Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2005., 22:27   #1
Arrow Podstanarstvo - savjeti

Ovak, zanima me jeste li vi koji ste podstanari prijavljeni ili ste na crno?

Pitam radi odbijanja od poreza...naime, nije mi to opce palo na pamet sve do danas da bi sva ta davanja trebala ulaziti u povrat poreza i da li se to uopce isplati?
Sigurno bi mi se stanarina povisila ako se dogovorim da se napravi prijava plus sve zakonski, a onda mi se mozda ne bi isplatilo to sve skupa s porezom, tj ne bih nista ni zaradila ni ustedila.

Nacelno ne kuzim kak to ide, samo znam da mi godisnje na stan ode prek 24soma kuna.

Ako ima neko ko zna pa da mi objasni kak to sve skupa funkcionira...tnx
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2005., 10:17   #2
Re: Podstanari prijavljeni - da ili ne

Čini mi se da ide ovak:
Država daje poresku olakšicu na stanovanje do 12,000 kn godišnje (tu je uključeno podstanarstvo).
Olakšica smanjuje porsznu osnovicu i pod pretpostavkom da si u poreznom razredu:
*25% (plaća do 8000 kn) povrat ti je cca 3,000 kn
*35% (plaća preko 8000 kn) povrat je cca 4500 kn

Načelno najmodavci ne žele pristati na prijavu jer im to ide u dohodak i oporezivo je (uz 30% priznatih troškova). Uz to ulaze u evidenciju pa kad promjene podstanara boje se inspekcije. Čak i da pristanu u tom slučaju podižu stanarinu za visinu poreza (eto kalkulacija):
Prijava 1,000 kn mjesečno=12,000 kn godišnje -30% troškova =7200 kn osnovica * 35% = 2520 kn = 210 kn mjesečno

Kako su u ZGu najmoprimci uglavnom bez dohotka (studenti) nema potrebe za prijavom (povratom poreza) pa je vrlo mali broj podstanara prijavljen (mislim da je u ZG izašao podatak o 7 prijava)
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2005., 10:42   #3
Re: Re: Podstanari prijavljeni - da ili ne

Quote:
prle69 kaže:

Prijava 1,000 kn mjesečno=12,000 kn godišnje -30% troškova =7200 kn osnovica * 35% = 2520 kn = 210 kn mjesečno
Porez na najam stanova je 15% (a ne 35%) + prirez ako ga ima.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 21:50   #4
Quote:
Juraj kaže: Pogledaj post
Porez na najam stanova je 15% (a ne 35%) + prirez ako ga ima.
Porez na najam stanova je 10%, a ne 15 ili 35 %.

Sve ovisi od grada do grada.
jalic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 17:26   #5
Quote:
jalic kaže: Pogledaj post
Porez na najam stanova je 10%, a ne 15 ili 35 %.

Sve ovisi od grada do grada.
bit će da je porez ipak 15 posto, a od grada do grada (u kojem živiš, ne u kojem iznajmljuješ) ovisi treba li na to nadodati i prirez i koliki će on biti.
__________________
Vidiš li gde sam to sad, u kom sam dobu? Čudne mi ptice, da znaš, snovima jezde...
Markeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2005., 11:44   #6
Što god da se radi legalno, uvijek će, gledajući strogo samo financije, biti skuplje od nelegalnog inače nelegalno ne bi ni postojalo
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2005., 13:58   #7
Re: Re: Re: Podstanari prijavljeni - da ili ne

Quote:
Juraj kaže:
Porez na najam stanova je 15% (a ne 35%) + prirez ako ga ima.
čini mi se da je prihod od najma ide u skup prihoda koje čovjek ima... pretpostavimo da negdje radi i da ima neku plaću...
no, možda se varam...

