, htio bi preći kod drugo poslodavca, a kod trenutnog imam ugovor koji sam morao potpisati takvog kakav je.

EVO ONAJ DIO KOJI ME MALO MUČI
Članak 16
Nakon prestanka ovog ugovora o radu, Radnik ne smije:

*sa osobom kojom poslodavac surađuje u trenutku prestanka ovog radnog odnosa sklopit ugovor o radu.

*zabrana traje dvije godine

*Poslodavac nije dužan radniku isplaćivati naknadu.

Namjeravam preći u konkurentnu firmu, odnosno u firmu koja daje posao našoj firmi. Razlog je plaća i bolji uvjeti. U trenutnoj firmi primam ispodprosječnu plaću. Iako do sad nije poslodavac radio nikome probleme, me ipak malo sve to muči.

HVALA UNAPRIJED!
Mislim da ne smiješ i da bi kršio ugovor. Vjerojatno se zbog toga tvoja trenutna firma time u ugovoru i zaštitila. Ovako bi mogao svojim prelaskom i radom kod konkurentskog pouzeća istome stvarati konkurentsku prednost na tržištu na štetu trenutne tvrtke, što je ova pokušala time izjeći.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 19:19   #430
Quote:
passenger1 kaže: Pogledaj post
Naime, htio bi preći kod drugo poslodavca, a kod trenutnog imam ugovor koji sam morao potpisati takvog kakav je.

EVO ONAJ DIO KOJI ME MALO MUČI
Članak 16
Nakon prestanka ovog ugovora o radu, Radnik ne smije:

*sa osobom kojom poslodavac surađuje u trenutku prestanka ovog radnog odnosa sklopit ugovor o radu.

*zabrana traje dvije godine

*Poslodavac nije dužan radniku isplaćivati naknadu.

Namjeravam preći u konkurentnu firmu, odnosno u firmu koja daje posao našoj firmi. Razlog je plaća i bolji uvjeti. U trenutnoj firmi primam ispodprosječnu plaću. Iako do sad nije poslodavac radio nikome probleme, me ipak malo sve to muči.

HVALA UNAPRIJED!
Mislim da je tebi u ovom slučaju važan članak 102., ali I članak 103. Zakona o radu. Dakle, ugovorom ti se može zabraniti rad kod konkurencije, ali samo ako će ti za to vrijeme isplaćivati pola prosječne place. Ako ne, nisi obavezan poštovati tu zabranu. Tvoj poslodavac je u ugovor stavio samo onaj dio koji mu odgovara. Možda da provjeriš na pdf-u pravo na dijelu radnih odnosa.

Naknada u slučaju ugovorne zabrane natjecanja

Članak 103.

(1) Ako ovim Zakonom za određeni slučaj nije drukčije određeno, ugovorna zabrana natjecanja obvezuje radnika samo ako je poslodavac ugovorom preuzeo obvezu da će radniku za vrijeme trajanja zabrane isplaćivati naknadu najmanje u iznosu polovice prosječne plaće isplaćene radniku u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.

(2) Naknadu iz stavka 1. ovoga članka poslodavac je dužan isplatiti radniku najkasnije do petnaestog u mjesecu za prethodni mjesec.

(3) Ako je dio plaće radnika namijenjen za pokriće određenih troškova u vezi s obavljanjem rada, naknada se može razmjerno umanjiti.
mik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2016., 23:04   #431
Molim preporuku za dobru knjigu na temu tumacenje zakona o radu. Hvala!
Melisandra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 09:07   #432
Mislim da ti takve knjige nema.
Sve se na kraju svodi na sudsku praksu jer je samo sud ovlašten proglasiti nešto zakonitim ili nezakonitim, pravno valjanim ili ništavnim.
A i nisu u svim slučajevima niti okolnosti iste.

