Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2011., 17:08   #1
Border collie

FCI Standard broj 297

PORIJEKLO: Velika Britanija
DATUM IZDAVANJA VAŽEĆEG STANDARDA: 24.08.1988.
FCI KLASIFIKACIJA: Grupa 1. Ovčarski i govedarski psi (osim Švicarskih govedarskih pasa)
Sekcija 1. Ovčarski psa
Bez radnog ispita

OPĆI IZGLED: Skladno građen, plemenitih obrisa, elegancija i savršen sklad kombinirani su s dovoljno mase da pas daje dojam velike izdržljivosti. Svako naginjanje ka gruboj ili nježnoj konstituciji je nepoželjno.






KARAKTERISTIKE: Vjeran, marljiv ovčarski pas, velike prilagodljivosti.

TEMPERAMENT: Žustar, pažljiv, vodljiv i inteligentan. Niti plašljiv ni agresivan.

GLAVA I LUBANJA: Lubanja umjereno široka, zatiljak nije izražen. Obrazi nisu puni ili zaobljeni. Gubica se sužava klinasto prema nosu, umjereno je kratka i jaka. Lubanja i gubica su približno jednake dužine. Stop dobro izražen. Nos crn, osim u pasa smeđe ili čokoladne boje, kod kojih može biti smeđ. U plavih pasa nos bi morao biti boje škriljevca. Nosnice dobro razvijene.

OČI: Dobro razmaknute, ovalna oblika, srednje veličine, smeđe boje, osim u pasa merle boje, gdje jedno ili oba oka mogu biti plava, djelomično ili potpuno. Izraz umiljat, živahan, pažljiv i inteligentan.






UŠKE: Srednje veličine i debljine, dobro razmaknute. Nošene uspravno ili poluuspravno, vrlo pokretljive.

ZUBALO: Zubi i čeljusti jaki sa savršenim, pravilnim i potpunim škarastim zagrizom, tj. gornji sjekutići tijesno preklapaju donje i usađeni su okomito u čeljust.

VRAT: Dobre duljine, jak i mišićav, blago zasvođen i postupno se širi prema ramenima.





PREDNJI DIO: Gledano sprijeda, prednje noge su paralelne, došaplja blago nakošena kad se gleda sa strane. Kosti jake, ali ne teške. Lopatice dobro položene unatrag, laktovi uz tijelo.

TIJELO: Atletskog izgleda, rebra dobro zaobljena, prsa duboka i dovoljno široka, slabine duboke i mišićave, nisu usukane. Tijelo neznatno duže od visine u grebenu.






ZADNJI DIO: Širok, mišićav, u profilu se elegantno nastavlja prema korijenu repa. Bedra duga, široka i mišićava s dobro zaobljenim koljenom i jakim, niže postavljenim skočnim zglobom. Od skočnog zgloba do poda zadnje noge su suhe i gledano odostraga, paralelne.

ŠAPE: Ovalna oblika, jastučići su debeli, jaki i tvrdi, prsti obli i skupljeni. Nokti kratki i jaki.

REP: Umjereno dug, zadnji kralježak doseže najmanje do skočnog zgloba, nisko nasađen, dobro odlakan, završava vrhom zavinutim prema gore, upotpunjujući gracioznost obrisa i skladnost psa. Rep može biti uzdignut kada je pas uzbuđen, ali nikada nošen iznad leđa.






HOD/KRETANJE: Slobodno, elegantno, pravilno i živahno s minimalnim podizanjem nogu, što ostavlja dojam da je pas sposoban kretati se velikom pritajenošću i brzinom.

DLAKA: Dvije su varijante; 1.) umjereno duga i 2.) kratka dlaka. U obje varijante pokrovna je dlaka umjereno čvrsta i gusta, a poddlaka mekana i gusta, tvoreći dobru zaštitu od svih vremenskih utjecaja. Kod varijante s umjereno dugom dlakom, obilna dlaka tvori grivu, gaće na zadnjim nogama i rep kao u lisice. Na licu, ušima, prednjim nogama (osim zastavica), zadnjim nogama od skočnog zgloba do poda dlaka mora biti kratka i glatka.

BOJA: Niz boja je dozvoljeno. Bijela ne smije nikad prevladavati.

VELIČINA: Idealna visina: mužjaci 53 cm, ženke nešto manje.






GREŠKE: Svako odstupanje od gore navedenog treba smatrati greškom, a ozbiljnost kojom će se prema toj grešci odnositi, mora biti u skladu s njenom težinom.