Ako je porez na najam 15% onda stvarno ne vidim razoga da se podstanari ne prijavljuju
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2005., 14:11   #8
konkretni primjer moje frendice: placa najam 2500 kn , porez joj dodje 375 kn. na osnovu toga ima pravo na povrat poreza koji joj dodje 3600 kn, tj. 300 kn po mjesecu
__________________
Restart and reboot yourself
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2005., 18:01   #9
Quote:
Prolaznica kaže:
konkretni primjer moje frendice: placa najam 2500 kn , porez joj dodje 375 kn. na osnovu toga ima pravo na povrat poreza koji joj dodje 3600 kn, tj. 300 kn po mjesecu
a meni bi se stanarina povisila ziher vise od 300 kn po mjesecu (tj proporcionalno povratu poreza) dakle manicu se sumanutih ideja legalnog podstanarenja.

tnx ljudi!
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2005., 18:10   #10
naravno ... tako je, na zalost, u vecini slucajeva
__________________
Restart and reboot yourself
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2005., 08:39   #11
Re: Re: Re: Re: Podstanari prijavljeni - da ili ne

Quote:
prle69 kaže:
čini mi se da je prihod od najma ide u skup prihoda koje čovjek ima... pretpostavimo da negdje radi i da ima neku plaću...
no, možda se varam...
Ne, to je porez po odbitku i konacan je. Ali zato ako ne radis nemres na tom prihodu koristiti svoje olaksice.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2005., 09:12   #12
Quote:
darin kaže:
a meni bi se stanarina povisila ziher vise od 300 kn po mjesecu (tj proporcionalno povratu poreza) dakle manicu se sumanutih ideja legalnog podstanarenja.

tnx ljudi!
Ovo sam i ja nekad prije kalkulirala i isto zaključila da se ne isplati. Jer bi se onda morala prijavit na tu adresu.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2005., 17:08   #13
i osim sto ti se povisi stanarina moras iskrcati brdo love za nove dokumente...
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 09:38   #14
podstanarstvo i porez?

Bog!
Prijatelj i ja zivimo u njegovom stanu, on je vlasnik stana. Ja sam prijavio boraviste na tu adresu. Stanarinu ne placam, rezije dijelimo. Nismo sklapali ugovor o najmu jer nista nisam iznajmio. Zanima me dali ce moj prijatelj imati problema sa porezom zbog mene?

Unaprjed hvala!
 
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 00:13   #15
Quote:
bobofer kaže:
Bog!
Prijatelj i ja zivimo u njegovom stanu, on je vlasnik stana. Ja sam prijavio boraviste na tu adresu. Stanarinu ne placam, rezije dijelimo. Nismo sklapali ugovor o najmu jer nista nisam iznajmio. Zanima me dali ce moj prijatelj imati problema sa porezom zbog mene?

Unaprjed hvala!
Neće.
rasklopac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 19:58   #16
Quote:
bobofer kaže:
Bog!

Unaprjed hvala!
a i pozdravlja se s Bok !
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2006., 17:19   #17
Čuo sam da postoje nekakve tablice po kojima oporezuju 'legalne' iznajmljivače stanova, navodno parametri su kvart, veličina stana, zgrade, tak nekaj..
Ima li tko informaciju koliko se zapravo plaća poreza ako je podstanar prijavljen?
Bare is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2006., 18:37   #18
Quote:
Bare kaže:
Čuo sam da postoje nekakve tablice po kojima oporezuju 'legalne' iznajmljivače stanova, navodno parametri su kvart, veličina stana, zgrade, tak nekaj..
Ima li tko informaciju koliko se zapravo plaća poreza ako je podstanar prijavljen?
Bog!

Petnejst posto

Neće imat problema


P.S. Ak mu dođe inspekcija recite da ste pederi
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2006., 18:16   #19
Quote:
Bare kaže:
Čuo sam da postoje nekakve tablice po kojima oporezuju 'legalne' iznajmljivače stanova, navodno parametri su kvart, veličina stana, zgrade, tak nekaj..
Ima li tko informaciju koliko se zapravo plaća poreza ako je podstanar prijavljen?
ma kakva kataloška procjena-kakvi bakrači !!! pa nije to da ti sad prijavljuješ osiguranje za štetu na neosiguranom autu a pao ti crijep s krova ...bez veze

vi ste dečki, jednostavno rečeno, u neregestriranoj istospolnoj zajednici i tak dugo dok mu ti ne poželiš ugasiti aparate za održavanje života - koga briga
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2006., 21:11   #20
Quote:
Madame Hooch kaže:
ma kakva kataloška procjena-kakvi bakrači !!! pa nije to da ti sad prijavljuješ osiguranje za štetu na neosiguranom autu a pao ti crijep s krova ...bez veze

vi ste dečki, jednostavno rečeno, u neregestriranoj istospolnoj zajednici i tak dugo dok mu ti ne poželiš ugasiti aparate za održavanje života - koga briga
nenadjebivo dobar odgovor
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:38.