Virni malo na slučajeve koji završe na e oglasnoj ploči pa će ti biti jasnije.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 09:47   #433
Ako mi je radniku zadnji dan npr 11.01 i još taj dan radi, da li ga odjavljujem sa 11 ili 12.01? Neki su me zbunili malo, al po čistoj logici ide 12.01, kaj ne?
studen2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 10:08   #434
Quote:
studen2211 kaže: Pogledaj post
Ako mi je radniku zadnji dan npr 11.01 i još taj dan radi, da li ga odjavljujem sa 11 ili 12.01? Neki su me zbunili malo, al po čistoj logici ide 12.01, kaj ne?
Ne, datum koji se upisuje kao datum prestanka svojstva osiguranika je 11.01. tj. zadnji dan kad je radio.
Rok za odjavu je 24 sata.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 10:25   #435
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Ne, datum koji se upisuje kao datum prestanka svojstva osiguranika je 11.01. tj. zadnji dan kad je radio.
Rok za odjavu je 24 sata.

Aaaaa ok hvala
studen2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 13:11   #436
Zablokiral mi mozak... radnica je prijavljena 16.07.2015. i ostaje raditi dalje u 2016.
U 2015.god nije koristila g.o. ,a od 16.01.2016. će biti 6 mjeseci kako je prijavljena. Nekaj mi je u glavi da ona do 30.06.2015. mora iskoristiti razmjerni dio za 2015. ,tih 11 dana (rade i subotom,pa računam dva po mjesecu),a za 2016. će onda koristiti cijeli. U pravu sam?
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 15:56   #437
Jesi.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 14:31   #438
Dal netko ima iskustva s mobingom na poslu i tuzbom?
Radnik je prakticki prisiljen dati otkaz zbog maltretiranja drugog radnika-poslovode
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2016., 17:00   #439
Može pomoć u jednom tumačenju
Naime, kadrovska ima problem.

Radi se o slijedećem:
Našim pravilnikom o radu predviđena su + 2 dana g.o. za samohrane roditelje.
Radnica koja se nedavno razvela od muža i kojoj su pripala djeca, podnijela je zahtjev da joj se kao samohranoj majci dodaju ta 2 dana na njen godišnji.

E sad, da li ona je ili nije samohrana majka ako njen bivši muž aktivno sudjeluje u odgoju djece. On ih redovito viđa, plaća alimentaciju, idu s njim na ljetovanje , izlete,... dakle, i on se aktivno za tu djecu brine i skrbi o njima. Jedino što su razvedeni i ne žive više skupa.
Da li se ta radnica smatra samohranom majkom ili ne?
Kako je kod vas u tim slučajevima?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2016., 18:43   #440
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Može pomoć u jednom tumačenju
Naime, kadrovska ima problem.

Radi se o slijedećem:
Našim pravilnikom o radu predviđena su + 2 dana g.o. za samohrane roditelje.
Radnica koja se nedavno razvela od muža i kojoj su pripala djeca, podnijela je zahtjev da joj se kao samohranoj majci dodaju ta 2 dana na njen godišnji.

E sad, da li ona je ili nije samohrana majka ako njen bivši muž aktivno sudjeluje u odgoju djece. On ih redovito viđa, plaća alimentaciju, idu s njim na ljetovanje , izlete,... dakle, i on se aktivno za tu djecu brine i skrbi o njima. Jedino što su razvedeni i ne žive više skupa.
Da li se ta radnica smatra samohranom majkom ili ne?
Kako je kod vas u tim slučajevima?
Nemam iskustva sa tim, ali mi je pitanje interesantno pa ću malo glasno razmišljat.

Nekako sam mišljena da bi se kod davanja tog dodatnog godišnjeg trebalo poći od same definicije samohranog roditelja, a Zakon o socijalnoj skrbi kaže da je samohrani roditelj, roditelj koji sam skrbi za svoje dijete i sam ga uzdržava. Dok Ministarstvo socijalne politike mladih kaže ''Samohrani roditelj je onaj roditelj koji sam živi s djetetom i sam ga uzdržava, što znači da nema prihoda od drugog odsutnog ili umrlog roditelja''.

Znači samim time što prima alimentaciju nema baš osnove da se naziva samohrani roditelj. Za mene je to razvedena žena, a ne samohrana majka A i samohranu majku gledam više kao ženu bez muža (udovica), kad se ne zna tko je otac djeteta i takvi slučajevi. A ovo mi je isključivo razvedena žena

Zadnje uređivanje ladak : 04.02.2016. at 18:58.
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:03.