NAPOMENA: Mužjaci moraju imati dva naizgled normalna testisa potpuno spuštena u skrotum.
malcom x is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 07:50   #2
pas sa posebnim potrebama. tko nema vremena da se bavi tim psom koji je workaholic u svakom smislu te riječi taj pas će patiti. on treba pažnju i something to do uvijek ako ne spava. ako mu je dosadno bit će nesretan. jako inteligentne životinje
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 08:51   #3
Quote:
Mishko Pishko kaže: Pogledaj post
pas sa posebnim potrebama. tko nema vremena da se bavi tim psom koji je workaholic u svakom smislu te riječi taj pas će patiti. on treba pažnju i something to do uvijek ako ne spava. ako mu je dosadno bit će nesretan. jako inteligentne životinje
prema znanstvenom istraživanju najinteligentniji psi na svijetu
malcom x is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 10:46   #4
@malcom stavi slike pasa, pisi o njihovom karakteru, svojim iskustvima s njim, napravi topic zanimljivijim,itd.
P.S. dobronamjeran savjet, nemoj bezveze otvarati teme tipa top 5 pasa i slicno jer je nepotrebno i ne sluzi nicemu a posto se vidi da si zaluden njima posveti se ovom topicu i upoznaj nas bolje s njima.
kikica04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 12:01   #5
Quote:
kikica04 kaže: Pogledaj post
@malcom stavi slike pasa, pisi o njihovom karakteru, svojim iskustvima s njim, napravi topic zanimljivijim,itd.
P.S. dobronamjeran savjet, nemoj bezveze otvarati teme tipa top 5 pasa i slicno jer je nepotrebno i ne sluzi nicemu a posto se vidi da si zaluden njima posveti se ovom topicu i upoznaj nas bolje s njima.
tnx na savjetu,posvetit ću se ovoj temi...ja još nisam dobio collia ali sam ih već vidio i igra se s njima."malo" su hiperaktivni i nisu agresivni prema strancima.nisam mogao vjerovati da nikad ne bježe iz neograđenog dvorišta jer imam dva škotska ovčara i oni bi već bili u drugoj državi da je dvorište neograđeno . malo kasnije ću više napisati o njihovom karakteru i staviti par slikica
malcom x is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 14:29   #6
POVIJEST

Potječe od srednjovjekovnih britanskih pasa za čuvanje stada (collie), a u novije vrijeme posebno je uzgajan u graničnom području između Škotske i Engleske, nazvanoj granična grofovija. To je izvrstan vodič stada, otporan, vješt i neumoran ovčarski pas koji je sposoban svladati bilo koju vrstu stoke. Za bordera kažu kako može očima hipnotizirati stoku. Puzeći se prikrada i skameni životinje na mjestu svojim intenzivnim zurenjem. Spada među pasmine koje se daju najbolje trenirati, a također služi kao pas za otkrivanje narkotika i eksplozivnih naprava. Vrlo često je odličan izvođač vježbi poslušnosti, agilitiya, natjecanja u hvatanju frizbija, flyballa i raznih trikova. Borderi također obavljaju policijski posao, traže i spašavaju ljude, a neki su vrlo uspješno obučeni kao psi vodiči slijepih.
O pasmini se od 1906. brine International Sheepdog Society (ISDS), a Kennel Club je priznaje 1976.
Slike ću staviti navečer kad se naučim kako ih staviti
malcom x is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 16:21   #7
evo par slika
malcom x is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 16:44   #8
evo par slika u akciji kak su ljepi
malcom x is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 17:15   #9
evo da vas malo informiram o uvjetima za držanje border collija.za njih trebate imati puno slobodnog vremena i jako su zahtjevni. morate ih pravilno odgojiti jer inače mogu postati agresvni. Njima nije dosta samo šetnja nego ih uz šetnju morate učiti nove trikove i tako ih poticati da koriste svoju veliku inteligeniciju.Svog border collija možete naučiti da sjedne, legne, da šapu...a kad to nauči morate mu dati još vježbi učenja ili s njim nešto trenirati poput agilitya, flyballa...Ne morate se brinuti da će te svog border collija mučiti s tim da mu dajete vježbe učenja.Border colliji vole učiti.Ako mu za dobro obavljen posao date poslasticu on će vam uzvratiti velikom ljubavlju i boljim izvođenjem trikova.Ako ne možete trenirati s njim možete ga zaposliti kao ovčara.Border colliji su izvrsni ovčari zato što na neki način hipnotiziraju ovce. Borderi prema stranicima nisu ni agresivni ni plašljivi tako da se ne morate bojati da će ugristi nekog susjeda ili prijatelja.Čak netrebate imati niti ograđeno dvorište da bi držali Bordere. bio sam kod jednog čovjeka koji ima 3 Border collija i neograđeno dvorište a u blizini je cesta.kaže da mu nikad ne bježe...nadam se da sam vam pomogao ako niste znali dali kupiti Border Colija s njima vam sigurno neće biti dosadno
malcom x is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 18:48   #10
ako nekoga zanima agility ovdje su vam datumi natjecanja: 30. 01.2011. - KOSSP Zagreb - Zimski kup KOSSP-a Zagreb
12. 03.2011. - HUŠRK Pula - 1. kolo Prvenstva Hrvatske
3. 04.2011. - KD Kutina - 2. kolo Prvenstva Hrvatske
8. 05.2011. - KOSSP Zagreb - 3. kolo Prvenstva Hrvatske
17. 04.ili 29. 05. 2011. - KD Varaždin 1181 - 4. kolo Prvenstva Hrvatske
6. (7.) 08.2011. - HKS - Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo
30. 10.2011. - KOSSP Zagreb - Finale Prvenstva Hrvatske 3. 12.2011. - KOSSP Zagreb - Zimski kup KOSSP-a Zagreb ili izložbe pasa: 05.03.2011. - CACIB Zagreb
06.03.2011. - CACIB Zagreb
30.04.2011. - CACIB Zadar
01.05.2011. - CACIB Zadar
21.05.2011. - CACIB Varaždin
22.05.2011. - CACIB Varaždin
04.06.2011. - CACIB Umag
05.06.2011. - CACIB Umag
22.07.2011. - CACIB Split
24.07.2011. - CACIB Split
17.09.2011. - CACIB Osijek
18.09.2011. - CACIB Osijek
19.11.2011. - CACIB Zagreb
20.11.2011. - CACIB Zagreb

Nacionalne izložbe pasa (CAC)
02.04.2011. - CAC Rovinj
17.04.2011. - CAC Virovitica
28.05.2011. - CAC Slavonski Brod
12.06.2011. - CAC Koprivnica
19.06.2011. - CAC Županja
26.06.2011. - CAC Gospić
21.07. 2011. - CAC Split
23.07. 2011. - CAC Split
06.08.2011. - CAC Sinj
06.08.2011. - CAC Knin (noćna izložba)
27.08.2011. - CAC Samobor
16.09.2011. - CAC Vukovar nadam se da će te posjetiti nešto od ovoga
malcom x is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 08:58   #11
ako koga zanima što je agility ili flyball.... http://youtu.be/n4CSGtllyuQ http://youtu.be/RWb2cYyMS6k http://youtu.be/3uC0VjH0g2o http://youtu.be/jtaAams3j9g ...evo vam par videa
malcom x is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 12:04   #12
Jako mi se sviđa ova pasmina. Steta sto su tako zahtjevni.
Zivim u stanu, tako da tu pasminu definitivno mogu otpisat. :/
Voljela bih jednog dana udomiti nekog mjesanca koji im vizualno slici.
__________________
"...cos everything is energy and energy is you and me..."
Kizti is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 13:12   #13
Po meni, najdivnija pasmina na svijetu Dečko i ja imamo bordera, živimo u stanu. Iako me na početku bilo strah kako će to izgledati, ispalo je super.
Borderi su zahtjevni psi, ali svakako mogu živjeti u stanu, ako se bavite njima.
Šetnje i istrčavanje svaki dan obavezno. Ok, nekad samo čak i kratke šetnje ako nam obaveze ne dopuštaju duže i istrčavanje.
Naš Mist zna jako puno trikova (oko 50-tak) i užasno brzo uči. U kući na klopu, vani na lopticu, šišku ili štap.
Jako je miroljubiv, obožava ljude, djecu pogotovo. U šetnji se veseli svako čovjeku koji prođe kraj nas
Dobar je i s drugim psima, iako se u zadnje vrijeme ne želi uopće igrati s njima, samo sa svojim lopticama
Nikakvu štetu nam nikad u stanu nije napravio, iako je jednom čak, silom prilike, bio sam doma 14 sati Kad nas nema doma, frajer spava cijelo vrijeme. Ne laje kad je sam, barem nam se nikad nitko od susjeda nije potužio na njega. Štoviše, dobili smo pohvale i čuđenja kako se uopće u stanu ne čuje Ok, i odgojili smo ga tako da nema lajanja u stanu.

Borderi su psi s kojima se treba baviti. I to dosta. Za vrijeme kišnih dana kada ne možemo na istrčavanje ili duge šetnje, radimo doma s njim trikove. To ga umori kao da je sat vremena trčao
Krenuli smo s njim i na agility, uživao je u svakoj minuti treninga i jako brzo savladavao prepreke. Nažalost, preselili smo se u drugi grad gdje za sada nema agility treninga, ali pokušavamo nešto sami pokrenuti i za sad smo na dobrom putu.

Uglavnom, borderi su divna i jako privržena pasmina i uživati ćete u svakoj minuti provedenoj s njima
Molly06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 16:18   #14
Quote:
Molly06 kaže: Pogledaj post
Po meni, najdivnija pasmina na svijetu Dečko i ja imamo bordera, živimo u stanu. Iako me na početku bilo strah kako će to izgledati, ispalo je super.
Borderi su zahtjevni psi, ali svakako mogu živjeti u stanu, ako se bavite njima.
Šetnje i istrčavanje svaki dan obavezno. Ok, nekad samo čak i kratke šetnje ako nam obaveze ne dopuštaju duže i istrčavanje.
Naš Mist zna jako puno trikova (oko 50-tak) i užasno brzo uči. U kući na klopu, vani na lopticu, šišku ili štap.
Jako je miroljubiv, obožava ljude, djecu pogotovo. U šetnji se veseli svako čovjeku koji prođe kraj nas
Dobar je i s drugim psima, iako se u zadnje vrijeme ne želi uopće igrati s njima, samo sa svojim lopticama
Nikakvu štetu nam nikad u stanu nije napravio, iako je jednom čak, silom prilike, bio sam doma 14 sati Kad nas nema doma, frajer spava cijelo vrijeme. Ne laje kad je sam, barem nam se nikad nitko od susjeda nije potužio na njega. Štoviše, dobili smo pohvale i čuđenja kako se uopće u stanu ne čuje Ok, i odgojili smo ga tako da nema lajanja u stanu.

Borderi su psi s kojima se treba baviti. I to dosta. Za vrijeme kišnih dana kada ne možemo na istrčavanje ili duge šetnje, radimo doma s njim trikove. To ga umori kao da je sat vremena trčao
Krenuli smo s njim i na agility, uživao je u svakoj minuti treninga i jako brzo savladavao prepreke. Nažalost, preselili smo se u drugi grad gdje za sada nema agility treninga, ali pokušavamo nešto sami pokrenuti i za sad smo na dobrom putu.

Uglavnom, borderi su divna i jako privržena pasmina i uživati ćete u svakoj minuti provedenoj s njima
nadam se da će i moj biti tako dobar..s njim ne mogu trenirati ništa jer u mojem gradu nema ništa ali ću ga zato doma zaposliti agilityom ili flyballom...nadam se da će dobro podnašati pse jer će biti cimer osmorici...sva sreća što svi imaju boksove (osim škotskih ovčara) pa ću ga bez problema učiti trikove.Sva sreća ima veliko dvorište za igru i neće ni sekunde provesti na lancu ili u boksu
malcom x is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 16:28   #15
Quote:
Kizti kaže: Pogledaj post
Jako mi se sviđa ova pasmina. Steta sto su tako zahtjevni.
Zivim u stanu, tako da tu pasminu definitivno mogu otpisat. :/
Voljela bih jednog dana udomiti nekog mjesanca koji im vizualno slici.
http://www.njuskalo.hr/udomljavanje-...-oglas-3188632 evo ti oglas ako hoćeš udomiti čistokrvnog
malcom x is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 17:15   #16
popis uzgajvača border collieja u hrvatskoj:

ime legala prvo zadnje vlasnik

Bartolovi Dvori 10 2002. 2010. Branko Šimić
Campus Nobilis 1 2009. 2009. Nenad Sever
Mawlch 16 1997. 2011. Alen Mareković
Petrovi Dvori 5 2006. 2011. Petar Malija
Tirtess 1 2010. 2010. Elizabeta Ferk
malcom x is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 19:05   #17
Gospodin Šimić je umro, psi su raspordani i razdijeljeni, a uzgajivačnica zatvorena. Tako, lakše malo s copy/paste, jer je malo jezivo ovo vidit.
LininLjud is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 21:12   #18
Quote:
malcom x kaže: Pogledaj post
http://www.njuskalo.hr/udomljavanje-...-oglas-3188632 evo ti oglas ako hoćeš udomiti čistokrvnog
tnx, ali nisam trenutno u mogucnosti imati psa...jednog dana planiram, ali bi uzela stene jer imam macku ^^
__________________
"...cos everything is energy and energy is you and me..."
Kizti is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 22:45   #19
I navedi izvore, otkud si uzeo ove gore tekstove, ne smiješ copy/paste tuđe bez navođenja izvora.
ChiliKimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2011., 09:59   #20
Quote:
LininLjud kaže: Pogledaj post
Gospodin Šimić je umro, psi su raspordani i razdijeljeni, a uzgajivačnica zatvorena. Tako, lakše malo s copy/paste, jer je malo jezivo ovo vidit.
nisam znao da je umro...samo sam htio pomoći ljudima koji žele kupit bordere...
malcom x is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:48.